D0IBÜR6SCE BADNIEUWS Zaterdag, 14 Juli 1883. 'Vi^EElVniDELX2SrC3-E3SrXJIJ"ST. Het Bad is geopend van 1 Juli tot 30 September, Gebruikte Baden. Hoogwater te Domburg. Zaterdag 14 Juli vrm. 7.38 WAGEN DIEN ST. Aangekomen vreemdelingen De Telephoon. *i EN Het Doiubuï-(ï.sch Badnieuws verschijnt lederen Zaterdag, gedurende Let Badseizoen. Abonnement voor Nederland 0,75; voor Let Buitenland ƒ1.afzonderlijke Hommers ƒ0.071. Advertentiën 10 cent per regel, abonnement voor Let seizoen tegen verminderde prijzen. Bureaux: te DOMBURG, bij den Heer H. M. Kesteloo, te MIDDELBURG, ter drukkerij van C. H. J. van Benthem Jutting St. Pieterstraat F. 33. Domburg est un ravissant village de bains. Les hotels sont des cottages situés au milieu des arbres. Le village sabrite derrière la haute dune. Vu de la en Septembre c'est une masse énorme de verdure d'un ton roux et sombre. Nous sommes descendus au Schuttershof, et la nous avons trouvé, chose rare dans les villages, une cuisine exquise, du gibier, d''excellents vins et des artistes. Ch. de Coster et Adolf Dillens „Le tour du monde." 1873. dagelijks van des morgens S tot des namiddags 4 uren. Prijs van een Zeebad 30 cents, met inbegrip van een badkostuum (voor dames) of één zwembroek en één Landdoek. Meerdere Landdoeken per stuk 5 cents. Bad- en Landdoekenkaartjes zijn te ver krijgen bij den Heer H. M. Kesteloo en in Let paviljoen. Temperatuur van lucLt en water wor den dagelijks op Let strand kenbaar ge maakt. Voor Binnenbaden is in Let Bad-Hótel gelegenheid. Badgasten en logées Lebben vrijen toe gang tot Let Bad-paviljoen, de Leeskamer en verdere inrichtingen. Badstoelen te Luren voor 10 cents gedurende den tijd, dat de huurder ach tereenvolgend den stoel bezet houdt. Heeren. Dames. Totaal. Vrijdag 6 Juli 2 2 4 Zaterdag 7 3 2 5 Zondag 8 15 2 17 Maandag 9 3 6 9 Dinsdag 10 4 6 10 Woensdag 11 2 3 5 Donderdag 12 2 - 2 31 21 52 Zondag 15 8.46 Maandag 16 9.43 Dinsdag 17 10.30 Woensdag 18 11.10 Donderdag 19 11.31 V.M. Vrijdag 20 nam. 12.32 Zaterdag 21 1.12 De Baddokter J. IVX. Janssen in Let dorp (Weststraat) is dagelijks te consulteeren op Let strand des voormid dags tusschen 11 en 12 uren. Van Domburg naar Middelburg en terug iederen Maandag en Zaterdag een wagentje voor 5 personen; voorm. om 8 uren van het Schuttershof langs Let Bad- Hótel en om 3 uren van de Groote Markt te Middelburg bij Wed. Geoenewegen. Donderdag op dezelfde uren een Omnibus voor personen en goederen. Prijs voor Leen en weer en voor enkele reis één gulden per persoon. De ondernemer P. Peo- voost belast zich met boodschappen en commission. tot 13 Juli. In het dorp; dhr. H. t. Fagginger Aaer, Middelburg. Mej. H. M. van den Broecke, id. dhr. .T. C. van den Broecke enfam., id. dhr. Mr. Ph. van den Broecke, id. Mejkvr. C. van Citters, den Haag. dhr. Mr. J. Ermerin9 en familie, Middelburg. dhr. J. H. Gunning, id. dhr. Dr. J. H. Gunning J.Hz., Wilhelminadorp. Mej. L. C. van Hoek, Middelburg. Dames Luteijn, id. dhr. Iz. Luteijn, dhr. Nagtglas en familie, Middelburg dhr. C. D. Nagtglas Versteeg, Delft. Mevr. Ooster-Pijnacker, Hilversum. dhr. Kosenplaenter en familie, Rotterdam, Mej. A. M. Ruijghart, dhr. J. J. I. Sprenger