Negende jaargang No. 3. ZATERDAG, 48 JULI 4891. lEIfcT YREEMDELI1TG-ZE^LICTST. Aangekomen vreemdelingen. 2) LOVERENDALE. Het Domburg-sch Badnieim s verschijnt iedereti Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland 1.voor het Buitenland 1.25afzonderlijke Hommers ƒ0.10. Advertentiën 10 cent per regelabonnement voor het seizoen 5 cent per regel. Adressen, bevattende naam en vroonplaats, tegen 0.60 voor het geheele seizoen. Bureaux: te DOMBUBG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBÜEG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F 33. Hoogwater te Domburg. Zaterdag 18 Juli vrm. 10.46 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 19 20 21 22 11.37 12.25 1.— V. M. 1.36 2.16 Springtij. 2.56 3.42 Aantal personen van 916 Juli. In het dorp: dhr. W. Berghege dhr. en Mevr. Carp en fam. Mevr. van Doorn-Boddaert en familie dhr. W. M. Engelberts dhr. en Mevr. Hesseling en familie dhr. en Mevr. van Kampen en familie dhr. M. Koster dhr. Dr. Köckert dhr. L Sommerhoffen fam. Fraulein M. Leisier dhr. R. Sommerhoff en fam. Mevr. de wed. Poord Mej. Poord In het Badhotel: dhr. Charles Boissevain dhr. en Mevr. A. Devis Mevr. Eugenie Devis dhr. en Mevr. Ameyer Dob- belaere Mevr. Dobbelaere-Hulier Mevr. van der Goes Dames Hesselink dhr. en Mevr. C. W. Janssen Lady Lytton dhr. en Mevr. van Mourik en familie Priiulein Oser dhr. J. Pompe dhr. Leon Réquir dhr. J. H. A. IJssel de Schepper ln het Schuttershof; dhr. A. de Breyve dhr. Nauwelaerts dhr. P. Neyssens dhr. J. Ophorst en familie dhr. K. de Visscher Mevr. K. M. de Vlieger In „Villa Marina." Mevr. Elsa Maquinay en familie 8 1 Beuningen. Oostburg. Amsterdam. Middelburg. Delft. Goes. Frankfort a/M. Genève. Frankfort a/M. Hanau. Ziirich. Dordrecht, id. Amsterdam. Brussel, id. Meygem. Gent Amsterdam. Haarlem. Amsterdam. Londen. Amsterdam. Londen. Amsterdam. Gent. id. Gent. Antwerpen. Gent. Dordrecht. Gent. Noordgouwe. 3 I Antwerpen. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 10 Juli 3 3 Zaterdag 11 11 5 5 10 Zondag 12 it 10 7 17 Maandag 13 it 21 18 39 Dinsdag 14 it 7 7 14 Woensdag 15 tl 5 11 16 Donderdag 16 11 18 11 29 69 59 128 De Baddokter Beeghege is dage lijks te consulteeren in het Badpaviljoen, des morgens tusschen 11 en 12 uren. Voor bet badseizoen zijn nog te buur: 2 kamers schuit- vlotstr. noordw. dorpstr. id. markt wijn- gaardstr. I een huis met 4 kamers een huis met 9 kamers Het hof te Domburg met 5 ka mers weststr. aan het vroon G. Passenier Hz. Wed. Tjebbes. P. Janse. J. Provoost.^ J. W. H. van der Burg. Jacob Minder- houd. te bevragen in het Schutters hof. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 19 Juli. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 uren Ds. F. Ch. Geebling, bediening van het H. Avondmaal. Nam. Geen dienst. Christelijk Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 uren Ds. B. B. van den Hooen. Nam. 2 uren Ds. B. B. van den Hooen. Reisgelegenbeden. ömnibusdienst: Dagelijks uitgezonderd des Zondags, van Domburg naar Middelburg des voorm. 