I 1 DOMBURGrSGH BADNIEUWS I i ^o- 7- Zaterdag, 18 Augustus 1883. ^KyEEnvnnDELiira-EisTLicrsT. Het Bad is geopend Aangekomen vreemdelingen EN Het Donibnrg'Scli liiuliiionw.s verschijnt lederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 0,75; voor het Buitenland f 1.afzonderlijke Nommers f 0.07Advertentiën 10 cent per regel, abonnement voor het seizoen tegen verminderde prijzen. Bureaus; te DOMBURG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F. 33. Eenvoudig en lief gelegen is Domburg, juist een geschikt verblijf voor ieder die rust zoekttegelijk met gezonde frissche zeelucht. Die niet wenscht de wereld en hare begeerlijkheid te zien krioelen, ga naar Domburg en zal er getroffen worden door iets eigenaardigs en oorspronkelijks, dat groote vermaarde badplaatsen niet Mevrouw Bosboom-Toussaint in „Het Kasteel Westhove." van 1 Juli tot 30 September, dagelijks van des morgens 8 tot des namiddags uren. Prijs van een Zeehad 30 cents, met inbegrip van een badkostuum (voor dames) of één zwembroek en één handdoek. Meerdere handdoeken per stuk 5 cents. Bad- en handdoekenkaartjes zijn te ver krijgen bij den Heer H. M. Kesteloo en in het paviljoen. Temperatuur van lucht en water wor den dagelijks op het strand kenbaar ge maakt. Voor Binnenbaden is in het Bad-Hótel gelegenheid. Badgasten en logees hebben vrijen toe gang tot het Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. ISadstoelen te huren voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Zaterdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 8 17 25 9 20 29 18 9 27 22 23 45 23 17 40 14 8 22 6 6 94 100 194 Hoogwater te Domburg. Zaterdag 18 Aug. nam. 12.31 V.M. 19 Zondag Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 1.21 1.50 springtij. 2.32 3.12 3.58 4.50 5.55 L.K. De Baddokter J. ML Janssen in het dorp (Weststraat) is dagelijks te consulteeren op het strand des voormid- tusschen 11 en 12 uren. Aanbevelenswaardige Wandelingen. 1. Door de manteling en door het over- bosch van de buitenplaats Duinvliet terug. '/2 uur). 2. Door de manteling over het landgoed Westhove en door het overbosch van Duinvliet terug. 3/4 uur). 3. De straatweg tot aan Schoon-Oord, vervolgens links af, en door de bosschen van het landgoed Duinbeek of van Berkenbosch terug. 1 '/2 uur). 4. Door de manteling achter Westhove naar de Oranjezon, en terug langs de land goederen Overduin en Zeeduin. (3 uren). I 5. Bij laagwater naar de oude begraaf plaats aan het strand achter Westhove en terug. (1 uur). 6. Naar Aagtekerke en over Oostkappel terug. (2 uren). 7, Naar Westkappel en over Aagtekerke terug, (de zeedijk en lichttoren te be zien. (3 '/2 uren). Aan de bezoekers der badplaats is het wandelen over de genoemde landgoederen door de eigenaren welwillend vergund. In den afgeloopen winter werd niet ver achter het Bad-Hótel een slingerend schelpenpad door het dichte kreupelhout gemaakt naar een duin van waar men een vergezicht over bosch, beemd en zee heeft. Van daar voert een harde weg naar de schil derachtige zoogenoemde Bovenmanteling. tot 10 Augustus. In het dorp: Mej. A. M. B. Achilles. Middelburg. dhr. J. de Bats, den Haag. Mevr. L. H. DrabbeBoogaert en familie, Gorinchem dhr. J. C. A. Drabbe, Breda. dhr. A. Baron Collot d'Escury, Middelburg. dhr. G. van der Mieden, den Helder Mej. S. de Bats, Biervliet. Mej. E. D. M. de Bats, ZieriJcsee. Mej. J. P. van der Feen, Hoetinchem. Mej. Frederiks, dhr. F. Koch, id. dhr. J. van der Mieden, id. Mej. J. van Nas, Bhenen dhr. Granpré Molière, dhr. Mr. J. A. E. Simon Thomas, Amsterdam Mej. S. Verhage, Betranchement. dhr. R. van den Berg van Saparoea, Ede. In het Bad-Hötel: dhr. Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer en familie, Amersfoort. Miss. Denison, Londen. Frau H. Dietze en familie, Er ankfort a./M. Mej. M. Beijderwellen, Botterdam. dhr. F. Gebhardt en familie, Elberfeld. dhr. H. Greveiink en familie, Ordingen. dhr. J. Hoek en familie, Kam<pen. dhr. P. H. Kortlandt, Botterdam Mej. M. Löllner, id. Mej. B. van Meurs, Arnhem. Freule C. Schorer, Haarlem. Jhr. W. Schorer, id. dhr. Pannot en familie, Londen. Mej. A. M. E. Boogaert, Middelburg. Mejkvr. C. Baronnesse van Heerdt, XJtrecht In het Schuttershof: Mevr. Bax, Mevr. Giels, dhr. F. Gril en familie, dhr. van Overbeeke, id. Botterdam. Brussel. Telephoon 116 Augustus. Ontvangen 69 berichten. Verzonden 75 Door de heeren J. A. Ceulen Co., ingenieurs te Amsterdam en Soerabaija, worden bij polder- en gemeentebesturen pogingen aangewend om eene concessieaan vraag voor een stoomtram Middelburg-Dom burg mogelijk te maken. Alleen door ver beterde communicatie-middelen kan ons bekoorlijk Domburg in korten tijd een bad plaats van aanbelang worden. Geen wagendienst, noch paardenspoor maar een goed geëxploiteerde stoomtram Middelburg- Domburg hebben wij noodig. De onder nemers wensclïen wij de noodige medewer king toe. Fragment uit een brief over de Amsterdamsche Tentoonstelling. „Ik eb ik met me juffrouw en de kienders de Toonstellinge gezië, en ons bennen er een eele mergen gewist. OchOchda was wat te kieken, oorOp 'n plekke, z'ak mae zeije, wel zoo ruum as ons eele durp, stonden, bi manier van spreken, wel onderd outen uzen, krek as de spillen mit karmisse te Middel burg op de mart. Midden in was 'n miseraobel groote schure gezet, waer onze karke wel vuuftig maele in draeien kos. Daer neffens adden ze twee torens getimmerd, bi schattin- ge wel aest zoo ooge as de Oostkarke, en daer- op stonden olievanten uutgepotretteerd met snuten wel zoo lange as onze pompzwingel. En in die groote tente, dae was zoo veul as 't meeste te verabstikken. Omoeder, 't was wreed mooi, je zou er je oogen uutgezie ebbe, en ik begon er waerlik van te duuze. Je mot maer is prakkezeere al de wienkels uut stad te gaere in eene groote, groote kaemer. In plaetse van knechts en joengers stonden achter de toonbanken allerlei vremd volk; juffrouw zei dat die bruine veinters Japonners en Sineezen, of weet ik et, waere. Ze adde blauwe zieën jurken an d'r lief, bloken onder d'r voeten en steerten, jae moe der, echte, zwarte steerten, maer an der ood. Dan waere er lange kerels mit ooge leerzen en sporen, de juffrouw zei, loof ik, dat 't Bussen waere; ze adden beerden van wat bin je me, en Izak de scheerder mocht er wel 'n duitje aen verdiend ebbe; ook lie pen er Turken rond mit vuurrooije slaep- mutsen op huider kop. Ier en daer waeren timmeragies gemaekt veul ooger as 'tuus van onzen burgemeester, en die stonden van esse tot ende vol flesschen met drank. En ik docht bi me zeivers dat droenke David uut de paelingoeke dae van zou gewaeter- tand ebben. Dan ebbe ik ok de izeren kaste van meneer Vogel uut den langendelft ge zië, Gosje nokke wa 'nzwaerte! Er stonden veul minschen bi te kieken en 'k oorde 'n eer zeien, dat 'n een mooi stik werk was. Noe onze baes Vogel kan er goed mee weg, dat zeg ik maer, oorOok ebbe ik pampier zie maeken, en de juffrouw zei dat asje 'n vuule doeke voor in de masien stak, i er van ach- tere as 'n mooi wit velletje postpampieruut- kwam. Dan maekten ze ook sukkelade, an stikjes naemelik, en dat doen ze mit 'n ge- raetel dat j' ooren en zien vergaet. Ook den eelen Oost ebbe ik gezië; de uzen, de tuuntjes, de peerdjes, pas zoo groot as 'n redelijke kachel, en dan aest poeder- naekende nikkers, net precies as waervan stierman Kobus zoo aerig klessen kan. In plaetse van sampetters liepen er van de soldaterie, juffrouw zei meest Franschen en Belgers. Er waeren knappe joengers bi, netjes opgedirkt met grieze en rooie broe ken en allemaele zuiver op huider jas. En ze adden zeker nooit 'n Walchersche boe- rinne gezie, want ze keken zoo vrundelik en een neep me zeivers in m'n erm en zei sjelie, sjelie of zoo iets, maer of ik gauw riep: „Noe je bint ook'nlaekense, gae er maer gerust van deure mit je sjelie, 'k iet Maetje, oor! want om je de waereit te zeien, scharrel 'k veul liever mê Kees van mooie Sanne as mê z'oon vergulde pronk- steerte. Kwa, 'k zal noe verders mae van de Toon stellinge zwiegen en as ik met korssemisse kom winterneven er julder meer van ver tellen." N.

Domburgsch Badnieuws | 1883 | | pagina 1