Wierden zoekt contact met onderduikers uit Goeree en Schouwen I Oorlogstaferelen en bloemen in Galerie Borsboom, Burgh Suikeropbrengst bieten 20 procent lager, kwaliteit van het Bintje dit jaar slecht badkrant 'd I i Barbie-expositie Excursie Koudekerkse inlagen O 3 badkrant 5 5 Tot en met 29 oktober bietencampagne en aardappeloogst van start ZIERIKZEE - De bietencampagne die, twee weken later dan in voorgaande jaren van start is gegaan, zal worden geken merkt door een suikeropbrengst die zo’n vijftien tot twintig procent lager ligt dan in andere jaren. Volgens Henk Punt, dis trictshoofd Suikerunie voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland, zijn de late zaaidatum, de warmte en droog te van deze zomer en de vele regen die vanaf eind augustus is gevallen, de voornaamste oorzaken van de matige op brengst. De opbrengst van de aardappeloogst valt volgens Wim in ’t Veld, adjunct-directeur van Aardappel bv, naar ver wachting wel mee, alleen de kwaliteit van het Bintje noemt hij slecht. MIDDELHARNIS - De Wierdense Stichting 1940-1945, die zorg draagt voor de feestelijke herdenking van de bevrijding van Wierden in de Tweede Wereldoorlog, van 9 tot 13 april 1995, is op zoek naar onderduikers die in de oorlog een gast vrij onthaal vonden in deze plaats. De stichting denkt hierbij vooral aan de inwoners van Goeree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland die op eerste kerstdag 1944 in Wierden uit een trein gevlucht zijn. I •,r Oplage 24.000 Redactie: -• 1 2 t 1 Onder meer de droogte van deze zomer en de late zaaidatum van de bieten zullen naar verwachting de suikeropbrengst be ioorlijk lager doen uitkomen dan in voorgaande jaren. (Foto: Joop van Houdt). Vroege vorst is volgens Punt wel het laatste waar bietenbelanghebbenden op zitten te wachten. Een suikerbiet die nog in de grond zit, kan daar bijzonder slecht tegen. Voor half november be hoort de oogst daarom van het land te zijn. „Liggen ze aan de hoop dan kun je Een aantal van de tentoongestelde werken gaat vergezeld van korte ge dichten, die de kunstenares maakte. Naast werk dat rechtstreeks met Joe goslavië te maken heeft, zijn er ook een aantal werken te zien met wat vrolijker ze wel tegen vorst beschermen door ze af te dekken”, zegt Punt. Tussen 15 en 20 december wordt de bietencampag ne afgerond. Advertentieverkoop: Voor zowel Schouwen-Duiveland als Goeree-Overflakkee 01110-16551. Tijdens kantooruren 01110-16551 Uitgave en druk: Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11 4301 HHZierikzee Postbus 14300 AAZierikzee telefoon 01110-16551 telefax 01110-14315 ik, an jr- et jn ?s s, Is s. ie e e e e RENESSE - Ook in de maand okto ber is in het oude blikken museum De Blikvanger in Renesse, de Bar bie-expositie te zien. voormalig Joegoslavië. Een krantefoto was al voldoende om van alles bij me los te maken”, aldus Van Rossum. „Het leed dat daarmee op me af kwam. Meelijden kon ik beter als ik de penseel hanteerde. Ik werd de persoon op het kerkhof, de mens die het uitschreeuw de. Hun leed werd mijn leed, het werd collectief”. De bloemen uit haar tuin vormen de grootste inspiratiebron voor kunstenares Mies van Rossum uitBurgh-Haamstede. De diapresentatie en lezing worden gehouden aan de Noordstraat 2 in Haamstede. De aanvang is 13.30 uur. Aansluitend vindt een excursie door het gebied plaats. De middag wordt begeleid door bioloog R. Struyk. De in lagen die beheerd worden door de Vo gelbescherming, omvatten zo’n 22 hectare. In het najaar ligt een rode gloed over het gebied vanwege de zee kraal die het in een dergelijk zilte omge ving goed doet, net als zeeaster en lamsoren. Verder vormen de inlagen een ’thuis’ voor talloze vogelsoorten. Barbies zijn er te bewonderen in alle soorten en maten in verschillende situ aties. Ook de concurrent van Barbie, Sindy, heeft op de tentoonstellling een plaatsje gekregen in een eigen ’Sindy- huis’. Verder zijn ook de Happy Family en de Sunshine Family, begrippen bij Barbie-kenners, in het museum te aan schouwen. De Blikvanger is geopend op dinsdag-en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Leute werd geboren op Walcheren, maar vertrok al spoedig naar het bui- tenland om pas na de dood van haar man hier terug te keren. Een deel van haar werk dat bij Borsboom getoond wordt, is geschilderd als een soort the rapie: „Het zijn oorlögstaférëten uit hét (De lagere suikeropbrengst komt voort uit de lagere kilo-opbrengst en het la gere suikergehalte dat de bieten dit jaar geven. Districtshoofd Punt schat de opbrengst dit jaar op 56 ton netto per hectare met een suikergehalte van 15,5 tot 16 procent. Deze in vergelij king tot vorige jaren matige opbrengst, Punt: „We zijn het erg goed gewend geweest”, heeft volgens hem verschil lende oorzaken. Hij zegt dat om te beginnen door het natte voorjaar de bieten drie weken later