6> Uit het leven aan eene kleine Zeebadplaats. door H. J. B. IY. op het duin en aan het stband. 's Maandags na de kermis wordt ge woonlijk het badseizoen geopend en hoewel het aantal badenden in den beginne dan nog maar gering is, komen toch langzamer hand meerdere vreemden Mudborg en omstreken bevolken, en ziet men iederen dag nieuwe gezichten. Aan het strand worden verschillende houten en rieten tenten geplaatst door de badgasten, om daarin hun tijd, lezende, pratende, veelal niets doende door te brengen, beveiligd zoowel voor de koele winden als voor de stekende zonnestralen. Wie heeft zich ooit een morgen aan het strand verveeld Hoe heerlijk is het bij een mooien zonneschijn en een zacht koeltje, te staren op de onmetelijke zee voor ons, waar in de zon zich weêrspiegelt, terwijl de aan het strand omslaande golfjes dat liefelijk geruisch maken dat, hoe eentoonig het ook schijne, ons zoo aangenaam aandoet. Verder op en aan den horizon, zien wij tallooze groote en kleine schepen, terwijl hier en daar groote rookkolommen de aanwezigheid van een stoomschip verraden, dat door eigen kracht, onverschillig voor wind en getij, zijn koers voortzet. Is het laagwater, dan biedt het breede strand, dat dan goed hard is, eene uit stekende gelegenheid aan voor verschillende spelen, zooals b. v.croquet, dat dan ook niet zelden daar gespeeld wordt. En bij dat alles die heerlijke frissche zeelucht, hier niet, zooals te Scheveningen, Zandvoort en andere badplaatsen, bezwangerd met de onaangename geuren van visch en visschers- pinken, welke laatste zeker op sommige oogenblikken eene aangename afwisseling geven en drukte veroorzaken, maar toch ook, vooral voor de reukorganen, hunne onaangename zijde hebben. Alle jongens komen dan bij elkaar en besluiten een grooten berg te maken tegen het aanstaande hoogwater, dat over een uur of vier, hun werk van uren in even zoovele minuten zal vernielen. Ieder is dan ingenieur en hout, steenen en zand worden aangevoerd en weldra verrijst een tamelijk hoogen hoop, terwijl zij, om zich den aftocht te verzekeren, een soort dijk opwerpen van het hooger gelegen strand naar hun vestingwerk; meestal echter is die dijk reeds overstroomd voor het hoofdwerk is vernietigd, zoodat dan natte voeten en kleêren er het gevolg van zijn. Maar dat geeft niets, dol pleizier hebben zij en hoewel zij Mama hebben moeten beloven, zich niet nat te maken, weten zij wel dat daar zoo erg niet op gelet wordt. Bovendien al de anderen zijn ook nat en het is buiten hun schuld, en kousen heeft Mama genoeg mede gebracht, zij hebben ze „Juf" zien uitpakken. Yoor de ouders is het ook niet wel mogelijk boos te blijven, als zij de van vreugde en genot stralende ge zichten hunner kinderen zien, terwijl de gezondheid op hunne trekken te lezen staat, en zij zelve dat onbeschrijfelijk aangename gevoel hebben, dat de zeelucht hun verschaft. Zulk een morgen aan het strand vergeet men niet licht, maar dan de avond! „Al de verschillende kleuren en tinten die de zee ons oyer dag reeds vertoond heeft, verbleeken bij het kleurenspel en den gloed, die de zee aan onze kust ver toont, als aan den horizon in het westen de zon ondergaat en zij ons voorkomt als een bol van vuur of gloeiend goud. Dan deelt zij haar gloed mede aan alles wat haar omringt, aan lucht, aan wolken en water. De lucht schijnt te gloeien, de zee gelijkt op een oceaan van gesmolten metaal, waarop de schepen in de verte zich scherp afteekenen. Elk oogenblik verandert de tint, zij gaat over van goud geel tot oranje, van oranje tot donkerrood. En naast de gloeiende strook, waar het water de stralen der ondergaande zon niet terugkaatst, is de zee donkerblauw, groen, bruin soms, tot dat eindelijk de zon ver dwijnt en alles grauw wordt en zwart Maar dan wordt het ook niet zelden zeer koud en komt er damp opzetten; dat is de wind, dezelfde wind, die eerst de waterdampen verdichtte, drijft dan de mistwolken landwaarts indie koude wolken drijven als rook over zee en strand en duinen, over badhuis en gebouwen en menschen, en maken alles wat zij over dekken koud en vochtig, kil en klam Dat is de zoogenaamde zeevlam!" Ongeveer een kwartier oostwaarts van Mudborg, vindt men op het strand, op half tij ongeveer, in de derrie die daar in groote massa's voorhanden is, verscheidene graven en kisten met menschelijke ge- geraamten, waarbij men verschillende voorwerpen als: messen, sleutels, ringen, armbanden, urnen en munten gevonden heeft. De laatste zijn meest van Erankische en Angel-Saksische afkomst en enkele Eomeinsche. Dat is natuurlijk eene bij zonderheid, die iedere badgast moet gaan bezoeken, en hoewel men meestal niet meer