1 Het geeft een enorme kick, je voelt je in een andere dimensie I i Terreinen Natuurmonumenten belangrijk voor voortbestaan bedreigde vogels 11 badkrant Veiligheid 4 Bont gezelschap Zweefvliegen: Niet moeilijk, maar je moet het wel leren In Scheelhoek broeden vijftien bedreigde vogelsoorten BURGH-HAAMSTEDE - De club bestaat al bijna veertig jaar en toch zijn er volgens de leden van Vliegclub Haamstede nog een heleboel mensen die al jaren in de Kop van Schouwen wonen maar niet eens op de hoogte zijn van het bestaan van de club. En dat bevreemdt hen toch wel een beetje. „Je kunt moeilijk uitleggen wat het precies is, maar zweefvliegen geeft een enorme kick. Je komt in een andere dimensie terecht en als je daarboven zweeft heb je echt zo'n gevoel van vrijheid”, aldus M. Janssen. „Zweefvliegen is niet duurder dan andere sporten en het is een heel veilige sport”. STELLENDAM - In het natuurgebied Scheelhoek op Goeree komen vijftien soorten bedreigde vogels voor. Dat blijkt uit cijfers van de Vereniging Natuurmonumenten die onderzoek deed naar de aantallen broedgevallen van bedreigde vogel soorten op haarterreinen in Nederland. Op Schiermonnikoog komen 27 soorten bedreigde soorten vogels voor, in Scheel hoek op Goeree vijftien, op de Beningerslikken langs het Ha ringvliet tien en in een aantal andere Zuidhollandse terreinen meer dan vijf soorten. r Wie wil kan tegen betaling meevliegen met ervaren vliegers van vliegclub Haamstede. (Archieffoto). In natuurgebied Scheelhoek broeden vijftien beschermde vogelsoorten. (Foto: Marijke Folkertsma). de meest spectaculaire, en voor som migen misschien enge, onderdelen van een zweefvlucht is de start. Op het vliegveld in Haamstede wordt de Her start gebruikt. Aan het toestel wordt een staaldraad beves-tigd en als de 'kust' vrij is komt de lier in actie. Zo'n 280 pk wordt losgelaten op de staal draad die het zweefvliegtuig omhoog trekt. Een goede communicatie tussen de vlieger en de man die de lier bedient is daarbij erg belangrijk. Om alles in goede banen te leiden bestaan bepaal de procedures waar strikt de hand aan gehouden wordt. Als het zweefvlieg tuig de juiste hoogte heeft bereikt kop pelt de vlieger vanuit de cabine de staaldraad los en kan de vlucht begin nen. Boven heerst een serene stilte. Er is alleen het ruisen van de wind. Wat vanaf de begane grond imposante villa's lijken zien er vanuit een zweef vliegtuig uit als lego-huisjes met dinky toys-autootjes op de oprit. Bij helder weer heeft men, al wordt er alleen maar een rondje rond het vliegveld gedraaid, uitzicht over heel Schouwen-Duive- land en zijn de contouren van Rotter dam met haar grote haveninstallaties te zien. ongelukken en dat wil men ook graag zo houden. „Voordat je de lucht ingaat wordt een toestel helemaal geïnspec teerd. Pas als je gecontroleerd hebt of alle instrumenten werken en of alle be- sturingsmechanismen functioneren mag je van start. Nou, ik geloof niet dat er veel mensen zijn die eerst kijken of alles aan hun auto werkt voordat ze wegrijden", aldus Janssen. Verder wordt er boven windkracht 6, bij regen of bij laaghangende bewolking niet ge vlogen. „Het is niet alleen niet veilig, maar er is ook gewoon niets aan als het slecht weer is”. dodaars, geoorde fuut, roerdomp, le pelaar, grote karekiet en de grauwe klauwier. Volgens Natuurmonumen ten reden te meer om de krachten te bundelen voor de bescherming van dit gebied, dat bedreigd wordt door ver dere uitbreidingsplannen van de Rot terdamse haven. Op Voorne langs het Haringvliet ligt