Advertentiën en Adressen. Groote Zaal van liet Badpaviljoen. DANSMUZIEK, VROUW VENUS. WALCH EZEL-ZEILT. L. K. van der Harst HOFFMAN'S ESSENCES Bodeloop LomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,30 2,30 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Alles Spoor tijd. Reisgeleffenheden. Omnibusdienst tusscben Domburg en Middelburg. Vertrek van Domburg: voorm. 8 ure. nam. 8,30 Vertrek van Middelburg voorm. 12 ure. nam. 3,34 Vracht per persoon 0,7 5; retour 1, Van Serooskerke in beide richtingen0,25. Plaatsen zijn te bespreken a 0,05 in het Hotel schuttershof (Domburg) in het Nederlandsch Koffiehuis, Markt (Middel burg.) Wanneer de plaatsen alle bezet zijn, kan een bijwagen verzocht worden, mits minstens voor 4 plaatsen betaald wordt en een bijwagen te bekomen is. AMUSEMENTEN. Zaterdag I September 1900. Kinderbal tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 ure. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (l'/a uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het Overbosch van Duin vliet terug uur). Naar het landgoed Schoonoord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/j uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur.) Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uur). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terugde zeedijk en lichttoren te bezien (314 uur). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Op een zoelen middag in het voorjaar rolde een open landauer door eene der straten van Berlijn en hield stil voor een deftig huis van vijf verdiepingen. Een nog jonge man steeg uit en hief met teedere bezorgdheid een klein, in 't wit gekleed meisje uit het rijtuig. Na een kort bevelend woord tot den koetsier ging de heer met het kind in huis en betrad met haar de breede trap naar zijne woning, welker deur een metalen bordje met den naamDr. Stöc kel, advocaat, droeg. Dr Stöckel, de eigenaar van het huis opende de deur, liet het kind aan de zorg der huishoud ster over, die bij het kleintje de plaats der vroeg gestorvene moeder moest ver vangen, ging zijne werkkamer binnen, en drukte op het knopje der elektrische bel. Na eenige oogenblikken trad de nieuwe portier binnen, die eerst sedert drie dagen de huisbewaarder was. „Hoor eens, Stammes," zeide Dr. Stöckel, „ik moet je nog iets op het hart drukken. Het spreekt van zelf, dat jij toezicht op den tuin houdt, ik wil je echter doen opmerken, dat ik in dit opzicht geen gekheid versta en jou voor iedere voor komende nalatigheid verantwoordelijk stel. Ik wil een netten tuin hebben. Het nieuwe kiezel staat goed en dat perk in het midden heeft mij veel geld gekostkortom wees streng. Ik duld geen rommel." De portier knikte beteekenisvol en bekrachtigde zijn instemming met deze woorden: „Mijnheer kan op mij ver trouwen." „Kent ge iemand van de huurders, Stammes P" „Neen, mijnheer, eigenlijk niemand. Alleen juffrouw Sohüh, op de vijfde verdieping in den zijvleugel, zooals u weet, die hier pas een half jaar woont, die ken ik. Ik was vroeger portier bij haar vader. Haar vader was advocaat, net zooals u, maar stierf jong. Toen moest zijne dochter als onderwijzeres haar kost verdienen." Mijnheer hoorde slechts met een half oor, wat Stammes zeide, knikte hem van uit de hoogte genadig toe en zette zich voor zijne schrijftafel. Tegelijkertijd opende juffrouw Schuh op de vijfde verdieping in den zijvleugel haar raam. Het verlichtte een groot, ouderwetsch, maar gezellig ingericht ver trek. Geen stof lag op de donker mahonie houten meubelen en op de lange, zachte met leer overtrokken sofa. Eigenaardig kwam in deze gewone omgeving één hoek van de kamer uit. Daar stond op een houten piëdestal eene groote buste van de Venus van Milo en daarvoor een elegant tafeltje met de schatten en ornamenten der bewoonster, een chineesch afgodsbeeld, dat knikte, als men met de hand aan zijn hoofd stootte, een album met photogra- fiën en eene bloemenvaas. Aan den muur hing links van de Venus een ouden kalender, rechts een borstelhpuder met twee zakken, in den eenen stak een kleerborstel, in den anderen een roode plumeau met welks hulp de hooge vrouw iederen Zondag toilet maakte. De gewaarwordingen, die juffrouw Schuh bevingen wat de zindelijk heid der buste betrof, waren van zeer gemengden aard. Bij iedere feestelijke gelegenheid kwam de wensch in haar hart op, het beeld af te zeepen en te doen stralen in jeugdige frischheid, maar