Aangekomen vreemdelingen. EEN TERUGBLIK Badstoelen te huren tijdens den ladtijd voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder achtereenvolgend den stoel bezet houdt; per week bedraagt de huur f 1.per maand f 3.per seizoen f 6. Gelegenheid tot wisselen van bin- nenl. en buitenl. muntspeciën bij den heer H. M. Kesteloo. tot 1 Juli. In het dorp: Mej. J. E. van Adrichem dhr. H. L. Fagginger Auer Mej. A. Bichon Mevr. de wed. Boom-van Adrichem dhr. en Mevr. P. de Bruijne- Mees en familie Mej. van der Chijs Mej. de wed. van Driel Mevr. de wed. Elout-Brest v. Kempen en familie Mevr. Engelberts-Ernst Vetten dhr en Mevr. von Briicken Fock-Pompe van Meer- dervoort dhr. en Mevr. Gelinck-Bij- leveld en familie Mej. Hagen Mej. Heeröldt Mej. Hubregtsen Mej. J. J. Jansen Mej. Labrand en familie dhr. en Mevr. Lambrecht- sen-Vaillant en familie Dames Luteijn dhr. I. Luteijn dhr. en Mevr. Mees-Collins en familie Mevr. de wed. Mees-Pijn appel en familie Mej. B. van der Mieden Mej. C. Nederburg Mej. Pelle dhr. en Mevr. Pompe van Meerdervoort-Saaijmans Vader en familie Mej. Ch Schmidt Mej. Schuuring dhr. J. J. I. Sprenger en fam. dhr. C. A. Sprenger en fam. dhr. Mr. F. J. Sprenger Mevr. Suermondt-Mees en familie Mej. M. S. Tak dhr. en Mevr. v. Teijlingen- van der Mieden en fam. In het Bad-Hötel: dhr. R. Andreae en fam. Mevr. de wed. de Bruijn- Boddaert dhr. G. Buijssehaert Mej. M. Forsten dhr. J. Hoefnagel Jr. dhr. V. Robijns dhr. L. Ypey In het Schuttershof: dhr. Mr. F. N. L. Aberson en familie dhr. J. M. Aberson dhr. A. de Bruijne en fam. dhr. C. van Camp en fam. dhr. F. G. Funnekotter en familie Mej. S. de Kempenaer dhr. R. V. Keijzer dhr. J. W. Meijjes dhr. J. H Polak dhr. L. de Potter en fam. dhr. P. Roldanus Mrs. Smallfield dhr. J. F. Schutte Mej. W. Schutte Miss Watt Aantal personen Zierikzee. Middelburg. Velp. Zierikzee. Middelburg. Zutfen. Dordrecht. Pau. Middelburg, id. Bergen op Zoom Middelburg, id. id. id. id. Goes. Middelburg, id. Rotterdam, id. Middelburg. Velp. Middelburg. id. Utrecht, id. Middelburg id. id. Rotterdam. Middelburg. id. Frankfurt a/M. Middelburg. Antwerpen, 's Hage. Antwerpen. id. 's Hage. Arnhem. Zwolle. Rotterdam. Brussel. Utrecht. Arnhem. Amsterdam. Vlissingen. id. Brussel. Vlissingen. Londen. Amsterdam. id. Londen. Aanbevelenswaardige Wandelingen. 1. Door de manteling en door het over- bosch van de buitenplaats Duinvliet terug ('/2 uur). 2. Door de manteling over het landgoed Westhove en door het overbosch van Duinvliet terug. (:,/4 uur). 3. De straatweg tot aan Schoon-Oord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug. (1 '/2 uur.). 4. Door de manteling achter Westhove naar de Oranjezon, en terug langs de landgoederen Overduin en Zeeduin. (3 uren). 5. Bij laagwater naar de in de achttiende eeuw ontdekte oude begraafplaats aan het strand achter Westhove en terug. (1 uur). 6. Naar Aagtekerke en over Oostkappel terug. (2 uren). 7. Naar Westkappel en over Aagtekerke terug; de zeedijk en lichttoren te be zien. (3 '/2 uren). Aan de bezoekers der badplaatsen is het wandelen over deze landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. door F. Nagtglas. Het Badnieuws brengt aan den wel- willenden lezer een vriendelijken welkomst groet. Drie jaren zijn er verloopen sedert ons zomerweekblaadje, eenigszins als een vlinder uit een pop, ten minste met een streven naar hoogeren gedaantevorm, zich ontwikkelde uit de Vreemdelinglijsten, welke de nu en dan gedane opgaven der aange komen bezoekers, in de Middelburgsche courant vervangen hadden. Dat Domburg in die drie jaren niet achteruit gegaan is, valt ieder oude bekende terstond in het oog. Menig huis is merkelijk verbeterd, aan de meesten is de verfkwast niet gespaard en in de Weststraat is eene goede woning voor den badarts gebouwd. Die verfraaiingen nemen echter niet weg, dat er nog veel te doen is overgebleven, want tusschen knappe huizen staat nog menige vervallen woning, onaanzienlijke werkplaats, of bouwvallige schuur. Daar er ieder jaar vele familiën moeten