Ouddorpse verhalen houden dialect bewaard van het dorp is dit erg belangrijk’ ’Voor leefbaarheid Nieuw avondprogramma van Zeeuwse Zomeruniversiteit Vissen in de Schelphoek Snuffelmarkt in Oostdam I Uniek i? Bijzondere mensen Zeeuws licht, agrarische vrouwen en de delta Jammer Zeeuwse licht Bouwvakvakantie - Postagentschap Zonnemaire geopend MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en hotel Arion in Vlissingen worden eind augustus een aantal avond-activiteiten gehouden, die zijn georganiseerd door de Zomeruniversiteit Zeeland. Iedere belangstellende kan de activiteiten gratis bijwonen. ZONNEMAIRE - Een beetje provisorisch is het wel, maar het is er. „En ik denk dat het voor de leefbaarheid van het dorp erg belangrijk is”, aldus wethouder mevrouw M. P. Ketting- Koopman van Brouwershaven. Zij opende dinsdag het post agentschap in het dorpshuis van Zonnemaire. Het postagent schap is voorlopig geopend op dinsdag en vrijdag van 13.00 tot 14.00 uur. OUDDORP - Voor de derde keer heeft een nieuw boekje, geheel geschreven in het Ouddorps dialect, het levenslicht mogen aanschouwen. Drie jaar geleden verscheen het eerste deel 'Leuterverhaelen oover de Wesstraete', gevolgd door Leuterpraet bie'n rondje rond durp'. Gi steren werd in het Museum Raad- en Polderhuis in Ouddorp het derde deel 'Verhaelen uut 't land van haogten in hillen', door de voorzitter van de werkgroep Dialectonderzoek Uus Ou- durps, de heer Pau Heerschap overhandigd aan de auteurs Klaos Kastelein Jaos Tanis. badkrant 1 voorbeeld noemde hij de illustraties bij de verhalen. Deze zijn geheel in eigen hand gehouden en verzorgd doorJoas Tanis, hierbij geassisteerd door Pau Heerschap. „Als uitgever ben ik altijd op zoek naar bijzondere dingen en je moet er dan ook bijzondere mensen voor vinden die iets dergelijks willen doen. Dat die de gemeente Brouwershaven afspra ken gemaakt omtrent de voortzetting van een postkantoorvoorziening in de kern Zonnemaire. In eerste instantie is geprobeerd het postagentschap onder te brengen bij een particuliere ondernemer. Dat lukte niet en de gemeente Brouwershaven kwam met het alternatieve plan om het postagentschap onder te brengen in het dorpshuis. Dat hield in dat de ver- bouwplannen voor het dorpshuis - met de verbouwing was al een begin ge maakt - aangepast moesten worden. Op dit moment ligt het werk aan het dorpshuis stil vanwege de bouwvak vakantie. Het is de verwachting dat de verbouwing rond september afgerond wordt. In oktober of november dit jaar wordt het nieuwe dorpshuis officieel in ge bruik genomen. Het postagentschap in het dorpshuis in Zonnemaire wordt beheerd door mevrouw S. Geelhoed- van derWiele. GOEDEREEDE - In partycentrum Oostdam aan de Jongkoenstraat in Goedereede wordt zaterdag 27 au gustus weer een snuffelmarkt ge houden. Van 's ochtends 9.00 tot 's middags 16.00 uur kunnen belang stellenden op zoek gaan naar dat speciale artikel waar ze al lange tijd op zitten te azen. Nieuw voor de regio is dat de markt gratis te bezoe ken is. De opening van het postagentschap heeft alles te maken met het feit dat het rijdend postkantoor wordt opgeheven. In overleg met Postkantoren BV heeft De titel van het boekje Verhaelen uut 't land van Haogten en hillen, dekt niet al leen het specifieke van het Ouddorps landschap, maar ook het bijzonder van het Ouddorps dialect. Op welke ande re plaats in Nederland wordt immers een erf een hil genoemd en waar zijn er hoagten, kunstmatige zandwallen in vroeger tijd opgeworpen met on vruchtbaar zand. Het zijn die hoagten, vaak ten onrechte schurvelingen ge noemd, die het Ouddorps landschap uniek maken. Het dialect is al net zo uniek, zoals reeds blijkt