BOMBDRGSCH BADNIEDWS 1 Y A^olitste jaargang- TVo. 13. Zaterdag, 27 September 1890. EN ^TSEE^niDEi-.xisra-EiNrLicrsT. Sluiting der Zeebaden Zondag 28 September. Hoogwater te Domburg. Aangekomen vreemdelingen, Gebruikte Baden. Post- eu Telefoonkantoor te Domburg. Postkantoor: Met 1 October komt de post hier aan uit Middelburg des voorm. te 8| u. en des namiddags te 4| u. en vertrekt van hier des voorm. te 7 u. en des namiddags te 2^ u. Op Zondag komt en vertrekt alleen de eerste post. Telefoonkantoor: Wisselkantoor. Openbare Godsdienstoefening. Nog een oordeel van een Belg over Domburg, \s Het Doiuburgsch Badnieuws verschijnt iederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 1.voor het Buitenland 1.25; afzonderlijke Nommers f 0.10. Advertentiën 10 cent per regel; abonnement voor het seizoen 5 cent per regel. Adressen, bevattende naam en woonplaats, tegen f 0.60 voor het geheele seizoen. Bureaus: te Domburg, bij den Heer H. M. Kesfeloo, te MIDDELBUKG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F 33. Zaterdag 27 Sept. nam. 12.37 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 28 29 30 1 2 3 4 Oct. 1.— V. M. 1.26 1.52 Springtij. 2.38 3.20 4.— 4.44 van 1825 Sept. In het dorp: dhr. W. Berghege dhr. F. Grims Mej. L. B. van Rhein dhr. L. A. Vink dhr. A. Visser Mej. M. W. Weeda In het Bad-Hötel: dhr. J. H. Vreeburg en fam. Aantal Leiden. Middelburg. Rotterdam. Colijnsplaat. Kapelle. Rotterdam. 4 Bennekom. In het Schuttershof: dhr: Goethals-Morin dhr. Mr. Victor van Lawick en familie 4 Brussel. Breda. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 19 Sept. 2 2 Zaterdag 20 2 3 5 Zondag 21 1 1 2 Maandag 22 1 3 4 Dinsdag 23 5 2 7 Woensdag 24 4 2 6 Donderdag 25 6 1 7 19 14 33 Geopendop werkdagen van 93 en 67 uren. Op Zondagen van 7 '/28 '/2 en van 1112 uren voorm. Geopend op werkdagen van 92 en 67 u. Zondagen 9—12 uren. Tot wisselen van binnenl. en buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Eesteloo gelegenheid. Zondag 28 Sept. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 uren Ds. F. Ch. Geebling. Nam. Geen dienst. Christelijk Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 uren Ds. B. B. van den Hooen. Nam. 2 uren Ds. B. B. van den Hooen. NAAK HET l'RANSCH. Uit »Le Publicateur du canton de Wavre" van 20 Augustus 1876. Veertig jaren geleden was Ostende de eenige zeebadplaats aan de Noordzee na Scheveningen, dat reeds langen tijd druk bezocht werd, wegens de onmiddelijke nabijheid van den Haag. Tegenwoordig beloopt het aantal bad gasten te Ostende 18 a 20.000, zonder de pleiziertreinen te rekenenBlanken- berge heeft er ongeveer 10.000, Heijst 3.000 en Nieuwpoort een of twee duizend. Liefhebbers van natuurschoon zonder drukte of mooie toilletten weten dan ook niet meer waar heen te gaan. Overal worden zij achtervolgd door concerten, kurzalen, casino's enz. Gelukkig is Zeeland nu bereikbaar ge worden voor gewone toeristen, na de af damming van de Schelde. Te Domburg gulden kost, behalve de tollen. Domburg is een klein dorp, in het lommer van olmenboomen verscholen, aan den voet der duinen aan den kant der Noordzee, ongeveer 16 kilometers van Middelburg. Er zijn nog slechts twee kleine hotels, ieder met een twintigtal kamers en verder zijn er eenige optrekjes en huizen te huur. Als men op een mooien Zondagavond aan het Paviljoen op het duin zit, zal men daar hoogstens honderd vreemdelingen bij elkander zien. De duinen, waarvan er