Advertentiën en Adressen. Wil. T. Tjtlfeis Zmn, domburg. Middelen van vervoer. Antiquiteiten (Delftsch Aardew., Porcelein, Zilverw.) Apotheek. Badartikelen. Badartikelen. Kruidenierswaren. Minerale wateren. Speelgoederen. Suikersbakkers-waren Badstoelen. In hei Bad-Hötel: dhr. Julius Bansa en fam. Mevr. de wed. de Bruijn- Boddaert Mej. M. Forsten dhr. J. Hoefnagel Baron en Baronnesse van Lijnden van Hemmen dhr. Albert van Nieuwen- huijze dhr. en Mevr. mr. H. Oyens 2 In het Schuttershof: Mej. Addor dhr. F. Bodde dhr. P. Guequied dhr. van Nieukerken. dhr. C. Peiffer dhr. J. J. van Poll. dhr. J. van Saane dhr. dr. Schmits dhr. Verheul Mevr. de Baronesse de Vos van Steenwijk van Es sen en familie. Frankfort a/M. Middelburg, 's Hage. Antwerpen. Hemmen. Antwerpen. Amsterdam. Zwolle. Scheveningen. Gent. 's Hage. Rotterdam. Breda. Zaandam. Antwerpen. Zaandam. Zwolle. Dagelijks uitgezonderd des Zondags, een dienst van Domburg (Schuttershof) naar Middelburg des voorm. 8 ure, en terug van Middelburg (Groote Markt, wed. Groene- wegen) des nam. 3'/2 uren. Prijs 1. enkele reis en heen en terug op denzelf den dag. Dagelijks van Middelburg, Groote Markt, wed. Geoenewegen, des nam. 1 uur naar Domburg en terug van Domburg, Boode leeuw, wed. Baabd, nam. 8 uren. Prijs j 1.enkele reis en heen en terug, op denzelfden dag. Gelegenheid tot -wisselen van bin- nenl. en buitenl. muntspeciën bij den heer H. M. Eesteloo. Badgasten en logees hebben vrijen toe gang tot het Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. Ter lezing liggen TIJDSCHRIFTEN. Illustrated London News. The Graphic. Punch. Bow Bells. Argosy. L'Hlustration. Ueber Land und Meer. Die Gartenlaube. Schorer's Familienblatt. Fliegende Blatter. Holl. Illustratie. Nederl. Spectator. Nieuw Zondagsblad. Uilenspiegel. Hum. Album. Eigen Haard. De Portefeuille. De Huisvriend. De Gids. De Huisvrouw. De Globe. Aarde en haar Volken. De Natuur. De Navorscher. Vragen van den Dag. Vreemd en Eigen. COURANTEN. Nieuws van den Dag. Middelburgsche Courant. Utrechtsche Courant. iDdépendance. Nieuwe Rotterdammer. Etoile Beige Algemeen Handelsblad. Kölnische Zeitung. ■WeekbladAmsterdammer.Courier de Schéveningue. Zondagsblad. Domburgsch Badnieuws. DOMBURG. Den lezer heil! Het deze week begonnen badseizoen zal, naar het zich laat aanzien en wanneer weêr en wind maar een weinig willen medewerken, bij vorige jaren niet achter staan. Yangt op andere zeebadplaatsen het seizoen gewoonlijk vroeger (15 Juni) aan, hier is het gebleken, daaraan tot heden geene behoefte bestaat, en hoewel bij uit zondering, ten gerieve van enkele vroeger aangekomenen wel eens gelegenheid tot het nemen van zeebaden gegeven wordt, de officieële opening wordt gewoonlijk ge steld, na de Domburgsehe kermis. Deze, in vroeger jaren 24 Juni begin nende en eene week durende, is tegen woordig tot twee dagen ingekort en wel Vrijdag en Zaterdag na St. Jansdag. Als jaarmarkt heeft zij wel geene reden van bestaan meer, maar behoeft als zoodanig ook niet te worden afgeschaft, maar de daarbij gebruikelijke volksfeesten, het gaaischieten en ringrijden te doen ophou den, zal wel niet zoo gemakkelijk gaan. Ik wil hier niet over het al of niet aardige en eigenaardige dier feestelijkheden uitwijden en geen pleidooi voor of tegen de kermis leveren, maar hoop alleen dat, nu het volk dit jaar weder zijn oude ge woonte om „kerremesse" te vieren is toe gestaan en naar hartelust daaraan heeft kunnen botvieren, het ook voor de volgende maanden van het badseizoen de noodige welwillendheid voor de bezoekers der badplaats zal inachtnemen, zoo als past aan de bevolking eener gemeente, waar alles te wachten is en afhangt van het drukke bezoek van vreemden. Wat is er in de laatste jaren al niet veel te Domburg veranderd en aangebouwd! Van Middelburg hierheen rijdende, zien wij vooreerst nog op Oostkappelsch grond gebied de grootsche villa „Irma" van Dr. Mezger, een eind verder die van de heeren Speenger en Boddaeet, zelfs de aloude „Broodkist" wil niet achter blijven en een deel daarvan is dezen winter als nette woning tot verhuren ingericht. Achter het Badhotel aan den zeekant de lieve zomerwoning van den heer Sommebhoff, wat verder de villa „Maria" thans van den heer Ebbschloe en daar achter de villa „Duinzicht" van den heer Eeottt; maar ook in het dorp zelf zijn tal van woningen aangebouwd, waaronder aan de westzijde de villa van den heer Nagtglas en aan den zuidkant die van de dames Luteijn. Schreef ik in het laatste nommer van het Badnieuws van het vorige jaar, dat het te verwonderen was, er niet een derde hotel werd gesticht, daar reeds zoo dikwijls over gebrek aan beschikbare