DOMBORGSCH BADNIEUWS *X£ Tweede jaargang1 No. 13. Zaterdag, 20 September 1884. ^TÏ^ESlvEnDELI^TO-EIsrm'ST. Aan de irïteekenaars wordt bericht, dat bij het laatste nummer van het Domburgsch Badnieuws (no. 13), over het abonnement zal beschikt worden. Aangekomen vreemdelingen Het Schuttershof te Domburg. EN Het Dombui'gsch Uadnieuws verschijnt iederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland 1.voor het Buitenland ƒ1.25; afzonderlijke Nommers ƒ0.10. Advertentiën 10 cent per regel; abonnement voor het seizoen 5 cent per regel. Adressen, bevattende naam en woonplaats, tegen 0.60 voor het geheele seizoen. Bureaux: te DOMBURG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F 33. Noch heden ten dage is Domburg met het geboomte rondsom cierlijk bemantelt. Die van Middelburg en andere omgelegen plaat sen, zijn gewoon veel van de schoonste somerdagen hier over te brengen, makende door het geduerig uit en inrijden dese seer levendig. Smallegange Cronijk van Zeeland 1696. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 12 Sept. 2 9 11 Zaterdag 13 5 6 11 Zondag 14 10 12 22 Maandag 15 4 5 9 Dinsdag 16 5 7 12 Woensdag 17 12 9 21 Donderdag 18 5 6 11 43 54 97 Hoogwater te Domburg. Zaterdag 20 Sept. nam. 1.36 Springtij. Zondag 21 2. Maandag 22 2.33 Dinsdag 23 3.8 Woensdag 24 3.46 Donderdag 25 4.25 Vrijdag 26 5.16 Zaterdag 27 6.18 E. K. Openbare Godsdienstoefening. Zondag 21 September. Ned. Hervormde kerk. Voorm. 9% uur Spreker de heer de Braal, reizend agent in Christelijk nationaal schoolonderwijs. Nam. 2 uur Ds. S. Sleeswijk Yisseb, van Oostkapelle. Christelijke Gereformeerde kerk. Voorm. 9 uur Ds. P. Postema. Nam. 2 uur Ds. P. Postema. Radstoelen te huren voor 10 cents gedurende den tijd dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. tot 19 September, in het dorp: Mej. Bichon van IJssel- monde Mevr. de wed. van der Poel- du Rij van Beest Holle Mej. D. Rodenhuis In het Bad-Hötel: dhr. W. Baron van Boet- zelaer en familie dhr. en Mevr. van Brakel- Cremer Baron von Haulleville dhr. Ernst von Hessewartegg dhr. en Mevr. Léon Joly dhr. Lachlich en familie Mej. van Meerten Freule van Pallandt van Beerse Kolonel Roloff dhr. Vigelius en familie in het Schuttershof: Mevr. Beernaert Mej. Beernaert Aantal personen Delft. 's Hage. Middelburg. Maartensdijk. 's Hage. Brussel. Londen. Brussel. Velp. id. Rotterdam. Gorinchem. Brussel, id. Ieder, die Domburgiifeezocht tóeft, kent ook het logement en de uitspanning „het Schuttershof" en heeft daar eenigen tijd op het beschaduwde plein onder de lom merrijke hoornen uitgerust. Het is dan ook reeds sedert bijna 150 jaren, eerst als herberg en later als logement bekend, want in 1739 liet de toenmalige eigenaar, tevens heer van Domburg, Ewout van Dishoeck, het gebouw veel verbeteren en tot herberg inrichten, waarschijnlijk wel, omdat hij in dien tijd veel last had van eene herberg, gehouden in het huis genaamd „de brood- kist," waar zekere Thomas Pluijs zijn verlof te buiten ging, door te laat te tappen en slecht volk te huisvesten, en wiens ver gunning hij daarom had opgeheven. In het voorjaar van 1739 werd „het Schuttershof" geopend en dien feestdag wil ik u thans laten bijwonen. Het plein achter het huis stond vol tafeltjes en banken, langs de hoornen hingen guirlandes van groen en bloemen en op het gras onder de hoornen was een soort getimmerte opgeslagen voor een paar mu ziekanten. In een hoek van het plein stonden eenige groote stoelen met hooge ruggen, om een net versierde tafel voor den ambachtsheer en zijne familie die, nadat zij onlangs uit den Haag waren terug gekeerd, op het hof te Domburg verblijf hielden, en beloofd hadden de plechtigheid te zullen komen bijwonen. De nieuwe kastelein vader Boudewijnse, bij verkorting gewoonlijk Bouwens genoemd, stond met zijn vol blozend gelaat, genoege- lijk met zijn handjes op zijn buik, rondte kijken of er soms nog wat aan de versie ring of iets anders ontbrak. Maar hij scheen tevreden en draaide zich verge noegd om, tot zijne vrouw die juist in het deurgat kwam. Zij was wat men noemt „een smakelijke dikkerd," maar toch stond op dat oogenblik haar gelaat maar strak en lang niet zoo opgeruimd als dat van haar echtvriend. Zij wees met haar hand naar een bank onder de hoornen, waar een flink jonkman, in gedachten verdiept, op den grond zat te staren. „Nu laat die druiloor maar zitten," zei Bouwens „maar als straks de gasten komen, zal ik hem toch verzoeken liever ergens anders heen te gaan, als hier met zijn arme zondaars gezicht de stemming van de lui te bederven!" En als of de jonge man zijne woorden verstaan had, stond hij op en verdween langzaam in de achter het plein liggende boschjes. „Maar bedenk toch ook Jan zei vrouw Bouwens, „voor ons is het een feestdag, maar voor onze jongen verre van daar! Hij is diep ongelukkig dat hij zijn Deuntje niet krijgen kan en ik geloof niet dat die booze bui van vader Pluijs gauw over zal waaien, want als die zich eens iets in het hoofd gezet heeftEn Deuntje zijn dochter is toch zoo'n lief kind; ik was ook zoo met haar ingenomen!" „Ja" antwoordde Bouwens „van Deuntje zal ik niets zeggen, da's een aardig ding en ik zou haar graag aan onze Jan gunnen, maar kan ik het helpen dat hij Pluijs de boel niet pluis was, dat hij op alle ma nieren de wet trachtte te ontduiken, en

Domburgsch Badnieuws | 1884 | | pagina 1