eenigen vrij hoog zijn, zijn meer begroeid dan bij ons. De eik groeit hier uit zich zelfzoodra hij maar voor den wind beschut is, steekt hij zijn hoofd op en onder zijne beschutting groeien dan olmen, populieren, wilgen, e8schen, elzen, enz. Men kan dus op twee of driehonderd meter van de zee in de schaduw wandelen in werkelijk zeer schilderachtige bosschen, door lanen die veel gelijken op de kronkelende paden in de bosschen van Spa. Van daar komt men in de parken van verschillende buiten verblijven, die goed onderhouden worden en even netjes verzorgd als het „bois de la Cambre", en die vrijgevig door de eige naars voor vreemde wandelaars worden opengesteld. Heeft men genoeg van schaduw en groen, dan heeft men slechts het eerste het beste pad in te slaan, links brengt bet u op bet duin en aan het strand, rechts te midden van prachtig bouwland bezaaid met tarwe, rogge, erwten, boonen, meekrap, enz. Het weiland, waar men van April tot November het vee buiten laat, is thans wat verdroogd, de slooten zijn droog en men moet het vee drinkwater brengen in de weiden, maar bet schijnt er toch nog niet onder te lijden. De bevolking heeft hare oude gewoonten en zeden behouden. Men heeft bij gebrek aan misdadigers het gerechtshof te Mid delburg moeten opheffen en als er niet nu en dan eens vreemde matrozen uit de havenplaatsen kwamen, zou men zelfs zelden correctioneele zaken hebben. Van de zeebaden te Domburg wordt nog niet veel gebruik gemaakt, men heeft er slechts vijf koetsjes voor heeren en drie groote koetsen voor dames, dat wil zeggen wagens met een grooten kap die over den trap uitsteekt, waar de dames haar bad kunnen nemen buiten het gezicht van een nieuwsgierig publiek. Meestal verkiezen zij echter aan het heerenstrand te baden, als zij gezelschap hebben. Het strand is in vakken verdeeld, door twee meter liooge palissaden, die dienst doen als golfbrekers. De dames kunnen dus, als zij willen, alleen in hunne afdeeling baden. De hotels zijn op tweehonderd meters van het strand, dat men langs goed be- sehelpte paden bereikt. De kamers zijn klein, maar men heeft er eene leeszaal en een billardkamer. Het eene hotel is door zware olmen geheel belommerd, het andere ligt in een pas aangelegd park, dat echter reeds zeer lief en netjes is. Er is bier geen „dijk" zooals te Heijst, Blankenberge, Ostende en Nieuwpoort, men heeft slechts ten westen van het Paviljoen een zandpad over de duinen, dat ongeveer een meter breed naar de „groote duin" (Hoogen bil) voert, een zandberg men helm en gras begroeid, van waar men een uitzicht heeft over het ge heele eiland Walcheren en als het zeer helder is zelfs op de Vlaamsche kust. Dit gebrek aan een „dijk" wordt echter ten volle vergoed door de sehoone wandelin gen in de bosschen, over de duinen en in de fraaie dorpen van den omtrek. In grove trekken heb ik de eerste in drukken van een verblijf aan deze Zeeuw- sehe zeebadplaats beschreven en vooral het aangename van overal schaduw en groen te vinden tot aan den rand van het strand. Deze indruk wordt nog sterker bij een langer verblijf, ten minste voor die bad gasten die geene drukte of wereldsche vermaken zoeken. De menschen die men er ontmoet zijn zeer vriendelijk, de bemiddelde of rijke personen des lands zijn, zooals wij gemerkt hebben, gastvrij en welwillend. Het leven te Domburg is gemakkelijk en goed, alleen .zou het, geloof ik nog zeer moeilijk gaan

Domburgsch Badnieuws | 1890 | | pagina 1