KOI-1BAHTMKIIJ, Advertentiën en Adressen. L. K. van der HarstJ.Jz.-™?at» F. JANSE,D° ^RG' KORTEDELFT G 13 MIDDELBURG. AMUSEMENTEN. Uitstapjes te voet: Uitstapjes per rijtuig: Drie Oostkappelsche Wonderdokters. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porselein, Zilverw.) W. G. BAL, Middelburg, Kronnneweele L 27. Apotheek. Eigen bereide QUINA LA ROCHE Badstoelen. Bedden en Matrassen. J. LAGTER, Middelburg, Vlasmarkt L 13. Bloemisterij. Bierhalle. KRUIDENIERS WAKEN. COMESTIBLES. Restaurant „Franziskanerbrau" - Middelburg. Echt MUNCHENER FRANZISKANERBRAU op ijs. Boekhandel. Reisgelegenliedeii. Oninibusdienst: Dagelijks uitgezonderd des Zondags, van Domburg naar Middelburg des voorm. 8 uren (afrit Hotel Schuttershof), en terug van Middelburg des nam. 3 '/2 uren (afrit Groote Markt, wed. Groenewegen). Prijs ƒ1.enkele reis en heen en terug op denzelfden dag. Dagelijks van Middelburg naar Domburg des nam. l!4 uur (afrit Groote Markt, wed. Groenewegen) en terug van Dom burg des nam. 8 uren (afrit Roode Leeuw, wed. Baard). Prijs 1.— enkele reis en heen en terug, op denzelfden dag. Wisselkantoor. Tot wisselen van binnenl. en buitenl. muntspeciën bestaat bij den heer H. M. Kesteloo gelegenheid. Naar de manteling en door het overbosch van de buitenplaats Duinvliet terug C/a uur). Naar de manteling over het landgoed "West- hove en door het overbosch van Duinvliet terug (y4 uur). Naar het landgoed Schoon-Oord (langs den straatweg), vervolgens links af, en dooi de bosschen van het landgoed Duinbeek Naar de Oranjezon, door"dë manteling acu ter Westhove en terug langs de land goederen Overduin en Zeeduin (3 uren). Naar Aagtekerke en over Oostkapelle terug (2 uren). Naar Westkapelle en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te be zien (3 */2 uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de ■eigenaren welwillend vergund. Naar de steden Middelburg, Vlissingen, Veere en door het eiland Walcheren. Zoowel te Domburg als te Middelburg bestaat gelegenheid tot het huren van rijtuigen, tegen vaste prijzen. 3) Daar werd dan Fransch gesproken, naar mijne bevinding en uit hoofde van mijn ongeoefend oor de gewone en éénige oorzaak van gezegde bevinding ongeloofelijk snel. De man met de onder ons zoo gehate blouse en den grooten zak voor zijne aankoopen zei onophoudelijk: „Madame" tegen Jakes en deze liet ge stadig den titel„Monsieur" hooren, en telde hardop het bedrag en de centen na, weer heel wat gauwer dan in 't Hollandsch, want dat deed zij altijd zoo langzaam om niet te gauw een stukje zoethout toe te geven. In een dier winkelgesprekken werd ik eens bij verrassing gemoeid. Hoe erg ik kleurde, alsof ik eene congestie kreeg, ik antwoordde in volkomen goed Fransch, want ik zei„Oui", doch voegde er den mij verbazenden titel van „Madame" bij. „Tiens", zei de Franschman, „ce gamin comprend parfaitement le Franfais". Toen ik 's avonds in Agron en Landré nakeek, of, hij mij niet met een keurigen term „jongeheer" had gelieven te betitelen, vond ik heel wat anders, doch hoopte maar dat hij toch „gamin" nog gunstiger opvatte dan het woordenboek, en toen ik i later „coquin" en „petit bougre" heette, gevoelde ik mij een kerel van belang. Hij nam mij een eind mee, vroeg mijn naam ik verzocht in Spartaanschen stijl den 1 zijnen te mogen weten, en die was Gaü- thier, Monsieur Gatjthier. „Fais-y at tention", zeide hij, „de parler avec politesse, et après, je 't appellerai aussi Monsieur Jean". Des anderen daags, Zondag middag, zou ik op Ipenoord komen, De heeren zaten bij het schuurtje, la petite grange, volgens mij, maar onder correctie „la ba- raque" herdoopt. Er was iets buitenge woons te eten, want het was ver over den tijd van 't middagmaal. „C'est un blauwkielen, naasi wien~ik op een plank zat. Weldra kreeg ik daarvan iets op een stukje brood, een weinig gebraden vleesch, zooals van een konijn of wel van een vogel. Het was inderdaad lekker; reeds na korten tijd was het heele ont haal