Advertentiën en Adressen. DANSMUZIEK, Groote Zaal van liet Badpaviljoen. Dj A N IVt U 111 K, WIT ONS DORP TE VERTELLEN GAF, W^LOZEHEIRIEIENr. Antiquities, Pictures, N^arL°EMid°ibIrg. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 1 Augustus. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 '/2 uur Ds. C. v. d. Hoeten Je. Nam. Geen dienst. Gereformeerde kerk. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hooen. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hooen. Op Zeeduin is een cement lawntenis- baan gemaakt, die, na aanvrage aan de badgasten ten gebruike zal worden afge staan. Vreemdelingen, die inlichtingen wen- scben omtrent Walcheren, behoeven niet verlegen te zijn. Zij kunnen ze gratis be komen, hetzij schriftelijk van de besturen der Vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg en te Vlissingen, hetzij mon deling aan de informatie-bureaus dier Vereenigingen, gevestigd: te Middelburg: Groote Markt, I 15; te Vlissingen: IJzeren Brug, F 1-2. Tot het verstrekken van inlichtingen aan vreemdelingen zullen verder bereid bevon den worden de heeren H. M. Kesteloo, secretaris der gemeente Domburg, West straat D 20 aldaar, en J. W. Pebeels, bode der gemeente Veere. Zaterdag 7 Augustus 1897, Kinderbal tot 1) uur. Entrée f 0,25. Aanvang 7 ure. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug ('/2 uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het Overbosch van Duin vliet terug (3/i uur). Naar het landgoed Schoon-oord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs het land goed Zeeduin. (3 uur). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uren). In de kerk te Aagtekerke is beziens waardig het marmeren grafmonument der familie Thibaut, in 1669 vervaar digd door den vermaarden beeldhouwer Rombout Veehulst. Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te bezien (3'/2 uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Wenken voor Wielrijders. Wielrijders moeten, op daartoe kenbaar gemaakt verlangen van voerman, berijder of geleider, bij het tegenkomen en het voorbijrijden van paarden hunne voertui gen tijdig doen stilstaan en zich aan de zijde van den voorbijrijder naast hunne voertuigen plaatsen (Prov. reglement op de wegen, art. 103 1). Zij mogen zonder tijdige waarschuwing geen paarden voorbijrijden (als boven, 2). Te Middelburg mag op de wandelwegen en paden (bolwerken) rond de stad, op de klinkerpaden en op het verhoogde gedeelte der markt niet worden gereden. Te Vlissingen mag niet worden gereden op den Noordzee-boulevard en op de trot toirs. De trottoirs van den Badhuisweg mogen wèl bereden worden, doch niet des Zondags na 12 uur. In de kom der gemeente Serooskerke(W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan. In Oost- en West Souburg mag niet op de klinker- en zijpaden worden gereden. In de meeste gemeenten is voorgeschre ven, dat des avonds eene brandende lan taarn moet gevoerd worden. AMUSEMENTEN. Zaterdag 31 Juli 1897, Kinderbal tot 9 uur. Entrée 25 cent. Aanvang 7 nre. Houders van kaarten hebben vrijen toegang. DOOR 4) F. NAGTGLAS. De jonge meester, gelijk de boeren den zestig jarigen noemden in vergelijking van den nog levenden bijna negentig jarigen oud-cbirurgijn, had lang noodig gehad om het vertrouwen te winnen. Die oude, een gewikste kerel tapte voor een zesthalf meer bloed af dan de jonge voor een gulden, en een oude boerin placht te vertellen, hoe zij eens haast de tang had opgenomen om den mof de deur uit te slaan, daar hij haar arm ziek schaap tot over de ooren in het water wilde stoppen; niet minder boos op den genees heer was een andere teerhartige moeder, omdat hij voorstelde aan haar veertienjarig zenuwachtig meisje liever een paar oor vijgen te geven dan een fleschje valeriaan. Sedert jaren ging het echter veel beter en onze dokter had zich naar de grillen der menschen leeren schikken. De boeren beschouwden hem als een soort van duivels kunstenaar, geleerd als een „perfester" maar heel onzuiver en zwak in het ware geloof. Men meende dat hij in de Roomsche kerk was geboren en opgevoed en zich nooit bij de Hervormden had aangesloten. In zijne handelingen tegen armen en ellendigen toonde onze arts zich een beter navolger van Jezus dan de leervaste boeren, die zich liefst het uitverkoren volk Gods noemden en zich ergerden dat onze dominee den geneesheer de hand boven het hoofd hield. Over het verleden van onzen dokter hing een sluijer, welke sommigen te vergeefs beproefd hadden om op te lichten. Niemand wist of zijn