Advertentiën en Adressen. («roote Zaal van het Badpaviljoen. DANSMUZIEK, Weener Dames Or chest, DANSMUZIEK, 2> De witte Grenadiers. WALCHEBE1T. BADSTOELEN te huren tijdens den badtijd'. gedurende den tijd, dat de huurder achter eenvolgend den stoel bezet houdt. 0,10 per week1, maand. 3, seizoen 6, Rijks Telegraaf- en Hulp-Postkantoor te Domburg. Rijks Telegraafkantoor: Geopend op werkdagen van 8,tot 12,u. 2,4, 6,— 8,— Zondagen 7,30 8,30 12,30 1,30 Hulp-Postkantoor Geopendop werkdagen van 8,302,30 en 0,30—6,30. Op Zondagen van 7,tot 8,en van 10,3011,30 uren voorm. Postril MiddelburgDomburg. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,15 2,15 Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,15 2,15 Bodeloop DomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,30 2,30 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Alles Spoortijd. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den beer H. M. Kesteloo gele genheid. AMUSEMENTEN. Zaterdag II Augustus 1900. Kinderbal tot 9 uur. Entrée "25 cent. Aanvang 7 uur. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Woensdag 15 Augustus 1900. te geven dooe het ondee dibectie van Fraulein Henriette Dürnberger. Entrée 50 cent. Aanvang 8 uur. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Houders van dagkaarten met bijbetaling van 25 cent. Zaterdag 18 Augustus 1900. Kinderbal tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 ure. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. De buitenplaatsen Westhove, Duinbeek en Berkenbosch zijn voor het publiek gesloten, maar voor vreemdelingen, ver- blijfhoudende op Domburg, zijn wandel- kaarten beschikbaar en te verkrijgen in de hotels en pensions voor de daar vertoevende logés, bij eigenaren of gérants dier inrichtingen, voor de verdere logés in het dorp, door tusschenkomst van de menschen bij wie zij logeeren, bij den Heer Boogaert. „Ten opzichte van WeBthove zij nog „opgemerkt, dat het kasteel als zoodanig „niet te zien is, maar dat zij die belang stellen in het Herstellingsoord voor kinderen daar gevestigd, en „die inrichting wenschen te bezichtigen, „daartoe gelegenheid hebben iederen „Woensdagmiddag -van 3-4 ,ure, maar ook alleen op dien dag en „die uren, aan welke bepaling streng de „hand zal worden gehouden en waarvan „niet kan worden afgeweken." (Slot En Pieeee stond ook op schildwacht. Ook hij, de vroolijke makker zou nimmer weer ontwaken. Evenals Lebadois, als Le Honnec, stond ook hij op zijne post genageld door den ijzigen noordenwind. Toen de luitenant en zijne volgeling kwamen om hem af te lossen, vonden zij hem naast zijne kameraden, geknield, met wijd geopende oogen, van uit de diepte des doods kijkend of de Russische troepen niet aankwamen. „Zullen ze dan allen heengaan?" riep de luitenant met een gesmoorden vloek. Maar 't was een officieele order. Hij moest er zich goed aanhouden uit vrees dat anders het Fransche leger van achter door de troepen van Tchitchagoff zou over vallen worden. Hij, die Pieeee opvolgde, was een Bour- gogner met een verweerd gelaat, die in alle landen van Europa gevochten had. Op 't oogenblik dat hij de wacht betrok, reikte hij den luitenant de handen zeide met eene stem, die niet beefde: „Geef mij de hand, luitenant, want ook ik zal hier zeker bevriezen." De officier drukte die trouwe hand en kwam zwijgend naar het bivak terug. Een zelfde gedachte woelde in onze hersenen. Iedere twee uur zou dus een onzer den dood ingaan. Er was niets tegen te doen. Het was onze plicht. In mijn mantel gewikkeld, keek ik in het vuur zonder te zien. Toen voelde ik iets zachts, dat mijn gezicht streelde. Het begon te sneeuwen. Weldra werd ik door eene smartelijke verdooving overmeesterd. Wat er rond mij gebeurde, kwam tot mij als in een droom. Met geregelde tusschenpoozen verhief de luitenant zich, riep een schild wacht, ging met hem heen en kwam alleen terug. Het bleef doorsneeuwen. Ik be proefde zelfs niet meer mijne dofheid van mij af te schudden. Ik wachtte mijne beurt af. Ik was gelaten. Plotseling ontwaakte ik door een ver ward rumoer. „De vijandde vijand!" Het hevig alarmblazen wekte mij uit mijne gevoelloosheid. De zon was opgegaan. De witte vlakte werd