c o Theater, historie en ludieke acties rond de Burghse Schoole Ml SC Expositie in Nieuwe Kerk PENSION ”LELY” Aquarellen clowns en knuffels van Liesbeth de Haas-IJben Excursies Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap KANO- FIETSCENTRUM „LELY” 16 badkrant ’Vei Maskers Epitafen 1 TEVENS VERKOOP VAN KANO’S KANOTOCHTEN, ESKIMOTEREN EN Maquettes en foto ’s Expositie in De Bewaerschole vanaf 15 juli VERHUUR VAN APPARTEMENTEN EN KAMERS BURGH - Oog in oog staan met streekbewoners uit ver ver vlogen tijden, kennis maken met de schoolse methoden uit vroeger tijden en nog wat opsteken ook. Op televisie zou het infotainment heten, maar in Burgh heet het ‘gewoon’ een theaterrondleiding. Voor het tweede achtereenvolgende jaar verzorgt Museum De Burghse Schoole in samenwerking met het recreatieteam van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW) vanaf 11 juli zes dinsdagen lang theaterrondleidingen. De rondleidingen starten om 19.00 uur vanaf het museum. BRANDINGVAREN SCH te Mi opht stuu effec bent behc VERHUUR VAN: KANO’S, FIETSEN. NEELTJE JANS - Gedurende de maand juli worden op h voormalige werkeiland Neeltje Jans wekelijks drie verschi lende excursies gehouden door de natuur van dit gebied. BURGH-HAAMSTEDE - „Ik schilder de lieve dingen van he leven”, zegt Liesbeth de Haas-IJben. In De Bewaerscholer Burgh-Haamstede is van zaterdag 15 juli tot en met zaterds: 5 augustus een expositie van aquarellen die zijn gemaak door de 47-jarige, in Steenwijk geboren kunstenares. Noormannen Verrassend, speels en educatief Het pa Zonde KAAI 16/3,3255 AG OUDE-TONGE - TELEFOON 01874-1116/2056 - FAX 3141 De geschiedenis en achtergrond van de Karolingische burchten zijn nog lang niet allemaal ontrafeld. „Er zitten nog heel wat witte vlekken wat dat be treft”, aldus Nannie de Bruine-Dorst van de Gidsendienst Zeeland, één van de gidsen die haar medewerking ver leent aan de theaterrondleidingen. Op de Karolingische burcht krijgen de bezoekers de eerste portie toneel. Het is daarbij de bedoeling dat de bezoe kers niet alleen door gesproken woord, maar juist ook door toneel een idee krij gen van het leven in vroeger tijden. „Het gaat om de beleving”, aldus Nan nie de Bruine. „Wat dat betreft is dit Middels ophaalbruggen konden de bewoners van de zo ontstane vlucht- plaats zich afzonderen in geval van een aanval van de Noormannen. Bij opgra vingen bij de Karolingische burcht bij Burgh zijn schreven aardewerk gevon den aan de hand waarvan men kon vaststellen dat het gebied in het jaar 880 al bewoond was. Tijdens de theaterrondleiding wordt verder een bezoek gebracht aan de kerk van Burgh waar men onder meer de enkele jaren geleden fraai gerestau reerde epitafen - grafmonumenten - kan bewonderen. De kerk kent een be wogen geschiedenis. Op de plaats waar nu het kleine kerkje staat stond eeuwen geleden een andere kerk. Deze stortte in het jaar 1600 in. In 1671 begon - dankzij een schenking van Pie ter de Huibert - de bouw van een nieu we kerk op die plaats. Een kerk met het Griekse kruis als grondvorm. Die kerk brandde in 1924 tot de grond toe af toen een loodgieter wat onvoorzichtig was met de loodpot. Onderweg terug van de Karolingische burcht naar de Burghse Schoole wordt nog even stilgestaan bij de begraaf plaats op de Karolingische Burcht. Met name het met veel symbolen versierde hek is de moeite van het bekijken waard. Terug in het twintiger jaren schoollokaaltje wordt uit de doeken gedaan hoe het onderwijs destijds in elkaar stak en worden de achtergron den van het schoolgebouwtje ge schetst. Ook hier wordt een en ander aanschouwelijk gemaakt en daarbij aarzelt men niet om ook het publiek bij de voorstelling te betrekken. nog steeds een uniek initiatief. Voor zover ik weet gebeurt dit nergens el ders in Zeeland”, aldus de gids. Iedere dinsdag (om 10.00 uur), vrijdag 14 en 28 juli (om 19.00 uur) en zondag Alle excursies vertrekken vanaf debt venste parkeerplaats van Delta Exp aan de Oosterscheldezijde. Belant stellenden dienen zich te verzamelt bij het bord van de Natuurmonurw ten en het Zeeuws Landschap diet) excursies organiseren. Het o schrift park F Same Schar en 19 kerk): Geref Zierik stede haver uur. B Geref Haam Nieuv terlan Geref inNer Zierik werkt Geref Broun en 18. Chr.C Zierik wervt de:1C Ned.l Zierik Gasth zinnig dienst roosk 10.00 uur. F Duitst uur. B nema 10.30 we. O land: 10.00 en 17. Luthe Zierik De theaterrondleidingen zijn bedoeld