Nel en Jaap Struyk beginnen ambachtelijke mosterdmakerij I h '3 Kleine stoeterij in Serooskerke met Arabische Volbloedpaarden er 1 Inline skaten een volwaardige sport badkrant 5 In oud slachthuis aan Zierikzeese Hem Folklore-vereniging Pools Historie Voor Sandra en Priscilla hun lust en leven SEROOSKERKE - Ze kunnen helemaal lyrisch worden over hun paarden, want de stoeterij is hun lust en hun leven. Sand ra (30) en Priscilla (27) Radecke uit Serooskerke hebben aan de rand van Serooskerke een kleine stoeterij van Pools ge fokte Arabische Volbloedpaarden. il ZIERIKZEE - „Vroeger had je in de Sint Domusstraat in Zierik zee het winkeltje van Beije. Daar kon je op zondagmorgen zelfgemaakte mosterd kopen. Die werd gemaakt met behulp van een steen die vastzat aan een stok, die aan het plafond hing. Die steen werd met de hand rondgedraaid in een grote kom, waarin het gewelde mosterdzaad lag. Maar de meeste huisvrouwen maakten vroeger mosterd in een kom die ze op hun schoot heen en weer wiegden. Het mosterdzaad werd dan geplet door een ijzeren kogel die in de kom lag.” L1 «O V- (Foto: Marijke Folkertsma) De keuken van het echtpaar Struyk werd te klein voor de hoeveelheden ambachtelijke mosterd die ze bereid den. Daarom gingen ze op zoek naar een ruimte die beter bij hun werkzaam heden paste. Die werd gevonden in een voormalige slachterij aan de Hem in Zierikzee. Jaap en Nel Struyk hopen hun mosterdmakerij daar in september te kunnen beginnen. „Als ik daar aan het werk ben, mag iedereen binnen lopen om een kijkje te nemen,” zegt Nel Struyk enthousiast. In het voorpor taal van het pand gaat ze een mini-mu- seum inrichten met attributen die be trekking hebben op de ambachtelijke manier van mosterd maken. Nel Struyk-Braam uit Zierikzee weet alles van de ambachtelijke wijze waar op vroeger mosterd werd bereid. Samen met haar man Jaap Struyk brengt zij die oude techniek weer tot leven, tijdens braderieën en oude am bachtenmarkten in Zeeland en West- Brabant. De faam van de ‘Struyk-mos- terd’ is inmiddels zo groot dat het Zierikzeese echtpaar vele uren in de keuken staat om aan de vraag te vol doen. „Er komen hierzelfs mensen aan de deur om mosterd te kopen.” omslachtig is wat betreft het maken van jam, chutney en kruidenazijn, kozen Jaap en Nel Struyk voor het maken van mosterd. aan de manen en het paard laat het al lemaal goedmoedig toe. Het is goed voor de opvoeding van het paard dat het veel met kinderen omgaat, net als dat het andersom goed is. We zijn be gonnen met twee paarden, we hebben er nu inmiddels dertien. Romane HT is ons paradepaard. Ze is regionaal kam pioen geworden in de categorie zes tot en met veertienjarige merries. Met haar willen we naar landelijke en Euro pese keuringen.” De uit de hand gelopen hobby van het Zierikzeese echtpaar kwam voort uit Nel Struyks liefde voorkoken én tuinie ren. „Ik heb altijd een moestuin gehad. Ik vind het vooral leuk om aparte din gen te kweken, zoals courgettes, pa prika’s komkommers en verse krui den. Die gebruik ik bij het koken, omdat dat veel lekkerder is dan kruiden uit potjes. Overdadige oogsten verwerk te Nel Struyk tot chutney, kruidenazijn, jam, zoetzuur en geweckte groenten, alles in mooie potjes. De historie, die kleeft aan dit soort paarden spreekt zeer tot de verbeel ding van Sandra en Priscilla Radecke. Ze hebben zelf hun wortels in Polen, net als de geliefde paarden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de Pool Andrzej Krzystalowicz - manager op de stoeterij Janow Podlaski - de Pools Arabische