1 DEZE WEEK Stijging Nederlandse vakanties in Zeeland ’Schoonheidsfoutje’ verdwenen door weghalen eigendomsgrenzen Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder VW Ouddorp breidt assortiment uit l/an Gelder onthult informatiepaneel I bad krant 1 JUN11995 GRATIS KRANT IN REKREATIELAND 60e JAARGANG Spelling Onbegrijpelijk Walcherse dracht 5? MIDDELBURG - Vergeleken met 1993, zijn er in 1994 in Zee land 22 procent meer binnenlandse vakanties doorgebracht dan in 1993. Dit blijkt uit het landelijke Continu Vakantie On derzoek (CVO), waar ook de provincie Zeeland financieel aan deel neemt. WESTERSCHOUWEN - Met het onthullen van een informa tiepaneel door Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder, werd onlangs de samenwerking tussen de Vereniging Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer in het duingebied bij de Uitkijktoren in Westerschouwen officieel bezegeld. Al jaren werd er gesproken over samenwerking. Dat het nu zover is heeft te maken met de recentelijke opknapbeurt van de Adriaan van der Weydeweg, die dwars door de duinen loopt. Deze produkten zijn ook verkrijgbaar bij C1000 Voordeelmarkt in Ouddorp. Voor Natuurmonumenten en Staats bosbeheer was de opknapbeurt van de Adriaan van der Weydeweg aanlei ding het hekwerk dat deZeepeduinen en het Groene Duin, aan gene zijde van deze weg van elkaar scheidde, weg te halen. Mens en dier kunnen nu nog beter van de natuur genieten. Verteld wordt hoe het de boeren ver ging die uit het door inundatie ver woeste Walcheren (1944) en uit de tuurmonumenten. Er is een nieuwe wandelroute aangelegd die door beide gebieden loopt. De studie Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder belicht de rol van de Zeeuwse pachters in de landbouwor ganisaties en het sociale leven van de Noordoostpolder in de jaren vijftig. Wolffram laat zien hoe typisch Zeeuw se zaken, zoals de Walcherse dracht, het eten van krentebrood met krukels, de ringrijderij en het lezen van Zeeuwse dagbladen, voortleefden in het nieuwe land. Zeeuwse pachters in de Noordoost polder is een rijk geïllustreerd boek van 216 pagina’s en verschijnt als deel 62 in de reeks Publikaties van het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland en is via intekening tot 15 mei te bestellen bij de Stichting Uitgeverij De Twaalfde Provincie, telefoon 03200-56214. OUDDORP - VW-kantoren zijn dé plaatsen waar iedereen voor infor matie over vrijetijdsbesteding naar toe komt. Zowel toerist, maar zeker ook de eigen inwoners zijn daar wel kom. Naast informatie kan men daar steeds meer ook terecht voor leuke speciale streekartikelen. Onlangs is datassorti- Btaeuwi Hu» Ruin l’uri onderzoek stelt dat het herstel voorna melijk is veroorzaakt door de mooie zomer van 1994dietot relatief meer va kanties van vaste standplaatsbezitters heeft geleid. Dat Zeeland op de binnenlandse markt veel terrein zou hebben teruggewon nen, is hierdoor volgens het onderzoek deels maar schijn. Op vaste stand plaatsen vonden 580.000 overnach tingen meer plaats, terwijl er op toeris tische plaatsen in 1994 in totaal juist minder overnachtingen plaats had den. Het aantal daalde met 342.000. Dat is vijf procent minder. 13 Klein Polland uitgebreid met dertig bungalows 3 Nieuw verkooppunt Unicef-artikelen in Zierikzee 9 Actie voor standbeeld Heer Ollie in Den Bommel F' -Af’Tj Hiiö plaatsen. „Groen slaat in toenemende mate aan. Dan moet je het publiek ook laten weten waar je mee bezig bent.” Via het paneel krijgen bezoekers uitleg over de rol die de pony’s spelen in het beheer van de natuurgebieden, de sa menwerking tussen Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer, de vegetatie en de wandelroutes. Volgens Van Gelder is er met het neer halen van het hekwerk een schoon heidsfoutje verdwenen. Voor