DE ENGELSCHEN IN WALCHEREN Openbare Godsdienstoefening. Zondag 24 Juli. Ned. Herv. Gemeente. Yoorm. 9 uur Prof. Dr. J. J. van Toorenen- bergen, Hoogleeraar te Amsterdam. Nam. Geen dienst. Christelijk Gereformeerde Gemeente. Yoorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hooen, bediening van het H. Avondmaal. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hooen. Op uitnoodiging der Commissie tot be vordering der belangen van Domburg, - hebben eenige heeren dilettanten (dubbel strijkkwartet) onder leiding van den heer Cletjvee, besloten eene muziekale uitvoe ring te geven in de zaal van het Bad paviljoen op Zaterdag 30 Juli. Wie zich het concert dier heeren dilettanten in het vorige jaar, en het gunstige verslag daarvan in het Domburgsch Badnieuws uitgebracht, herinnert, zal het met ons eens zijn, dat door liefhebbers van goede muziek een genotvolle avond kan worden verwacht. 3) dooe F. NAGTGLAS. Aan goede beloften voor Zeeland had het niet ontbroken, en in Juni kwam het koninklijk besluit ze herhalen en be vestigen. Dat uitgebreide, aan vele lezers zeker niet geheel onbekende stuk, verdient gelezen te worden, als een opmerkelijke bijdrage van goedmoedige, vaderlijke regee- ringszorg, maar er was niet veel scherp zinnigheid noodig om te voorspellen dat die beloofde gouden bergen nauwelijks één muis zouden baren. De hoofdstad kreeg veel, de schulden werden geregeld en voor afdoening gezorgd en een nieuwe haven zou nieuwe ontwikkeling geven; doch er was schier geen dorpje dat de koning had bezocht, of uit 's rijks schat kist zou er goud over regenen. Er waren ook algemeene weldaden, zooals de pogin gen om de boerinnen te nopen hare kinderen met moedermelk op te kweeken. De vrouwen die zulks deden, mochten in onderscheiding van anderen, twee gouden oorplaten dragen, en jaarlijks zou aan eene dergelijke goede huismoeder, door het ge meentebestuur op feestelijke wijs zulk een sieraad worden uitgereikt. Allerlei curieuse kleinigheden worden in de 76 artikelen van het besluit behandeld. De schoolmeester te Scherpenisse, die 13 maanden met zijne bezoldiging ten achteren was, zou uit de domeinen 34 als onder wijzer en 200 als voorzanger worden uit betaald. De heelmeester van Nieuwerkerk werd 's konings tevredenheid betuigd, niet alleen omdat hij de koepokinenting had bevorderd, maar vooral omdat hij het arm bestuur had geregeld en de schulden doen afbetalen, zoodat hij er vrij wat beter afkwam dan zijn ambtgenoot te West- kappel, die wegens onbekwaamheid zijn ambt niet verder uitoefenen mocht. Dit welmeenende, doch in menig op zicht onuitvoerlijke besluit, zal wel aan sommige „stillen in den lande" een glim lach hebben ontlokt, en eenigen tijd het onderwerp der dagelijksche gesprekken zijn geweest; afgewisseld waarschijnlijk door klachten over het verlies van den bekwa men rector Zillesen, die naar Arnhem ging vertrekken, en gedachte wisseling over het al of niet slagen van de groote indij king van den Lodewijks- (nu Wilhelmina) polder, waarvan op den 1 Mei de vlet- en schuijerwerken waren aanbesteed geworden. Minder belangstelling scheen in die dagen de aankondiging te wekken, wat uit den vorm der advertentie op te maken is, dat er op het vendu een aantal origineele schilderijen zou worden verkocht van Wor- 'weeman, Asselijn, Beassee en van Goijen, alsmede een tempel door van Delen en een landschap door Bloemaeet. Maar het gerucht der nadering van groote gebeurtenissen begon zich te verspreiden. Men giste en vreesde dat de reusachtige krijgstoerustingen van Engeland wel eens eene onderneming op de Hollandsche kus ten ten doel konden hebben, en het was aan enkelen misschien niet onbekend, dat reeds de admiraal Nelson op Ylissingen gewezen had als de gevaarlijkste oorlogs haven voor Engeland, doch tevens aan het welslagen eener expeditie naar deze stre ken twijfelde. De zorgeloosheid der Fran- sche militairen en ambtenaren boezemden enkelen, die hun lichtzinnigen aard niet ken den, eenig vertrouwen in, dat het onweer zou afdrijven, doch al ging deze bui voorbij, ook aan de landzijde kwamen donkere wolken opzetten. Het was toch niet toevallig dat de Eransche dagbladen omstreeks dezen tijd telkens artikelen schreven om Holland en zijne bewoners in een bespottelijk of schandelijk licht te stellen, en dat het Journal de VUmpire, natuurlijk op last der regeering, gretig deze stukken overnam, doch geen plaats had voor de bezadigde tegenspraak in het geachte, te Leiden uit komende, Journal Politique, waarin de onwaarheden der beschuldigingen zonne