Volbloed voor het land be houden door een deel van de paarden te evacueren en later belangrijke mer ries en hengsten onder te brengen bij boeren. Achteraf bleek dat een mees terzet. Toen de Russen Polen binnen vielen namen ze als oorlogsbuit de rest van de paarden van stoeterij Janow Podlaski mee. Na de oorlog heeft het tot 1960 geduurd vooraleer deze Staatsstoeterij in oude glorie was her steld. Voor Sandra en Priscilla Radecke is de dressuur een belangrijk onderdeel van hun hobby. (Foto: Marijke Folkertsma Jaap en Nel StruykVeel mensen vinden het leuk om te zien hoe we mosterd maken, omdat hun oma het vroeger ook zo Op een feestje kwam het echtpaar St ruyk in contact met een Middelburger, die in het bestuur bleek te zitten.van een folklore-vereniging. Een organisa tie van mensen die oude ambachten uitoefenen en presenteren. „Hij nodig de ons uit om daar lid van te worden. Maar dan moesten we onze werk zaamheden wel demonstreren, op de markten waarvoor de vereniging wordt uitgenodigd." Omdat dat een beetje De smaak van zelfgemaakte mosterd is volgens Nel Struyk veel lekkerder en pittiger dan fabrieksmosterd. „Minder vlak.” Door verschillende mengsels te maken van gele en bruine mosterd zaadjes en gedeelten daarvan op ver schillende manieren te malen, maakt het echtpaar Struyk zeven verschillen de soorten mosterd. Nel Struyklserdol op. „Mosterd is lekker op kaas of vis. Als je er taai vlees mee insmeert voor het bakken wordt het weer lekker mals. Het is goed te gebruiken in recepten en vroeger combineerden mensen mos terd vaak met spek, omdat het dan lichter verteerbaar werd „Dat is goed te doen in een kraam.” Sindsdien zit Jaap Struyk, gekleed in boeren-outfit, voor de kraam met op zijn schoot de schaal waarin mosterd zaad ligt, dat is geweld in azijn. Door met zijn benen te bewegen laat hij de ij zeren kogel die tussen de zaadjes ligt rollen. Zo wordt het mosterdzaad ge plet en vormt zich boerenmosterd, die verder op smaak wordt gebracht met peper en zout. „Het effect van zo’n de monstratie is verbluffend. De omzet is veel groter dan wanneer we alleen met een kraam met potjes staan. Heel veel mensen die Jaap bezig zien willen een potje mosterd kopen. En ze komen met allerlei vragen en reacties. Vaak zijn ze enthousiast, omdat hun oma vroeger ook op deze wijze mosterd maakte.” tot 22 jaar. Zij rijden op hun skates van trappen, glijden over railingen en stoepranden en springen van verho gingen. Vert skaten is weer een andere manier om het skaten te beoefenen. Het wordt gedaan in een tien meter lange en ongeveer drie meter hoge baan, waarvan de wanden verticaal omhoog lopen. De skater rijdt in de baan heen en weer en haalt stunts uit. Op Schouwen-Duiveland staat zo’n ‘halfpipe’ baan aan de Omloopsweg in Haamstede voor de shop van Sport- surf Jonker. Bij fitness-skaten ligt het accent vooral op conditie en sportivi teit. De fitness-skaters zijn sportieve mensen tussen achttien en vijftig jaar. Tenslotte is er streethockey, een snel groeiende teamsport. Ze vertelt dat ze vanaf haar vijfde jaar bij een manege in Rotterdam heeft ge reden en gewerkt. Al op jonge leeftijd ging haar voorkeur uit naar Arabische Volbloedpaarden.Ik viel het meest op Poolse Arabieren. Het zijn sterke paar den met een verfijnd uiterlijk. Ze heb ben een heel eigenwijs karakter en dat bevalt me zo aan hen,” verklaart ze haar voorliefde. „Als je hen verkeerd behandelt zijn ze niet te hanteren, dan worden ze meteen heel dwars. Ze zijn heel temperamentvol, maar dat tem perament wordt verzacht