Advertentiën en Adressen. 2) EEN GEDICHT OP OOSTKAPELLE, Wisselkantoor. Tot wisselen van buitenl. muntspeciën bestaat bij den beer H. m. Kesteloo gele genheid. AMUSEMENTEN. Badpaviljoen met groote zaal, biljartzaal, leeskamer, damessalon met toren, belvedère en ruime veranda's. In de leeskamer liggen de volgende tijdschriften en couranten ter lezing: TIJDSCHRIFTEN. Illustrated Londen News. The Graphic. Punch. Bow Bells. Argosy L'lllustration. Journal Amusant. Ueber Land. und. Meer. Die Gartenlaube. Schorer's Familienblatt. Fliegende Blatter. Holl. Illustratie. Nederl Illustratie. Nederl. Spectator. Uilenspiegel. Hum. Album. Eigen Haard. De Huisvriend. Aarde en haar Volken De Natuur. De Navorscher. Vragen van den dag. De Huisvrouw. De Dageraad. Elsevier's Geill. maandschr De Gids COURANTEN. Nieuws van den dag. Middelbursche Courant. Utrechtsche Courant. Indépendance. Nieuwe Rotterdammer L'Etoile Beige. Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung. "Weekblad Amsterdammer. Courier de Schéveningue Zondagsblad Domburgsch Badnieuws Haarlemschc Courant. Uit het kastje met boeken in de leeszaal, dat met eenige werken, waaronder een dertigtal voor de jeugd, vermeerderd is, kunnen badgasten, houders van toegang- kaarten, dagelijks tusschen 11 en 12 ure des voormiddags, boeken ter lezing krijgen, mits men het nummer van het boek en zijn naam teekene op eene lijst bij den kaste lein voorhanden. Voor jeugdige lezers zal door de ouders moeten worden geteekend. Uitstapjes te voet: Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug ('A uur). Naar de manteling over het landgoed West- hove en door het Overbosch van Duinvliet terug (3/4 uur). Naar het landgoed Schoon-Oord (langs den straatweg), vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug (IV2 uur). Naar de Oranjezon, door de manteling ach ter Westhove en terug langs de land goederen Overduin en Zeeduin (3 uren). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uren). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te be zien (3Va uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Uitstapjes per rijtuig: Naar de steden Middelburg, Vlissingen Yeere en door het eiland Walcheren. Zoowel te Domburg als te Middelburg bestaat er gelegenheid tot het huren van rijtuigen, tegen vaste prijzen. NB. Het overrijden over Zeeduin is, na verkregen vergunning, veroorloofd, doch alleen in de richting van het achterhek naar het voorhek. geschreven te Madrid in den naherfst van 1649. (Slot.) OOSTKAPELLE, AAN Abraham Gbenier, den Jongen. 1. O Oostkapel het schoonst der dorpen Van Zeelands beste vierendeel, Dat Nereus rondende oopen keel Pooght als een ejidei op te slorpen. 5. Laat and'ren 't slechter Souburgh prysen, Of Kraeyebosch, een wilden tuin, Of Domburghs buurte, aan 't schraale duin, Ik zal aan u myn hart bewysen. Ohad des Samiaaners schry ven 10. In d'eeuw der Kristenen ook plaats, Mocht ik een dagh maar zyn Horaats, Wat deftigh werk zou ik bedryven? Hoe schilderaehtigh zou ik looven U, die geheel niet anders zyt, 15. Dan een prieel, of mooi tapyt Van akkers, duinen, daalen, hoovenP Ik liet my dan, op wielen, sleepen, Met een penseeltjen in myn hand, Van Walchrens hoofdstad, langs uw land, 20. En haalde weer te voet die streepen. Ik wed, als al die puike kleuren, Van tarwe, rogge, boonen, vlas, Van vitsen, garst, gebloemte en gras, Omringht met duisend boome geuren 25. Ik wed, als die verscheide verven Zoo glommen afgeset, in 'fc oogh Der beestjes, langhs den sonneboogb, Se s treeken alle die er swerven. De geelvink beesigh, om in 't koosen, 30. De leeuwerk om, in 't bloeijend hooi. De musjes om hun eisen kooi, Langs slooten, aasziek op te spooren. Lyk Zeuxis, met syn konstge druiven, De voogels, van den Heemel, trok 35. Die hongrigh, voor een lekkren brok, Bemaalde doeken wouden kluiven. Lyk hy, dit is 't versieeten praaten, Die al 't gediert van laagh, en boogb, Sach, hoe 't eerbiédigh voorbemboogh, 40. Op 't deunen van syn veedelmaaten Zoo zou ik, van de groene spooren, Naa Domburgh krullende als een slangh, En van de stee der knynevangb, Dan naa myn spel het vee doen hooren. 