ReisgelegenReden. Dagelijks van Middelburg naar Domburg een tramomnibus des nam. l'/2 ure (afrit Groote Markt, Nederlandech koffiehuis J. M. van dee Habst) en terug van Domburg des nam. 8'/2 ure (afrit Hotel Schuttershof). Prijs f 1,enkele reis en f 1,26 voor heen en terug op den zelfden dag. Post- en Telefoonkantoor te Domburg. Postkantoor Geopendop werkdagen van 8,502,60 en 6,506,50 uren. Op Zondagen van 7,208,20 en van 10,5011,60 uren voorm. Bodeloop MiddelburgDomburg Vertrek van Middelburg vrm. 4,15 nm. 1, Domburg 5,30 2,15 Aankomst te Domburg 7,25 4,15 Middelburg 8,45 5,30 Bodeloop DomburgWcstkapelle. Vertrek van Domburg vrm. 7,39 nm. 4,20 Westkapelle 4,10 12,55 Aankomst te Domburg 5,25 2,10 Westkapelle 8,45 5,35 Bodeloop DomburgAagtekerke. Vertrek van Domburg vrm. 7,35 nm. 4,15 Aagtekerke 6,55 3,45 Aankom8tteDomburg 7,30 4,20 Aagtekerke 8,4,50 NB. Zondags vertrekken van Middel burg, Domburg, Westkapelle, Oostkapelle en Aagtekerke alleen de eerste posten. Telefoonkantoor: Geopend op werkdagen van 8,501,50 en 5,50—6,50 u. Zondagen 8,50-11,50 u. Alles Amsterdamsche tijd. Wisselkantoor. Tot wisseling van buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gele genheid. AMUSEMENTEN. Badpaviljoen met groote zaal, biljartzaal, leeskamer, damessalon met toren, belvedère en ruime veranda's. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Ned. Spectator. Illastrated London News. The Graphic. Punch. Bow Bells. Argosy. L'lllustration. Journal Amusant, Le Petit Parisien. Ueber Land und Meer. Die Gartenlaube. Fliegende Blatter. Hollandsche Illustratie. Nederlandsche Illustratie. Uilenspiegel. Hum. Album. Eigen Haard. De Huisvriend. De Gids. Nederland. Aarde en haar Volken. De Natuur. De Navorscher. Vragen des Tijds. Vragen van den dag. De Huisvrouw. De Dageraad. Elsevier's Geill. maandschr COURANTEN. Nieuws van den dag. Middelburgsche Courant. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer. L'Etoile Beige. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung. "Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue. Zondagsblad. Domburgscb Badnieuws. Haarlemsche Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat met eenige werken, waaronder een dertigtal voor de jeugd, vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Uitstapjes te roet: Naar de manteling en door het orerbosch van de buitenplaats Duinvliet terug (l/2 uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het Overbosch van Duinvliet terug uur). Naar het landgoed Sehoon-Oord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (l'/2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs de land goederen Overduin en Zeeduin (3 uren). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uren). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terugde zeedijk en lichttoren te be zien (3'/2 uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Uitstapjes per rijtuig: Naar de steden Middelburg, Vlissingen, Veere en door het eiland Walcheren. Zoowel te Domburg als te Middelburg bestaat er gelegenheid tot het huren van rijtuigen, tegen vaste prijzen. NB. Het overrijden over Zeeduin is, na verkregen vergunning, veroorloofd, doch alleen in de richting van het achterhek naar het voorhek. Eene Kermis bij de Romeinen. Elk jaar, van den 19den tot den 23sten Maart, vierden de Romeinen feesten van Minerva, de godin, die alles voor allen was. Op den eersten dag viel haar geboor tefeest in, op den middelsten van dit quinquatruum had de voorjaarsnachtevening plaats. Gedurende dien tijd stonden alle zaken stil: de rechters verleenden geen gehoor; de jeugd had vrij af, en zelfs hun meester mocht geen honorarium rekenen, want het schijnt, dat de lessen geëindigd waren, zoodat veel leerlingen voor goed vertrokken en andere hunne plaatsen, zes dagen later, kwamen innemen bij den aanvang van een nieuwen cursus. De verjaardag der godin kenmerkte zich door eene algemeene versiering van haar standbeeld, dat elk huisgezin bezat; door een stemmigen optocht, waaraan iedereen deelnam en dien wij ons in zijne indruk wekkendheid niet kunnen voorstellen, en deze plechtigheid werd opgevolgd door eene verlichting van alle gebouwen, welke zelfs door Juvenalis fraai werd gevonden, en die zoo wel geslaagd was, dat de anders altijd brommerige hekeldichter thans het nachtelijk duister vervangen waande door het licht van den morgenstond. Toen deze werkelijk aangebroken was, ijlde ieder naar den tempel van Minerva, om zooveel mogelijk tot de eersten te behooren, die hun wierookkorrel gebracht hadden op den altaar, waarop tegelijk de gouden vaas der rijke dame werd nedergezet naast een gerstemeelkoek der arme