worden afgewezen, die een onder komen zoeken minder kostbaar en meer gezellig, dan de overigens uitnemende hotels, met den besten wil verschaffen kunnen, zou het bouwen van geschikte woonhuizen op de gemakkelijk te verkrijgen gronden in deze van dorpslasten vrije gemeente, voor deskundigen zeker geen gewaagde onderneming zijn. Van de villa Anna van dhr. J. de Kanteb, de villa de Wael van Jhr. H. E. Boddaert, en vooral van het prachtige landhuis van dhr. W. J. Sprenger, op een der schoonste punten aan den Middelburgschen straat weg gebouwd, mag getuigd worden dat zij deze omstreken tot sieraad strekken. In den afgeloopen winter werd in de Zuidstraat eene Bewaarschool gebouwd, waaraan voor de hier wel wat bandelooze jonge jeugd groote behoefte bestond. Van dit even smaakvol opgetrokken als uit nemend ingerichte gebouw, zou men gaarne iets meer zeggen, indien niet bekend was dat het waardige echtpaar, aan wien de gemeente dat kostbare geschenk te danken heeft, weinig gediend zou wezen met eene overigens dubbel verdiende lofspraak. De kerk der Hervormde gemeente, (want die der Christelijk afgescheidenen is een bijna nieuw gebouw, en Boomsch katholieken zijn hier niet) is in de laatste jaren meest door vrijwillige bijdragen veel verbeterd. Het tochtige balkwerk is nu achter eene nette zolderbekleeding verborgen en aan het orgel eene betere plaatst gegeven. De manteling, de kroon van ons dorp, eene wandelweg, waarin men bij iedere schrede, als het ware, een nieuw schilderij onder de oogen krijgt, altijd krachtig sprekende tot gevoel en verbeelding, is in de laatste jaren niet verminderd, en het schijnt wel alsof de belangstelling in degelijk onderhoud toeneemt De ledige plaatsen door het afsterven van overoude hoornen hier en daar ont staan, worden door nieuw plantsoen in genomen, dat echter dikwijls veel te lijden heeft van de Domburgsche straatjeugd, wier baldadigheid, naar het schijnt, wel wat weinig wordt ingetoomd. Eene groote verbetering, waarvoor men de eigenares van Duinvliet niet genoeg dankbaar kan zijn, is de aanleg van een kronkelend en glooiend pad door de zoogenoemde Boven- manteling met rustplaatsen op de schilder achtigste plekjes. Ook de Commissie tot bevordering der belangen dezer badplaats heeft hier en daar gemakkelijke banken doen zetten, die het genot der wandeling in „ons bosch" verhoogen. Over de begroeide duinen zijn door het dichte eikenkaphout kort geleden nieuwe wandelpaden aangelegd, waarvan er een paar slingerend voeren naar eene hooge kruin, waar een bank is geplaatst. Het uitzicht van dien heuvel is aangrijpend schoon. Aan de oostzijde ziet men over het bosch, het vlakke van Walcheren, als een veelkleurig kleed, doch dicht genoeg om alles te onderkennen, met steden en dorpen, donkere bosschen, rijke akkers en weilanden vol vee, en aan den westkant, over de grauw groene duinenreeks, van wier aantrekkelijk voorkomen reeds Vader Cats als „iets wonderbaars" gewag maakt, aanschouwt men de eindelooze zee met haar wisselende flikkering en weergalooze tinten en hoort men hare baren, met een geluid als van vele wagenen breken op het effen strand. Vreemdelingen zoeken echter soms de fraaiste wandelingen te vergeefs, en het zou voor arme kinderen die pas de school hebben verlaten en nog minder geschikt voor zwaar werk zijn, zeker beter wezen, indien zij zich op bescheiden wijs als gidsen aanboden, waaraan werkelijk behoefte bestaat, dan als centenvragers, die we hier best missen kunnen, de bezoekers aan te spreken, welke lastige hebbelijkheid in de laatste jaren door al te warmhartige badgasten is aangekweekt. Onder de wenschelijke zaken zou eene wandelkaart der omstreken behooren, ook van de land goederen, waarover de wandeling is toe gestaan. Die vrijgevigheid kan niet genoeg worden gewaardeerd en men kan zich Domburg nauwlijks voorstellen, zonder de vriendelijke vergunning om op Westhove, Duinvliet, Berkenbosch, Duinbeek en anderen naar hartelust te mogen wandelen. (Wordt vervolgd.)

Domburgsch Badnieuws | 1886 | | pagina 2