Advertentiën en Adressen. Een praatje over hokken en stokken. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porcelein, Zilverw.) W. B. BAL, Middelburg, Krommeweele L 27. Apotheek. Badartikelen. Wtsi. Tjcbtes Zosa. domburg. Badartikelen. Kruidenierswaren. Minerale wateren. Speelgoederen. Suikersb akkerswaren Bedden en Matrassen. LP A "DPTÜT QXT middelburg, Bierhalle. Münchener Bierhalle en Café Restaurant. „ZUM FRANZISKANER-BRAU." Dagelijks IJSKOUD BIER op natuurlijk koolzuur. P. L. BRIELS, Propriétair. eeuw ontdekte oude begraafplaats aan bet strand achter Westhove en terug (1 uur). 6. Naar Aagtekerke en over Oostkappel terug (2 uren). 7. Naar Westkappel en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te be zien (3'/2 uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. Domburg1, 12 Juli. In de op Maan dag 11. gehouden vergadering van aandeel houders in de Naamlooze Vennootschap: „Domburgsche Zeebadinrichting," zijn de statuten vastgesteld en is tot directeur benoemd de heer H. J. Boogaeet, terwijl als commissarissen zijn gekozen de H.II. J. C. Lantsheer, W. A. Graaf van Lyn- den en W. J. Speengee. Na het beko men der Koninklijke goedkeuring kan dus de aanbesteding van het nieuwe badpavil joen worden verwacht. Het ouderwetsehe werkwoord „hokken" zal waarschijnlijk wel bij sommige lezers herinneringen uit de jeugd doen ontwaken, uit den tijd der kinderbezoeken, toen het eerwaardige commettenspel met zijn veel vuldige kansen en door het „hokken" niet minder groote teleurstellingen, onder de aangenaamste tijdkortingen werd gerekend. Wat werd er met begeerige oogen gestaard naar de doorgaans met pepernoten over volle commettepot, hoe werd er geaasd en gevlascht om dien schat machtig te worden, en hoe luid klonken de juichtoo- nen, en klapten de handen wanneer de slag geslagen was en de buit veroverd. O! heerlijke kindertijd als alles lacht en alles speelt, en de zorgen, want er zijn ook kinderrampen, wegsmelten als sneeuw voor de zon Maar om op het werkwoord terug te komen. Ik heb geen woordenboek bij de hand om mij in te lichten wat de eigen lijke beteekenis is, doch meen op gevaar af van den bal ver mis te slaan, dat „hok ken" in den regel haperen met voorbedach ten rade beduidt, en stokkenmeer op onwillekeurig stilzwijgen wijst; bijvoor beeld op een examen, waar het soms als een ontzaglijk stei'k zweetdrijvend middel werkt. Van dat met opzet haperen wordt menige wonderlijke geschiedenis verteld. Zoo las ik van een op de daad gesnapte zakkenroller die voor een barren commis saris van politie werd gebracht. „Ge schijnt een gevaarlijke deugniet," grauwt de ambte naar hem toe. „Niet half zoo slecht als meneer", klinkt het deemoedig antwoord, doch de dienaar der H. Hermandad heeft geen tijd om zijn ontvlamde woede lucht te geven, daar de beschuldigde er na een korte paus op volgen laat, „als meneer wel denkt". Men zegt dat het dezelfde kerel was die bij eene vorige gelegenheid op de toespraak: „Vent ik kan den schurk in je gezicht zien!" leukweg antwoordde: „Ik wist niet dat mijn gezicht een spiegel was". In brieven kan „hokken" wel eens vreemd misverstand te weeg brengen. Zoo was een rijk Engelschman, die veel bedelbrie ven kreeg, gewoon om deze met hetzelfde formulier te beantwoorden. „Mijnheer, zoo schreef hij, uw verzoek heb ik met be langstelling gelezen. Gaarne voldoe ik zoo spoedig mogelijk aan den wensch, om"hier hokte het en wanneer de vrager met begeerige blikken het blad omsloeg, kon hij lezen „u mede te deelen dat ik uw begeerte niet zal inwilligen" Op soortgelijke manier liep er een dokter in, die een geheim middel openlijk had aangeprezen. Hij ontving een brief waarin de fabrikant hem vriendelijk dank betuigde. „Met het oog op uwe groote belangstel ling ben ik zoo vrij hierbij te voegen honderd" „Och kom," dacht de dokter terstond, „dat is al te veel, al te vriendelijk van dien man," maar zijne stemming ver anderde even snel, toen hij aan de keer zijde las „circulaires om te verspreiden." Nog grooter teleurstelling ondervond een onderwijzeres, die op haar vijf en der tigsten verjaardag een brief ontving van een uitgever, een welgesteld weduwnaar, voor wien zij heel veel had vertaald. „Ik kan u niet genoeg dankbaar zijn," schreef de beleefde man, „voor de vriendelijke hulp mij steeds betoond. Wat ik u aanbieden kan, wensch ik u te geven en wel mijn hand" Plotseling straalde er een lichtglans in het hoofd van de bedaagde juffrouw, haar hart begon den storm- marsch te trommelen, met