8 DEZE WEEK 3 Theater, historie en ludieke acties rond de Burghse Schoole xWz Rommelmarkt in Haamstede Dirk Jansz. Zwart presenteert orgelconcerten in Dreischor Westerschouwen 1 ervan vindt. Verrassend, speels en educatief j de de stran Doe mee aan oe zie pagina 3 We houden het mooi. Iedere donderdag in Hervormde kerk LAAT 11 Aktie voor behoud van klassieke boomgaard 3 bad krant 20 JUL11995 GRATIS KRANT IN REKREATIELAND 60e JAARGANG I De argeloze toeschouwer komt onder meer oog in oog te staan met woest ogende zoveelste-eeuwers. (Foto: Marijke Fol- Epitafen RECREATIEGEMEENTE schetst. Ook hier wordt een en ander aanschouwelijk gemaakt en daarbij aarzelt men niet om ook het publiek bij de voorstelling te betrekken. De Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart speelt composities van zeventiende eeuwse tot hedendaagse orgelstukken. werken van Buxtehude, Kellner, Clér- ambault, Boëllman (Suite gothique), Jan Zwart, Willem Vogel en hemzelf. Onder meer bewerkingen van de psal men 24,92 en 119. Het laatste concert wordt dit jaar gehouden op donderdag 17 augustus. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. meltjes om in rond te snuffelen. Verder is er een kopje koffie verkrijgbaar met een oliebol. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor de zending en de pasto rie. den aan de hand waarvan men kon vaststellen dat het gebied in het jaar 880 al bewoond was. De geschiedenis en achtergrond van de Karolingische burchten zijn nog lang niet allemaal ontrafeld. „Er zitten nog heel wat witte vlekken wat dat betreft”, aldus Nannie de Bruine-Dorst van de Gidsendienst Zeeland, één van de gidsen die haar medewerking verleent aan de theater- rondleidingen. Op de Karolingische burcht krijgen de bezoekers de eerste portie toneel. Het is daarbij de bedoeling dat de bezoe kers niet alleen door gesproken woord maar juist ook doortoneel een idee krij gen van het leven in vroeger tijden. „Het gaat om de beleving”, aldus Nan nie de Bruine. „Wat dat betreft is dit nog steeds een uniek initiatief. Voor zover ik weet gebeurt dit nergens el ders in Zeeland”, aldus de gids. Onderweg terug van de Karolingische burcht naar de Burghse Schoole wordt nog even stilgestaan bij de begraaf plaats op de Karolingische Burcht. Met name het met veel symbolen versierde hek is de moeite van het bekijken waard. Terug in het twintiger jaren schoollokaaltje wordt uit de doeken gedaan hoe het onderwijs destijds in elkaar stak en worden de achtergron den van het schoolgebouwtje ge- DREISCHOR - Ook deze zomer presenteert de organist Dirk Jansz. Zwart wekelijks een orgelconcert in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. BURGH-HAAMSTEDE - Op hetterrein rond de kerk van de Ge reformeerde gemeente in Burgh-Haamstede wordt op zater dag 15 juli een rommelmarkt en braderie gehouden. Deze duurt van 9.00 tot 16.00 uur. tertsma) BURGH - Oog in oog staan met streekbewoners uit ver ver vlogen tijden, kennis maken met de schoolse methoden uit vroeger tijden en nog wat opsteken ook. Op televisie zou het infotainment heten, maar in Burgh heet het ‘gewoon’ een theaterrondleiding. Voor het tweede achtereenvolgende jaar verzorgt Museum De Burghse Schoole in samenwerking met het recreatieteam van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) met ingang van 11 juli zes dinsda gen lang theaterrondleidingen. De rondleidingen starten om 119.00 uur vanaf het museum. Vanaf donderdag 20 juli komt de Rot terdamse organist gedurende vijf weken op donderdag naar Dreischor, om daar het orgel te bespelen. Het programma van Zwart omvat com posities die variëren van zeventiende eeuwse- tot hedendaagse orgelstuk ken. De organist speelt onder meer De rommelmarkt is georganiseerd door de vrouwenvereniging van deze gemeente. Er staan kraampjes met kaas, bloemen en zelfgemaakte hand werkjes. Verder vindt men boeken, kin derspelletjes en allerlei gezellige rom- In die tijd stroopten de Noormannen de kusten af om te plunderen, te roven en slaven buit te maken. Om zichzelf te beschermen tegen de bloeddorstige üeden in hun Vikingschepen werd een burcht gemaakt. Eerst werd een cirkel uitgezet. Vervolgens werd aan de rand van die cirkel een gracht gegraven en be aarde werd weer gebruikt voor het opwerpen van een aarden wal van naar schatting drie meter hoog en vijf meter breed. i Middels ophaalbruggen konden de bewoners van de zo ontstane vlucht- Plaatszich afzonderen in geval van een aanval van de Noormannen. Bij opgra vingen bij de Karolingische burcht bij °urgh zijn schreven aardewerk gevon- I Vanaf het museum, gelegen in het cen trum van Burgh, leidt de tocht aller eerst naar de Karolingische Burcht, j Over deze burcht - een cirkel met een I diameter van 200 meter - doen ver schillende theorieën de ronde. De meest waarschijnlijke is die van de burchtalsvluchtplaats. IndeKarolingi- I sche tijd - onder de heerschappij van Karei de Grote en diens opvolgers - was de omgeving van wat nu Burgh heet al bewoond gebied. Noormannen 21 Circus Renz geeft voorstellingen in Ouddorp 15 Schouwse Paardendag met keuring van raspaarden 17 Oud-burgemeester op73-jarige leeftijd vinoloog [txt]Tijdens de theaterrondleiding wordt verder een bezoek gebracht aan de kerk van Burgh waar men onder meer de enkele jaren geleden fraai ge restaureerde epitafen-grafmonumen ten - kan bewonderen. De kerk kent een bewogen geschiedenis. Op de plaats waar nu het kleine kerkje staat stond eeuwen geleden een andere kerk. Deze stortte in het jaar 1600 in. In 1671 begon - dankzij een schenking van Pieter de Huibert - de bouw van een nieuwe kerk op die plaats. Een kerk met het Griekse kruis als grondvorm. Die kerk brandde in 1924 tot de grond toe af toen een loodgieter wat onvoor zichtig was met de loodpot. „En de brandweer van Burgh had toen alleen nog maar een handspuit, dus veel was er niet meer aan te redden”, aldus Nannie de Bruine. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de kerk zwaar beschadigd bij een bombarde ment. Bij de restauratie die later volgde werd de kerk weer helemaal in oude stijl opgebouwd. Daarbij moest men werken aan de hand van foto’s en gra vures, want de originele bouwtekenin gen bestonden niet meer. Tijdens de theaterrondleiding wordt ook een stukje van de historie van de kerk zicht baar gemaakt met toneelspel. De theaterrondleidingen zijn bedoeld voor jong en oud. Door de combinatie van gesproken woord en toneelspel is een theaterrondleiding ook aantrekke lijk voor kinderen. Wie mee wil met een theaterrondleiding moet wel kaarten bestellen. Dat kan bij De Burghse Schoole (01115-1529).

Schouwen's Badcourant | 1995 | | pagina 1