3) Uit het leven aan eene kleine Zeebadplaats. in. bleek de natuur sterker dan de leer en zag men niet weinigen onzer andere bij dergelijke gelegenheden nog al terug getrokken boerinnetjes vroolijk mede huppelen. In het „leve Domburgen „leve Gent!" en in het luide gejuich bij het afrijden der volgepakte rijtuigen kon men gemakkelijk een „tot weerziens" hooren. Maar er is ook een ernstige zijde aan dit bezoek. Wij gevoelden ons dien avond geestverwanten van deze kinderen uit het zuiden, waar de oude vroolijke levensopvatting meer bewaard is geble ven dan bij ons. Toch merken wij, bij veel verscheidenheid, terstond dat wij loten zijn van den zelfden stam, en dat wij één van ziel zijn, want „de ziel van een volk is de taal." Wij herinneren ons hoe bij den treurigen broedertwist van 't jaar 30 en 31 in de Vlaamsche steden en dorpen allerlei dwaze geruchten rond gingen over de Nederlanders, en hoe on gunstig ook van dezen kant werd geoor deeld. Dat zal niet licht meer gebeuren; wij hebben elkander leeren kennen en waardeeren en een bezoek als de Gentsche meisjes ons brachten, wischt menig voor oordeel uit. Wanneer deze jonge vrouwen moeders zijn geworden van een nieuw ge slacht, en het tochtje over de Schelde in haar herinnering leven blijft, in het liefelijk licht van het verledene, zullen zij aan hare kinderen geen sprookjes ver halen van de wreede, half barbaarsche bewoners van het lage leelijke polderland, maar zeker nog met ophef spreken van het schoone Walcheren, den gastvrijen eigenaar van Overduin en de vriendelijk heid der Zeeuwen. N. door H. J. B. Het antwoord luidde dat er twee hotels waren (waarvan de prijzen mijnheer van Kienen nog al hoog voorkwamen) en eenige villa's en kamers om en in Mudborg, maar dat mijnheer werd aangeraden, zelf eens te komen zien, daar dat zeker de beste manier was om niet te leur gesteld te worden. Zoo begreep mevrouw het ook, en daar papa voor dergelijke zaken wel wat sukkelachtig was, zouden zij te zamen eens gaan kijken. Die inspectiereis liep nog al tamelijk ge lukkig af, als men een oponthoud van een uur of drie te Eoozendaal niet meêrekent, waar mijnheer absoluut in een verkeerden trein wilde plaats nemen, waardoor de „spoor," die zij noodig hadden, voor hunne oogen vertrok. Te Mudborg aangekomen, waren zij dadelijk aan het bezichtigen gegaan van de verschillende gelegenheden die nog te huur maar lang niet alle schitterend waren. „Goeie morgen, vrouwtje! kunnen wij binnenkomen om de kamers eens te zien," zei mevrouw van Kienen tegen eene boerin die in Walchersch kostuum met van warm zeepsop rookende armen voor hare deur stond. Bè zeker, jiffrouw! kwa guus! gaet daer is 'n bitje van voor de deurel't is ier vee te koud ook, 't trokt ier vreessig voor 't deurgat, allo, gaet an d'overkant van de straete, gauw! antwoordde de boerin hare handen aan hare schort af vegende. „Hebt gij geen vloermat om onze voeten wat af te vegen, we zullen 't binnen zoo vuil maken „Da besan nie, 'k mot toch alevel de vloer nog dweilen, komt 'r maer in De kamer die zij binnentraden was tamelijk groot, maar laag van verdieping en somber geschilderd, de zoldering donker groen, de wanden donker bruin, daarbij lag zij op het Noorden en in den grond, zoodat het er zoo kil was als in een kelder. Behalve de beide bedsteden, die in elke Walchersche boeren binnenkamer aan weêrszijden van de spinde te vinden zijn, stond er nog een ledikant, een groote „piezel" en kabinet, zoodat er ook niet veel ruimte meer overbleef. „Wat een duffe lucht is hier," zei mevrouw. „Jae, jiffrouw, ons luchte nie vee, witje! in den lesten tied eit de kaemer insegeel nie ope gewist en van nacht eit me zeune die bie d'uzaere dient, ier geslaepe, mae ik za de boel nog is goed uutkuusse, as j'm ure wilt temiste. Me vraege f 10. in de weeke en as je koffie en teê en botteramme wilt, dan is dat per dag één gulden per persoon, ja! Jacob van 't ótel eit geseid damme dat vraege kosten dan ei je eiers en kaes of koek, mae geen vleis, da zou voor ons te durabel uutkomme, is't geen waere?" „En is dit de eenige kamer die gij verhuurt P" „Jae, jiffrouw! anders emme nie, as d'r zou misschiens op zolder nog 'n plekke wizze, mae da's toch nie vee!" „Dan zal het voor ons in ieder