het Quackgors. Wie daar langs fietst en de tijd neemt het gebied met de verrekijkerte onderzoe ken kan negen bedreigde vogelsoor ten ontdekken, waaronder het mooie baardmannetje. Verderop langs het Haringvliet liggen de Korendijkse Slikken, waar negen bedreigde vogelsoorten broeden, de Beningerslikken, waar zelfs de kwar- telkoning nog is gesignaleerd en de Blanke Slikken, die ruimte bieden aan de snor, de rietzanger en de grote kare kiet. De Korendijkse en de Beninger Slikken zijn goed met de verrekijker te overzien van>af de dijk. Bij de Koren dijkse Slikken kunnen vogelaars ge bruik maken van een observatie- scherm langs de wandelroute en een observatiehut op de dijk. Nog dit najaar wordt een extra observatiepunt gere aliseerd in Oudendijk. Steekt men het Haringvliet over naar Goeree dan biedt Scheelhoek, zoals vermeld, ruimteaan vijftien soorten be dreigde vogels. De rust in dit terrein is dan ook uitermate belangrijk. Het is niet toegankelijk, maar wei te overzien vanaf de dijkten zuiden van hetZuider- diep en vanaf de wandelroute aan de kop van het terrein, bij de haven van Stellendam. In de Scheelhoek broeden soorten als kluut, watersnip, kemp haan, strandplevier en velduil. Vanuit vogelobservatiehut 't Kiekgat bij Stel lendam zijn van soorten als kluut en tu reluur te zien, die er broeden. Hier komen ook veel vogels uit omringende terreinen heen om voedsel te zoeken. Zo kun zijn er de lepelaars te zien die uit Voornes Duin komen. Even verder aan de kust van Goeree ligt Kwade Hoek. Dit duinterrein her bergt acht bedreigde soorten, waaron der visdief, dwergstern en kuifleeuwe rik. Er ligt een wandelroute door het terrein, waarvandaan een aantal van de bedreigde soorten zijn te zien. Aan de Oude Maas, ten noorden van 's Gra vendeel en onder Zwijndrecht ligt nog een klein maar fijn terrein: Groot Ko ninkrijk. In deze verstedelijkte en in dustrierijke zine zou men niet veel vo gels verwachten. Toch broeden hier negen soorten bedreigde vogels, waaronder de blauwe Kiekendief. De laatste is goed te zien als hij boven het terrein zweeft. Om het terrein ligt een wandelroute met informatie over het terrein, de planten en de vogels. Al sinds mensenheugenis heeft de mens de wens gekoesterd om te kun nen vliegen. Die wens was zo heftig dat pioniers als Fokker en Von Lilienthal verschillende crashes op de koop toe namen en hun pogingen om een vlieg machine te maken niet opgaven. „Met de opkomst van de Jumbo Jet is de spanning en de romantiek rond het vliegen helaas goeddeels verdwenen. Het ouderwetse 'vlieggevoel' dat er vaar je alleen nog in een zweefvlieg tuig”, aldus een brochure van de vlieg club. Veiligheid staat bij de zweefvliegers hoog in het vaandel. Om een auto te mogen bestu>reniseen rijbewijs nodig. Voor het vliegen van een zweefvlieg tuig is het zweefvliegbewijs nodig. De eerste zestig vluchten vliegt de adspi- rant-zweefvlieger mee met een in structeur. „Gemiddeld doen mensen er zo'n twee tweeënhalf jaar over om hun zweefvliegbewijs te halen”, vertelt Janssen. Voor de lessen gebruikt de vliegclub de 'ouderwetse' zweefvlieg tuigen, opgebouwd uit een buizenfra- me en hout dat bespannen is met lin nen. „Die zweefvliegtuigen zijn zo'n 25 jaar oud, maar het zijn nog steeds hele goede kisten”, stelt Janssen. „En ze zijn ideaal om mee te lessen omdat ze nogal goedig zijn. De moderne kunststof zweefvliegtuigen reageren veel scherper op wat de vlieger doet. Ze zijn moeilijkertebe-sturen”. Na de lesvluchten met instructeur komen op gegeven moment de