D01HBURGSCH BADNIEUWS Zaterdag, 22 September 1883. ■vï^EEnyniDELX^TOEisrLivJST. Het Bad-Nieuws bedankt met de meeste reverentie, Medewerkers en lezers voor hun vriendelijke assistentie. Het Bad is geopend Aangekomen vreemdelingen Moeders droom. EN Het Dombnrgsch lïiwlnieuws verschijnt iederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 0,75; voor het Buitenland f 1.afzonderlijke Nommers f 0.071. Advertentiën 10 cent per regel, abonnement voor het seizoen tegen verminderde prijzen. Bureaux: te DOMBURG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat E. 33. Wie een heerlijke natuur, een prachtig aangename rustplaats en daarbij een be lovende studie in een rijk arch ief bemint, kan in 't grijze Domburg ruimschoots H. Q. 'I. V I860." De Commissie tot bevorderen der belan gen van Domburg als badplaats bestaat uit de Heeren: H. J. Boogaebt, Voorz., J. C. Lantsheee, Vice-Voorz., Dr. J. C. de Man, H. M. Kes teloo, W. A. Graaf van Lynden, J. J. I. Spbengee, W. J. Spbengee, J. A. Tak, F. D. Spbengee, F. Nagtglas, Secretaris- Het Bestuur der Zeebad-inrichting be staat uit de Heeren: H. J. Boogaebt, Voorzitter. J. C. Lantsheee. W. J. Spbengee. H. M. Kesteloo, van 1 Juli tot 30 September, dagelijks van des morgens S tot des namiddags J uren. Prijs van een Zeebad 30 cents, met inbegrip van een badkostuum (voor dames) of één zwembroek en één handdoek. Meerdere handdoeken per stuk 5 cents. Bad- en handdoekenkaartjes zijn te ver krijgen bij den Heer H. M. Kesteloo en in het paviljoen. Temperatuur van lucht en water wor den dagelijks op het strand kenbaar ge maakt. Yoor Binnenbaden is in het Bad-Hötel gelegenheid. Badgasten en logées hebben vrijen toe gang tot het Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. Badstoelen te huren voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 14 Sept. 12 8 20 Katerdag 15 9 9 18 Zondag 16 16 18 34 Maandag 17 10 1 11 Dinsdag 18 10 2 12 Woensdag 19 13 3 16 Donderdag 20 10 3 13 80 44 124 De Baddokter -T. M. Janssen in het dorp (Weststraat) is dagelijks te consulteeren op het strand des voormid dags tusschen 11 en 13 uren. Hoogwater te Domburg. Zaterdag 22 Sept. nam. 4.34 Zondag 23 vrm. 5.37 L. K. Maandag 24 6.31 Dinsdag 25 7.55 Woensdag 26 9.6 Donderdag 27 10. Vrijdag 28 10.43 Zaterdag 29 11.21 Zondag 30 11.56 tot 21 September. In het dorp; Mej. Herklots, Middelburg. Mej. Keiler, Mülheim a/Rur. Mej. Bichon van IJsselmonde, Delft. (lhr. D A. ltisseeuw, Zuidzande. Mej. S. A. Schraver, Middelburg. Mevr. de wed. Cocliius-Brest van Kempen, Arnhem. dhr. M. Cochius, id. In het Bad-Hötel: ,1'ïaul. l'eldhoff, Langenberg. dhr. H. von Knapp, Bannen. Mej. A. von Knapp), id. dhr. G. Metcalfe en familie, Richmond. dhr. de Rosky, Parijs... Mevr. de wed. J. Rucb, Rotterdam. Mej. C. J. H. Daendels, Apeldoorn. Mej. J. E. F. Daendels, id. lhr. J. P. Boddaert en familie, Middelburg. Mevr. Boogaert-Boddaert, id. In het Schuttershot: Mej. Nagel, Ooslerbeek. dhr. Clavel en familie, Parijs. dhr. mr. B. H. Carp, Middelburg dhr. E. O. Schubartn, Jjandrath, Berlin. dhr. J. D. Strnijs, Amsterdam.. dhr. J. Diesla, Keulen. dhr. Nagel, Breda. dhr. G. Stappers en familie, Antwerpen. dhr. Aalders, Amsterdam. Mej. Heineken, id. Mej. Rcpelius, id. Domburg', 19 September. De oudste inwoonster dezer gemeente Maatje Lott- eense, geboren Sinke (ouder gewoonte door de Middelburgers naar hare moeder ook wel Maatje Bouwens geheeten) vierde gisteren haren negentigsten jaardag. Door de zorg van eenige ingezetenen waren aan hare woning guirlandes van groen en bloe men en