het pu bliek was het hekwerk een onbegrijpelijke grens. De gebieden aan weerszijden onderscheiden zich immers in niets van elkaar. Daarnaast is het volgens hem een bewijs dat eco logisch en financieel beheer in goede harmonie samen kunnen gaan. Van Gelder vond het een goed initiatief van de beheerders een informatiep aneel bij de toegang tot het gebied te Na de onthulling werd een aantal be zoekers echter een, in hun ogen sto rend, nieuw schoonheidsfoutje ge waar. Op het bord wordt consequent gesproken over Zepeduinen, terwijl het gebied van oudsher Zeepeduinen heet. Volgens een woordvoerster van Natuurmonumenten heeft de vereni ging tien jaar geleden alle namen van haar gebieden aangepast aan de mo derne Nederlandse spelling. Niet iedereen is daar over te spreken. Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen vond het allemaal „iets te vergezocht” en ookT. Deurloo, adjunct-directeur van de VW Schouwse Kust, had geen goed woord over voor de keus van de vereniging. Voor hen blijft het gewoon Zeepedui nen. Dit geldt met name voor de twee kud des Shetlandpony’s die in beide na tuurgebieden grazen. Zij kunnen nu vrijelijk oversteken van het ene natuur gebied naar het andere. Deze pony’s begrazen het land en voorkomen dat het gebied dichtgroeit, hetgeen de va riatie in vegetatie doet toenemen. Het weghalen van het hekwerk betekent tevens datdeZeepeduinen nu ooktoe- gankelijk zijn voor niet-leden van Na- ZIERIKZEE - In juni verschijnt het boek Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder. Auteur is dr. D. J. Wolffram. Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder gaat in op de wijze waarop de rijksoverheid in de jaren '40 en '50 de pachters voor het nieu we land selecteerde. Het doel van dit onderzoek is het conti nu in kaart brengen van het vakantie- gedrag van de Nederlandse bevolking. De doelgroep van het onderzoek wordt gevormd door alle Nederlandse man nen en vrouwen, levend in huishou dens, dus exclusief buitenlanders en exclusief personen die in een instelling leven. Wat betreft de voornoemde stijging van 22 procent: doordat de gemiddel de verblijfsduur daalde van 8,6 dagen in 1993 naar 7,4 dagen in 1994, nam het aantal overnachtingen met veel minder toe, namelijk met 2,9 procent. In totaal werden in 1994 in Zeeland 1,30 miljoen binnenlandse vakanties doorgebracht. Het aantal vakanties in Zeeland va rieerde in de periode 1988-1994 van 1,2 miljoen tot 1,3 miljoen. In 1993 werd met 1,07 miljoen een dieptepunt bereikt. Volgens het onderzoek is er in 1994 een duidelijk herstel opgetreden. Ook bereikte het aandeel van Zeeland in het landelijke totaal weer een nor maal niveau. Met een overnachtingsaantal van 8,37 miljoen scoorde Zeeland beter dan in 1992 en 1993, echter wel duidelijk lager dan in de periode 1989-1991Het Het strandbezoek tijdens in Zeeland doorgebrachte vakanties, staat met 78 procent op de eerste plaats als meest uitgevoerde activiteit. De in de landelij ke top tien voorkomende voornaamste activiteit wandelen, komt in Zeeland op de tweede plaats. Strandbezoek en surfen vindt 3,5 keer zo veel plaats dan gemiddeld landelijk. Naast strandbezoek en surfen zijn ook zonnebaden en een tocht met een rondvaartboot, activiteiten die meer dan twee keer zo frequent voorkomen als gemiddeld landelijk. Vissen komt bijna twee keer zo vaak voor. ment uitgebreid met een serie Blaeuwe Huus-dranken. Deze serie produkten bestaat uit Blaeuwe Huus-wijn, port en kruidenbitter. Deze kwalitatief prima produkten zijn voorzien van een ver zorgd etiket met een in het Oudurps gestelde tekst. 15 Boerderij-festival in Zonnemaire K'Mtatuur Hu» Bheuuv Hat# Witte Port Bhetiwe Hm* Kruujcbittt* K I overstroomde Zeeuwse gebieden (1953) kwamen.

Schouwen's Badcourant | 1995 | | pagina 1