EEN TERUGBLIK Hulpkantoor der posterijen te Domburg. Geopend: op werkdagen van 93 en 67 uren. Op Zondagen van 912 en 67 uren. Yertrek van Middelburg vrm. 6.30 nam. 1. Domburg 4.45 1.30 Aankomst te Domburg 8.45 4.15 Middelburg 8.4.45 NB. Zondags vertrekt van Middelburg, zoowel als van Domb., alleen de eerste post. Telefoonkantoor te Domburg. Geopend op werkdagen van 92 en 67 u. Zondagen 912 67 DOOE F. Nagtglas. Vervolg en Slot. Zaken van grooten invloed vallen soms bet minst in het oog, welke opmerking men wel zou kunnen toepassen op de nederige walletjes of dricbten, waarmede men sedert kort, meer stelselmatig begonnen is, om bet jonge plantsoen te beschermen. Ook in den strijd tegen de elementen, kan niet lou ter een verdedigingsoorlog worden gevoerd, maar dient men ook aanvallend werkzaam te zijn om den vijand zijn landroof te ontrukken. Reeds nu kan men achter het Badhötel opmerken, hoe voortreffelijk deze beschutting werkt; daar een door den vernielenden zeewind als uitéén geblazen loofgewelf, bijna weder geheel hersteld is. De proefneming in het lieve, maar dun geworden boschje achter het Schuttershof, schijnt goed te zullen slagen en wanneer het nieuw geplante en door een wal beschermde plantsoen weer als vroeger tot den top van de zoogenoemde Kinder duin voortgaat, zal dit op nieuw de verwonderlijke groeikracht dezer gronden bevestigen. Bij het nagaan der ontwikkeling achter die beveiligende bolwerken, denkt men onwillekeurig welk een ander voor komen de kale en verwaarloosde duin vlakten zouden hebben, indien voor jaren de beplanting achter drichten was beproefd, in plaats van ze door schapen nog meer te doen bederven. De deerlijk gehavende plantage van het Hof Domburg, sedert verleden winter nu ook door eene dergelijke beschutting beschermd, en de geheel dood- gewaaide bosschen om enkele hofsteden, o. a. Babel, aan den Westkappelschen weg, die vroeger in het groen als verscholen lagen, toonen dat het meer dan tijd is om den rusteloozen verderf brengenden vijand te keeren. Duinbeplanting, hoewel vooral in dezen omtrek, naar deskundigen oordeelen, wel uitvoerlijk, zal altijd blijven eene kostbare maar toch loonende onder neming die groote volharding vordert. Het Badpaviljoen, thans door meer dan één gemakkelijken en harden schelpweg te bereiken, kroont nog altijd veilig de hoogte, waarop het bijna eene halve eeuw geleden werd gebouwd. Een gordel van steen en stevige hoofden houden Neptunus, die dreigend begon te naderen op eerbiedigen afstand en ver hinderen den zeegod om de door hem reeds lang belaagde Nehalennia naar zijn waterpaleizen weg te voeren. De zaal van het paviljoen is veel verbeterd, dank zij der vrijgevigheid van enkele vrienden van Domburg, vooral van de achtingswaardige dame aan wier belang stelling deze badplaats reeds zooveel verschuldigd is. De Commissie verschafte eene piano en een biljard en zorgde voor eenige couranten, terwijl het Domhurgsche leesgezelschap een aantal binnen- en buiten- landsche tijdschriften tijdens het bad seizoen afstaat. Een lofwaardig werk was ook dit jaar het aanleggen van een nieuwen harden weg naar het strand. Op dien oever zelf is in de laatste jaren veel veranderd, en de ijverige presi dent der Badcommissie ontziet tijd noch moeite om met de zeer geringe middelen, waarover beschikt kan worden, verbeterin gen tot stand te brengen. Men kan zich nauwelijks voorstellen hoe voor enkele jaren de badgasten hier zonder behoorlijke geneeskundige hulp moesten voortsukkelen en slechts nu en dan een elders gevestigden arts konden raadplegen, terwijl er nu twee genees- heeren zijn, waarvan de badarts, blijkens het door hem bewerkte geschrift, van dat deel der gezondsheidsleer bijzonder werk maakt. Het strand moge door de inrichting der hoofden, de onbegrensde ruimte missen, die men elders aantreft; de nood zakelijkheid der genoemde verdedigings middelen pleit juist voor den hier merk waardig krachtigen golfslag, terwijl, naar vele bezoekers getuigen, de groote afgesloten ruimte tusschen de hoofden een behagelijk gevoel van gezelligheid en veiligheid te weeg brengt. Men hoort wel eens klagen dat er hier met geen door een paard