45. Of wou ik een Amfion weesen, Soo sach men daar vrouw Nehalen, Gansch uit de heugenis der pen, Licht in een schoone kerk verreesen. Noch liever lokte ik, met myn speelen, 50. Een vischrugh, uit de bende zee, Die met mij swom, naa Vrankryks ree, Waar naa 't verlangh my doet verveelen. Maar om den Venusyn te lyken, En met een puik penceel te gaan, 55. Waar soo een stuk van dient gedaan, Zoo mis ik verw, om net te stryken. Nu kan ik 't wyd vermaarde Kreten, Of Thessai, Hesper, of Ausoon, Als 't Elyseesche veld zoo schoon 60. Niet schildren, onder u, geseeten. Noch minder kan ik braaf oplieren, Osnaaren, hoe zoo stram, en klem O Paradysje, uw harders stem, Gevolght van reedelijke dieren. 65. De stem, die van 't geheemelt daauwde Van Duivelaar, gesond en klaar, Als van een heiige duivenaar, Ten troost des geenen die verflaauwde. Die stem die heur geliefde schaapen 70. 75. 80. Aldaar in Hemelweide voedt, En voor den Helschen wolf behoedt. Waar alle zielen vry op slaapen. Wel saaligh sulke dorpen reeken, Waar lyf en ziel plaisier geniet, Bedrieghlik hof en stee verdriet, Gerust, hoe wel veracht, ontweeken. Dewyl ik dan ben onervaaren, O Oostkapel, in konst, zoo wil Ik, met Eleusis priesters stil, In myn gedachte, uw lof verklaaren. Vs. 3. Nereus, een zeegod, zoon van den Oceaan en vader der 50 zeenimfenhier de zee. Vs. 5 Slecht eenvoudig; Vgl Hand. IV 13 en 2 Cor. XI 6 met Jac II 2. Vs. 6. Kraeyenbosch, de vroeger gemeenzame naam voor de later algemeen genoemde manteling. Vs. 9. Samiaaner, Pythagoras, ook voor ge boortig van Samos gehouden, leerde de zielsver huizing, hoedanige persoonsverandering Six than» voor zichzelf wenscht. Vs. 11. Horatius, de geliefkoosde ongewijde zanger van onzen dichter; naar zijne geboorteplaats Venusa, in Beneden-Italië, in vs. 54 de Venusyner genoemd. Vs. 23. Vitsen wikken Vitsen is bijna ge lijk aan den Griekschen naam; heeten in 't Lat. vicia, Fr vesce, Eng. veth; wij gebruiken tbans het woord uit het Oudduitsch, dat in het Hgd Wicke ,is. Vs. 30. Zeuxis, die de vogels verschalkte door zijne geschilderde druiven. Vs. 37. Orfeus, die door zijne speeltuig de levende wezens en zelfs de levenlooze voorwerpen in beweging bracht en daardoor werkzaamheid en orde in den onbeschaaf&en natuurstaat te voorschijn riep. Vs. 35. Amfion, door zijne seheepsgenooten overboord geworpen, had daarbij zijne lier behouden en wist daarmee een' dolfijn zoo te bekoren, dat het dier hem op zijn' rug liet zitten en onder het snaren spel met hem naar den wal zwom. Vs. 46. Nehalen. Deze geloftesteenen waren toen slechts een paar jaren vroeger ontdekt, en prof. Boxhom, die in de familie gehuwd was, had ze be schreven. Destijds heetten deze gedenkstukken, in de taal van Six, «uit de geheugenis der pen" te zijn geraakt; zij zijn dat nog redelijk wel gebleven. V8. 54. Zie op vs. 11, over Horatius en zijne geboorteplaats Venusa. Vs. 58. Kreten, enz. Creta, Thesalië, de Tuin der Hesperiden (Spanje) en Ausonië (Italië), terwijl de Elyseesche velden aan de Oudheid voor hemel dienden. Vs. 62. Klem klam. De tijdelijke bewoners van Domburg weten misschien wel, dat tam aldaar tem klinkt, en zonder dat is de afleiding van be lemmeren uit het woord lam, verlamd genoeg bekend. Vs. 62. De herder der kerkelijke kudde in het Oostkappelsche «Paradijsje" is den Dichter te groot. Na in vs. 67 gewaagd te hebben van diens stem als van een heilige duivenaar ader, dat isuit de vol heid van den H. Geest), eindigt Six met de betuiging, dat hij hem slechts vereeren kan in stilte De in vs. 79 bedoelde godspraken te Eleusis in Attica, ter eere van de landbouwgodin Ceres ingesteld, werden in de diepste verborgenheid gevierd. Six schiet bier veel te kort door zijne ver bijsterende schoolgeleerdheid, die de landelijke een voudigheid oneindigte hoog is. Ook is zijne bijbelsche pbraseologie niet voor iedereen helder. Dns. Abraham en de duivenaar kan alleen verstaanbaar zijn met eene oudere uitlegkunde van het woord zondaardat een persoon voorstelt, welke zoo vol is van zonde, als een aar (ader) is vol van bloedaldus zonde-aar zondaar Nu de duif het zinnebeeld is van den H. Geest, komt men gereedelijk tot de hierboven gegeven uitlegging, doch helder is het niet. Nog een enkele opmerking. Het be vallige landgoed Duinbeek, onder de later vernietigde instellingen eene vrije heer lijkheid, werd eene bezitting der familie Duivelaer. Dit behoort echter tot de geschiedenis van de achttiende eeuw. Amsterdam. J. G. Fredebiks. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) ff. tl. BAL, Middelburg:, Krommctveele L 27. J. A. ff. DU BOIS, Middelburg, Lange St. Pieterstraat A 79. Assurantiën. M. J. DOORENBOS, Middelburg, Noordstraat L 117. Badstoelen. J. F. SCHEIJBELER, Middelb., Vlasmarkt L 17 (Reparatie).

Domburgsch Badnieuws | 1892 | | pagina 2