bij lezing van de eerste bladzijden van het boekje. De auteurs, die beiden de zeventig gepasseerd zijn, hebben gebruik gemaakt van het dialect uit de tijd van hun jeugd. Som mige verhalen zijn autobiografisch, an deren zijn louter fantasie. Ze hebben één ding gemeen: Ze geven een uitste kend beeld van het Ouddorp van vroe ger. Om de verhalen voor hen die het dialect niet machtig zijn toegankelijk te maken, is achterin het boekje een ver klarende woordenlijst opgenomen. De oplage van het derde deel is beperkt gehouden op 500 stuks. Net zoals de eerste twee delen is het verkrijgbaar bij boekhandel Van Kopppen in Ouddorp. in samenwerking met de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Het richt zich met name op de rol van de agrarische vrouw in de toekomst. Medewerking aan het debat verlenen de dames A. Wisse-Maat en J. J. de Koning-van Langeraad en professor dr W. S. P. Fortuyn. Het debat wordt geleid door J. Boogerd-Quaak en begint om 20.00 uur. Een duurzame ontwikkeling van het Rijn-Schelde deltagebied staat centraal tijdens een debat dat op vrij dag 26 augus>tus wordt gehouden in hotel Arion aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. Het debat draagt de titel 'De delta als groen/blauwe oase'. Als eerste aanzet worden de resultaten van een symposium over dit onder werp voorgelegd aan de panelleden. Dat zijn de Commissaris der Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder, de voorzitter van de Kamer van Koophan del in Rotterdam mr R. P. M. de Bok, hoogleraar Nationaal Instituut voor Bouwkunst en Stedebouw in Antwer pen professor ir J. van den Broeck en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr F. J. M. Houben. Het debat wordt geleid door J. C. Th. van der Doef en begint om 20.00 uur. Belangstellenden die een of meerdere activiteiten willen bijwonen kunnen daarvoor gratis kaarten bestellen via telefoonnummer 01180-30327. Wethouder mevrouw M.P. Ketting-Koopman van Brouwershaven was de eerste klant. (Foto: Joop van Houdt). De serie evenementen begint op maandag 22 augustus met een debat over het onderwerp 'ruimte voor asiel zoekers in Zeeland'. Aan de hand van een aantal stellingen wordt het onder werp belicht door de directeur van het Inter Cultureel Instituut dr D. Pinto, de directeur van de Directie vluchtelin gen, minderheden en asielzoekers van het ministerie van WVC drs E. L. En gelsman, de directeur van de vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland drs E. A. M. Nazarski en voorzitter en vrij williger van stichting Vluchtelingen werk West Zeeuwsch Vlaanderen T. van Herpen. Het debat wordt geleid doorprofessordrC. J.Hamelinken be gint om 20.00 uur. SEROOSKERKE Sportvissers met een geldige sportvisacte, kunnen een vergunning kopen bij de VW-kanto- ren in Renesse en Burgh-Haamstede om in de kreken van natuurreservaat De Schelphoek te vissen. Als plaats van samenkomst had men geen betere plaats kunnen kiezen dan het onlangs weer geopende Raad- en Polderhuis. Onder de genodigden be vonden zich naast de gemeentelijke vertegenwoordigers, velen die op eni gerlei wijze verbonden waren met de totstandkoming van het Ouddorps boekje. Behalve burgemeester G. van Velzen en wethouder J. Klepper, kon men ook de uitgever Cees van Koppen en het echtpaar Oele, leden van de Op woensdag 24 augustus wordt in de Zeeuwse Bibliotheek de film Het Zeeuwse Licht vertoond. Een documentaire van Jetske Spanjer en Carolien Hissink over Piet Mondri aan Jan Toorop en de kunstenaarsko lonie, die zich begin van de deze eeuw rondom hen vormde in Domburg. Aan vang 20.00 uur. De agrarische vrouw in een verande rend platteland is de titel van het debat dat wordt gehouden