bevende hand werd het blad omgeslagen, maar ik waag het niet om te schetsen wat er in haar ziel omging toen zij las „boek over aard rijkskunde en warenkennis." Kan „hokken" veel leed brengen, met „stokken" is het nog erger gesteld. Wij spraken reeds over het stokken of steken blijven op een examen. Maar er zijn nog andere voorbeelden. In vroeger jaren was er, gelijk enkel oude Middelburgers zich nog wel zullen herin neren, een herberg op den weg naar Ylis- singen, die de Lariefarie heette of zoo genoemd werd. Tijdens de Belgische om wenteling toen ieder rechtschapen Neder- landsch hart gloeide van opgewonden vaderlandsliefde, kwam de eene of andere heldenschaar uit 's vijands land terug en zou omstreeks genoemde herberg door een commissie uit de Middelburgsche burgerij worden verwelkomt. De dapperen naderen, de zwart gerokte en wit gedaste president der commissie, die zijn goed van buiten geleerde aanspraak tehuis wel drie malen met succes voor moeder de vrouw had op gezegd en die zooeven nog fluisterend had berhaald, treedt moedig naar voren, Algemeene stilte men kon wel een speld hooren vallen. „Toen ik aan de Lariefarie was gekomen" zegt de voorzit ter met forssche stem. „Hier aan de Lariefarie gekomen", herhaalt hij ietwat beverig. „Aan de Lariefarie gekomen," stottert hij eindelijk, want de aanspraak was weg, totaal weggevloeid als door een zeef. Het versje waarmee hij de toespraak beslui ten zou en waaraan hij bij den aanvang nog even dacht, scheen al de herinnering aan het overige weggesleept te hebben. De verle gen man werd beurtelings rood en wit, heet en koud, rammelde met de sleutels in zijn zak als of die het wisten, trok kwaadaar dig aan zijn horlogeketting als of deze het helpen kon, maar de toespraak kwam niet weer. Muziek! muziek! riepen de vrien den, doch een ongeluk komt zelden alleen; de muziekanten waren onklaar, zoodat het een geruimen tijd duurde eer het Wil helmus van Nassauwen den armen president uit zijn netelige positie kwam verlossen. Zoo stokt menigeen die verzen in een toespraak brengen wil en ze verzuimt op te schrijven, waarvan akelige voorbeelden zouden te verhalen zijn. Wie op dit gebied te veel op zijn ge heugen vertrouwt en meent dat het wel schikken zal, kan er leelijk inloopen, gelijk een mij bekende predikant ondervond. Deze zou voor het eerst eens beproeven om uit het hoofd te preeken, en had zijn werk goed van buiten geleerd. In het begin ging het best, heel best, en de woor den gleden als van een leijen dak. Om streeks de helft gekomen, zag hij een drietal heeren uit een naburige stad op de galerij plaats nemen. Zouden het hoor ders zijn? Wat zou hij gaarne in die stad beroepen worden, en met bliksem snelheid ging hem eene heele geschiedenis door het hoofd, hoe gezellig het was in dat vriendelijke stadje, en hoe aangenaam het zou wezen om met vrouw en kinderen de mooie pastorie aldaar te bewonen. De goede man sprak onderwijl gedach teloos door, maar toen hij weer tot zich zelf kwam, was hij waarlijk de klus kwijt, volkomen kwijt, en de rest van de preek was spoorloos verdwenen. Oangstig oogenblikIn de onbezonnen hoop om den verloren draad te grijpen, stamelde de radelooze: „Liefde, groote liefde, on eindige liefde liefde," maar hij zag en hoorde niets meer, het gonsde in zijn ooren, het schitterde voor zijn oogen en hij kon slechts met Amen, besluiten. Dat hij niet beroepen werd, spreekt van zelf, maar de goede man trok zich de zaak zoo aan, dat hij kort daarna mantel en bef moest neerleggen en als koster in een onzer groote steden is geëindigd. Niet minder last kan men hebben van „bokken" in het spreken, waarvan ik mis schien later iets hoop te vertellen. X. Gevonden voorwerpen. Een beursje met geld. J. A. W. DU BOIS, Middelburg, Lange St. Pieterstraat A 79. L. K. VAN DER HARST J.Jz., Middelb., Pottenmarkt K 412. A. A. NONHEBEL, Middelburg, Langedelft A 88. W. J. E. GOVERS, Coiffeur, Middelburg, Langedelft B 121. Badstoelen. J. E. SCHEIJBELER, Middelb., Vlasmarkt L 17 (Reparatie). UxiJjJAlJjJjOJll, Langeviele K 388. Fabriek van BEDDEN en MATRASSEN- Magazijn van MAHONIEHOUTEN en GESCHILDERDE MEUBELEN. Keparatiën aan Bedden eu Matrassen. J. LAGTER, Middelburg, Vlasmarkt L 13. Langedelft II S, MIDDELBURG, in de nabijheid van de Groote Markt. Alleen verkoop voor Zeeland op fust en gebotteld van het beroemde FRANZISKANER BR AU van Joa. Sedlmayeb, München. Den gauschen dag RESTAURANT. Nette inrich ting. Billijke prijzen.

Domburgsch Badnieuws | 1888 | | pagina 2