afgeloopen. Er is bij Staring een verhaal van moeder Aagt, die alles „Aan gebrand" noemt, wat niet in 't eten behoort, en er toch in is. Eindelijk heeft een der kinderen aanleiding om te vragen, of Aangebrand ook voetjes heeft. Welnu zulke voetjes zag ik hier en daar op den grond liggen en van de aangrenzende segmenten had ik gegeten. Het bleek dadelijk, dat die diertjes „grenouilles" heetten, wat geen nieuws was, en dat ik daarvan genoten had, wat daarentegen mij allerverrassendst voorkwam. Ik werd erg benauwd, of er geen padden bij ge weest waren, die ik als zeer giftige mon sters had leeren kennen, zoodat ik er nooit vriendschap mee heb kunnen slui ten. Doch ik troostte mij met twee zaken ten eerste, dat mijn grootvader, de notaris, in zijne jonkheid met eenige Fransche officieren van de wachtposten te Oostkap- pel een ragout van konijnen had gegeten, waarbij tot aanvulling de poes van zijne moeder gevoegd was en dat deze, eene Hugenote met warm bloed, daarover „une verte salade" toegediend had; toch heeft grootvader nog verscheidene jaren geleefd. Ten andere besloot ik voortaan op een uur te komen, dat er van eten geen sprake was. Schoon ik weet dat deze vreemdelingen geen der in het opschrift bedoelde wonder doeners kunnen zijn, moet ik tot ver schooning voor mijn langwijlig verhaal bijbrengen, dat zij mij hebben leeren tutoyeeren en mij wel een weinig op den weg wilden brengen om hunne taal te spreken. Als zij dit alles konden lezen, zou ik hen troosten met de treurige waarheid, dat leerlingen niet altijd beant woorden aan de voortreffelijkste meesters. Maar ik kom terug, niet op „Madame", doch heb nog iets van haar man te zeggen, die aan onze beroemde kerkredenaars een middel kon geven, gelijk Napoléon, toen hij den volgenden dag een bij Talma in- gestudeerd hartig woordje moest uitspre ken, er een innam van zijn' lijfarts, op de voorwaarde van het geval in de ziekte van Alexander den Veroveraar, „er op of er onder". Dit keelmiddel voor de stem was mij nooit voorgekomendaaren- tegen was Arend de Kam in en buiten onze woonstreek bekend voor het gene zen van de klem, mondklem, trismus of hoe het moge heeten. "Wat de kwaal anders is, dan dat men den mond niet kan sluiten, of kan openen, of geen van beiden kan doen, is mij uit ervaring onbekend, en daar ik mij ongaarne verdiep in stu diën van dezen aard, noodig ik de beoefe- -1 --«^rltc-rcIn ri Vfl tl lflVftTl fïTl gezondzijn uit, om het duistere in zake der „klemme" op te klaren. Een weinig gezond verstand leidt tot den twijfel of er tegen de kwaal, geen beter middel bestaat dan om de lijders met eene plank een paar klappen tegen het achterhoofd te geven, „gelijk te doen gebruikelijk Veel gaat u door de gedachte, als deze schimmen eener vijftigjarige herin- I nering voorbij zweven. Ze worden per sonen, wien men een groet brengt in on bekende gewesten; toestanden, die men zich gaai-ne voor den geest roept; ledig geworden plaatsen, door het gemoed ge stoffeerd met liefelijke gedaanten bemin nelijke resten van een voorbijgegaan tijd vak, die ons neigen naar het verleden, meer dan naar de dingen die nu zijn en eens zullen zijn. Een andere maal iets over hetgeen meer of mmder bekende dichters van vroegeren tijd van dit oord hebben gezegd. Schoon Land, wees van mij gezegend en gegroet Amsterdam. J. G. Fredeeiks. J. A. DU BOIS, Middelbnrg, Lange St. Pieterstraat A 79. met en izoxulex- staal, f 1,30 per flacon. EMSER-PASTILLES 60 cent per doos. J. F. SCHEIJBELER, Middelb., Vlasmarkt L 17 (Reparatie). A. BLAAS, Middelb., buiten de voormalige Dampoort T 105. BAlDCOSTXJMES- PAARD EN RIJTUIG TE HUUR. Fe EtiBZUNia VAN BENTHEM JUTTING, Middelburg, Kortedelft G 1. E. B. DEN BOER, Middelb., Langedelft I 16 (Muziekhandel). E. LE COINTRE, Middelburg, Burg B 16 (O. en N. handel). F. P. DHUIJ, Middelburg, Lange Burg B 10 (Boekbinderij). R.M. SMITS, Middelb., L. Giststraat F 174(Boek-en Muziekh.) 'ill IflIUVIl 9

Domburgsch Badnieuws | 1890 | | pagina 2