BOlBUBiSCH BADNIEUWS No. 9. Zaterdag, 1 September 1883. ■v&EEnvnDELX^ra-E^rnLiXijsT. Het Bad is geopend Aangekomen vreemdelingen Een monument te Aagtekerke. EN Het Doml)nr gsoil Badnieuws verschijnt iederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 0,75; voor het Buitenland f 1.afzonderlijke Nommers 0.071. Advertentiën 10 cent per regel, abonnement voor het seizoen tegen verminderde prijzen. Bureaux: te DOMBURG, bij den Heer H. (VI. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. 1. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F. 33. „Lieflijk plekje Waar boscli en beemd en zee om strijd het hart verovren. Zn 't schoonheidzoekend oog met wonderkracht betoovren." „Aan Domburg van 1 Juli tot 30 September, dagelijks van des morgens S tot des namiddags 4 uren. Prijs van een Zeehad 30 cents, met inbegrip van een badkostuum (voor dames) of één zwembroek en één handdoek. Meerdere handdoeken per stuk 5 cents. Bad- en handdoekenkaartjes zijn te ver krijgen bij den Heer H. M. Kesteloo en in het paviljoen. Temperatuur van lucht en water wor den dagelijks op het strand kenbaar ge maakt. Yoor Binnenbaden is in het Bad-Hótel gelegenheid. Badgasten en logees hebben vrijen toe gang tot het Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. Badstoelen te huren voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 24 Aug. 16 21 37 Zaterdag 25 13 19 32 Zondag 26 27 8 35 Maandag 27 27 11 38 Dinsdag 28 29 16 45 Woensdag 29 23 22 45 Donderdag 30 14 12 26 149 109 258 Hoogwater te Domburg. Zaterdag 1 Sept. nam. 12.23 N.M. 1.19 1.49 Springtij. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 2.21 2.53 3.28 4.7 4.54 Hulpkantoor der posterijen te Domburg. Aankomst en vertrek der posten, alles van en naar Middelburg: Vertrek van Middelburg voorm. 6.30 10.30 Domburg 4.45 nam. 1.30 Aankomst te Domburg voorm. 9.45 nam. 1.45 Middelburg voorm. 8. nam. 4.45 Het hulpkantoor is geopendop werk dagen, van 9 uren voorm. tot 3 uren nam. en van 89 uren 's avonds. Op Zondagen, van 123 uren nam. en van 89 uren 's avonds. De Baddokter J. M. Janssen in het dorp (Weststraat) is dagelijks te consulteeren op het strand des voormid dags tusschen 11 en 12 uren. tot 31 Augustus. In het dorp Mej. J. van Nas, dhr. Granpré Molière, dhr. Mr. J. A. E. Simon Thomas, Amsterdam. dhr. K. van den Berg van Saparoca, Ede. Mevr. E. Baronnesse van IleerdtBoddaert, Utrecht. dhr. J. II. A. de Jonge v. Ellemeet, Dresden. Mej. L. Pasquini, Geneve. dhr. Scholten van Asehat, Roosendaal. Mevr. Stoitz en familie, Brzezan (Gallicië). Jhr. J. P. Boddaert en familie, Middelburg dhr. Danckaerts en familie, Cortgene. dhr. Ent, Utrecht. In het Bad-Hótel: dhr. Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer en familie, Amersfoort. Miss. Denison, Londen. lfrau H. Dietze en familie, Frankfort a./M. Mej. M. üeijderwellen, Rotterdam. dhr. P. Gcbhardt en familie, Elberfeld. dhr. H. Grevelink cn familie, dhr. J. Hoek en familie, dhr. P. H. Kortlandt, Rotterdam. Mej. M. löllner, id. Mej. B. van Meurs, Arnhem. dhr. Pannot en familie, Londen. Mevr. de Baronesse van Boetzelaer van Dubbeldam, Utrecht. dhr. Dirk ter Haar, Nijmegen. I'Yau Kiibiseh, Munster. Praul. E. Liihl, Gemen (Westfalen). Mejlcvr. Nepveu, Vorden. dhr. C. Sommerhoff en familie, Twickenham. Jhr. E. de Borchgrave en familie, Gent. Mej. M. J. van Dam, Rotterdam. Mej. W. E. Prenité, id. In het Schuttershof: Antwerpen, id. Rotterdam. Brussel. Mevr. Bax, Mevr. Giels, dhr. P. Gril en familie, dhr. van Overbeeke, dhr. Michiels en familie, dhr. Musquctier en familie, dhr. Verploegh, dhr. P. Graaf d' Hemptine en familie, Gent. Mej. Kool, Breda. dhr. La