op donderdag 25 augustus in de Zeeuwse Bibliotheek. Het evenement wordt georganiseerd er zijn, blijkt toch steeds weer, want nauwelijks is dit boekje verschenen, of een nieuw idee, ditmaal over de nering doenden in Goeree, is al geboren en wordt inmiddels uitgewerkt”, zo liet Van Koppen zijn toehoorders weten. Bij de overhandiging van het eerste exemplaaraan de senior van het schrij versduo, Joas Tanis, benadrukte Heerschap de nauwkeurigheid waar mee gewerkt was. „Door de zeef ge haald”, zo noemde hij dit. Maar hij sloot niet uit, dat er ondanks deze nauwkeu righeid toch nog hier en daar de plank misgeslagen werd. Want het is volgens hem onmogelijk een dialect foutloos op schrift te krijgen. Na Tanis ontvingen ook Klaos Kaste lein en burgemeester Van Velzen een exemplaar van de bundel en tot haar grote verrassing werd ook mevrouw Komtebedde getrakteerd op een exemplaar. Voor wie het Ouddorps dialect niet alleen wilde lezen, maar ook wilde horen, was er boven in het museum de mogelijkheid verhalen in dit dialect te beluisteren. Deze geldt dan van 1 juni tot en met 31 december. In het voor- en najaar is er ook een beroepsvisser in de kreken ac tief. De kreken in de Schelphoek bij Serooskerke op Schouwen-Duiveland zijn een restant van een stroomgeul die is ontstaan tijdens een dijkdoorbraak bij de Watersnoodramp in 1953. Staatsbosbeheer is eigenaar van het gebied. Het nog altijd zilte water blijkt een goed leefmilieu voor paling en re genboogforel. Op de markt is van alles te vinden: van zeer groot tot piepklein, waaronder speelgoed, boeken, gereedschap, koelkasten en een groot aantal snuis terijen. In totaal staan er meer dan twin tig kramen opgesteld, die bemand worden door particulieren, verenigin gen en welzijnsinstellingen. Ook is het mogelijk om goederen in te brengen die door de organisatie wor den verkocht op provisiebasis. Kopers hebben op deze goederen een garan tie van zeven dagen. Wanneer een arti kel niet deugdelijk blijkt kan het artikel teruggebracht worden, waarna de koper zijn geld terug krijgt. Voor meer informatie over de markt kan men con tact opnemen met Hans Grinwis (tele foon: 01879-2321 of 01878-2187). „Ik vind het heel jammer dat het niet gelukt isom het postagentschap hierin een winkel te krijgen', aldus L. J. M. van der Linden, zonemanager postagent schappen van Postkantoren BV. „Het is ook het enige postagentschap op Schouwen-Duiveland dat niet in een winkel gevestigd is. Over het algemeen zijn zowel winkeliers als klanten heel blij met een postagentschap in een winkel. Het is heel laagdrempelig en de winkelier krijgt toch meer klanten in de winkel'. Zoals al aangestipt is het postagent schap in het Zonnemairse dorpshuis nog een beetje provisorisch. Het kan toortje is gevestigd in wat straks de berging moet worden. Maar het be langrijkste is en blijft toch, zo stelt wet houder mevrouw Ketting-Koopman, dat de inwoners in ieder geval een postkantoorvoorziening houden en niet voor elk wissewasje naar een an dere kern moeten. De overhandiging van het eerste exemplaar van 'Verhaelen uut 't land van haogten in hillentrok veel belangstellenden naar het Museum Raad- en Polderhuis in Ouddorp (Foto: Marijke Folkertsma). werkgroep Het Zeeuws Dialect, tussen de aanwezigen ontdekken. Na een woord van welkom van me vrouw A. Komtebedde-Lodder na mens het bestuur van het museum en een woord van Pau Heerschap, die deze avond als gastheer optrad, nam uitgever Cees van Koppen het woord. Hij loofde het vele werk, dat zowel de werkgroep als de schrijvers zelf aan de dag hebben gelegd om tot de uitgave van dit nieuwe boekje te komen. Als

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 7