Advertentiën en Adressen. (ïroote Zaal van liet Badpaviljoen. DANSMUZIEK, DANSMUZIEK. WIT ONS DORP TE TERTELLEN GIF, WJAXjCIEIIEIR/IEIN". Antiquities, Pictures, Muffig. Hulp-Post- en Telefoonkantoor te Domburg. Hulp-Postkantoor: Geopendop werkdagen van 8,302.30 en 5,306,30 uren. Op Zondagen van 7,tot 8,en van $.0,3011,30 uren voorm. Bodeloop MiddelburgDomburg. Vertrek van Middelburg vrm. 3,55 nm. 12,40 Domburg 5,10 1,55 Aankomst te Domburg 7,05 3,55 Middelburg 8,25 5,10 Bodeloop DomburgWestkapelle. Vertrek van Domburg vrm. 7,15 nm. 4, Westkapelle 3,50 12,05 Aankomst te Domburg 5,05 1,50 Westkapelle 8,25 5,15 Bodeloop DomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 7,15 nm. 3,55 Aagtekerke 6,35 3,25 Aankomst te Domburg 7,10 4, Aagtekerke 7,40 4,30 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Telefoonkantoor: Geopend op werkdagen van 8,301,30 en 5,306,30 u. Zondagen 1,30ll,30u. Alles Spoortijd. COURANTEN. Nieuws van den dag. Middelburg9che Courant Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. Le Figaro Algemeen Handelsblad. KÖlnische Zeitung. Weekblad Amsterdammer Courier de Schéveningue. Zondagsblad. Dombnrg9ch Öadnleuw9 Haariem8che Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat weder met eenige werken vermeerderd is kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en i2 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Op Zeeduin is een cement lawntenis- baan gemaakt, die, na aanvrage aan de badgasten ten gebruike zal worden afge staan. Reisgelegenheden. Dagelijks van Middelburg naar Domburg een tramomnibus des nam. 1V2 ure (afrit Groote Markt, Nederlandsch koffiehuis J. M. van der Harst) en terug van Domburg des nam. 8% ure (afrit Hótel Schuttershof). Prijs /0,75 enkele reis en 1,25 voor heen en terug op den zelfden dag. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gele genheid. AMUSEMENTEN. Zaterdag 7 Augustus 1897, Kinderbal tot 9 nnr. Entrée f 0,25. Aanvang 7 ure. Houdera van kaarten hebben vrijen toegang. Zaterdag 14 Augustus 1897, Kinderbal tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 ure. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Ned. Spectator Illustrated London News Punch. L'IUustration. Journal Amusant. L'Echo de la Semaine Ueber Land und Meer. Reise- und Verkehrs-Zei- tung. Die Gartenlaube Fliegende Blatter. Hollandsche Illustratie, de Wereldkroniek. Nederlandsche Illustratie. Uilenspiegel. Hum. Album. Eigen Haard. Pe Huisvriend. Nederland. Aarde en haar Volken. De Natuur De Navorscher. Vragen van den dag. De Huisvrouw. Elsevier'sGeill. maandschr. door 5) F. NAGTGLAS. Wij zullen onze schetsen besluiten met den opvoeder der jeugd, zooals de genees heer den schoolmonarch noemde, en met hem op Hebreeuw8che manier, dat wil zeg gen, met het einde van zijn loopbaan.en wel met de beschrijving van meesters gouden jubilé, dat ik nu een veertig jaren geleden toevallig bijwoonde. Het was een warme Augustusmorgen en de dorpsklok had zooeven zes geslagen, wat omstreeks de juiste tijd zal zijn geweest, indien ten minste de postbode in de stad gisteren zijn horloge had gelijk gezet, doch op een kwartiertje waren wij niet gewoon te letten. Het dorpsleven is al in vollen gang en het is te merken, hoe er iets bijzonders op til is, daar uit enkele woningen, waar de bewoners vroeg naar het veld moesten, reeds vlaggen wapperen, terwijl op de toren de timmerman reeds bezig is om de driekleur te doen ontplooien. Wolken rooks golven uit den schoorsteen van den bakker en de oven gloeit als een hel om vroeg de klanten te gerievende barbier heeft het al druk met inzeepen en schrabben, want de notabelen van het dorp konden toch moeilijk met vierdaagsche stoppel baarden te feeste gaan. Onze oude timmerman, baas van Beek, stapt reeds met planken onder den arm naar het schoolgebouw, zoo parmantig als of hij er veel meer dan ieder ander van wist. Reeds in de verte kan men merken, hoe in dat huis wat aan de hand is, want er wordt gezaagd, gehamerd van belang en in de aangrenzende woning van meester schijnt het met schrobben, boenen, koken, bakken en gereed zetten niet minder druk te wezen, Fiene en Kaatje de kleindochters van den onderwijzer, loopen steeds heen en weer uit het huis naar het schoolgebouw met handen vol groen en bloemen. l)e lange magere, bleeke ondermeester komt achter die