10 Plagproject op de Vroongronden wordt binnenkort weer hervat DEZE WEEK Verweving visserij en natuur uitdaging voor mosselvissers Tientallen badgasten ziek na eten Grevelingen-mossel 5 60e JAARGANG GRATIS KRANT IN REKREATIELAND 4 AUGUSTUS! 994 Overheid moet ook niet achterblijven Compensatie Woestijnlandschap Kalkhoudend Subsidie Provincie werkt aan plan "Week van de Vrijheid" 13 Aantal inwoners Zee - land groeit harder dan was voorzien. Kunstmanifestatie tij dens vierde Zierikzee - sche toeristendag Staatsbosbeheer tevreden met resultaat vorig jaar BRUINISSE - „Ik ben oprecht bij dat de visserijsector de pro blemen onderkent. In het Beheersplan Kustvisserij lees ik dat wordt onderkend dat aan de toegenomen vangstcapactiteit en competitie tussen vissers nadelen zijn verbonden. En dat de visserijsector de verweving van visserij en natuur als een uitdaging ziet.” Dat onder meer zei H. J. M. Baptist, ornitho loog aan het Rijksinstituut Kust en Zee (RIKZ), in een inleiding op de vergadering van de visserijverenging in Bruinisse. 11 Zweefvliegen: Niet moeilijk, maar je moet het wel leren. BROUWERSHAVEN - De afgelopen week hebben zich op Schouwen-Duiveland 15 tot 20 mensen bij huisartsenpraktij ken op het eiland gemeld, dieziekzijn geworden doorheteten van zelfgeplukte mosselen in het Grevelingenmeer. RENESSE - „De natuur heeft tijd nodig. Je kunt in een jaar tijd niet verwachten dat er in de af geplagde laagtes de complete vegetatie van een vochtige duinvallei te zien is.” Staand in zo'n afgegraven deel van de Vroongronden, vertelt Dirk Fluijt, boswachter van Staatsbosbeheer Zeeland-Noord, dat het plaggen eind vorig jaar, het afgraven van de verzuurde bovenlaag van verschillende laagtes in het gebied, er in elk geval voor heeft gezorgd dat een flinke laag water in die valleien kwam te staan. Verder is volgens hem de kans dat kalkhoudend grondwater naar de oppervlakte komt, door de werkzaamheden aanzienlijk vergroot. bad krant (Foto: Marijke Folkertsma). Dirk Fluijt is boswachter van Staatsbosbeheer Zeeland-Noord. De klachten variëren van diarree en misselijkheid tot buikpijn en braken. Volgens sociaal-verpleegkundige L. van den Berge van de Gemeenschap pelijke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD), gaat het om klachten die binnen twee tot vier dagen weer verdwijnen. ,,Op zich is diarree niet levensbedrei gend, maar bij oude mensen en kinde ren bestaat met dit warme weer, wel de kans op uitdroging. Het is dus zaak om zeker in die gevallen even naar de huis arts te gaan”, aldus Van den Berge. De GGD raadt ten sterkste af om zelf- geplukte mosselen uit de Grevelingen te eten. De waarschuwing betreft al leen het Grevelingenmeer. In dit water bestaat namelijk geen echte mossel- cultuur. De mosselen die er groeien zijn 'wilde' schelpdieren, die vooral door badgasten worden geplukt. Hij voegt er overigens aan toe dat waarschijnlijk wel meer mensen ziek geworden zijn, maar omdat niet ieder een die voornoemde klachten heeft, zich bij de huisarts meldt, kan volgens hem niet worden vastgesteld om welk aantal het nu precies gaat. De laagtes waar zo'n tien tot twintig centimeter bovengrond vanaf is ge haald, zien er op het eerste gezicht uit als een dor woestijnlandschap. Het lijkt er kurkdroog, volgens Fluijt een nor male aanblik voor deze tijd van het jaar. Maar schijn bedriegt in dit geval, want bij bijna allemaal is de bodem vochtig. En dat is nu juist de bedoeling. Hier en daar zijn plantjes opgedoken. Hoewel er volgens Fluijt nog geen bijzondere soorten zijn gesignaleerd in de geplag de valleien, heeft hij er het volste ver trouwen in dat dit binnen afzienbare tijd wel zal gebeurenHet kan nog wel een jaar of zes duren voor je echt resultaat ziet, maar we hadden ook eigenlijk niet anders verwacht. De natuur werkt nu eenmaal langzaam. Het potentieel is in elk geval aanwezig op de Vroongron- Vanaf 8 augustus gaat Staatsbosbe heer verder met het plagproject op de Vroongronden. Vorig jaar november en december is een derde van alle werk zaamheden gerealiseerd. In totaal werd toen zo'n 6000 kuub verzuurde grond door een loonwerkersbedrijf van de bovenlaag van verschillende vallei en in het gebied, weggehaald en afge voerd. De overvloedige regenval maakte het plaggen toen verder onmo gelijk. In augustus begint Staatsbos beheer met de afwerking van de rest van het project: nog eens 12.000 kuub grond wordt over een gebied van een kleine acht hectare afgegraven, iets meer dan aanvankelijk was gepland. Omdat Staatsbosbeheer 6000 kuub aan een makelaar heeft kunnen verko pen die het gebruikt voor het bouwrijp maken van percelen, is er