voor jong en oud. Door de combinatie van gesproken woord en toneelspel is een theaterrondleiding ook aantrekke lijk voor kinderen. Wie mee wil met een theaterrondleiding moet wel kaarten bestellen. Dat kan bij De Burghse Schoole (01115-1529). De moeite en het verdriet die het kis om zo’n masker af te zetten beeldt: uit door het schilderen van clowns.h feit dat psychiatrische patiënten va het gevoel hebben dat ze niet de moe te waard zijn geeft zij vorm dooraqie rellen te maken waarop oude schoei nen een centrale rol spelen. De lief» en aandacht die mensen te kort kit' men beeldt de ku nstenares uit doorta schilderen van knuffels en teddybererl Dat houdt in dat haar aquarellen voo' uitingen zijn van symboliek, verlang» eenvoud of ouderdom. Het verte achter deze gevoelens en de emoft nele waarde daarvan. De expositie: De Bewaerschole is vanaf 15 juli das lijks (behalve op zondag) te bezielt gen van 13.30 tot 16.30 uur. Deexpos tie wordt gehouden op initiatief vano Stichting Westerschouwen Kuiture uit Burgh-Haamstede. De Bewas schole is gevestigd aan de Weststrs 18 in Haamstede. ZIERIKZEE-In de Nieuwe KerkinZierikzee is van 18 juli toten met 17 augustus# expositie te zien over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk en de kerken die in wt- ger tijden op die plaats stonden. Te zierrzijn maquettes van zowel de Sint Lieven monsterkerkals de Nieuwe Kerk. De Nieuwe Kerk werd gebouwd nadat de SintU vensmonsterkerk afbrandde en gesloopt werd. Verder worden foto', plattegronden en ander documentatiemateriaal getoond. De expositie is dagelr - behalve op zondag - toegankelijk van 11.00 tot 16.00 uur. Op de foto de maqif te van de Sint Lievensmonsterkerk. (Foto: Marijke Folkertsrt „En de brandweer van Burgh had toen alleen nog maar een handspuit, dus veel was er niet meer aan te redden”, aldus Nannie de Bruine. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de kerk zwaar beschadigd bij een bombarde ment. Bij de restauratie die later volgde werd de kerk weer helemaal in oude stijl opgebouwd. Daarbij moest men werken aan de hand van foto’s en gra vures, want de originele bouwtekenin gen bestonden niet meer. Tijdens de theaterrondleiding wordt ook een stukje van de historie van de kerk zichtbaar gemaakt met toneel spel. Liesbeth de Haas wordt vooral geïns pireerd door clowns, oude teddybe ren, knuffels, speelgoed, klompjes en kinderschoentjes. Zij beeldt deze on derwerpen op illustratieve wijze uit via de aquareltechniek. De keuze voor deze voorwerpen komt voort uit haar jarenlange werk-ervaringen in psy chiatrische ziekenhuizen. In haar vroegere woonplaats Ermelo werkte Liesbeth de Haas 23 jaar als do cente sociale vaardigheden aan een opleiding voor psychiatrisch verpleeg kundigen. Acht jaar geleden, op39-ja- rige leeftijd, begon zij met tekenen en schilderen. Zij is autodidact en ontwik kelde op die manier een heel eigen stijl van schilderen en kleurgebruik. 16 juli (om 14.00 uur) kunnen beta stellenden onder leiding van een een uitgebreide wandeling makel door de duinen aan de Oosterschelde zijde van Neeltje Jans. Iedere woensdag in juli kan men 14.00 uur deelnemen aan een excuis naar de slufter aan de Noordzeeks van het eiland. Op vrijdag 21 juli 19.00 uur begint de excursie overo dijk langs de Oosterschelde naar o vogelkijkhut. In die tijd stroopten de Noormannen de kusten af om te plunderen, te roven en slaven buit te maken. Om zichzelf te beschermen tegen de bloeddorstige lieden in hun Vikingschepen werd een burcht gemaakt. Eerst werd een cirkel uitgezet. Vervolgens werd aan de rand van die cirkel een gracht gegraven en de aarde werd weer gebruikt voor het opwerpen van een aarden wal van naar schatting drie meter hoog en vijf meter breed. Vanaf het museum, gelegen in het cen trum van Burgh, leidt de tocht aller eerst naar de Karolingische Burcht. Over deze burcht - een cirkel met een diameter van 200 meter - doen ver schillende theorieën de ronde. De meest waarschijnlijke is die van de burcht als vluchtplaats. In de Karolingi sche tijd - onder de heerschappij van Karei de Grote en diens opvolgers - was de omgeving van wat nu Burgh heet al bewoond gebied. De kunstenares zegt in de psychiatrie veel mensen te hebben gezien die zichzelf verbergen achtereen masker. De argeloze toeschouwer komt onder meer oog in oog te staan met woest ogende zoveelste-eeuwers. (Foto: Marijke Folkertsma) ‘1 i I II

Schouwen's Badcourant | 1995 | | pagina 16