moesten worden gezaaid dan normaal. „Verder is veel land door de enorme nattigheid afgelopen winter te aat geploegd. De structuur van de grond was daardoor minder goed. De groeiomstandigheden voor de bie ten waren ook matig door de extreem warme en droge zomer”, aldus Punt. Een suikerbiet doet het volgens het districtshoofd het beste als er met enige regelmaat een buitje valt en het een beetje warm is’. De bietencampagne startte dit jaar later om het gewas de kans te geven zich enigszins te herstelllen. Punt ver telt dat door de overvloedige regenval vanaf eind augustus de bieten, na de droogte van deze zomer, flink zijn gaan groeienDit is echter wel ten koste ge gaan van de kwaliteit. Een biet ver bruikt namelijk de eigen suiker voor die groei, en het suikergehalte daalt dan sterk.” Volgens Punt kan de kwaliteit nog wel iets verbeteren, mits er nog een aantal mooie dagen komen. ’Mooi’, wil in dit verband zeggen, dagen waarbij de temperatuur rond de 18 graden ligt en de nachten koud zijn, zo tussen de 5 en 10 graden. Wat de aardappeloogst betreft die goed en wel is begonnen, is uit proef- rooiingen van half september bij de Aardappel bv, een achterstand van ruim 20 procent ten opzichte van vorig jaar gebleken. Gemiddeld komt de op brengst van de rassen Bintje en Agria uit op 40 tot 45 ton per hectare, waarbij het vooral de Agria’szijn die het gemid delde nog enigszins opvijzelen. De Bintjes blijven ver achter. Volgens In 't Veld heeft dit ras veel last van ’door was’. Door de droge, warme zomerzijn vooral de Bintjes uitgelopen in de grond, waarbij vanuit de kleine, eer>ste knollen, andere knollen zijn gegroeid. De ’hoofdknol' blijft daarbij klein en is vaak glazig. Vooral de glazigheid van een deel van die aardappelen, brengt de bewaarbaarheid van de partijen in het geding. Volgens In ’t Veld hebben nieuwe ras sen als de Agria en Santé minder last van doorwas. Hij zegt dat deze aardap pelen veel grotere knollen hebben die kwalitatief goed zijn. De prijzen liggen in elk geval hoog en de verwachting is dat ze voorlopig ook hoog blijven, vanwege de matige op brengst”, aldus de adjunct-directeur. In ’t Veld zegt dat de eerste beursnote ring, het gaat hier om de telersprijs, vorig jaar op 5 cent per kilo aardappe len neerkwam, terwijl de eerste note ring dit jaar 30 tot 35 cent per kilo be droeg. De combinatie eerste kerstdag 1944 en Wierden is voor velen een bekend begrip. Op deze dag werd namelijk in genoemde plaats een trein met weg gevoerde inwoners van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee door een Engelse straaljager bescho ten. Helaas waren er bij de beschieting slachtoffers te betreuren, maar velen hebben toen kans gezien te vluchten en onder te duiken in Wierden en om geving. Nu de herdenking van de bevrijding van Wierden nabij is, wil de organise- BURGH-HAAMSTEDE-De Stichting Educatief Toerisme in Oostkapelle houdt op donderdag 20 oktober een diapresentatie, lezing en excursie over en door de Koudekerkse inla gen bij Burgh-Haamstede. Speciale uitgave voor de recreant op Schouwen-Duiveland en Goe ree-Overflakkee, onder redactio nele eindverantwoording van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De Badkrant verschijnt in het zomer seizoen veertien keer en is op tal van plaatsen, zoals winkels, cam pings en VW-kantoren gratis ver krijgbaar. Ook wordt de Badkrant in enkele gebieden huis-aan-huis be zorgd. Sluitingstijd advertenties: Donderdag voor de verschijningsweek. onderwerpen. Bijvoorbeeld het strand, bloeiende velden of de Zeeuwse kust. De tweede kunstenares in de maand oktober in Galerie Borsboom is Mies van Rossum. „Hoewel ik andere tech nieken wel degelijk ook kan waarde ren, gaat mijn voorkeur uit naar de aquarel", zegt ze zelf. De bloemen uit haar tuin vormen haar grootste inspira tiebron. Ze zijn op de expositie in grote verscheidenheid te zien, in tere pastel tinten, van klaproos tot begonia. De ex positie is gedurende de hele maand oktober gratis toegankelijk. De ope ningsuren zijn donderdag, vrijdag en zaterdag tussen 11.00 en 17,Q0.nur. BURGH-HAAMSTEDE - In Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh-Haamstede is gedurende de maand oktober het werk van een tweetal vrouwelijke kunstenaars te zien. Het gaat om doeken van Leute Leeuwerik uit Middelburg en Mies van Rossum uit Burgh-Haamstede. rende stichting ook aandacht schen ken aan de onderduikers die hier een gastvrij onthaal kregen. De heer P. van Driel uit Sommelsdijk verzamelt de adressen van onderduikers van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Personen die deel willen nemen aan de feestelijkheden kunnen zich bij hem opgeven. Zijn adres is: Koninginnelaan 30, 3245 XL Sommelsdijk. Hij zorgt voor doorzending aan de stichting in Wierden, waarna een uitnodiging volgt.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 3