grootvader met een zilveren vork fijne forellen had gegeten, of vingers en duim aflikte na het gebruik van in olie gebakken katvisschen. Het laatste was het waar schijnlijkst en men was ook te weten gekomen hoe hij na den vroegen dood Uitstapjes per rijtuig: Naar de steden Middelburg, Vlissingen Veere en door het eiland "Walcheren. Zoowel te Domburg als te Middelburg bestaat er gelegenheid tot het huren van r\jtuigen9 tegen vaste prijzen. NB. Het overrijden over Zeeduin is, na verkregen vergunning, veroorloofd, doch alleen in de richting van het achterhek naar het voorhek. Eet rijden over het landgoed Over duin' is voor de zomermaanden weder toegestaan. zijner ouders in een Beijersch dorp door geestelijken was opgevoed en later in staat gesteld om in Wurtzburg te gaan studeeren. Betrokken in politieke bewegin gen had hij het land moeten ruimen, was naar het rijke Holland geweken en had als scheepsdokter een paar reizen naar Oost-Indië gedaan. Door toevallige omstandigheden was zijn aandacht gevestigd op ons dorp, waar de oude chirurgijn rentenieren ging. Kort daarna was hij met een behangersdochter uit de stad getrouwd, als Nederlander genaturaliseerd en nu al jaren lid van den gemeenteraad en eerste assessor van dit „narrisch nest", gelijk hij ons dorp noemde. De dokter was altijd deftig in het zwart gekleed, droeg een gouden bril en een dito horlogeketting op een zwart satijnen vest. Des zomers droeg hij witte kousen en lage schoenen, welke in den winter door zware vetlaarzen vervangen werden. Een onafscheidelijk gezel van den genees heer was een reusachtige groen zijden parapluie met een vervaarlijken haak, en hij vertelde gaarne hoe dat regenscherm zijn leven had gered, toen hij in een donkeren nacht van een vlonder in een sloot tuimelde, en stellig zou versmoord zijn als hij zich niet had weten op te haken. Om zich zelf scheen onze dokter weinig te denken, maar zooveel te meer aan zijn zieken. Den ganschen dag was hij te voet, of in een rammelend versleten sjeesje op weg, en bij nacht had men hem met een lantarentje door de slik wegen kunnen zien dabberen als een erge zieke moest worden bezocht of een wereldburgergehaald. Met lijkstatie's ging hij echter nooit mede, sedert iemand eens gezegd had, dat hij zijn werk ging te huis brengen, want hij beweerde dat de arts meestal de moeilijkste taak heeft, wanneer in weerwil van zijn streven, de uitkomst ongunstig is. Onze dokter had zijn eigen denkbeelden, bijzondere begrippen soms, maar toch goed overdacht. Hij noemde, uit ervaring, de militaire opleiding door te gewennen aan orde en ontzag de beste levensschool. De oorlog lag in de natuur van den mensch en zou nooit uit de wereld gaan, maar moest slechts gevoerd worden door vrijwilligers en niemand mocht gedwongen worden om zijn medemenschen dood te schieten. De doktersche was een mooi handig meisje geweest, maar langzamerhand gewor den een stoere vrouw, onverbiddelijk streng de teugels houdende van het huiselijk bestuur en wier radde tongspieren als een watermolen ratelen konden. Zij was nieuws gierig van belang en geen dorpsnieuwtje ontsnapte haar. Zij hield den goeden dokter duchtig onder den duim, maar soms wist hij toch wraak te nemen. Zoo- kwam hij eens te huis, toen zijn vrouw hem met een verschrikt gelaat te gemoet kwam, mededeelende dat de leden der Commissie in de apotheek waren en alles wilden zien. Beste, antwoordde de dokter, hebt ge het overschot der magere konijnen al laten kijken, waarop ge mij gisteren hebt getrakteerd? Een oogenblik geloofde zij dat hij in ernst sprak en wilde naar den kelder gaan. Toen de heeren vertrokken waren stond de huislijke controleur wel een half uur lang op orkaan, doch begon te dalen nadat gebleken was, hoe de kippen dien dag bijzonder vruchtbaar waren geweest, want de juffrouw lustte graag eieren en hield er nauwkeurig aanteekening van. Er zou zeker van den goedhartigen onbaatzuchtigen dokter weinig terecht gekomen zijn als zijne echtgenoot minder bij de pinken ware geweest. Wordt vervolgd.) Geillustreerden Gids door Guide illuslré de Illustrated Guide of verkrijgbaar bij alle boekhandelaren voor 10 cont. en vente ehez tous les libraires Prix 25 centimes. to be had at all booksellers Price 10 cent. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) J. A. WILLEKES DU BOIS. Middelb., L. St. Pieterstraat A 79. Apotheek. L. K. VAN DER HARST J.Jz.,Middelb., Pottenmarkt K 4.12. Wed. A. A. NONHEBEL ZOON, Middelb., Langed. A 88.

Domburgsch Badnieuws | 1897 | | pagina 2