Advertentiën en Adressen. (Siroote Zaal van het Badpaviljoen. Zaterdag 4 Augustus 1900. DANSMUZIEK, Weener Dames Orehest, DANSMUZIEK, Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. tan den Hooen. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hooen. Boomsch-Katholieke kerk. Voorm. half negen uur. Kijks Telegraaf- en Hulp-Postkantoor te Domburg. Rijks Telegraafkantoor: Geopend op werkdagen van 8,tot 12,u. 2,— 4,— 6.— 8,— Zondagen 7,30 8,30 12,30 1,30 Hulp-Postkantoor Geopend: op werkdagen van 8,302,30 en 5,30—6,30. Op Zondagen van 7,tot 8,en van 10,3011,30 uren voorm. Postrit MiddelburgDomburg. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,16 2,15 Bodeloop DomburgWestkapelle. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,15 2,15 Bodeloop DomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 6,45 nm. 2,45 Aankomst te Domburg 6,30 2,30 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Allee Spoortijd. Door het Rijkstelegraafkantoor alhier, zijn in de vorige maand behandeld: Verzonden266 telegrammen. Ontvangen228 Opgenomen van en naar Oostkapelle getelepho- neerd54 Te zamen 548 telegrammen. ReisgelegeDheden. Omnibusdienst tusschen Domburg en Middelburg. Vertrek van Domburg: voorm. 8 ure. nam. 8,30 Vertrek van Middelburgvoorm. 12 ure. nam. 3,34 Vracht per persoonf0,75; retour1, Van Serooskerke in beide richtingen f 0,25. Plaatsen zijn te bespreken a 0,05 in het Hotel schuttershof (Domburg) in het Nederlandsch Koffiehuis, Markt (Middel burg.) Wanneer de plaatsen alle bezet zijn, kan een bijwagen verzocht worden, mits minstens voor 4 plaatsen betaald wordt en een bijwagen te bekomen is. AMUSEMENTEN. Kinderbal tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 ure. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Woensdag 8 Ausgustus 1900. te geven doob het ondeb directie van Frilulein Henriette Dürnberger. Entrée 50 cent. Aanvang 8 uur. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Houders van dagkaarten met bijbetaling vati 25 cent. Zaterdag ft Augustus 1900. Kinderbal tot 9 nnr. Entrée 25 cent. Aanvang 7 nnr. Houders van kaarten hebben vrijen toegang d De witte Grenadiers. Het is een van die onvergeetlijke ver balen, die de overlevenden van „la Grande Armee" ons mee brachten. Het is held haftig en eenvoudig: bier is bet, zooals de oude grenadier het op lange winter avonden in bet dorp vertelde, terwijl zich om den haard blonde kinderhoofdjes ver drongen. „Zoo versmolt dus bet onmetelijke leger, dat Napoleon uit de volkeren van Europa bad samengesteld, op Ruslands vlakten. Toen de legerkorpsen van Oudinot, van Victob en van Dombrowsky zich vereenig- den, telden we ternauwernood 40,000 man. Achter ons brandde Moscon, en tegen den hemel verhieven zich zwarte rookzuilen van den slecht gedoofden brand. O! die terugtocht, kinderenNiet de nederlaag bezorgde ons de meeste slachtoffersmaar evenmin was het de overwinning, die het meest juiste denkbeeld van Franschen heldenmoed gaf. Na Malo Jaroslavets, na Mojaïsk, na Krasnoïe, toen we het Beiersche, het Piemontsche en Spaansche corps zagen inkrimpen, zagen we met het gevaar den moed van onze oude bourgog- nesche,normandische troepen vermeerderen, droomend van het land, dat zij weldra hoopten terug te zien, van hunne geboorte dorpen, van de velden, waarop de oogst wies, van de heuvels, waar de wijnstok groeide. De orde was verbroken, men liep zwijgend door; men leed, maar ondanks hoopte men. De lange weg van Viazma tot Smolensk was eindelijk afgelegd, de vereeniging der troepen van Davut met de keizerlijke garde bracht ons versterking. Welk eene vreugde was het oude kameraden weer te zien, die men voor altijd verloren waande in de doodswade der steppenNa Orcha hadden wij eenigen tijd rust. De sapeurs van de le divisie, door den keizer aange wezen, trachtten eene brug over de Bere zina te bouwen. Hun werk moest beschermd worden. Het leger van de Russische generaals Tchitchagoff en Wittgen stein rukte van alle zijden op, bedreigde onze vleugels. Als er een gevecht ontstond, zou het onmogelijk zijn de brug te slaan dat beteekende voor ons, een afgesneden terugtocht, eene onherstelbare ramp. Door generaal Eblé gewaarschuwd, gaf de keizer zijne orders. Zoo werden wij aangewezen om de achterhoede, bestaande uit achter blijvers, zieken, den artillerie-trein en de bagage van den staf tegen