klaar werd uiteengezet. De aanmatiging en gewelddadigheid onzer natuurlijke bondgenooten, zooals de Eransche zich plegen te noemen, wanneer het hun voordeelig kan wezen, hoewel afkomst, volksaard en zeden luide het tegendeel bewijzen, nam met den dag toe. Zoo verkocht generaal Monnet te Ylissin- gen jachtpassen om over geheel Walcheren te jagen, en liet, in weerwil der tegenkan ting van den officier van de jacht Meijnees van 's Gravenhoek, ieder aanhouden, die zonder zulk een pas in het veld kwam. Erger was het toen de Franschen op den 7 Juli zonder eenige aanleiding onze gren zen overschreden, om het fort Bammekens te bezetten, welke daad van willekeur naar de koninklijke courant, natuurlijk te ver geefs, hoopte, door keizer Napoleon streng zou worden gestraft. Het gewone stadsleven ging echter hier ongestoord zijn gang. De kermis, destijds een geheel ander feest dan tegenwoordig, werd aangekondigd en op de Markt, den Burgt, in de Abdij en in de Munt werden kramen opgeslagen met kostbare goederen, goud, zilver, byou- terien, beddegoed, porcelein, Turksche shawls en Vlaamsche linnens gevuld. D. L. Bambebg Jr., kunstenaar in de mechanica, beloofde onvergelijkelijke tours d' adresse en IJskas, de vermaarde brilleman, zou half blinden het gezicht teruggeven; ter wijl het tooneelgezelschap van A. Hoetink in den toen nog niet lang voltooiden schouwburg, Kabaal en lief deOntrouw en vergeving, Het ontzet van Leiden en meer andere stukken meende op te voeren. In het Chineesche-schimmenspel op de Markt kon men den watersnood van het voorjaar zien, en de vauxhall zou schitterend zijn. Toch scheen er iets in de lucht te zweven, dat de vreugde tegenhield en de harten beklemde. Er was ook rede toe, want een ontzettend onweer hing dreigend over de zee. Nooit had Engeland zulk een macht samengebracht. Op 1653 vaartuigen, waaronder 69 linieschepen, met omstreeks 4000 stukken geschut, werd een leger van meer dan 40.000 man ingescheept; strijd krachten meer dan voldoende om in de bestaande omstandigheden, het doel van den oorlog te bereiken, door Walcheren te bezetten, Ylissingen onschadelijk te maken, de werven en de Eransche vloot voor Antwerpen te vernielen, de Schelde te sluiten en Napoleons macht te verdeelen. In de krijgsgeschiedenis beslaat de expe ditie naar Walcheren, misschien het meest door hare fouten, geen onbelangrijke plaats, maar ook op staatkundig gebied waren haren gevolgen middelijk van grooter gewicht, dan in het eerst werd vermoed. Ik zal mij echter niet verdiepen in de bijzonderheden van dezen merkwaardigen tocht, maar er toch iets meer van zeggen dan de Middelb. Courant, welke er schier niets van mededeelt en in die dagen van spanning en schrik hare lezers, door de onmogelijkheid om buitenlandsch nieuws te geven; bezig houdt met den loop van den Donau; het gevaar om pieterselie voor dolle kervel aan te zien, en de middelen, om, als Thomas Paee, een hoogen ouder dom te bereiken. In de courant van 5 Aug. leest men echter dat zich op den 29n van Hooimaand voor onze kust een vloot had vertoond van Zijne Groot Brittanische Majesteit, dat de troepen waren ontscheept, Middel burg bezet; Veere en Bammekens ingeno men, terwijl men van Ylissingen niets wist." De aanval kwam echter niet bij verrassing, want reeds enkele dagen te voren was de telegraaf in beweging geweest, waren de autoriteiten gewaarschuwd, 's lands gelden en papieren naar Tholen overge bracht en de bewoners der buitenplaatsen naar binnen komen vluchten. Op het bericht der landing, week de generaal Beuce met de Hollandsche troepen achterwaarts, na den luitenant kolonel der gewapende burgerwacht, den notaris Johan Albrecht Hicken, reeds op Zaterdag den 29 gelast te hebben zijne manschappen op te roepen. Zondag middag vertrokken de laatste Hollandsche militairen over het Sloe naar Noord-Brabant, waarna de geheele burger wacht in het geweer kwam en aan de grenadiers scherpe patronen uitgereikt wer den. Met het oog op onvoorziene omstan digheden gelastte de burgemeester, toen Mr. J. H. Schoeee, dat er voor de beneden vensters van iedere woning dien nacht licht zou worden ontstoken. De Engelsche vloot welke men van den toren als een mastbosch de zee zag bedekken, was Zondagmiddag, na het bedaren van een hevigen wind, de Oosterschelde binnen- geloopen, waarop het Hollandsche eskader, onder overste Ossewaabde, naar het Sloe week en de Eransche vloot van Vlissingen de Westerschelde op zeilde. (Wordt vervolgd.) Gevonden voorwerpen. Een veldfleschje.

Domburgsch Badnieuws | 1887 | | pagina 4