B0MBUB6SCH BABNIEUWS ^°- 4- Zaterdag, 28 Juli 1883. ■V^I^EE^EIDELIlSrOE^rijXJ-ST. Het Bad is geopend van 1 Juli tot 30 September, WA GEN DIENST. Aangekomen vreemdelingen EN Het Domburgseh Uaduieiiwsj verschijnt lederen Zaterdag, gedurende het Badseizoen. Abonnement voor Nederland f 0,75; voor het Buitenland f 1.afzonderlijke Nommers f 0.071. Advertentiën 10 cent per regel, abonnement voor het seizoen tegen verminderde prijzen. Bureaux: te DOMBURG, bij den Heer H. IW. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. J. van Bentliem Jutting St. Pieterstraat P. 33. Dombourg a, la pointe ouest de l'ile de Walcheren a deux pas de la mer, petit tant enlouré de verdure. II y a des beaux arbres ici presque jusqu'au bord de Veau, et toute la route que nons avons suivie pour y venir par Flessingue et Middelbourg „V Office de Publicité", Juillet 1874. dagelijks van des morgens tot des namiddags J uren. Prijs van een Zeebad 30 cents, met inbegrip van een badkostuum (voor dames) of één zwembroek en één banddoek. Meerdere banddoeken per stuk 5 cents. Bad- en handdoekenkaartjes zijn te ver krijgen bij den Heer H. M. Kesteloo en in bet paviljoen. Temperatuur van lucht en water wor den dagelijks op bet strand kenbaar ge maakt. Voor Binnenbaden is in bet Bad-Hótel gelegenheid. Badgasten en logees hebben vrijen toe gang tot bet Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. Badstoelen te buren voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. Gebruikte Baden. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 20 Juli 12 6 18 Zaterdag 21 3 7 10 Zondag 22 4 4 Maandag 23 8 3 11 Dinsdag 24 8 8 16 Woensdag 25 7 8 15 Donderdag 26 6 7 13 "48 39 87 De Baddokter J. >1 Janssen in bet dorp (Weststraat) is dagelijks te consulteeren op bet strand des voormid dags tusscben 11 en 12 uren. Hoogwater te Domburg. Zaterdag 28 Juli vrm. 7.10 Zondag 29 8.37 Maandag 30 9.49 Dinsdag 31 10.43 Woensdag 1 Aug. 11.29 Donderdag 2 nam. 12.10 Vrijdag 3 12.48 N.M. Zaterdag 4 1.50 springtij. Van Domburg naar Middelburg en terug lederen Maandag en Zaterdag een wagentje voor 5 personen; voorm. om 8 uren van bet Schuttershof langs bet Bad- Hötel en om 3 uren van de Groote Markt te Middelburg bij Wed. Gboenewegen. Donderdag op dezelfde uren een Omnibus voor personen en goederen. Prijs voor heen en weer en voor enkele reis één gulden per persoon. De ondernemer P. Pro voost belast zich met boodschappen en commission. tot 27 Juli. In het dorp: dhr. Rosenplaenter en familie, Rotterdam. Mej. Matzinger, Middelburg. Mej. Omta, Holwierde (Gron.) Mej. Puffius, Lochem. dhr. K. G. Vis, Middelburg Mej. Wiertsema, Holwierde (Gron.) Mej. Wiertsema, Spijk id. dhr. H. A, Boogaert en familie, Mej. J. Bouvin, Mej. Callenfels, Utrecht. Mevr. Wed. Elout-Brest van Kempen en familie, Prof. Gunning en familie, dhr. van Nas, Mej. van Nas, id. dhr. C. J. J. A. van Teijlingen en familie, dhr. D. L. van Dijk, 'Amsterdam. Mevr. de Wed. Buckel-de Groof, Antwerpen. dhr. van Camp-van Overbeeke en familie, Utrecht. Mej. Hagen, dhr. E. Harven en familie, Antwerpen. Mej. B. van der Mieden, Middelburg. Mrs. Spiden en familie, New-York U. S. A. dhr. C. D. Tielenius Kiui'hoff en familie, dhr. C. II. Tielenius Kruijthoff, Mevr. Engelberts en familie, dhr. J. van der Werve, Mevr. Carp en familie, In het Bad-Hötel dhr. W. Laming en familie, Mevr. Papst de Vry, Mej. W. Schutte, dhr. P. de Bruijne en familie, dhr. Schultz en familie, dhr. H. de Jongh en familie, dhr. G. Oeder en familie, Mej. M. de Man, Jhr. F. L. Ortt, Rotterdam Utrecht Amsterdam Dusseldorp. Rotterdam. Haarlem. In het Schuttershof: dhr. J. van Rijswijk en familie, Antwerpen. dhr. Voormann en familie, BrecJcerfeld dhr. J. J. Wartmann en familie, Londen. dhr. Dr. P. Kerkhoven, Arnhem. dhr. W. Puffius, Zutfen Mevr. Wed. R. Uijtdenhroeck