ruimte geklaagd was, thans is die verwondering in bewon dering overgegaan, bij het zien van het groote hotel restaurant „Villa Marina", dat sinds dien tijd gebouwd en zelfs reeds geopend is. Ongeveer veertig ruime luchtige kamers en salons, netjes gemeubileerd, een flinke eetzaal en restauratie geven vreemdelingen uitmuntende gelegenheid den zomer hier te komen doorbrengen en hoewel op dit oogenblik nog niet geheel verhuurd hoop ik er spoedig nog plaats te kort moge zijn, omdat daaruit blijken zou de toevloed van badgasten voortdurend toenam en de verwachting van HH. oprichters niet zou worden beschaamd. De beide andere hotels, het Badhotel en Schuttershof zijn van half Juli voor eenige weken geheel bezet en ook van de parti culiere woningen en optrekjes zijn verre weg de meeste verhuurd. Het oude Badpaviljoen staat nog even als voor vijftig jaar op den kruin van het duin en staart met verbazing op de ver schillende veranderingen van den laatsten tijd, maar daardoor is het zich ook wel onbewust een adder aan den boezem te koesteren, nl. de teekening van het te stich ten nieuwe Badpaviljoen, die in de zaal ter bezichtiging hangt. Dit gebouw, dat behalve een ruime con certzaal, van 17 op 8.5 meter, eene goede conversatiezaal, billardkamer en leeszaal, nog een net damessalon zal bevatten en waar tevens gelegenheid zal zijn tot het nemen van binnenbaden, zal zoo mogelijk nog voor het einde dezer maand worden aanbesteed, opdat zoo spoedig mogelijk met den bouw kunne worden aangevangen. Het benoodigde kapitaal is geheel geplaatst, zoodat geld althans hier geen bezwaar meer is. Het zal dus wel het laatste jaar zijn dat het werkelijk lieve zaaltje van het oude Paviljoen dienst doet en voor allen, die gedurende tal van jaren daar genoege- lijke uren hebben doorgebracht, en waar aan zoovele aangename herinneringen ver bonden zijn, ligt er iets weemoedigs in, dat dit lokaal voor den hamer des sloopers bestemd is, maar aan den anderen kant toch ook een troost: dat juist het sloopen gepaard gaat met den bouw van eene grootere inrichting, waardoor het bewijs van den vooruitgang van Domburg als badplaats geleverd wordt. Jammer, maar niet te ontwijken, is het wel, dat door al die verbeteringen en den bouw van groo tere en hoogere huizen, het dorp veel.van het eigenaardige en landelijke verliest, waardoor het vooral voor schilders zooveel aantrekkelijks heeft. Zoo is ook dezen winter de hofstede „Bloemendale" verdwenen. Het gemeente bestuur heeft een gedeelte van dien grond aangekocht en het binnenrijden van het dorp aan die zijde, door het verleggen van den straatweg veel gemakkelijker ge maakt. De langs dien weg nieuw gebouwde villa's zijn zoo goed als voltooid en zul len nog dezen zomer worden bewoond. Ter plaatse dezer hofstede stond vroeger eene kapel aan de heilige Margaretha ge wijd, waar waarschijnlijk ook de bewoners dezer smalstad begraven werden, althans bij het graven der kelders voor de tegen woordige villa's, zijn er eene menigte ge raamten gevonden, waarvan sommige op geregelden afstand, de meeste echter zoo door één lagen, dat zij klaarblijkelijk reeds vroeger opgegraven en bijeengezameld on der den grond waren gestopt. Ook is er een gemetselde doodkist van tufsteen ge vonden die thans in het Zeeuwsch Museum te Middelburg is opgenomen. Munten en penningen echter weinig, voor zoover mij bekend is alleen 1°. een penning van 1581 geslagen te Gent bij het beroepen van den hertog van Anjoü (vermeld bij van Loon, I. 297), 2°. een muntje van Albertus van Oostenrijk 1603, 3°. een Zeeuwsche rijks daalder van 1780. Is het nu al te betreuren voor een oudheidkundige of voor hen die Domburg liever zagen blijven, zooals zij het altijd gekend hebben, dat enkele oude gebouwen te niet gaan, door de uitbreiding die Dom burg tegenwoordig ondergaat, verdwijnt tevens menige bouwvallige woning die het dorp ontsierde en de vreemdeling die eenigen tijd hier komt doorbrengen, zal toch wel gaarne nieuwe net geschilderde woningen zien, die van welvaart getuigen en het dorp een vrolijk aanzien geven. Mogen allen die de volgende maanden hier komen, zoo tevreden zijn dat zij een ander jaar weder komen of ten minste met onvermengd genoegen aan hun uit stapje naar Domburg terugdenken! Domburg, Juli 1888. H. J. B. "W. CL BAL, Middelburg, Krommeweele L 27. J. A. W. DD BOIS, Middelburg, Lange St. Pieterstraat A 7». 1. K. VA N DEE TTAEST J. Jz„ Middelb., Pottenmarkt K 412. A. A. NONHEBEL, Middelburg, Langedelft A 88. W. J. F. GOYEES, Coiffeur, Middelburg, Langedelft B 121. J. F. SCHEIJBELEE, Middelb., Ylasmarkt L 17 (Eeparatie).

Domburgsch Badnieuws | 1888 | | pagina 2