12 Zwemwater in Schol nu op z’n best Zeeland is goed ’Activiteiten verlopen naar volle tevredenheid’ ril DEZE WEEK F 1 'i V 7 ■i 9 Havenplein Zierikzee toneel van snuffelmarkt 5 7 60e JAARGANG GRATIS KRANT IN REKREATIELAND 18 AUGUSTUS! 994 Milieu 7 ZIERIKZEE - De Nederlandse vissers zijn vooral gespeciali- z 1 Boekje Ouddorpse verhalen in dialect Festival Kamermuziek bij opening Zeeland Cultuurmaand Ome Willem opent sporthal in Achthuizen RENESSE - Nog even en het zit er weer op voor de dertig vrijwilligers en vijf vaste medewer kers van de Stichting Recreatieactiviteiten Westerschouwen (SRAW). Een zomer lang houdt de SRAW in de gemeente Westerschouwen recreanten bezig met allerlei kleine en grote eve nementen, waarmee de medewerkers een zo breed mogelijk publiek hopen te bereiken. In Re nesse was er bijvoorbeeld theater op straat, waar zo'n tachtig kinderen een kijkje kwamen nemen. ZIERIKZEE - Uit analyses van het zwemwater in Zeeland blijkt dat de bacteriologische kwaliteit van het water aan de nor men voldoet. De frequentie van de bemonstering is sinds de afgelopen weken in verband met het warme weer toegeno men van een keer per maand naar een keer per week. seerd in de vangst op schol. In de zomer en het vroege najaar is de aanvoer van deze vissoort op zijn best. De paaiperiode is achter de rug. De vissen sterken weer aan. Het visvlees wordt dikker, malser en steviger. Kortom, de tijd om schol te eten is aangebroken. t y 10 Eerste lustrum Zomerpop niet onopgemerkt voorbij badkrant /I I In Renesse vonden vrijdag kinderactiviteiten plaats, georganiseerd door de SRAW. (Foto: Joop van Houdt). Coördinatrice van de Stichting, Astrid Nieste, is tevreden over het verloop van de activiteiten en de belangstelling onder de recreanten tot nu toe. „We hebben veel positieve reacties gekre gen. De mensen vinden het erg leuk dat er vanalles wordt georganiseerd”, aldus Nieste, die er aan toevoegt dat het zomerprogramma naar volle tevre denheid is verlopen. De SRAW lijkt na een aantal jaren zo merse aanwezigheid in Westerschou- wen, nu vaste voet aan de grond te krij- Het doorzicht van het water is op som mige plaatsen - in ondiep, stilstaand water (minder dan 1 meter diep) - ver minderd door sterke algengroei, die weer het gevolg is van het aanhouden de warme weer. Het water is daardoor groen gekleurd. Het zwemmen erin wordt ontraden, doordat zich gezond heidsklachten kunnen voordoen, zoals huidirritatie. Wie veel van zulk water binnenkrijgt, kan te maken krijgen met maagkramp en koorts. De eerste editie van de Snuffelmarkt vorig jaar is Zierikzee Actief zo goed bevallen dat besloten werd om ook dit jaar weer het Havenplein om te toveren in een Waterlooplein. De Snuffelmarkt is nadrukkelijk niet bedoeld voor han delaren en het is al evenmin de bedoe ling dat er groente, fruit, eieren en der gelijke wordt verkocht. Het is ook niet toegestaan om voor de kraam te koop aangeboden meubilair te plaatsen. Nieste vereltdatbij het strand De Zwa luw in Renesse, een vrij rustig gedeelte vanwege het feit dat de recreant eerst een eind moet fietsen of wandelen om op het strand te komen, bijvoorbeeld activiteiten zijn georganiseerd die met het milieu van doen hebben. „Op dit strand komen rustzoekers. Wij hebben geprobeerd hier op in te spelen door passende thema's te gebruiken”, aldus Nieste. Bij overgang De Loze Vis ser achter de Wilhelminahoeve in Re nesse, waren het voornamelijk sport en spelactiviteiten, als volleybal en fris- bee-werpen die de boventoon voer den. Vorig jaar werd voor het eerst in Zierik zee een Snuffelmarkt gehouden. Men werd daarbij geïnspireerd door de grote belangstelling voor de tijdens de Toeristendagen op de Balie gehouden Kinderrommelmarkten. Behoorlijk wat Zierikzeeënaars maakten van de gele genheid gebruik om zolder en/of gara ge weer eens goed op te ruimen en te proberen de overtollig geworden blik ken, glazen, potten en pannen aan de man te brengen. lijk van het voedselaanbod in de zee en het biologische stadium waarin de vis verkeert. De vorming van voortplan tingsorganen (hom bij mannetjes en kuit bij vrouwtjes) kost energie. Als te gelijkertijd het voedselaanbod vermin dert zal de vis zijn reserves aan moeten sprekenDe vis wordt magerder. Schol is een duidelijk te herkennen vis. De schol is bruin van kleur en heeft opval lende oranje vlekken.Het visvlees is heel zacht en fijn van smaak. Bij het