Drost-Drost, Rotterdam. dhr. van Geuns en familie, Amsterdam. Mej. van Heumen, Mevr. Lammleth en familie, Mevri de Mat en familie, id. dhr. E. Schulte en familie, id. Telepkoon 20—26 Juli. Ontvangen 18 bericbten. Verzonden 16 Over een Uithangbord. Voor den gevel van de oude berberg te Oostkappel leest xnen In liet prinsenwapen alhier len voor ie Eu daarnevens bet jaartal 1673. Die schilderachtige herberg herinnert dus aan een merkwaardigen tijd; aan de dagen toen onze kleine republiek, aan alle kanten door overmachtige vijanden besprongen, moedig worstelde voor een beginsel dat de vrijheid van Europa vertegenwoordigde. Tijdens men bezig was dat buis te bou wen, werd de aandacht zeker meer dan eens getrokken door den doffen dreun van bet geschut uit de Noordzee, verkondi gende boe daar 's lands zeemacht roemruch tig streed tegen de twee vereenigde Konings- vloten. En de woning zal nog niet voltooid zijn geweest, toen in Juli 1672 de Oranje vlag van den nok wapperde, omdat de prins tot stadhouder was gekozen, en vooral in Zeeland het volk hartelijk juichte bij de verheffing van den vorst, wiens naam in dien donkeren nacht als een ster der hoop schitterde. Het was waarlijk niet te ver wonderen dat men de nieuwe herberg Eet Prinsenwapen noemde, en bet afschilderde op een klein uitstekend bord, dat op de prent in Smallegange's kroniek nog te zien is. Buim een eeuw later in Juni en Juli 1786 kwam Prins Willem de V. met zijn gemalin en kinderen den stijgenden omwen telingsvloed in bet hem meestal trouwe Zee land een tijdlang ontwijken, en werd met geestdrift ontvangen. Toen op den 1 Juli bet vorstelijk gezin op Westboven door den Oud- eersten- Edele, mr. J. A. van de Pebbe, luisterrijk onthaald werd, welk feest in Verheugd Zeeland aardig beschreven is, was ook Oostkappel versierd, en werd, naar de overlevering verhaalt, voor de herberg een nieuw uithangbord geplaatst, waarop bet prinseuwapen tusscben Oranjeappelen en Oranjebloesems prijkte. Slechts enkele jaren stond bet daar rustig, want in den tijd der Keezen (patriotten) en Franzosen moest dit zinnebeeld der dwingelandij wor den opgeruimd; bet werd weggeborgen, en 'tis te verwonderen dat het destijds niet op den brandstapel is geraakt. Negentien jaren later, toen bet Oranjehoven weer nit volle borst door bet stille dorp klonk, kwam bet bord weder voor den gevel. De tijd ging echter rusteloos zijn vernielenden gang, en bagelbuijen en regenvlagen teisterden de kleuren zóó, dat het wapen in de laatste jaren onherkenbaar werd en weinig meer dan één zwarte massa vertoonde. Het bord, dat eene geschiedenis bad, zou spoedig reddeloos verloren zijn geweest, indien bet niet de aandacht bad getrokken der Commissie tot bewa ring van oude Zeeuw- sche gedenkstukken, terstond gesteund door den burgemeester, dhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, die zich met lofwaardigen ijver deze zaak aantrok. De vaardige schilder W. C. Speengee te Middelburg volbracht de hem opgedragen taak met buitengewone zorg, en sedert eenige dagen prijkt het oude doch opnieuw beschil derde bord weer in frisscben glans voor de herberg. Voor ben die er meer van weten willen deel ik mede, dat bet schild vertoont: het gekwartileerde wapen van Nassau-Dillenburg als: 1 Nassau, 2 Kat- senelnbogen, 3 Vianden, 4 Dietz. Hierover een gekwartileerd middenschild waarop 1 en 4 Chalons, 2 en 3 Oranje, en daarover weder een hartscbild met Genève. Het wapen is gedekt met een prinsenkroon, heeft als schildhouders twee leeuwen, en als devies Je maintiendrai (ik zal handhaven). Wapenkundigen zullen misschien wel en kele feilen tegen de strikte regels der heral diek ontdekken, o. a. in de kleur der scbildboudende leeuwen, maar bij het her stel beeft men zooveel mogelijk de vormen der achttiende eeuw bewaard. N.

Domburgsch Badnieuws | 1883 | | pagina 1