door het goedaardige karakter. Naarmate ze ouder worden, worden ze steeds mooier. Voor kinderen zijn ze lief en zachtaardig. We hebben hier dan ook altijd veel kinderen uit het dorp die de paarden komen verzorgen. Dat is heel grappig om te zien. Soms staan er vier of vijf kinderen aan één paard te bor stelen. De een aan de staart, de ander Vier jaar geleden kwamen ze vanuit Rotterdam in Serooskerke wonen op de buitenplaats die nu Rzadkiewa heet. De buitenplaats kreeg de naam van hun grootvader, die in de oorlog voor de Duitsers uit Polen vluchtte. Ze gingen weg uit Rotterdam, vanwege hun hobby. Sandra: „Ik ben van jongs af aan stapelgek op paarden, ik kon ge loof ik eerder paardrijden dan lopen. Het is heel moeilijk om in een stad als Rotterdam paarden te houden. We kwamen-altijd al op vakantie op Schou wen en dit plekje is nu voor ons ideaal. rehtTwêê 'fongehs'ën Twee meisjes, maar de meisjes zijn de paardenf reaks. Priscilla is getrouwd en woont in Haamstede, maar Sandra besteedt al haar vrije tijd aan de paarden. „Dat kan in ons gevalwant we hebben een fami liebedrijf in lederen kleding, dus we kunnen gelukkig onze tijd zelf zo'n beetje indelen,” aldus Sandra. moesten gaan staan met al die potjes. Dat bleek een succes en ruim driejaar was het echtpaar Struyk op bijna elke braderie op Schouwen-Duiveland. Re gelmatig probeerde Nel Struyk weer nieuwe dingen uit met haar groenten en kruiden. Zo kwam zij vorig jaar op het idee om het mosterdzaad, dat zij verwerkte in zoetzuur en kruidenazijn, ook te gebruiken voor het maken van mosterd. Het oude recept daarvoor vond zij in haar verzamalina van ruim honderd, kookboeken. De gemiddelde leeftijd van inline-ska- ters stijgt en steeds meer vrouwen kie zen voor deze sport. Het aantal inline skaters wordt daardoor steeds groter, terwijl verschillende types skaters ont staan. De grootste groep bestaat nog altijd uit recreanten. Volwassenen en kinderen die skaten voor hun plezier en niet de intentie hebben zich fanatiek met de sport bezig te houden. Street skaten ofwel ‘agressive skating’ is vooral populair bij jongens van tien BURGH-HAAMSTEDE - Eind jaren tachtig was sprake van een rage. Te- genwoordig wordt inline skaten be schouwd als een volwaardige sport, die naar verwachting zelfs een olym pische status zal krijgen. Sinds zij lid zijn van de Folklorevereni- ging ‘treden’ Jaap en Nel Struyk met nog bijna uTtsfóïte^ Samen met de ruim veertig andere leden van de vereniging, verzorgen ze markten waar tientallen oude ambach ten worden gepresenteerd. „Vroeger moesten we geld betalen voor een kraam. Nu krijgen we geld toe.” Op Schouwen-Duiveland zijn Jaap en Nel Struyk alleen nog te vinden op evene menten met een nostalgisch boeren karakter, zoals de Boerenlanddag in Noordgouwe en de Burghse Dag. Vanaf september hopen ze belangstel lenden te kunnen verwelkomen in hun ambachtelijke mosterdmakerij aan de Hem. Die gaf zij cadeau aan vrienden en ken nissen. „Éen buurman kwam met de tip dat we eens op een hobbymarkt Deeleqante v^fjcfijipjng, pp het cha - bloeipaam^preKentotae verbeji ding van velen. De historie gaat terug tot ver voor de christelijke jaartelling. De Arabische Volbloed is het oudste gedomesticeerde paardenras. Als strijdmakker en statussymbool heeft dit paard door de eeuwen heen een be langrijke rol gespeeld. Sandra Radec ke: „Achter het sierlijk voorkomen schuilt een zeer gehard gebruikspaard met een ijzeren constitutie. Het paard kan wel tot dertig jaar oud worden ra.

Schouwen's Badcourant | 1996 | | pagina 5