Advertentiën en Adressen. VIJF MINUTEN. WALCHEE/EIT. L. K. van der Harst J-Jz-, HOFFMAN'S ESSENCES menschen bij wie zij logeeren, bij den Heer Boogaert. „Ten opzichte van Westhove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstelliiig-soox-d voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben lederen „Woensdagmiddag van S-4 „ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (1 Va uur). Naar de manteling over het landgoed West hove en door het Overbosch van Duin vliet terug uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (1 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3 V2 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Ofschoon men in den regel het twaalfde i gedeelte van een uur wel niet als een lang tijdsverloop zal beschouwen, zoo kunnen toch, hoewel ze in werkelijkheid natuurlijk altijd evenlang of kort zijn, soms, zelfs dezelfde vijf minuten den een lang, den ander kort toeschijnen. Als men iemand hoort zeggen: „Ja, 'tis een heele tijd!" en een ander van dezelfde vijf minuten sprekende: „och! och! „ze zijn zoo gauw voorbijdan klopt dat slecht en klinkt minstens genomen vreemd, maar als men dan weet, dat die twee personen een weddenschap hadden aangegaan, waarbij de een een ijzeren staaf van een meter lengte 5 minuten met gestrekten arm moest uithouden, en de ander in dien zelfden tijd een sigaar oprooken, dan is het wel begrijpelijk dat no. 1 die vijf minuten vrij wat langer vond dan no. 2. In onze dagelijksche gesprekken spreken wij dikwijls van vijf minuten waar men beter een andere uitdrukking zou gebruiken. Iemand komt om u te Bpreken en gij zegt: goed maar ik heb maar vijf minuten tijd!" dan beteekent dat een oogenblik, maar als gij zegt: „goed, ik heb nog wel vijf minuten tijd", dan zoudt gij even goed of beter gezegd kunnen hebben: een kwartier oj langer Lang duren de vijf minuten die men bij een barbier of kapper moet doorbrengen als men gevraagd is„heeft u vijf minuten geduld, mijnheer, als je blieft! er is nog een heer vóór u of als men erg dorstig een koffiehuis binnentredende een glas lekker bier vraagt. Soms dijen ze dan wel tot een uur uit, men hoort toch dik wijls: „komt dat bier haast, ik wacht er nu zeker al een uur op!" hoewel men zeer goed weet, dat sedert de gedane bestelling nauwelijks vijf minuten verloopen zijn. Kort zijn ze daarentegen en snel voorbij, wanneer men in eene vigilante zittende naar het spoor rijdt en op zijn horloge ziende, bemerkt dat het vijf minuten vóór een uur is en weet dat de trein om 1 uur vertrekt, of, als men niet bij tijds klaar is, dan zullen de laatste vijf minuten een oogenblik schijnen, terwijl zij voor een ander, die per zelfde gelegenheid vertrekt en tijdig gereed was, eene eeuwigheid zijn. Kortom de duur van vijf minuten is zeer betrekkelijk! Dezen zomer was ik op een middag een wandeling gaan maken en had mij op een bank in het bosch neer gezet om wat uit te rusten, mij vermeidende in het schoone gezicht om mij heen. Op dat oogenblik sloeg een klok 2 uur en ik haalde mijn horloge uit, om te zien of ik gelijk was. Precies. Door de warmte, want het was warm dien dag, geraakte ik aan het soezen of dommelen, zooals gij het noemen wilt, waaruit ik opeens, ik weet niet waardoor met een soort schrik ontwaakte. Ik wist volstrekt niet hoe langentijd er wel verloopen was, maar dacht wel een uur, doch wederom op mijn horloge ziende, dat ik nog in de hand had en vergeten in mijn vestzakje te steken, zag ik dat er juist vijf minuten waren voorbij gegaan, welken tijd ik dus, mij zeiven geheel onbewust had doorge bracht. Op eens kwam toen de gedachte bij mij op, hoe toch wel die vijf minuten, die voor mij zoo volkomen nutteloos waren geweest, voor mijne medemenschen waren voorbijgegaan. Welke gebeurtenissen hadden er gedurende dat korte tijdsbestek over de geheele wereld plaats gegrepen. Sommige menschen had het misschien geluk, anderen ongeluk aangebracht. Voor enkelen was het, het gedenkwaardigste tijdperk van geheel hun leven, maar voor verreweg de meesten was het zeker, even als voor mij, nutteloos en ongebruikt geweest. En in mijne verbeelding zag ik nu verschillende tooneelen, die in die vijf minuten hadden kunnen plaats hebben Een tamelijk gefortuneerd jongmesch treedt om 2 uur de speelzaal te Monte Carlo binnen. Hij speelt en wint in vijf minuten een belangrijke som. Zeker zeer gelukkig! Maar de kans bestaat dat hij juist door die gelukkige vijf minuten honderdmaal meer zal verliezen, wanneer de hartstocht voor het spel daardoor bij hem