weduwe. Dat duurde den ganschen dag, want elke Romeinsche vrouw moest het verkostbare gewaad zien, waarin de goddelijke jonk vrouw, de dochter van Jupiter, voor deze gelegenheid was gestoken. Daar deze ook een Pallas is, welke als godin van den oorlog bij de wereld-veroverende Romeinen in groot aanzien staat, werden openbare spelen gehouden, van gladiatoren en wilde beesten. Daarbij kwamen dan einde lijk watertochtjes en wandelingen, wed- loopen en roeiwedstrijden en in 't algemeen ging dit oorspronkelijk godsdienstig feest, gelijk altijd en overal, in een kermis over, zooals die aan ons, zooveel eeuwen jongeren, zoo volkomen bekend is. De bevolking van Rome uit bescheidener stand bleef in de stad, maar wie het eenigs- zins kon doen, volgde de groote wereld en vertrok naar den zeekaDt, in de nabij heid van Pozzuoli, tot kaap Mysenum zeer gezocht en het was daar, dat de kostbare en zeldzame handelswaren van het verre Oosten aangebracht werden tot den prije der grenzenlooze rijkdommen van Rome, en waar degenen, die tot de minder be voorrechten behoorden, althans een en ander van hunne gading vonden, en allen zonder uitzondering er eene uitspanning genoten, die de Minervafeesten eeuwen lang in stand deden houden. Tegen den 19den Maart, zag men de talrijke schepen uit het Oosten de haven van Pozzuoli naderen, waar de Oostersche handel de voorwerpen van weelde aanbracht, zooals de gebrekkige invaart van Ostium voor de behoeften van het leven moest zorgen, waarvan Rome de stapelplaats was. Met belangstelling werd door groot en klein gadegeslagen, hoe verlangend de opvarenden der vreemde schepen stonden te turen over de verschansing, om een gezicht te hebben op de plaats, waar zij rijke winsten dachten te gaan halen. Er waren geneesmeesters, waarzeggers en priesters onder hen, waarvan de meesten onbeschroomd elk vak van menschelijke kennis waanden te beoefenen. Amuletten brachten zij mede, en beeldjes van Isis in marmer en ivoor, met medailles dier godheid, welke gezondheid verschafte in deze wereld en geluk aan de overzijde van het graf. Daar weinig menschen niet behoorden tot een of andere buitenlandsche geheime broederschap, hadden hunne waren een goeden aftrek. Op het scheepsdek stonden de kooien met verscheurende dieren voor de amphitheaters of die een rondreizende diergaarde vormden, waarmede de volks feesten bezocht werden. Koopvaarders uit Alexandrië en van de Levantische zeeplaatsen hadden de kostbaarste ladingen,, bestaande uit voorwerpen van weelde en smaak. Het was een lust, de fijne stoffen; te zien, bestemd voor de dames, die het voorbeeld van tooi gaven aan het wereld- beheerschende Rome, en zulke weefsels, welke tegen hun gewicht in goud betaald werden. Sieradiën, juweelen, huisraad, kameropschik, dat alles bracht de vreemde koopman mee; reukwerk in parelmoer, kristallen fleschjes en albasten kruikjes, versierd met geheime opschriften in raad selachtige gewijde letterteekens, kunstig beschilderde eieren van den reusachtigen struisvogel, en tallooze verscheidenheden van zeldzame nietigheden. Niet lang bleven zulke artikelen uit de bevrachting der schepen uitgestald op de daarvoor beschik bare plaats aan de havenkade van Pozzuoli, want de koopman zocht er een mars uit van hetgeen de beste kans had aan den Romeinschen adel op de naburige buiten verblijven te zullen behagen, en zoo zag men Grieken, Aziaten, Egyptenaren met hunne slaven, zwoegende onder hun kost baren last, den ganschen oever langs de zee van villa tot villa afreizen, tot aan kaap Mysenum, en zuidwaarts voorbij Napels. De beste zaken werden door den Egypti- riken handelaar in edelgesteenten aange bracht. Met welbespraakte opgewondenheid prees hij den zeldzamen glans der lichtbre king op zijne kostbaarheden, die onder den helderen hemel in de zuilengangen dier land- paleizen lagen te vonkelen, en loofde den moed van hen, die ontelbare gevaren hadden doorstaan om dezen schat te verwerven in de onbekende verre landen van het geheim zinnige Indië. Niet slechts de erkende vriendin van den Romeinschen millionair wist door al de middelen harer geoefende bekoorlijkheid hare juweelenkoffertjes te verrijken, maar ook de edelste matrone richtte eenige meer dan gewoon vriendelijke woorden tot haren gemaal, om nog meer parelen en steenen te verkrijgen, dan die, waarmede zij reeds overladen was, en waarvan zij trachtte te betoogen, dat het gebruik in hare staatsiegewaden en op hooge gelegenheden even noodig was om haar rang op te houden, als de roedendragers dit waren voor de heeren van den regen- tenBtand. (SM v(jlgt) Amsterdam. J. G. Feedeeiks.

Domburgsch Badnieuws | 1894 | | pagina 2