aanbod jonge katjes Openluchtschaken in de Beuze Ruimtegebrek in dierenasiel door fors Wegdek Zeelandbrug wordt deels aangepakt badkrant 15 Mensen moeten hun katten laten steriliseren' Vogelopvang Levenskans Kittens Poezen en katers Kampioenschappen Nageslacht Vanaf september: Samenwerking van Behoud Hoogaars en Museumhaven ZIERIKZEE - Een beetje nieuwsgierig blijven sommige voor bijgangers staan en kijken geamuseerd toe hoe twee leden van schaakvereniging Zierikzee een spelletje snelschaken spelen met levensgrote schaakstukken in de Beuze. „Ze wil len eigenlijk best meedoen,” zegt voorzitter J. Hoogstrate. „Maar de meesten hebben schroom, bang om tussen het pu bliek te verliezen. ZIERIKZEE - Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zit propvol. Het gaat daarbij voornamelijk om katten, en dan vooral jonge poesjes diezijn afgeleverd omdat de eigenaarde diertjes niet kwijt kon. Het is volgens beheerster van het asiel Jolanda Meerman, elkjaar hetzelfde verhaal. „Mensen moe ten hun katten gewoon laten steriliseren, dat scheelt ons veel werk”, zegt ze. ZIERIKZEE - Na de vakantie, vanaf september, wordt uit het oogpunt van veiligheid een derde van het wegdek van de Zee landbrug aangepakt. Volgens hoofd onderhoud Zeeland brug, M. van het Veer, krijgt het asfalt op een aantal plaatsen een oppervlaktebehandeling die de stroefheid moet bevor deren. Bepaalde plaatsen van het wegdek die erg zijn afge sleten, worden daarbij eerst gefreesd. de hondekennels van het asiel. De werkzaamheden worden uitge voerd, vooruitlopend op een complete 'beurt' van het wegdek, die in 1998 plaats zal vinden. In dat jaar wordt het hele wegdek-oppervlak gefreesd om de stroefheid te garanderen. Vanaf september wordt een deel van het wegdek van de Zeelandbrug aangepakt. (Foto: Joop van Houdt). En inderdaad, als de zeven minuten om zijn en het spel is afgelopen lopen ze door. Om de mensen over te halen om toch de uitdaging aan te gaan, spelen Piet Kramer en Stoffel Stoel uit Zierik zee, allebei lid van de club, maar weer een partij. Piet wint, voor de derde keer vanavond. Hoogstrate: „Piet is nog Het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zit momenteel propvol katten en katjes. (Foto: Marijke Folkertsma). 'Hetasiel heeft nu veertig katten in huis, waarvan zo'n vijftien kleintjes. Vier ervan werden onlangs gevonden in een doosje bij de Rotonde in Westen schouwen. Verder is het grootste deel afgeleverd door eigenaren die geen weg met hun kittens wisten. Door de toestroom van grote en kleine katten, zit het asiel propvol. De veertien kattenverblijven zijn bij lange na niet toereikend, dus zitten er ook verschillende poezen en katers in Wat de katten betreft gaat het volgens Jolanda om de normale stroom die elk jaar om deze tijd binnen begint te komen: „De dieren raken we over het algemeen vrij gemakkelijk kwijt, vooral de kleine katjes. Alleen nu niet. Er gaat niets weg omdat iedereen op vakantie is.” Volgens Jolanda is het prima dat men sen vogels binnenbrengen, maar ze wijst er wel op dat het in het geval van jonge vogels die nog niet zo goed kun nen vliegen, vaak helemaal niet nodig is om ze uit 'het wild' op te pakken en weg te brengen naar het asiel. De schakers komen iedere maandag avond bij elkaar in het gebouw van de Unie van Vrijwilligers in Zierikzee. De meeste leden komen uit Zierikzee, maar ook zijn er uit Ouwerkerk, Scha- rendijke en Renesse. De club organi seert jaarlijks kampioenschappen voor alle basisscholen van Schouwen-Dui veland en diverse ander activiteiten op schaakgebied. Wiezin heeft in een par tijtje schaken kan iedere donder dagavond terecht in de Beuze tussen 19.00-21.00 uur, tot eind augustus. door het zout is gaan oxyderen. Hier- doordreigen stukken beton naarbene- den te komen en dat is uit het oogpunt van veiligheid nu niet bepaald een goede zaak, zegt het hoofd onder houd. Mochten de werkzaamheden aan de westkant van de brug naar wens verlo pen, dan wordt ook de oostkant aan gepakt. Het verkeer zal overigens geen hinder ondervinden van de werkzaam heden aan de westkant van de brug, omdat deze geheel vanaf het fietspad worden gedaan. Tijdens de renovatie van een deel van het wegdek vanaf september, moet het verkeer wel reke ning houden met enige vertraging als gevolg van de werkzaamheden aan het asfalt. „We doen dit al tien jaar,” vertelt Hoog strate. „Twee keer per jaar, op Koning innedag en in juli en augustus op de donderdagavond. Het is leuk om te doen en we hopen er wat nieuwe leden mee te werven.” Tot vier jaar geleden speelden de schakers op tapijttegels die op de vloer