is opgewekt. Een ander heeft dat lot reeds getroffen en een groote som verloren. Hij is geheel ter nedergedrukt, gaat naar huis, sluit zich in zijn kamer op en haalt een revolver voor den dag om door zelfmoord een einde aan zijn ellendig bestaan te maken. Na vijf minuten kalm nadenken evenwel besluit hij dat noodlottig voornemen te laten varen Mijnheer A. zit in zijn net gemeube- leerde kamer in een gemakkelijken stoel, hij werp het eind van zijn geurige sigaar weg, strekt onder een luiden geeuw zijne armen boven zijn hoofd uit en zegt: „Wat is het vreeselijk warm van daag, ik ga een glas rijnwijn drinken!" Alle welke belang rijke bezigheden en voornemens hem juist vijf minuten kosten. Een flink knap jongeling bemint een mooi aardig meisje en heeft ook hare liefde verworven, doch hare ouders hebben hem om verschillende redenen hare hand geweigerd. Het meisje is echter van een ander gevoelen en heeft besloten haren geliefde te volgen en hem haar verder leven toe te vertrouwen. Dien middag zal hij haar komen afhalen. Hij is er op den bepaalden tijd en een zak doek waarmede aan een der vensters wordt gewuifd, is hem het bewijs dat hij verwacht wordt. In een oogwenk is hij in de kamer en omhelst vurig het schoone maar weenende meisje. Weenende? ja want nu is zij besluiteloos en denkt aan haar gelukkig te huis, aan haren vader en moeder. Haar minnaar is half razend bij dit oponthoud, hij smeekt en zweert, herinnert haar hare beloften en eindelijkbehaalt hij de overwinning en het bijna bewustelooze meisje in zijne armen nemende is hij weldra buiten de woning harer ouders. Deze vijf minuten hebben over haar geluk of onge luk voor het gansche leven beslist! Willem Janse een arm landbouwer, wien het hier niet was mede geloopen, heeft besloten zijn vaderland te verlaten en naar het land van belofte, naar Amerika te verhuizen, en zou dien middag bij den notaris gaan om over den verkoop van zijn laatste stukje land te spreken, waar mede hij de kosten van overtocht moet goed maken. Hij komt om 2 uur en wordt verzocht vijf minuten te willen wachten, dat de notaris zóó bij hem komen zal. Hij gaat zitten en eene courant, die op tafel ligt, opnemende leest hij daarin onder de adver- tentiën: Oproeping van Erfgenamen: Als de heer Willem Janse, geboren te Z. zich wil vervoegen bijzal hij iets ten zijnen voordeele vernemenWeg met Amerika! Leve Nederland! Hij is niet langer een arme duivel en die vijf minuten lezens in eene courant hebben dat te weeg gebracht. Twee vrienden, die elkaar van hunne jeugd af gekend hebben, komen dien middag met hunne getuigen bijeen om een dwazen twist te beslechten, voortgekomen uit een haastig woord in drift uitgesproken, zonder er bij te hebben gedacht en zonder oog merk om te beleedigen. Te vergeefs hebben hunne vrienden getracht de zaak bij te leggen. Precies om 2 uur zijn ze aanwezig. Hunne plaatsen worden hun aangewezen en hun de pistolen ter hand gesteld. Zij vuren te gelijk. Een van hen blijft ongedeerd, maar de ander valt I doodelijk getroffen. Zijne tegenpartij ijlt op hem toe, alle gevoel van vijandschap is uitgebluscht, hij roept hem bij zijn naam! maar te vergeefsHoe gaarne zou hij niet twintig jaar van zijn volgend leven geven om die rampzalige vijf minuten te I kunnen herroepen Deze voorbeelden, die men nog gemak kelijk met andere zou kunnen vermeerderen, kwamen mij dien middag naar huis wande lende voor den geest en zoo had mijne verbeelding mij eene reeks tooneelen te zien gegeven om die vijf minuten als het ware te illustreeren, die door mij in doellooze mijmering waren doorgebracht. B. Geillustreerden Gids door Guide illustré de Illustrated Guide of verkrijgbaar bij alle boekbandelaren voor 10 cent. en vente chez tout les libraires 25 centimes. to be had at all booksellers 10 cent. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) TV. (1. BAL, Middelburg:, Krommeweele L 26-27. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelb., L. St. Pieterstraat A 79. Apotheek. Wed A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88. Bnrean voor bakteriologisch en scheikundig onderzoek. APOTHEKER - 35vaiI3D3DBX.B-CTE.G- - POTTENMARKT. voor Ivimoiia.cIes9 Likeuren enz., 85 cent per 11. Badstoelen en Rietwerken. H van Dripl Langeviele K 390, Middelburg. Manden- en Rietenstoelen-Fabrikant. H. B. K. E. H. SCHEIJBELER, Middelb., Vlasmarkt L 17. Bierbrouwerij. Bierbrouwerij „de Vijfhoek" Middelburg, Koorkerkhof A 108. Bierhalle. F. JANSE, Domburg (Badcostumes).

Domburgsch Badnieuws | 1900 | | pagina 2