Aangekomen vreemdelingen, DE ENGELSCHEN IN WALCHEREN van 4 tot 11 Augustus. In het dorp: dhr. W. Ph. Boogaert en familie dhr. JJ acobse Boudewijnse Mej. van Stein Callenfela Mej. H. J. M. Drabbe Mej. Faro Jongeheer Faro Mej. Herklots Mej. Hubregtse dhr. en Mevr. Jhr Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet- Sprenger en familie Mej. C. de Kanter Mej. S. H. W. Klaar dhr. P. J. Leenhouts dhr. Mr. W. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel en familie Fraulein J. Pannebakker dhr. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort Mej. van Renterghem dhr. Rodenbach en familie Fraulein A. von Seutter Mej. Snoep en familie dhr. en Mevr. F. D. Spren- ger-Snouck Hurgronje en familie dhr. en Mevr. van der Voort- Danckaerts dhr. Mr. T. A Wagtho In het Bad-Hötel: dhr. Rud. Andreae en fam Mevr. de wed Gelderman- Boddaert en familie dhr. O. Günther dhr. Ed. von Leistner dhr. Mr W. C. A. Scholten dhr. Mr. J P. R. Tak van Poortvliet en familie dhr. A. Zaïs In het Schuttershof: Mej. van Alphen dhr. J. J. van den Broek Mevr. Carp en familie dhr. Dr. J. W. Doyer Jzn. dhr. Dr. C. J. Eggink dhr. Dr. A. H. Garrer dhr. Hemming en familie Mej. P. Holle Fran Lydia Hollen Mevr. de wed. A. Cohen Stuart Aantal personen Breda. Middelburg. Rotterdam. Amsterdam. Middelburg, id. id. id. Schoonhoven. Breda. Middelburg. Sluis. Oosterhout. Hannover. Goes. Bergen op Zoom Brussel. Burgdorf (Schweiz). Middelburg. Velp. Gouda. Tholen. Frankfort a/M. 's Hage. Antwerpen. Wiesbaden. Rotterdam. 's Hage. Wiesbaden. Voorst. Utrecht. Helmond. Amersfoort. Amsterdam. Haarlem. Amsterdam. Voorst. Frankfort a/M. id. Domburg, 11 Augustus. Het Bad- nieuws zou zijn naam geen eer aandoen, wanneer het niet met een kort woord melding maakte van het feest dat gisteren op het badstrand heeft plaats gehad, nl. DE GROOTE WEDLOOP voob honden van alle bassen en leeftijd, die, door eenige heeren op touw gezet, eene vermakelijke afwisseling gaf, aan het soms wel wat eentonige strandleven. Reeds vroeg in den morgen wapperden verschillende vlaggen op het terrein en om half elf, toen de strijd zou aanvangen, waren bijna alle badgasten tegenwoordig. In het midden der renbaan waren eenige smakelijke worsten, hondencakes enz. opge hangen om zoo mogelijk de honden te verschalken en af te leiden; maar allen handhaafden hun goeden naam van getrouw heid aan hun laas, allen liepen de worsten voorbij, zonder er zelfs naar om te zien. Natuurlijk hadden er verschillende grappige tooneelen plaats; zoo bekommerde „Kwik" zich volstrekt niet om het behalen van een prijs, maar wilde niet te min zijne vlugheid in het loopen toonen, door zoo snel mogelijk de duinen in en naar huis te rennen; zoo keek de dikke „Spatz" voortdurend om, om te zien hoe ver zij „Diaan" nog vóór was en of het wel noodig was, zich al te veel te vermoeien. Alle bijzonderheden kunnen wij natuur lijk niet beschrijven en deelen daarom alleen nog den uitslag mede: le prijs Castor van H. E. Boddaebt, een flesch Champagne. 2e prijs Spatz van Mevr. Elout, een bouquet. 3e prijs Diaan van J. C. Boddaebt, een eere-diploma. 4e prijs Mina van H. E. Boddaebt, een sierlijk bewerkte potlepel (als consolatie prijs). Het feest is goed geslaagd en een woord van dank worde hier gebracht aan de heeren Ebbschloe, Schobeb en anderen, die de jury uitmaakten en zich veel moeite hebben getroost. Jammer dat de wind wel wat hard uit het noord-noordwesten blies, maar daardoor werd ons des mid dags het dezen zomer nog ongewoon schouwspel vertoond van hooge, witgekopte schuimende golven, en kregen de vreemde badgasten het bewijs dat de Noordzee er wel eens anders als een kalm meertje kan uitzien. 