een geleerd man, een vriend van haar gestorven vader had haar gezegd, dat dat barbaarsch was, het stof van den ouderdom was een sieraad voor de antieken; zoo bespaarde zij de hooge vrouw het vierjaarlijksch bad en zich zelf de opwinding, waarin zij zoo i iets zou uitgevoerd hebben. Juffrouw Schuh was geen kunstkenster, ze was ook niet bijgeloovig, maar voor deze buste beving haar een schuchtere, haar zelf onbegrijpe lijke bewondering, die iedere onzachte behandeling pijnlijk voor haar zou hebben gemaakt. De eenige maal, dat zij vier jaar geleden, het Venusbeeld werkelijk gewasschen had, was haar onvergeetlijk geworden. Hare ouders leefden toen nog. De knecht had de buste naar de keuken gedragen eu ze in eene waterkuip gezet, maar toen ze dien prachtigen kop met een borstel met zeep wilde gaan inwrijven, weigerde hare hand, zij kon niet, tenminste niet in tegenwoordigheid van den knecht, zij draalde en draalde en zond hem einde lijk weg toen wierp zij een schoonen, natten doek over de buste en wreef ze af. Waarom geraakte zij daarbij in zulk eene raadselachtige opwinding, dat haar bloed tot in de vingertoppen deed kloppen Snel wierp zij een droogen doek over den edelen kop en liet vrouw Venus zoo ingewikkeld weer naar hare plaats dragen, in de stille, welbekende kamer met de blauwe draperiëen over de witte glasgor dijnen. Sedert dien dag bestond er geheimzinnige verstandhouding tusschen de hooge vrouw en de kleine Beata Schuh. Wellicht was het het kontrast, dai hen tot elkaar aantrok. Beate geleek niets op de antieke schoonheid; zij was een nuffig rokoko-fi- guurtje met gracieuze bewegingkjes en iets kinderlijks, dat zij ook niet verloor, toen zij door den dood van hare ouders geheel op zich zelf moest staan. Toen toonde zij eene energie, die niemand haar had toegedacht. Zij werd na een korten tijd van voorbereiding onderwijzeres. Toen het huisraad harer ouders verkocht zou worden, smeekte de nog niet meer derjarige Beate haar voogd, de buste te mogen behouden. Haar voogd verzette er zich tegen; hij hield haar voor, dat er voor de kamer van een jong meisje wel een geschikter ornament te vinden was dan dit beeld eener naakte vrouw. Al was zij ook eene godin, zij geleek dan toch drommelsch veel op eene aardsche vrouw. Beate deed beter „Hansje en de koekjes" in praclitbank met platen to nemen. Maar ondanks haar blozen bleef Beate standvastig en redde de Venus van Milo voor den hamer van den vendu meester. De buste verhuisde met de andere door juffrouw Schuh uitgezochte meubelen naar de bescheiden woning, die paste bij de veranderde omstandigheden. De hooge vrouw had zich met godde lijke gelatenheid in alles geschikt. De vernederingen, die zij ondervonden had, de verdachtmaking van Beate's voogd hadden haar evenmin getroffen als mug gebeten. Zij had onder alles het stil zwijgen bewaard. Maar den eersten nacht, toen het moedige, jonge ding zich in slaap had geschreid, steeg de godin van haar piëdestal, trad naast het bed der sluime rende, boog zich over haar heen en kuste haar zacht. En toen verloor het gelaat der slapende den smartelijken trek tusschen het wipneusje en den mond en de bleeke lippen openden zich een weinig, als wilden zij glimlachen, en den volgenden morgen zag men het niet meer aan hare heldere, blauwe oogen, dat zij geweend hadden. Wordt vervolgd.) Verloren voorwerpen. Een klein Engelsch gebedenboekje „The key of Heaven". Terug te bezorgen aan het Strandhótel. Gevonden voorwerpen. Een geel lederen portemonnaie met eenig geld, gevonden op het badstrand. Een kam; een veldflesch; een wandel stok; een horloge. Geillustreerden Gids door Guide illustré de verkrijgbaar bij alle boekhandelaren voor 10 cent. Illustrated Guide of en vente chez to be had tout les libraires at all booksellers 25 centimes. 10 cent. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) IT. Cl. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. Apotheek. Wed A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88. Bnrean voor bacteriologisch en scheikundig onderzoek. APOTHEKER - MI3DDELBTTHG- - POTTENMARKT. voor Limonades, Likeuren enz., SS cent per fl. Badstoelen en Rietwerken. U won Dripl Langeviele K 390, Middelburg. Manden, en Kietenstoelen-Fabrikant. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelb., L. Si. Pieterstraat A 79. H. B. K. F. H. SCHEIJBELER, Middelb., Vlasmarkt L 17.

Domburgsch Badnieuws | 1900 | | pagina 2