de aanvallers te verdedigen. Mijne sectie, onder bevel van een luite nant, werd opgesteld bij een boschje, verborgen achter boomtronken, die men nog niet verbrand had, achter gebroken affuiten van eenige kanonnen en achter kruitwagens. Tegen den avond gaf de luitenant bevel ons dicht bij elkaar te scharen om het kleine vuurtje, dat wij niet durfden opstoken uit vrees onze aanwezigheid te verraden. De eerste, die opgeroepen werd om de wacht te houden, was Jacques Lebadois, een stevige Normandiër. Jacques laadde zijn geweer, knoopte zijn grooten zakdoek om de ooren, warmde nog eenmaal de handen boven het vuur, en wenschte ons een goeden nacht. „Vergeet vooral niet mij af te lossen!" zeide hij schertsend. Hij vertrok. Een oogenBlik later, bemerkten wij op een honderd pas afstand op eene, den omtrek beheerschende hoogte de positie. Hij liep regelmatig op en neer men kon zijne hooge silhouette onderschei den; soms dook zijn groote, bonten muts uit de schaduw op, en het staal van zijn bajonet schitterde onder den sterrenhemel. Langzamerhand verdoofde het vuur aan onze voetende slaap kwam. Toen ik ontwaakte, snerpte de noordenwind hevig. Ik zocht met de oogen Lebadois ik onderscheidde dadelijk zijne hooge gestalte, zich scherp afteekenend tegen het heldere blauw van den hemel. Hij stond onbeweeg lijk en recht. „Drommels," dacht ik, „het zal wel tijd zijn den armen kerel af te lossen!" En ik waarschuwde den luitenant. De officier in zijn pels gewikkeld ont waakte te midden van een gekletter van wapens. Toen de lantaarn was aangestoken, wees hij Le Honnec aan. Op het hooren van zijn naam, rekte Le Honnec zich uit, laadde zijn geweer en volgde den luitenant. Weldra waren zij Lebadois tot op eenige passen afstand genaderd; toen riepen zij zijn naam. Lebadois antwoordde niet. „Goed!" dachten zij, „de kerel zal in slaap gevallen zijn," Het tweetal ging verder; toen zij bij den grenadier waren gekomen, hief do luitenant de lantaarn op en keek den man in het gelaat Ja, werkelijk, hij sliep! Hij sliep den slaap, waaruit hij nimmer, nimmer zou ontwaken. Hij was een wreeden dood gestorven. Hij was op de plaats, waar hij stond bevroren! Le Honnec, een goedige Bretagner, sloeg een kruis. Zonder een woord van vrees of aarzeling legde hij op zijne beurt de hand aan den trekker; toen betrok hij de wacht. Nu hielden daar ginds twee gestalten de wacht: Lebadois, flink in zijne strenge houding, Le Honnec, die op eenigen afstand van zijn dooden kameraad heen en weer liep. Twee uren gingen voorbij. Opnieuw wekte de luitenant ons om de wacht af te lossen. Hij, dien het lot ditmaal aan wees was Pierbe Bbave, een, die dien naam wel verdiende, een straatjongen uit Parijs, regelrecht uit de kazerne des Feuillants komend, die, zooals hij zeide, gelegen was op de place Vendóme dicht bij het standbeeld van onzen keizer. 'tWas een vroolijke snaak, die Parijzenaar, spot tend met wind, geweerschoten en de rest! Hij had altijd eene dwaasheid te vertellen. Onmogelijk zich met dien jongen te ver velen. In de vreeselijkste uren van wan hoop, vroolijkte zijn gulle lach ons op. Zijne kleine, doordringende oogen en zijn mond, aan de hoeken ingetrokken, gaven zijn gelaat eene spottende uitdrukking. Weer verwijderde zich de kleine groep van het bivak. „Hei, Le Honnec! oude, ga je maar warmen, de beurt is aan Bibi." Maar Le Honnec antwoordde niet en bleef zijn geweer gericht op een onzicht- baren vijand tegen zich aandrukken. Eene uitdrukking van schrik kwam in de oogen van den luitenant, en met eene onuitsprekelijke ontroering wendde hij zich tot Piebbe. „Wees niet bevreesd, luitenant," stelde deze gerust. „Er zijn wel andere geweest, 't Is zaak om niet door de koude over meesterd te worden." (Slot volgt.) Gevonden voorwerpen. Een cape. Terug te bekomen aan het bureau te Domburg. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) W. G. BAL, Middelburg, Krommeweele L 26-27. Geillustreerden Gids door Guide illustré de Illustrated Guide of WALCHEREN. verkrijgbaar bij alle en vente chez to be had boekhandelaren tout leB libraires at all booksellers voor 10 cent. 26 centimes. 10 cent. J. A. WILLEKES DU BOIS, Middelb., L. St. Pieterstraat A 79. Apotheek. Wed A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88. Bureau voor bakteriologisch en scheikundig onderzoek.

Domburgsch Badnieuws | 1900 | | pagina 2