en familie, Mevr. Sprenger-Lambreehtsen, id. dhr. M. Sprenger, Goes. Mej. P. Tak, Middelburg. Mej. M. S. Tak, id. Mej. C. Weerts, Arnhem. Mej. Matzinger, Middelburg. Mej. Omta, Holwierde (Gron.) dhr. J. C. Pilaar, Middelburg. Mej. Puffius, Lochetn. dhr. K. G. Vis, Middelburg. Mej. Wiertsema, Holwierde (Gron.) Mej. Wiertsema, Spijk id. In het Bad-HOtel Mevr. douairière de Bruyn-Boddaert, Middelburg. (De vorige week abusievelijk verkeerd geplaatst.) Mej. M. Fokker, Middelburg. Mej. Forsten, den Haag. dhr. W. Laming en familie, Rotterdam. Mevr. Papst de Vry, Utrecht. Dames Scholten van Aschat, Mej. W. Schutte, dhr. P. de Bruijne en familie, dhr. Schultz en familie, Dusseldorp. dhr. H. de Jongh en familie Rotterdam. In het Schuttershof: dhr. van Calster, dhr. Claïs en familie, dhr. Ch. Erbschloe, Mej. M. van der Feen, Middelburg. Mej. J. A. M. van Groningen, Mej. A. van Groningen, Mej. B. v. d. Hoek, Goes. Mej. B. Kerler, de heeren Koch, id. Mej. Kriiseman, id. dhr. J. Luteijn en familie, id. Mej. Opzoomer, Utrecht. dhr. J. van Rijswijk en familie, Antwerpen. dhr. M. Raven, dhr. Voormann en familie, Br dhr. J. J. Wartmann en familie, (De vorige week abusievelijk verkeerd geplaatst.) dhr. Dr. P. Kerkhoven, Arnhem. Mevr. Martens-Du Pny, Amsterdam. dhr. W. Puffius, dhr. J. Voormann Jr. Mevr. Wed. R. Uijtdenhroeck Drost-Drost, Rotterdam. id. Op Donderdag namiddag den 28 Juni 11. kon men in Let kantoor van den Heer H. M. Kesteloo, den bmnis Lomo van Domburg, een eigenaardig tafereel aanscLouwen. Het bericbt, dat de telepLoondraad naar Oost- kappel gespannen was en de verbintenis tot stand gekomen, Lad er eenige belang stellende dorpsgenooten samengebracht. Achter de groote lessenaar, waarop mijn vriend in zijn weinige uren van uitspan ning zoo menig met Let stof van eeuwen bedekt geweest perkament ontcijfert, zag men nu bet eenvoudig verblijf van den machtigen toovergeest van onzen tijd. Een net bouten kastje, waarin een batterij verscholen stond, een plaat met eene kleine ronde opening, enkele spiraalgebogen me taaldraden, een klosvormige hoorn, en een paar kleine glinsterende schellen vormden die woning. Hoewel er misschien tien menschen in de kamer waren, was alles stil, doodstil, in de verwachting der dingen die komen zouden. Men zou een speld Lebben kun nen Looren vallen, en vernam alleen door de openstaande tuindeuren Let zachte koel tje suizende door de bloeiende struiken, en, als men goed toeluisterde, in de verte ook bet lied dat de oceaan reeds sedert eeuwen langs ons heimig duinstrand zingt. Daar beginnen de schellen te klinken. Er gaat ons onwillekeurig een soort van ril ling door de ziel bij de gedachte, dat de toovenaar aanklopt. Onze vriend zit met de hoorbuis in de band voor de opening. Wij verstaan de geestenstem niet, die door den draad stroomt, maar dat Lij duide lijk spreekt, kunnen wij uit de antwoor den opmaken. „Goed meneer"; „zes uren precies"; „wat zachter is ook best"; „Lij is zoo even vertrokken"; „uitnemend" „mor gen ochtend". Ieder ging nu beurtelings voor de opening zitten, en hield een praat- tje met de lieden te Oostkappel. In Let gewoel