verlicht door hare stralen. Russische ruiters als verkenners gewapend naderden in galop. Men kon ze reeds onderscheiden, rechtop in den zadel, in huüne groene uniformen, de muts op het hoofd, aangevoerd door een kwartier meester wiens zilveren tressen schitterden tegen het leerwerk. Ik gevoelde mij verloren. Eensklaps hield de onderofficier van de vijandelijke troepen zijn paard in. Hij staarde verschrikt voor zich uit, aarzelde een oogenblik, toen hief hij de sabel op en gaf het sein voor den terugtocht. Door een panischen schrik bevangen vluchtten de woeste kozakken. Hunne schaduwen verlengden zich reeds op de vlakte, krompen in tot het slechts stippen waren, die aan den horizon verdwenen. Zij gingen Tchit chagoff meedeelen, dat de doorgang bewaakt werd. Maar door wieP Toen keek ik in de richting, die de oogen van den kozak hadden gevolgd. En de herinnering aan dien verschrikkelijken nacht kwam weer bij mij op. Ja, het bosch werd bewaakt. De grena diers stonden door op wacht, met het aan gezicht naar den vijand. Naar den hemel wijzend of naar den horizon gericht schitterden hunne bajonetten. Een paar stonden rechtop, het geweer naast zich, anderen lagen geknield op den grond, als wilden zij afschieten. En ik herkende hen. Deze, stevig staande op zijne aan den grond genagelde voeten, het gelaat naar !de oneindigheid gewend, de oogen helder, open en vast, was de Bourgogner. Die andere, kleiner, ineengedrongen, bijna in gezakt onder het groote gewicht van zijne muts, den mantel half los, wapperende op den noordenwind, was Pieeee Beave en ik zag weer om zijne lippen die spottende uitdrukking. Dat was Le Honnec. Die daar was Lebadois. En de anderen noemde ik naar volgorde. De vallende sneeuw had hunne mutsen en mantels met een wit kleed gedekt, zij had zich vermengd met de baarden, die er langer door schenen zij had zich gehecht aan de geweren, die zij hulde in wit bont. Als geesten bewaakten zij daar ginds het bosch om ons te verdedigen, de kameraden, op wie den geheelen nacht de sneeuw was neer gedaald, onbeweeglijk, het geweer onder den arm, den vinger aan den trekker, de witte grenadiers. Ik herkende hen; het waren ze allen, die een voor een dien nacht waren heen gegaan. Zij waren standvastig op hunne post gebleven in de houding, waarin de dood hen verrast had. Nu deed de zon den zilveren ijzel, die hunne bonten mutsen bedekte, tintelen, hunne bajon- netten schitteren en hunne dreigende schaduwen verlengen. Daar geplaatst om den vijand te bespieden bleven zij daar trouw op hunne post aan de grens van het bosch. Zij waren schildwachten, die niets deed terugdeinzen. Voor hen waren de kozakken gevlucht. Zij waren dien dag de dooden, die voor ons gestreden hadden Spoedig verwittigd van den terugtocht der kozakken, snelde maarschalk Ney naar ons toe. „Bravo," riep hij, „kinderen, ge hebt het leger gered!" Maar de officier antwoordde met tril lende stem: „Niet ons moet ge gelukwenschen. Zij zijn het, die alles gedaan hebben." En met den vinger wees hij naar de witte grenadiers. Toen naderde de maar schalk de heldhaftige groep. Eerbiedig groette hij de dapperen. Hij groette de Normandiër en den Parijzer straatjongen en den Bretagner en den Bourgogner, de kinderen van alle provinciën van Frank rijk, die in hun wit lijkkleed waren opge staan om den vijand onder de oogen te zien. In naam van den keizer hechtte hij het eerekruis op hunne verstijfde borst. En door de tranen heen, die onze blikken benevelden zagen wij de roemrijke, roode vlekjes op hunne witte mantels. Edmond Pilon. Gevonden voorwerpen. Een veldflesch. Een wandelstok. Terug te bekomen aan het bureau te Domburg. Geillustreerden Gids door Guide illustré de Illustrated Guide of verkrijgbaar bij alle en vente chez to be had boekhandelaren voor 10 cent. tout les libraires 25 centimes. at all booksellers 10 cent. Antiquiteiten (Delftseh Aardew., Porselein, Zilverw.) W. G. BAD, Middelburg, Krommetveele 1 26-27. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelb., L. St. Pieterstraat A 79. Apotheek. Wed A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88. Bnrean voor bakteriologisch en scheiknndig onderzoek.

Domburgsch Badnieuws | 1900 | | pagina 2