dan eenige half vergane planken en enkele losse beenderen vindt, want door het voortdurend bezoek en daar ieder gaarne wat medeneemt, zijn de meeste kisten reeds ledig en bv: alle schedels verdwenen, zoo wil toch iedereen het eens bekijken en trachten of hij niet een muntje, een speld, een haak of iets derge lijks uit de derrie en het zand in de kisten kan opdelven. Als mijnheer van Kienen van oude munten hoorde, dan spitste hij zijn ooren, dat was zijn stokpaardje, waar hij eten en drinken voor liet staan en hij had dan ook al spoedig kennis gemaakt met den persoon, die bekend stond, nog al vele muntjes te hebben gevonden en had hem gevraagd, om met hem die oude begraaf plaats te gaan bezoeken. Het was een prachtige morgen, toen zij zich door de duinen er heen begaven, heerlijk geurden de verschillende bloemen en mossen in het duin, men hoorde niets dan het gegons van duizende insekten en in de verte de kleine kabbelende golfjes, die op het strand braken. Soms werd de stilte afgebroken door een verschrikte patrijs, die voor hunne voeten opvloog, of door een vlug konijn, dat door hen werd opgejaagd, om zoo snel mogelijk in een nabijzijnd hol te verdwijnen. „Er schijnen hier nog al veel konijnen te zijn," zei van Kienen. „Jae, da gaet nog a, meneer!" „En gaan zij er hier niet op uit, om ze uit te delven F" „Ze moge nie, mae ze doen 't wè, maer ikke nie, nee oorKniene delve, da doe Winklek, «Gitta op het strand." 'k nooit meer, sint dat ongeluk dat 'k 'r meê gaad mee m'n broer Jan „Een ongeluk, wat was dat dan F" „Da za'kj' is zeie, m'n broer was -t-'r fel op, en ie verdiende d'r nog a wat meê ook; ie wier wè is getrepeerd door de marresosseés, mae die boete kost 'm zoo véé nie schille, daer ad 'n altie 'n potje voor appart. Afein op 'n goeie morrege gieng ik dan ook is mit urn meê'k za 't nooit vergete, 't was op Diessendag nae kerremesse. Me-n-a al'n eel stuitje gegae mae-d-'r nog geen eentje op den kop kunne tikke, maer eindelienge, jae oordaer gieng 'n knientje op en mars 'n endje varder in 'n gat. Hoe a m'n broer altie 'n stik van 'n spae bie z'n, dat 'n onder z'n rok kost steke as-t-'r somtemes'n sampetter ankwam. En ie an't graeve, van toe mae zei'k je; mae 't gat was vee diepe en ie kost mae nie an't ende raeke't was net tegen d'oogte van den duune en daer kwam geen einde an, ie was-t-'r al bienae eelegaere ingekrope. Eindelienge zou 'n dan noe is prebeere of ie-d-'r mee z'n aerm nie bie kost rekke en ie boog z'n eiges zoo ver meugentlik vooruut en in ees perdoesdae viel d'eele bresse méé zand op z'n lief en ie d'r onder, daer stak niks uut as z'n voete en zoo 'n endje van z'n beene" (hier wees hij met zijn hand tot aan zijn elleboog.) „Dae stieng ik, dat was ies! ik troktede al en ik troktede al, mae daer was geen verweege an en 't gaf niks en toen ikke an't graeve; mae je begriept, ik was ik nog mae 'n joengetje van negen jaer, dus ik kost nie véé verzette mae ten langen leste kreeg ik 'm 'r dan toch uut, maer ie was kapot oorIe zag net zoo blaauw in z'n wezen, net zoo blaauw as 'n schaalje 'k riep a: Jan, Jan luuster-d-isJan, oor je me nie! maer ja oor ie was geblaeze! En ikke naer uus, van voetje laet gae! da ku'je begriepeen daer most ik noe mee de booschap tuus komme, da m'n broer dood in den duune lei; bel, bel dat was 'n gevalEn toen z'm meê 'n burrie wizzen aele en tuus gebrocht. Wee oor! 'K nooit geen senieïgheid meer gaad om kniene te delve!" „Neen dat kan ik mij best begrijpen, dat was dan ook al een zeer treurige af loop. Is zoo iets hier wel meer gebeurd F" „Da 'k weet nie, maer eens is genogt, zou 'k dienke en die-d-'r noe nog op uut gae, die zulle wè wat verzichtiger wizze, want't geval van Jan wete ze aolemaele. 't Eit zoo motte wizze, za 'k mae zeie, want a was-t-'r 'n manskerel bie gewist, die a 'm toch nie kunnen elpe, is 't geen waereF Ie was drekt gestikt, da spreekt nattuurlik. Brrr'k kan d'r nog van ieze a 'k 'r om dienke „Dat wil ik waarachtig wel gelooven! en was hij getrouwd F" „Jei'n, ie a één kind en ze waere nog maer een jaer getrouwd. En dat was ook ies, om dat an z'n wuuf te gaen zeie dat eit moeder gedae, en as 'k z'n vrouwe 's achtemiddags zag, was ze nog a bedaerd en dat vond ik vremd genogt, want ze was zot op 'r vint. Z' a 'n joengetje, die is noe, lae m' is kieke, die za noe 23 jaer wizze, ie dient noe onder de boerenstand, mae die a d'r toen nog geen weet van. Laeter is zie nog getrouwd, allo't was 'n joenk vrommes, toen is Pieter van dikke Bette nog om eur gekomme en noe eit ze vee guus, 'k gloove wè van elleve. Dus ze zit noe goed bestommeld!" (Wordt vervolgd.)

Domburgsch Badnieuws | 1884 | | pagina 2