Grange, Rotterdam. dhr. Montens en familie, Antwerpen. Mej. Nagel, Breda. Eene belangstellende lezeres is zoo vrien delijk om aan het Badnieuws mede te deelen „Zonder twijfel zullen de badgasten, die dezen zomer het schilderachtige Domburg bezochten, een kijkje genomen hebben in Zeelands hoofdstad, en daar, onder de bezienswaardigheden, ook de interessante verzameling van het Zeeuwseh genootschap bekeken hebben. Niet ver van de oude geloftesteeuen aan de godin Nehalennia gewijd, die in deze verzameling berusten, heeft de oplettende bezoeker eene collectie curiositeiten ontdekt, alle van de welbe kende oude begraafplaats afkomstig. Het zijn sleutels, fibula's of broches, naalden en ringen, zooals dhr. Macahé ze ons heeft afgebeeld. Van dergelijke versier selen, door dames en heeren in lang ver vlogen jaren gedragen, kan ik nog een drietal ringen vermelden; ze zijn alle uit Domburgs oude strand te voorschijn ge komen, verschillend van voorkomen, ver schillend van jaren, maar helaas zonder paarlen of brillanten. De eerste is een Romeinsche gouden damesring, fijn en sierlijk bewerkt, en die, volgens een kenner uit den tijd van Keizer Postumus (260 n. chr.) afkomstig zou zijn. Een groene doffe steen versiert het midden. Kon die ring nu maar eens vertellen, welke schoone matrone hem aan de sierlijke vingeren gedragen heeft! De tweede ring is van koper en behoort denkelijk in het Frankische-Angelsaksische tijdperk tehuis (600875). Hij bestaat uit een 6 mM. breede koperen hand, in het midden door een vierkanten zilveren plaat versierd, waarop een kruisvormig figuur. De derde ring is van meer belang. Hij is eveneens van koper, maar was vroeger verzilverd. De vorm is fraaijer, een ovale plaat vertoont een tweeregelig opschrift: °,C^ in Russische of Grieksche letters, rok 6 Krullen en andere ornamenten versieren den ring, die misschien uit lateren tijd dateert. Zou één van de vele vreemde lingen die Domburg bezoeken, mij die raad selachtige letters niet eens kunnen helpen ontcijferen P M. Een vreemdeling die te Domburg ver toeft, zal moeielijk de verzoeking kunnen weerstaan om het vriendelijke dorpje Aag tekerke een bezoek te brengen, want bij menige wandeling zag hij den ouden toren boven de roode daken en de dichte boom groepen schilderachtig en aantrekkelijk uit steken. Een wandeling door de weilanden is vooralsnog gemakkelijker dan het rijden over den zoogenoemden Roosjesweg, vroe ger menigmaal een nauwelijks te doorwaden modderpoel, doch gelukkig in den afge- loopen zomer door lofwaardige eigen hulp „bezand" en die als hij bestraat kon wor den, de welvaart der heide gemeenten zeer zeker merkelijk bevorderen zou. Wie het lieve nette dorpje intreedt moet niet ver zuimen om het vriendelijke, gezellige kerkje binnen te gaan. Het is een oud gebouw, waarvan de grondslagen waarschijnlijk reeds in het be gin der veertiende eeuw werden gelegd. De stichting zal wel in verband hebben gestaan met de overbrenging van het vrouwenkloos ter „de Lieve Vrouwekamer" te Noorddijk in Noord-Beveland, waarvan de geeste lijken omstreeks het jaar 1300, uit vrees voor de toenemende watervloeden, naar de meer veilige duinstreek van Walcheren verhuisden en daarom hun nieuwe woon plaats Waterlooswerve noemden. Het klooster, dat in dezen omtrek 450 gemeten vruchtbaar land bezat, ging in den Her vormingstijd te niet, de grond werd eerst een buitenplaats van de familie Huijssen en daarna eene hofstede welke nog tegen woordig „het klooster" heet. De abdis Agatha, die uit Noord-Beveland overkwam, verbond zich om eene kapel te stichten ter gedachtenis van Flobis van Henegouwen,

Domburgsch Badnieuws | 1883 | | pagina 1