van Let stadsleven zou zoo iets waarschijnlijk minder indruk maken, maar in dien stillen rustigen dorpskring sprak die zachte geheimzinnige stem uit de verte ontzaglijk krachtig tot den geest. Een paar dagen daarna was de verbin ding met Middelburg tot stand gebracht, en kon de „afgodinne Nehalennia" Laar groet brengen aan de Maria-abdij, die Laar onttroond had, terwijl er, naar men zegt, tegelijkertijd een bovennatuurlijk gefluister ritselde door Let frissehe loof van den lindeboom voor Westliove, zeker de oudste nog levende bewoner van Zeeland. Onze telephoon Leeft evenals de meeste ondernemingen hare lijdensgeschiedenis ge had, en deze eenvoudige en nuttige zaak is niet zonder moeite tot stand gebracht. Reeds voor jaren werd Let plan tusschen de Heeren J. Schbaveb en P. D. Koning besproken, doch moest toen door gemis aan belangstelling en medewerking worden opgegeven. In Let Comité voor de be langen der badplaats kwam in bet voor jaar van 1882 de zaak in behandeling, en de ijverige burgemeester J. C. Lantsheeb zag zijn onvermoeide pogingen bekroond door Let bijna zekere vooruitzicht, dat de staat, evenals naar Yeere, Let werk aan leggen zou. Op Let laatste oogenblik kwam er weder zwarigheid op; er waren te veel aanvragen, beweerde men in den Haag, en de zaak bleef steken. Ge lukkig dat de solide firma Ws. van Uije Zonen te Middelburg de onderneming uit een goed oogpunt beschouwde en flink opvatte. Er werd nu zoo weinig mogelijk over gesproken, maar destemeer gehandeld. Bij verschillende besturen en particulieren vond men de gewenscbte medewerking, en alleen in de gemeente Serooskerke scheen Let bestuur den slakkengang boven snel verkeer te kiezen. Ook de Staat stak de behulpzame hand uit door eene verbinding met Let telegraafkantoor te Middelburg mogelijk te maken. Men spreekt nog van een doortrekken naar Westkappel, wat o. a. voor scheepstijdingen en dijksberichten zeker van groot belang zou wezen. Op den vijftienkilometer langen weg van Middelburg naar Domburg werden nu omstreeks 120 palen van 6 M. Loog geplaatst, waarvan Let dennenhout door een voor Let eerst in ons land voor dat doel toegepaste kunstbewerking (kyani- seeren) voor bederf was bewaard. Daar over werd op de bekende poreeleinen tafeltjes de 2 mM. dikke gegalvaniseerde staaldraad gespannen, waarschijnlijk de langste in Nederland. De toestellen op de drie kantoren zijn volgens het stelsel Siemens met microphoon en Leclanché ele menten, uit de voortreffelijke fabriek van de firma P. J. Kipp te Delft. De even kundige als vaardige Heer P. D. Koning bood aan de firma Ws. van Uije Zonen zijne belanglooze medewerking, en Leeft deze niet gemakkelijke taak uitnemend volbracht. Op den 13 Juli werd Let kantoor voor den dienst geopend, en kan men het werk voltooid rekenen. Moge de telephoon menige goede tijding overseinen, en als een nieuwe slagader, met frisch bloed ontwikkeling en welvaart in een belangrijk deel van Walcheren brengen. Wie Let verkeer bevordert is een weldoener van zijn vaderland en daarom verdienen, allen die aan dit goede werk hunne krachten Lebben gegeven lof en dank. N.

Domburgsch Badnieuws | 1883 | | pagina 1