getrokken badkoets in zee kan worden gereden, zoo als vroeger geschiedde. Dit is, als ik wel heb, op verzoek afgeschaft, maar wanneer die wensch door velen wordt uitgesproken, en de middelen het eenigszins toelaten, zal deze begeerte waarschijnlijk niet onvervuld blijven. Voor behoorlijke aanwijzingen van den geschiktsten tijd om te baden, temperatuur hoogte en veiligheidsmiddelen wordt de noodige zorg gedragen, en in eene melk- tent is verfrissching te vinden voor de moegespeelde jeugd en de afgematte ouderdom. Hoe de Commissie door strandfeesten, muziekuitvoeringen, tooneelvoorstellingen, kunstbeschouwingen, enz. eenige afleiding poogt te verschaffen, is in het Badnieitm menigmaal besproken en zal, naar ik vertrouw, nog dikwerf moeten worden vermeld, ook als eene getuigenis van den geest der gezelligheid die hier over het algemeen onder de bezoekers gevonden wordt. Naar men zegt zal er dit jaar eene kleine Tentoonstelling worden ge houden van uit hout gesneden voorwerpen, zooals messcheden, pijpuithaalders, stoven en dergelijke zaken, die sommige boeren knapen met merkwaardige kunstvaardigheid weten te vervaardigen. De gemeenschapsmiddelen zijn, behalve door den aanleg van een telefoon verhonden aan het telegraafnet, weinig vooruit gegaan. Wel schemerde meer dan één spoorweg en tram-plan in 't verschiet, doch bij nader inzien, bleken het schoone luchtspiegelingen te wezen, onbereikbaar voor practische uitvoering. Door de zorg der Commissie is er dagelijks eene goede gelegenheid om met een wagentje op vaste uren naar Middelburg en terug te rijden, doch eene flinke geregelde omnibusdienst zou waar schijnlijk wel levenskracht hebben, indien daarmede verbonden was het vervoer van brieven en postpakketten, voor welke laatste aangelegenheid een paar loopers letterlijk worden afgebeuld. Wanneer ik die reeds vrij bejaarde mannen met hun last over den zonnigen straatweg zie zwoegen, komt menigmaal de wensch op, dat de minister, wien het aangaat, al was het slechts voor één enkele maal met die pakken beladen, deze wandeling maken moest. Het voornemen om den zoogenoemden Roosjesweg naar Aagtekerke te bestraten (wat voor beide gemeenten zeker grooter voordeel zou geven dan velen schijnen te denken) viel, toen alles tot de uitvoering gereed was in duigen. Misverstand had daarbij wellicht meer invloed dan onwil, zoodat het goede werk zeker niet voor altijd van de baan is geschoven. Het is misschien het best om op de goede zijde der afgelegenheid van Dom burg het oog te vestigen, daar in die soort van afzondering werkelijk ook eenige kracht schuilt. In zijne Geschiedenis van Noord-Nederland verhaalt onze van Lennep, naar aanleiding der mededeeling van een Britsch officier, de opmerkelijke verrassing van het Engel- sche leger in Juli 1809 toen, kort na de landing, de kale harre duinen waren beklommen en men het heerlijke Walcheren als een paradijs vóór zich zag. De uit werking was treffend en een kreet van verbazing klonk eensklaps uit aller mond. Iets soortgelijks ervaart de vreemdeling, die het vochtige, vlakke en boomlooze Zeeland meent te vinden en de lachende beemden van Walcheren met het bekoor lijke Domburg voor zich ziet. De betrekkelijke opoffering vereischt om onze schoone slaapster in de liefelijke bosch streek aan den oever van den Oceaan te hereiken,heeft voor velen iets aantrekkelijks, terwijl de kalmte en rust hier nog te vinden, menigeen uitlokt. Hoe men ook over gemakkelijke gemeenschapsmiddelen denken moge, aan Domburg zou het waarschijnlijk niet veel geluk brengen, wanneer de breede stroom der mode, met hare meestal door schuim bedekte golven, zich naar deze eenige badgelegenheid ging richten. Liever genieten wij van de kleine meer heldere spranken welke hier heen vloeien en langzame maar voortdurende ontwikkeling brengen, zonder het eigenaar dig karakter van dit schilderachtig en haast idyllisch plekje te veranderen. Naar het zich laat aanzien, zal ook dit jaar Domburg weder door vele vreemde lingen worden bezocht en ieder, die het eens gezien heeft zal zeker de vriendelijke herinnering levenslang bewaren. Domburg Juni 1886.

Domburgsch Badnieuws | 1886 | | pagina 2