D0SBUR6SCH BADNIEUWS l U)S Achtste jaargang No. 11. Zaterdag, 13 September 1890. VREEMDELI1TGB1TLIJST. n Aangekomen vreemdelingen, 2) Wat een Belg zestien jaar geleden over Domburg schreef. v EN Het Domburgsch Baduieuws verschijnt lederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 1.voor het Buitenland 1.25; afzonderlijke Nommers 0.10. Advertentiën 10 cent per regel; abonnement voor het seizoen 5 cent per regel. Adressen, bevattende naam en woonplaats, tegen f 0.60 voor het geheele seizoen. Bureaux: te Domburg, bij den Heer H. IV). Kesteloo, te MIDDELBUBG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F 33. Hoogwater te Domburg. Ns N\ Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 13 Sept. nam. 14 15 16 17 12.35 1.7 N. M. 1.40 Springtij. 2.8 2.42 3.17 3.56 4.44 van 411 Sept. In het dorp: Aantal I personew dhr. en Mevr. Bertucli 2 Zurich. Mej. M. A. Bonwens lerseke. dlir. C. Erbschloe Brussel. dhr. H. B. J. van de Kreke en familie 3 Middelburg. dhr. J. Leselle Brussel. dhr. en Mevr. van Ocken- burg-Brons 2 Vlissingen. Mej. van Ockenburg Rotterdam. Mej. A. Tak 1 Middelburg. In hef Bad-Höiel: dhr. en Mevr. Anton 2 Zeist. Mevr. Bonvoisin en familie 8 Verviers. dhr. .T. Bremer en familie 2 Brussel. dhr. Lehmann Bonn. Mevr. Berthier de la Salie Parijs. In „Villa Marina." Mevr. Lohse Frankfort a/M. Verder is men voornemens heden avond het dorp a giorno te vex-lichten. Moge de Heer Kesteloo nog vele jaren bereid gevonden worden, zoowel in deze als in vele andere betrekkingen die hij bekleedt, zijne kunde en krachten tot heil dezer gemeente aan te wenden! NAAR HET FRANSCH. Uit de »Chronique Bruxelloise" van L'officedePublicité- Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 14 Sept. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 uren Ds. F. Ch. Geebling. Nam. Geen dienst. Christelijk Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 uren Lezing. Nam. 2 uren Lezing. Domburg, 12 Sept. Heden is het vijf en twintig jaren geleden dat de Heer H. M. Kesteloo tot secretaris dezer ge meente werd benoemd. Als blijk van belangstelling en ingenomenheid met dezen feestdag wappert uit de meeste huizen de nationale driekleur. In de heden middag gehouden raads vergadering is den secretaris-jubilaris door den burgemeester, ook namens wethouders en overige leden van den raad, hulde ge bracht voor zijne werkzaamheid en welwil lendheid gedurende de verloopen vijf en twintig jaren en hem als bewijs van waar deering een fraaie mahoniehouten fauteuil met zwart trijp bekleed, aangeboden. Ook door den gemeente-veldwachter en den gemeente-bode is hem als aandenken een geschenk vereerd. Vrijdag 5 Sept. 20 7 27 Zaterdag 6 17 13 30 Zondag 7 15 1 16 Maandag 8 5 10 15 Dinsdag 9 10 15 25 Woensdag 10 11 9 20 Donderdag 11 9 9 18 87 64 151 De badinrichting is nog zeer primitief en in hare kindsheid. Er zijn vier koetsjes voor heeren en twee voor dames, maar deze laatste kunnen slechts één voor één baden, omdat er maar één paard is, dat al den tijd, die de dame noodig heeft om te baden en zich te kleeden voor die koets blijft staan. Daarenboven kan, daar de badlui om vier ure naar huis gaan, het aantal baden moeilijk meer dan veer tien per dag bedragen, ieder bad op onge veer een half uur gerekend. De koets gelijkt op eene oude diligence, aan het eene einde is een groote linnenkap, die tot in zee wordt neêrgelaten en de schoone Najade aan de profane blikken der toe schouwers onttrekt. Buitendien zijn ook de seksen van elkan der gescheiden; er is een strand voor het schoone geslacht en een voor het mannelijke, door een dubbele rei houten palen geschei den en „geen plankje over de sloot"Dit paal werk zou men het „palissaadwerk der deugd" kunnen noemen. Zijn wij bij ons dan zoo verdorven, dat wij die afscheidingen niet hebben en dat wij aan een huisvader permissie geven met zijn geheele huisgezin te zomen te baden, ik geloof het niet en bovendien scheen het mij toe, dat die linnenkappen toch niet de deugdelijkheid van den ring van Gyges hadden. Als die lompe