8 uren (afrit Hotel Schuttershof), en terug van Middelburg des nam. 3 '/2 uren aanvang 20 Juli) (afrit Groote Markt, wed. Gboenewegen). Prijs 1.enkele reis en been en terug op denzelfden dag. NB. De omnibus zal bij aankomst van trein 3.19 te Middelburg aan het station zijn. Dagelijks van Middelburg naar Domburg een tramomnibus des nam. l'/2 ure (afrit Groote Markt, Nederlandsch koffiehuis J. M. van dee Haest) en terug van Domburg des nam. 8 '/2 ure (afrit Hotel Schuttershof). Prijs 1.enkele reis en 1.25 voor heen en terug op den zelfden dag. W isselkantoor. Tot wisselen van buitenl. muntspeciën bestaat bij den beer H. M. Kesteloo gele genheid. n. Mr. Johan Adbiaan van de Pebbe, heer van Nieuwerve en Welsingp, behoorde tot de laatste generatie, die mannelijke leden telde van een vermaard geslacht, vóór lang te Middelburg gevestigd. Hij werd daar geboren den 25 December 1738 en was het oudste kind van een vroeg over leden vader; zijne moeder was eene Steen- gbacht. Na een kort verblijf te Leiden, promoveerde hij er vóór zijn negentienden jaardag en reisde daarop door Zwitserland en Frankrijk. Hij leerde toen de talrijke wetenschappelijke instellingen kennen, die hij later in Zeeland heeft nagevolgd en legds de gronden tot eene algemeene kennis van verschillende wetenschappen, niet om zich daaruit een beroep te maken, maar om te dienen tot zijne eigene ontwikkeling en tot nut zijner stadgenooten, in wier midden hij door rijkdom en geboorte dadelijk na zijne terugkomst als regeerings- persoon optrad. In 1760 Luwde hij Jacoba van den Bbande, mede tot een uitstervend ge slacht behoorende en wier moeder een' broe der van Mabia van Eeigebsbebg tot stam vader had. De meerderjarigheid van Prins Willem V bad diens persoonlijke inhul diging als stadhouder van Zeeland en als Eerste Edele in dat gewest tengevolge en twee jaar later, den 31 October 1768, be noemde de jonge Vorst hem tot zijn ver tegenwoordiger in den laatst vermelden rang. Het was gebruikelijk dat deze hooge Ambtenaar zelf Premier Noble werd gebeeten met den titel van Excellentie, buitengewoon afgevaardigde in de Staten- Generaal was en dat hij beide titel en laatstgenoemde deputatie bleef behouden ook zat hij in de Admiraliteit. De opko mende verdeeldheden in Zeeland, niet het minst wegens de uitgebreidheid der Prin selijke macht, noopten hem den 26 Janu ari 1779 zijne waardigheid neder te leggen. Zijn karakter was niet bestand tegen de intrigues der tegenpartij, welke uit ver schillende oorzaken en onder vele omstan digheden zich ontwikkelde tot die richting, welke op de terugwerking van 1787 uit liep; bovendien was bij onafhankelijk ge noeg om ambteloos te zijn noch hij, noch zijne jongere broeders hadden zonen om hen op te volgen, en wat hem het meest gedreven zal hebben, was eene aangebo ren neiging tot een wetenschappelijke werkzaamheid met het reehtstreeksche doel om kennis en beschaving te verspreiden en eene sterke behoefte aan een bespie gelend leven. Het laatste bracht hem tot hetgeen wij in algemeene woorden theolo gische studiën noemen, onderzoekingen, die destijds nog bij velen geliefd bleven, in sterke tegenstelling met het doelloos bestaan, dat een tamelijk vast kenmerk in den aanzienlijken stand begon te worden. Bijna twaalf levensjaren heeft hij uitslui tend zijne middelen en gaven aan dit streven gewijd. Uit de nalatenschap van denzelfden Mabtinus Veth van Westkappel en van

Domburgsch Badnieuws | 1891 | | pagina 1