van de Beuze werden gelegd. Maar toen het gebouw opge knapt werd en op de vloer nieuwe zwart-witte tegels gelegd, heeft Huib Uil, archivaris van Zierikzee en clublid, ervoor gezorgd dat er met iets grotere tegels een permanent schaakbord in de vloer gelegd werd. De schaakclub heeft 30 leden waaronder QQn vrouw. Ook is er een jeugdschaakclub. „Je kunt het beste op jonge leeftijd begin nen met schaken,” vertelt Stoffel Stoel. „Ik ben zelf op latere leeftijd begonnen en dan leer je het nooit zo goed als dat je jong begint. Ikzelf ben aangestoken door Hans BThm. Ikzag hem op de tele visie partijen schaak bespreken en toen werd ik nieuwsgierig. Ik heb zelfs wel eens tegen hem gespeeld, verloren natuurlijk.” Stoel is inmiddels al weer twaalf jaar lid, de voorzitter al twintig jaar. Verder zullen op basis van een proef die de civiel-technische dienst van de Provincie dit jaar doet, volgend jaar de spankassen van de brug worden gere pareerd, die in de westelijke rand van de liggers zitten. Het gaat hierbij om aanhechtingspunten van de dwars- voorspanning van de Zeelandbrug. Verder worden ook de betonnen bui tenranden aan die kant van de brug ge renoveerd. Volgens Van het Veer zit in de randen betonijzer verwerkt, dat Naast een aantal oudere katers waar van door de eigenaar afstand is ge daan, huist in een van de hondehokken een groepje van vijf kittens. Vier zijn er gebracht, de vijfde, een zwart/wit ge kleurd katertje dat vanwege zijn bruta le manier van doen de naam 'Nozem' heeft gekregen, werd vies en verwaar loosd gevonden op het industrieterrein in Zierikzee. Tegenover dit 'monstertje' huist Pablo, een 14-jarige kater die eind vorig jaar werd afgeleverd omdat hij volgens zijn eigenaar, 'maar niet dood wilde gaan'. Volgens Jolanda is het maar goed dat er momenteel maar één hond in het asiel verblijft. Het gaat om een oud teckeltje dat deze week in Brijdorpe is gevonden. Het hondje is niet getatoeëerd en dat maakt het, zegt Jolanda, extra moeilijk om de eigenaar op te sporen. „Ik hoop maar dat er verder geen hon den bijkomen, want dan komen we echt in de problemen.” De vader en moeder van het beestje zijn namelijk meestal gewoon in de buurt om de jongeling te voeren. „Haal je zo'n jonge vogel weg, dan verlaag je juist z'n levenskans. Daarom kun je ze vaak maar beter laten zitten”, vindt ze. Door de krachten op publicitair gebied te bundelen hopen beide stichtingen hun belangen naar buiten toe, aan een groter publiek beter kenbaar te maken. In Consent, dat oorspronkelijk een ini tiatief is van de SBH, zijn van nu af aan onder meer ook mededelingen over het aankoopbeleid, nieuws en wetens waardigheden te vinden van en over de SMZ. Ook is het blad wat vormgeving betreft veranderd. Sinds begin van dit jaar fungeert het Dierenasiel Schouwen-Duiveland als sub-opvang van het Vogel- en Ege- lasiel in Middelburg. Vogels in alle soorten en maten zijn inmiddels al bin nengebracht in Zierikzee: van een Vlaamse gaai tot een jonge reiger. Na eerste opvang in het Zierikzeese asiel, worden de vogels naar het asiel in Mid delburg gebracht. Vanuit de SMZ wordt gewerkt aan het behoud van historische vaartuigen voor het nageslacht en de tentoonstel ling van deze schepen of scheepjes in de museumhaven in Zierikzee. De SBH probeert zoveel mogelijk hoogaarzen, oude Zeeuwse vissersboten, op het water te houden. De vernieuwde Consent is vandaag, donderdag, in de gs-zaal van het pro vinciehuis in Middelburg in ontvangst genomen door Commissaris van de Komingin drs W. T. van Gelder. maar een jaar lid en je kunt merken dat hij veel oefent thuis, hij speelt steeds beter. Eigenlijk is het net als met alle andere sporten, hoe meer je oefent, hoe beter het gaat. Partijtjes naspelen en zo. Dan leer je van je fouten.” Twee jongens van een jaar of twaalf gaan de uitdaging aan. De QQn komt uit Duits landde ander uit Rotterdam Neder- land-Duitsland,’’gniffelt Hoogstrateen constateert vervolgens dat Duitsland heel goed speelt en tenslotte wint. De jongens geven elkaar een hand en lopen weer verde In de Beuze kan iedereen op donderdagavond terecht vooreen spelletje snelschaken. Leden van schaakvereniging Zierikzee zijn aanwezig. (Foto Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Stichting Museum haven Zierikzee (SMZ) en de Stich ting Behoud Hoogaars (SBH) zijn op publicitair gebied een samenwer kingsverband aangegaan. Van daag, donderdag is de eerste Con sent uitgekomen, een uitgave over de oude Zeeuwse zeilvaart, die is sa mengesteld uit bijdragen van de SMZ en SBH. I

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 15