bakken van schol blijft de huid om de vis zitten. Bij filets wordt doorgaans al leen de donkere huid verwijderd. Schol bevat nauwelijks vet, slecht 2 gram per 100 gram visvlees. Het is dus een hele magere vis. De calorische waarde is ook laag; 94 kcal-per 100 gram. Uit epi demiologisch onderzoek is bekend dat er een verband bestaat tussen een be paald niveau van visconsumptie en het voorkomen van hart- en vaatziekten. Als Brabanders en Zeeuwen nu meer vis gaan eten, zo'n één a twee keer per week, draagt dat bij aan de preventie van hart- en vaatziekten. Vis is een seizoensprodukt. Elke vis maakt jaarlijks een cyclus door. Binnen de cyclus staat de paaiperiode (voort- plantingsperiode) centraal. Vissen die leven in een zee met een gematigd kli maat, zoals de Noordzee, hebben de gewoonte om op vaste tijden en op be paalde plaatsen te paaien. Elke vis soort heeft zijn voorkeur voor paaige- bieden.Paaiplaatsen liggen over het algemeen in de buurt van gebieden waar veel voedselaanbod en is en waar hogere temperaturen heersen. De Waddenzee en de Zeeuwse wate ren zijn belangrijke gebieden voor het opgroeien van jonge vis. Deze gebie den worden redelijk goed beschermd. De opgroei-gebieden van jonge vis worden kinderkamers genoemd.De aangevoerde schol is nu van uitermate goede kwaliteit. Deze kwaliteit heeft niets te maken met de graad van vers heid, maar alles met het vleesgewicht. In het najaar heeft schol zijn optimale vleesgewicht. Ter vergelijking: vlak na de paaiperiode kan de schol qua vers heid optimaal zijn, maar qua gewicht mager. De kwaliteit is dan niet best. Het begrip kwaliteit wordt dus verschillend ingevuld. Het vleesgewicht is afhanke- Volgens de coöBrdinatrice verschilt het programma van deze zomer in zo verre met dat van voorgaande jaren, dat er nu meer is gelet op de locatie: „We hebben de activiteiten aangepast aan de plaats. In Burgh-Haamstede bijvoorbeeld hebben we meer cultuur-historische zaken op het programma gezet, zoals de theaterrondleidingen vanuit en in samenwerking met, de Burghse Schoole. Zulke activiteiten passen goed bij zo'n locatie.” Ook voor wat betreft de stranden in Westerschouwen koos de SRAW voor een meer'locatiegerichte' aanpak Verder beschouwt Nieste het experi ment waarbij de kern van Renesse tij dens grote evenementen wordt afge sloten, tot nu toe als succesvol. „Het is een hele verbetering in vergelijking met vorig jaar, toen er nog wel auto's reden. Zonder verkeer straalt de straat nu veel meer rust uit en het is natuurlijk ook veel veiliger voor de mensen die bij het evenement komen kijken.” Volgens N ieste gaat het dit jaar om een proef en zal daarom nog met de gemeente wor den overlegd of ook volgend seizoen de kern van Renesse zal worden afge sloten bij grote evenementen. ZIERIKZEE - Dinsdag 23 augustus wordt het Zomeractiviteitenpro- gramma in Zierikzee afgesloten met een Snuffelmarkt op het Havenplein. Alleen inwoners van Zierikzee die ouder zijn dan achttien jaar kunnen een kraam huren. Voor de reguliere handel is geen plaats. De Snuffel markt begint om 10.00 uur. Wie een kraam wil op de Snuffelmarkt kan zich opgeven bij café De Gekroon de Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Inschrijven kan vanaf dins dag 9 augustus tot en met vrijdag 19 augustus 's avonds, elke avond van 19.00 tot 21.00 uur. voor ƒ42,- krijgt men de beschikking over een markt kraam van vier meter breed, compleet met bovenzeil. Verder istijdens de Snuffelmarkt op het Havenplein een plaatsje ingeruimd voor terrassen en verzorgt poppen theater Kris-Kras poppenkastvoor stellingen en goochelshows. Tussen door kunnen kinderen zich bij Kris Kras laten schminken. gen. Nieste vertelt bijvoorbeeld dat er veel vraag is naar het gele programma boekje van de Stichting waarin alle ac tiviteiten op een rijtje staan.„We heb ben 20.000 boekjes laten drukken. Nu zijn er nog 1200 over, en die gaan we nog deze week verspreden”, zegt ze. <2* Het zwemmen in jachthavens en ande re plaatsen waar veel vaartuigen zijn geconcentreerd wordt altijd al ontra den vanwege het grote aantal scheepsbewegingen en het daarmee gepaard gaande gevaar overvaren te worden. Nu kan daaraan de waarschu wing worden toegevoegd, dat als bac teriologische verontreiniging zich voordoet, die zich daar het eerst zal manifesteren door verontreiniging vanaf de schepen. ‘S. 4^1

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 1