frissche deerns aansjokken, zwoegende onder den last van vlaggen en wimpels, wat hem niet verhinderd verliefde blikken te slaan op de oudste dier knappe meisjes. Op het plein voor de school heeft een troep kinderen post gevat om als de deur even open gaat een blik te slaan in die wonderwereld. Een paar bengels zijn na ongelooflijke inspanning er in geslaagd door op een regenbak te klimmen, een klein venstertje te bereiken en half hangende half staande een deel van de zaal te zien, wat zoo veel wangunst wekt, dat zij daar over met de benijders aan het plukharen raken Plotseling stuift de heele troep klompen klapperend weg, op het bericht dat er in de herberg bij vrouw Klaas se wel tien wagens (in werkelijkheid waren er maar twee charabancs) stik vol school meesters werden uitgespannen, wat een bedwelmende hoeveelheid geleerdheid voor de kinderlijke verbeelding doet rijzen. Zij aanschouwen met verbazing hoe die deftig in het zwart gekleede mannen niet zonder moeite, want de leeren kussens kleefden als pleisters, uit de wagens stijgen en rookende en stampende met de door het rijden verdoofde voeten in troepjes heen en weer gaan wandelen Onderwijl zijn de breede schooldeuren geopend en wij kunnen een kijkje nemen in het met groen, bloemen/vlaggen, wimpels en spreuken versierde lokaal. Meesters oude lessenaar is nu midden in de kamer geschoven en daarnaast is de fraaie leun stoel geplaatst aan den jubelaris vereerd door het gemeentebestuur en enkele nota belen ingezetenen, welke verrassing reeds door onbescheiden praatzucht was verklapt en in De Wekker meegedeeld. Wij waren nog bezig om de op een groote tafel uit gestalde presenten van zilver, brons, hout en papier te bewonderen toen de school bel werd geklept en buiten een verward gerucht als van bijenzwermen gonsde, waarin echter als grondtoon klonk: Lang zal hij leven, Lang zal hij leven en vroolijk zijnUit het schoolhuis nadert nu een deftige stoet. Vooraan gaat de gemeentebode, die ook lijkdienaar is en met dezelfde langzame afgemeten stappen en denzelfden starren blik voortschrijdt,, waarmee hij een doode grafwaarts brengt. Daarop volgt de schoolopziener, een acht baar reeds bejaard rechter uit de stad. Zijn blozend goedig gelaat is half verborgen in een deftige witte das. Hij draagt een zwarte rok waarop een klein ridderkruis glanst, verkondigende hoe deugdzaamheid zoowel een kleed als een man adelt. Aan de rechterhand van den schoolopziener gaat de jubelaris, ons klein, bruin, ver schrompeld schoolmeestertje over wiena kaal, rond kopje nu op last van den dokter met een kalotje gedekt, reeds om met Borger te spreken, meer den zeventig zonnen draaiden. Meester Muller heeft zijn beste kleeren aan, maar is toch lang de man niet die in de kerk zoo indrukwekkend de Tien geboden kan voorlezen. Hij is. bedremmeld en zenuwachtig, en lijkt meer op een veroordeelde, naar de gerechts plaats gevoerd wordende, dan op een jubelaris op weg naar een fluweelen troon, in easu de portefeuille, zoo als meesterke bij verspreken telkens de fauteuil noemt. Aan de linkerzijde gaat de burgemeester, ook al in het zwart en met ambtspenning en lint versierd. Zijn vriendelijk gelaat glimt als een spiegel, want na een bezoek in den scheerwinkel heeft hij zich duchtig met groene zeep afgeboend. De goedhar tige man kan niet nalaten om telkena achter den schoolopziener om het bevend voortstrompelend meestertje toe te fluis teren. „Houd je taai, Piet, courage, kerel; 't is immers al voor de eerJ" Achter dit drietal volgen de wethouders en andere leden van den gemeenteraad daarna komen de ambtsgenooten van heinde en ver en eindelijk vele dorpelingen, zoodat de zaal spoedig stampvol is en meesters kleindochters die de plaatsen aanwijzen, zóó warm zijn dat de zweetdruppels haar als tranen langs de wangen biggelen. (Slot volgt.) Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zil verw.) J. A. WILLEKES DU BOIS. IWiddelb., L. St. Pieterstraat A 79. Geillustreerden Gids door Guide illustré de Illustrated Guide of verkrijgbaar bij alle boekhandelaren Yoor 10 cent. en vente chez tous les libraires Prix 25 centimes. to be had at all booksellers Price 10 cent. Apotheek. L. K. VAN DER HARST J.Jz., Middelb., Pottenmarkt K 412. Wed. A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88.

Domburgsch Badnieuws | 1897 | | pagina 2