een paar eerepoorten met haar naamcijfer en de jaartallen 17931883 aangebracht, terwijl vele cadeaus, prach tige vruchten en bouquetten, grootetaarten, tallooze telephonische berichten, brieven, briefkaarten en kaartjes, alsmede verschil lende bezoeken blijk gaven, hoevelen zich beijverd hadden „oude Maatje" met dien feestdag geluk te wenschen. Des avonds was haar huis a giorno verlicht en zongen de kinderen eenige liederen. Wij wenschen de krasse oude vrouw, die tot heden bijna geen gebreken van den ouderdom kent, bij het genot eener goede gezondheid nog menig jaar levens toe. B. Op eene bevolking van iets meer dan 900 zielen zijn er te Domburg 13 men- schen hoven de 80 jaren oud. Voorzeker een goed bewijs, dat de frissche zeelucht en de boschrijlte streek aan deze zeekust den levensduur verlengen. De hofstede Bloemendale lag als ver scholen in een boschje van zware olmen en abeelen in den westhoek van den Noord polder. Van daar zag men over uitge strekte weilanden op het kaphout, waar boven een rij van hooge grauwe en soms blonde duinen als een gebergte uitstak. In den zomer, vooral tegen volle en nieuwe maan, kon men daarachter de baren hooren ruischen, alsof er een boerenwagen over den steenen weg rolde, en 's winters bij storm weer en springtij „klaegde en roenkte" de zee zóó luid, dat haas Willebooedse dik wijls den volgenden morgen tot zijn huur man Poppe zei„Wat eit i van den nachte weer aengegaeme vrouwe kon er de slaep nie van vatte," waarop "onveranderlijk het eentoonige antwoord klonk „jae oor Maar de boerin van Bloemendale had wel eens meer onrustige nachten. „Zij was altijd maar een zwakke „deesem" geweest, „arg op 'tzenuwengestel", waarvoor zij veel gedokterd had en nu kwamen er de zorgen nog bij. Och, menschen! er kan wat om gaan in het hart eener moeder! Aan welvaart ontbrak het niet op „d'ostee." Jaar op jaar kwamen er meer gemeten onder den ploeg en meer klee- dingstukken in de kast. Om „bamistied" ging de baas doorgaans met een welgevulde reiszak naar den notaris, en 't was al „n'eele stuit" geleden, dat Simon „de blekslaeger" in stad een doos had moeten maken, je weet wel zoo'n vierkante lage groen geschil derde trommel, om de „pampiertjes" in te bergen. „Willebooedse had hem zeivers op 'n goeije plekke in 't kabenet gezet" en in den eersten tijd ging hij maar zelden uit zonder te zeggen, Piete, zei i, om de dooze dienken, oor! Het echtpaar had twee dochters in huis. Leintje en Santje, een paar „kante meisen," vooraan in de twintig en bovenst best voor de zwakke moeder. Hoe „ziekachtig" deze ook was en zelfs op den donkersten winter dag, kwam er zonneschijn in haar hart als zij de meisjes vroolijk zingende aan den arbeid zag, maar altijd ook vol zorg en liefde voor haar. Dan dacht ze aan de dagen, toen ze ook jong en blijgeestig was en het leven haar zoet en vriendelijk toe lachte; aan den tijd, dat zij met haren Willem verkeerde en later als boerin op Bloemendale kwam en de kleine guus zag geboren worden en opkweekte. „Maer die tied was verbi, lang verbi." Toen woonde er zomer in haar ziel en nu heersc.hte er een nevelige koude winter. Nooit had zij zooveel van den ooievaar gehouden als in de laatste jaren en wanneer „de veugel z'n eigen opreede" om heen te gaan en „ein- delinge" van het nest op de schuur weg vloog, reisde het hart van de boerin mede naar ,,'twerme land." Want in diezelfde buurt (de vrouw had niet veel aan aard rijkskunde gedaan) weunde ook Pietee „haar eigen lieve joengen." 'tWas zoo'n

Domburgsch Badnieuws | 1883 | | pagina 1