6) doob F. NAGTGLAS. Uit de couranten is te merken, dat er gaandeweg meer toenadering kwam tus- schen de militairen en de burgers. De handel en neringdoenden maakten goede zaken. Een tal van werklieden vonden in Vlissingen arbeid, waar o. a. door één werkbaas honderd timmerlieden tegen 36 stuivers per dag, werden gevraagd; terwijl de meeste benoodigdheden voor het tal rijke leger hier werden vervaardigd of geleverd. Niet weinig ad verten tiën getui gen van levendig verkeer, ook door den lang gestaakte scheepvaart op Engeland. Engelsche goederen, chitsen en katoenen, koloniale waren, bieren en portwijn worden aangeboden; voor officieren worden kamers gevraagd en Engelsch sprekende bedienden voor winkels, koffiehuizen, logementen en Engelsche boeken worden aangekondigd; taalmeesters bieden hunne diensten aan en de Lettres from, Flushing gewagen zelfs van van een Engelsch dagblad, dat op het punt stond om het licht te zien, doch waarvan ik geen sporen heb kunnen vinden. Ook in aanzienlijker kringen scheen toenadering te komen. Er werden assemblés gehouden waarbij Engelsche officieren genoodigd waren en Engelsch gesproken werd, hoewel de Fransche mode toch wel den toon zal hebben gegeven daar Madame Guétant in de courant aankondigde dat zij met de laatste parures uit Parijs was gekomen. Doch de penning had een keerzijde en in de hospitalen was er van den voor spoed der Engelsche wapenen niets te merken. De stevige wel doorvoede, mis schien te veel gevoede, soldaat kon „den sleet," als ik mij zoo eens uitdrukken mag, van een veldtocht in ons voor hem vreemd klimaat, niet weerstaan. Het was dan ook een voorbeeldloos vochtige na zomer, met sterke afwisseling van hitte en koude. Daarbij kwam een ongezonde levenswijs, bij ziekte verkeerde behandeling, misschien ook wel gebrek aan voldoende geneesmiddelen, vooral „bast" zooals de kina, meen ik, destijds genoemd werd. Alles was wel in ruimte aanwezig, maar een zorgelooze militaire administratie maakt, gelijk bekend is, overvloed tot gebrek. Bij de vele zieken in het midden van September waren er meer dan 10000 lijders, voegde zich nog oneenigheid tusschen lord Chattam en den admiraal sir Richabd John Stbachan, welke pittige zeeman met meer recht den naam van Pitt zou hebben gedragen dan onze generaal die de oudste zoon van den vermaarden staatsman was. De admiraal beweerde namelijk dat het doel van den tocht zou zijn bereikt, indien er kor dater was doorgetast geworden. Op den 18 September keerde lord Chattam naar En geland terug en was het te merken dat het leger spoedig volgen zou. Daar kreeg hij kort daarop gelegenheid om de generaals Monnet en Osten te ontmoeten, die vol gens de courant den 26 dier maand de wedrennen te Lichfield bijwoonden en door hunne ordeteekenen en militair voorkomen zeer de aandacht trokken. Genoot Middel burg in die dagen eenige welvaart, te Vlis singen was het daarentegen droevig gesteld. De hulp echter door den pas aangestelden maire en de raden der stad ingeroepen liet zich niet wachten. Van alle zijden vloeiden giften toe en de vrijmetselaars loges Le Philantrope en la Compagnie durable wekten in Engelsche advertentiën, ook de bezet ting tot medewerking op. Lijsten met aan zienlijke giften worden in de courant medegedeeld. Generaal sir Eybie Coote gaf 100 p. st. en vele andere officieren 25 p. st10 p. st. en dergelijke sommen terwijl eene collecte alhier in November aan de huizen gehouden f 1169,16 op bracht. Het vijftigjarig feest der troonsbeklim ming van koning Geoege, werd den 26 October plechtig gevierd. Te Vlissingen woonde de opperbevelhebber, met zijn staf, de godsdienstoefening in de Groote kerk bij en aldaar, werd even als te Middelburg en Veere parade gehouden, kanonschoten gelost en de dag met een maaltijd besloten. In Nov. werd er door den opperbevel hebber, toen luitenant generaal Don, eene provisionele militaire regeering aangesteld, bestaande uit drie Engelsche officieren met generaal Sontag als president en dhr. Mr. J. Canteb de Munck van Serooskebke als secretaris. De generaal was hiertoe gedwongen door dat de landdrost en asses soren hunne betrekkingen hadden neerge legd. Het was deze pas later bekend geworden, dat koning Lodewijk, uiterst vergramd over den loop der zaken, en misschien wel het meest omdat zijn naam bij de kapitulatie niet was genoemd, al deze overheidspersonen van hunne posten had ontzet. Die militaire regeering zou slechts kort duren, want alles toonde aan dat de Engel- Bchen zich gereed maakten om te vertrek ken. In December riep het Engelsch bestuur ieder op om zijne schuldvorderingen in te leveren en werd alles met de meeste stiptheid betaald. Zaterdag den 23 De cember verlieten de laatste troepen de stad, en dien zelfden dag werden Holland- sche jagers onder generaal Cobt Heiligeb te Veere ontscheept en woei de Neder- landsche vlag van den toren. (Slot volgt.)

Domburgsch Badnieuws | 1887 | | pagina 2