DOMBURGSCH BADNIEOWS Vierde jaargang No. 1X- Zaterdag, 11 September 1886. ^rKEEiMnDEiXjiisrcs-EisriL.xcrsT. Aangekomen vreemdelingen. EN Het Domburgsch ï5a<liiieii"ws verschijnt lederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland 1.voor het Buitenland 1.25; afzonderlijke Nommers 0.10. Advertentiën 10 cent per regel; abonnement voor het seizoen 5 cent per regel. Adressen, bevattende naam en woonplaats, tegen ƒ0.60 voor het geheele seizoen. Bureaux: te DOMBUBG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBUEG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F 33. dit bekoorlijke zeeplaatsje Nieuws v. d. Dag, 2 Sept. 1885. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 3 Sept. 20 21 41 Zaterdag 4 19 15 34 Zondag 5 16 8 24 Maandag 6 16 9 25 Dinsdag 7 13 16 29 Woensdag 8 15 14 29 Donderdag 9 17 14 31 116 97 213 Hoogwater te Domburg. Zaterdag 11 Sept. vrm. 11.41 12 nam. 12.14 13 12.40 V. M. 14 1.9 Springtij. 15 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 1.40 2.12 2.56 3.23 tot 9 Sept. In het dorp: Aantal personen dhr. en Mevr. Jhr. Mr. P. J. Boddaert-Schuurbeque Boeije 2 Bergen op Zoom. dhr. en Mevr. Jae. de Kan ter-Tak en familie 3 Middelburg. Mej. Pelle id. Mej. Kuijghart Arnhem. dhr. P. W. Schipper Amsterdam. dhr. W. J. K. Schrier Kapelle. dhr. A. J. de Wagemaker Middelburg. In het Bad-H6tel: dhr. H. Hammerschmidt Barmen. dhr. Ch. Janssens Ostende. Mevr. Ledeboer en familie 3 Zeist. dhr. M. Proch en familie 6 Doornik. dhr. en Mevr. de Sitter 2 Middelburg. In het Schuttershof: dhr. en Mevr. Gerdes en familie 3 Doetinchem. De Baddokter T. MC. Janssen in het dorp (Weststraat) is dagelijks te con sulteeren in het Badpaviljoen des voormid dags tusschen 11 en 12 uren. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 12 Sept. Ned. Herv. Gemeente. Voorm, 9 uur de heer Bestel, Godsdienst onderwijzer. Nam. geen dienst. Christelijk Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 uur Ds. B. B. van den Hooen. Nam. 2 uur Ds. B. B. van den Hooen. Middelen van vervoer. Dagelijks uitgezonderd des Zondags, een dienst van Domburg (Schuttershof) naar Middelburg des voorm. 8 uren, en terug van Middelburg (Groote Markt wed. Gboene- weoen) des nam. 3 Va uren. Prijs 1. enkele reis en heen en terug. Waarschijnlijk is het voor de laatste maal, dat de vierde jaargang van het Dom- burgsch Badnieuws melding maakt van eene muziekale uitvoering te Domburg. De zomer zal weldra weder voorbij zijn en met het zonnige weder nemen de bezoe kers weêr voor maanden afscheid van het zonnige plekje. Het gezellige leven gaat zich spoedig bepalen tot de binnenkamer, en onder de loeiende stormen, den gieten den regen of de snerpende koude blijft dan van den goeden zomer te Domburg niets over dan de herinnering. „Weet ge nog wel dat zal dan het begin van menige phrase zijn in den mond van menigeen die Domburg bezocht, en als dan de één een verrukkelijk uurtje bespreekt aan de vijvers van Westhove, de ander een vroolijken morgen op het bad- strand, een derde een pic-nic op de Oranje zon, dan zal licht ook nog eens bij iemand de gedachte verrijzen aan de gezellige bijeenkomsten in het Badpaviljoen. Zeer zeker zal dan de avond van verleden Zaterdag niet onvermeld blijven. De kennismaking toch met de „Middelburgsche Orkest-vereeniging" had voor bijna iedereen het karakter van eene verrassing, zooals die aan geene van de reünies der bad gasten eigen was. Geen onder de toehoor ders van dien avond had waarschijnlijk niet wel eens eene orkest-uitvoering bijge woond, maar eene zoo jonge vereeniging als de genoemde een zoo keurig repertoire zoo netjes te hooren uitvoeren dat was hoogst waarschijnlijk onder de toehoorders nog niemand overkomen. Wij zouden bijna durven beweren, dat, ook indien de ver eeniging menig bewijs van technische onbe drevenheid, bij voorbeeld in den vorm van valsche tonen, had ten beste gegeven, zij nog de sympathie zou hebben verworven, die zij dien avond van allen mocht onder vinden. Want twee hoofdfactoren bij muziekale praestatiën zouden zich dan toch nog hebben doen geldenten eer ste de beschaafde vorm bij de executie, ten tweede de kunstzin van de executan ten. Ook den toehoorder die niet gewoon is zich rekenschap te geven van muziekale indrukken kon het, dunkt ons, niet ont gaan, dat uit de samenwerking der leden duidelijk sprak het standpunt van bescha ving der individu's, en naast de beschaving, die zin voor het muziekale, die op zich zelve en zonder de andere bestaanbaar is, maar zonder die andere niet slagen kan, om het kunstproduct tot zijn volle recht te doen komen. Hoe vaak zien we niet in de maatschappij wetenschap samengaan met de beste vormen, terwijl toch aan het geheel die zekere gloed ontbreekt, die alleen sympathie verwerven kan. Menige schoone vrouw zelfs, hoe beschaafd ook in woorden en handelingen, houdt na herhaalde ontmoeting op onze aandacht te trekken omdat zij blijkt te missen „den Geist der lebendig macht." Ook die „Geist," dat leven bleek ons in zoo hooge mate eigen te zijn aan de jonge orkestvereeni- ging, en dat zij die eigenschap bovenal aan den directeur heeft te danken, zal wel niemand betwisten, die eenigermate beseft hoe groot de invloed is van een directeur op de executanten die hij onder zijne leiding heeft. De dagbladen hebben het reeds meermalen vermeld, hoe de heer Cleuveb zijne orkesten en koren weet te bezielen, maar dat wij de proef op de som leveren, daarvan gunne men ons de primeur. Immers iets anders is het een groot koor met een volslagen orkest in eene groote zaal tegenover een talrijk publiek in vuur te doen geraken, of eene

Domburgsch Badnieuws | 1886 | | pagina 1