meer geld vrijgekomen voor het project. stonden ze er verruigd bij. Een gras soort als pijpestrootje bijvoorbeeld, deed het erg goed op de toen nog kalk- arme en tegelijk door huriius voedsel rijk geworden grond. Met het wegschrapen van die boven laag wil Staatsbosbeheer de omstan digheden terugbrengen waar zeldza me plantensoorten als onder meer de orchidee en parnassia van houden: een voedselarme en kalkhoudende bodem. den, meent de boswachter. Hij wijst op de planten die in een laagte verderop staan. Hoewel het hier om een betrek kelijk diep valleitje gaat, volgens Fluijt waarschijnlijk ontstaan tijdens de Tweede Wereldoorlog toen bommen bedoeld voor het vliegveld Haamstede nogal eens op de Vroongronden be landden en kraters sloegen, heeft hij goede hoop dat de flora daar, straks ook in de geplagde laagtes aan zal slaan. Hij noemt daarbij bijvoorbeeld planten als zilverschoon en blaartrek kende boterbloem. De Vroongronden vormen een uitgestrekt natuurgebied in de binnenduinrand van Schouwen. Rond 1050 is het gebied ontstaan en het behoort tot het oudste gedeelte van de duinen. In de loop van de eeuwen zijn de Vroon gronden door neerslag grotendeels ontkalkt. In de lage duinvalleien komt plaatselijk echter nog wel kalkhou dend grondwater dicht bij het maai veld. Dit water komt uit de hoge duinen en stroomt als grondwater langzaam naar de polder. In de afgelopen decen nia heeft zich in de valleien echter een dik pakket humusrijk materiaal ge vormd. Hierdoor komt het dat de bodem oppervlakkig verzuurt en voed- selrijker wordt. De onderzoeker volgde al die jaren de relatie tussen de voorraden op de mos selpercelen en de behoefte van de overwinterende vogels in het Deltage bied. De meest waardevolle vogel soorten als wulp, rosse grutto, zilver- plevier, tureluur, steenloper en strandlopers strijken op hun trekroute naar Canada en Siberië in het Deltage bied en de Noordzee neer om te over winteren. Voor de visserij was het in licht van de vogelbehoeftes niet direct een voor deel dat de Stormvloedkering werd aangelegd. Tal van uitstekende kweekpercelen raakte deze bedrijfstak daardoor kwijt. Het uitblijven van de mosselzaadval had tot gevolg dat schaarste voor de kwekers en een sterfte onder de vogels optrad. In die perio>de (de jaren 1990 tot en met 1993) heeft het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij naar het oordeel van Baptist te lang de be langen van bepaalde sectoren behar tigd. „In het kader van het intregaal wa terbeheer dient het algemeen belang centraal te staan”, meende Baptist. Baptist constateerde tenslotte dat de toekomst er wat de onderlinge contac ten betreft gunstiger uitzien dan in het verleden. „Mijn persoonlijke wens is dat natuurbeschermers en vissers ge zamenlijk verder met elkaar optrekken. Met als doel de platen en slikken vol met mossels krijgen.” Diverse woordvoerders van de visse rijsector lieten blijken geen moeite te hebben met de reservering voor de vo gels, mits de overheid het beste been tje voorzet om de vissers in een vorm van compensatie tegemoet te treden. Door daadwerkelijk extra stabielere kweekpercelen op de Waddenzee te realiseren zouden de aanhoudende hartekreten van de mosselaars immers vanzelf uit de wereld kunnen worden geholpen. In het 'hol van de leeuw' stelde vogel kenner Baptist afgelopen zaterdag morgen in het Bruse dorpshuis hardop de vraag of de tot op heden voorgestel de maatregelen voldoende zijn. Zon der op voorhand keiharde uitspraken te doen concludeerde hij dat de tijd een en ander zal moeten leren. Voor een volle zaal mosselkwekers en genodig den onderstreepte Baptist dat een duurzame visserij met een op de vogel- bestanden aangepaste visserij-inten- siteit niet valt te ontkomen. Gebeurt dat niet dan zal de overheid hardere re gels uitvaardigen. „Ik denk dat de maatschappelijke stand van zaken is dat wanneer de visserij niet duurzaam wordt uitgeoefend de overheid tot scherpere maatregelen zal worden ge dwongen", aldus Baptist. Baptist heeft in de afgelopen twintig jaar de ontwikkelingen in het Deltage bied op de voet gevolgd. In het begin van de tachtiger jaren werden de nega tieve effecten van de mechanische kokkelvisserij voor het eerst aan de kaak gesteld. Het plaggen wordt uitgevoerd in sa menwerking met de Provincie Zee land, die hiervoor subsidie geeft in het kader van de Bijdragenregeling Bo- I dembeschermingsgebieden. De werkzaamheden die in augustus van start gaan, zullen volgens Fluijt enkele maanden gaan duren. Voordat de eer der aangepakte valleien van hun ver zuurde bovenlaag werden ontdaan,

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 1