koet sen in zee staan, met het neêrgelaten zeil in het water, zou men meenen een enorm groot dier uit de voorwereld te zien, dat daar naar het water gekomen is om te drinken. Twee onzer hebben de eer gehad een van die koetsen te gebruiken en aan het damesstrand te baden, omdat wij de eenigen warende oflieieele badtijd was voorbij. Toen wij uit zee zouden rijden, bleek het dat de koets in het zand gezakt en het paard niet in staat was ons er uit te trekken, zoodat men de hulp van een half dozijn dijkwerkers moest inroepen, om ons op het drooge te brengen. Het bad kost 60 cents (1 franc 25). De geheele badinrichting diende verbe terd te worden en als de concessionaris inlichtingen wilde hebben, zou hij eens naar Ostende moeten gaan. Toegegeven dat er voor de bewoners geene vollediger inrichting noodig is, dan zal men toch wel moeten navolgen wat men elders doet, als men ten minste vreemdelingen op Dom burg wil hebben! En waarom heeft men den spoorweg niet doorgelegd naar Domburg Men ant woordde ons„omdat het niet noodig is," of „omdat de kosten niet zouden worden goedgemaakt"; dat is de gewone reden, die ook gemaakt heeft, dat de spoorweg van Brugge naar Blankenberge eerst twintig jaar later gelegd is, omdat die ook de kosten niet goed zoude maken en die toen hij nog nauwelijks klaar was, reeds rente opleverde. Men rekent altijd naar de behoeften van het oogenblik, maar bedenkt niet dat in korten tijd, de drukte en de reizigers vertiendubbelenMen heeft ook in der tijd geweigerd om de briefport te vermin deren, zeggende„bahEr zal niet meer om geschreven worden!" Maar het blijkt toch nu dat er veel meer geschreven wordt Als ik kapitalist was, dan zou ik geheel alleen den spoorweg van Middelburg naar Domburg willen leggen en ik zou zaken maken. Maar bijna niemand wordt door voor beeld en ondervinding overtuigd. De oude sleur antwoordt: „de toestand is niet dezelfde, al is het elders gelukt, 't is mogelijk, hier zal het niet lukken." Ik heb op Walche ren geen altaar van Nehalennia gezien, maar ik geloof niet, dat men veel moeite zou hebben om den tempel aan de „oude sleur' gewijd, te ontdekken. Men bedenke wel dat als men de duinen maar volgde, men een spoorweg naar Domburg zou leggen zon der te onteigenen en slechts even als die naar Heijst de rails had te leggen op het gelijk gemaakte zand. Hij zou, dunkt mij, van Vlissingen moeten uitgaan. Die dan wilde kon nog den ouden weg volgen. Niettegenstaande de spoorweg van Brugge naar Blankenberge, is er kwestie een tram weg op den ouden weg te leggen. En als er één plaats op de wereld is, aan den oever der zee, geschikt om de verwachtigen van een' stoutmoedigen spe culant te bekronen, dan is het Domburg. Als wij een Domburg in België hadden, zoo schilderachtig, met die boomen, die buitenplaatsen en die bosschen aan den voet der duinen op 50 el afstand van de zee, eer het drie maanden verder was, zou er eene maatschappij zijn opgericht met een paar millioen voor exploitatie Na een heerlijken slaap, die ons de gevaren der ontscheping te Ylissingen deed vergeten, begaven wij ons 's morgens eerst naar het strand en daarna op het duin om het land te zien. Twee duinen zijn daartoe bijzonder geschikt. Van haar top overziet men het geheele eiland, de horizon strekt zich tot voorbij Middelburg en Veere uit. Hechts en links van de toeschouwers teekenen de reien duinen de omtrekken van het eiland Walcheren af. Op den achtergrond ziet men de groote kerk van Veere, en een beetje meerrechts den hoogen toren van Middelburg. Vlissin gen kan men niet zien daar het achter de duinen verscholen ligt, maar rechts dicht hij heeft men den dikken toren van West- kappel. Binnen dien duinengordel ziet men groote en kleine bosschen en bebouw de landerijen, terwijl hier en daar schoone dorpen tusschen liggen. Het dorp Dom burg, dat vlak bij aan den voet der duinen ligt, is niet het minst belangrijke. Het was het doel onzer eerste wandeling. Bo ven op het duin staat een Paviljoen, waar Vs

Domburgsch Badnieuws | 1890 | | pagina 1