geval te klein wezen, vrouwtje! wij gaan nu nog eens verder kijken en zullen straks nog laten weten of wij van uwe kamer gebruik zullen maken of niet. Goeden dag." „Dat belooft niet veel voor het vervolg" merkte mijnheer aan. „Jij zou ook wel dadelijk „fisi, fidi fini" willen roepen, zooals onze Jan altijd zegt in zijn potjeslatijn," antwoordde mevrouw. „Als hij het zoo zei, zou het daar ten minste machtig veel van hebben!" „Nu ja, ik ben geene bacchante, dat weet ik wel," zei mevrouw. „Gebruik dan ook niet altijd vreemde woorden waar je de beteekenis niet van kent," bromde mijnheer. Onderwijl liepen zij voort tot ze weêr aan een huis kwamen waar met groote letters „te huur" voor de ramen stond en zoo het eene huis uit en het andere in, tot ze alles gezien hadden en aan het schiften moesten gaan. Na lang tobben huurden zij een huisje met 4 a 5 kamers met bediening en besloten, voorloopig althans, in een der beide hotels hun middagmaal te gebruiken. Het huisje was terstond tot hunne beschikking en op het einde van Juni, mevrouw kon het, volgens haar beweren, in de warme stad langer uithouden, zag men de geheele familie van Eienen met pak en zak op Mudborg arriveren. de keehis te mudbobg. Den avond van hunne komst zat de familie van Eienen, vermoeid van de reis en van het uitpakken, rustig een kopje thee te drinken, toen zij op eens in de verte een geweldig rumoer en hevig trom geroffel hoorden. Aan het boerenmeisje dat juist nog wat kokend water binnen bracht, vroeg mevrouw „of zij ook garnisaires in het dorp hadden" (waarschijnlijk bedoelde zij garnizoen) waarop Pietje antwoordde: „O, de jiffrouw dienkt zeker an de seldate, omda ze de trommel oort, mae morge en overmorge is 't kerremesse en die wordt noe ingetrommeld en dan loope aol de guus nattuurlik meê!" „En is er dan nog al wat te doen?" vroeg een van de meisjes. „Nou, da zou'k wè gloove; morge eije de gaaischieters en overmorge de rienk- riejers en dan is 't den eelen dag feeste. Je treft 't goed, jiffrouw! da je van daege gekomme bin," voegde zij er bij, daar zij zich niet kon voorstellen dat er een grooter genot dan een dorpskermis bestaan kon. (Wordt vervolgd.) VERBETERING. In het vorige nummer is een gedeelte van de novelleVit het leven aan eene kleine Zeebadplaats abusievelijk weggelaten. Het gesprek tusschen het boerenmeisje en haar kennis aan het einde van het le hoofdstuk moet met onderstaande worden vervolgd „Jae, da kan'n sjuust; mae van dat geld zou 'k niks motten en, oorDie vint kan meer as rechtuutEn daer is geen mens die begriept oe ie an aol da geld gekommen is'K wè goore, da z'm 's aeves in z'n kaemer en zien zitte geld telle en dat er dan 'n andere bie stieng meê vierrooie ooge en aer, en dat 't er dan srikkelik naer zwaevel stoenk. Ik zou voor geen werels goed 's aeves langs z'n'of gae. Je weet toch nog wè van fleê zeumer, toen de weeuwe van Jan Caljé daer verbie most en da ze toch mae nie kost. „Wat 't was" „zeit ze „da weet ik nieët, mae 't was „of ik meê touwe wier vastgouwe" en ze kwam eindelienge glad beduusd tuus en wist nie te zeien oe ze de wegt naer uus gevonden a!" „Mae je glooft 't toch nie, doe je wè? PieteVaoder zeit dat 't aolemaele praetjes binne; die eigeste weeuwe van Jan Oaljé zou wa graag Sakke 's wuuf geworre wizze mae toen dat nie lukte toen eit ze aolderande vuule praetjes uutgestrooid, en ik merke noe an joe wè, dat 'r nog altied binne die 't gloove „Ik gloof ik 't zeker ooren vraegt 't maer is an Kriene en an Tanne van Klaais die zulle je d'r wel meer van wete te vertelleKu'je begriepeMae noe 'k geen tied meer en 'k gaen d'r van deur, atjuusjes, dag Ka!" „Dag Piete, de groetenisse an Keetje!" ,,'k Za 't doe, oor Uit het voorgaande gesprek kan men tevens opmaken dat er in Mudborg even als in meer plaatsen van ons vaderland, nog al bijgeloof heerscht en dikwijls hoort men nog wanneer de koeien niet voldoende melk geven of de kippen geene eieren leggen of de „vrouwe geen beuter kaerne' kan, dan de schuld geworpen wordt op iemand die in den reuk van tooverij staat, en is dat de menschen niet uit het hoofd te praten en waarschijnlijk zal het nog lang duren eer dergelijke dwaasheden ge heel zijn uitgeroeid.

Domburgsch Badnieuws | 1884 | | pagina 2