solo vluchten. Daarnaast moet de adspi- rant-zweefvlieger wel een heleboel theorie kennen. „Ook in de lucht gel den verkeersregels en die moet je ken nen. En je moet ook weten hoe je moet reageren als er zich onverhoopt een noodsituatie voordoet”, aldus Jans sen. Met zweefvliegen gebeuren, zo bena drukt Janssen herhaaldelijk, zelden Een geoefende vlieger kan onder goede omstandigheden volgens Jans sen heel lang in de lucht blijven. Erva ren vliegers weten steeds weer een bel van warme opstijgende lucht - ther miek in zweefvliegersthermen - te vin den die het toestel omhoog stuwt. Door steeds n ieu we thermiek te vinden en er gebruik van te maken kunnen zweefvliegtuigen steeds een stapje hoger komen en uiteindelijk hoogtes van 2000 meter bereiken. „Maar hier aan de kust komt dat zelden voor. Je bent al spekkoper als je hier 1100 meter hoogte haalt”, aldus Janssen. Vliegclub Haamstede telt momenteel zo'n 80 leden. „Gek genoeg zijn er meer mensen van buiten Schouwen- Duiveland lid dan mensen uit de regio zelf”, aldus Janssen. De club heeft de beschikking over acht zweefvliegtui gen: vijf eenzitters en drie tweezitters. „Er zijn maar een paar van onze leden die een privQ-zweefvliegtuig hebben. Dat zie je eigenlijk bijna niet”, aldus Janssen. De clubleden zorgen zelf voor onderhoud en reparaties aan de 'kisten' waar men bijzonder zuinig op is. Na het vliegen gaan ze de hangar in en wordt alles nog eens nagelopen. Het clubhuis - eveneens op het vlieg veld te vinden - draagt de naam Animal House. „Die naam zegt genoeg denk ik”, aldus Janssen. „We zijn gek op zweefvliegen, maar de sociale contac ten zijn ook belangrijk”. Natuurmonumenten maakte de analy se naar aanleiding van het verschijnen van het rapport 'Rode lijst van bedreig de en kwetsbare vogelsoorten in Ne derland' van Vogelbescherming. Op de Rode lijst staan Nederlandse vogel soorten die vanwege aantalsverloop of kwetsbaarheid speciale aandacht nodig hebben om hun voorkomen in ons land veilig te stellen. Er staan onge veer zestig vogels op deze lijst. Een be langrijke oorzaak waardoor veel vo gels worden bedreigd is’ het verdwijnen van het landschap, waarin deze vogels kunnen leven. In het rap port staan dan ook een groot aantal aanbevelingen ter verbetering van de leefomstandigheden van de bedreig de vogels. Bij de analyse zette de vereniging ook op een rijtje welke van haar terreinen het belangrijkste zijn voor het voort bestaan van bedreigde soorten. Zo is van alle terreinen die Natuurmonu menten beheert natuurgebied de Nieuwkoopse Plassen uitzonderlijk belangrijk voor het voortbestaan van de roerdomp, de purperreiger, de zwarte stern en de snor. Van de twee honderd paar purperreigers die in Ne derland broeden, broedt 110 paar in Nieuwkoop en broedt tachtig procent in terreinen van Natuurmonumenten. Voornes Duin is een van de hele weini ge terreinen waar de geoorde fuut en de lepelaar broeden. De Schelphoek is het enige terrein van de ver-eniging waar de afgelopen tien jaar af en toe oeverzwaluwen hebben gebroed. Ook is per terrein op een rijtje gezet welke rode lijstsoorten er broeden. Voor de Zuidhollandse terreinen levert dat onderstaande resultaten op. Op dit moment kan men er uit aflezen dat de terreinen een hele belangrijke rol spe len voor bedreigde vogels. Later kan afgelezen worden of de aantallen voor uit of achteruit gaan. Als het terreinbe heer daarin een rol speelt kan besloten worden of Natuurmonumenten het be heer voortzet of bijstelt. Het is volgens Natuurmonumenten een raadsel hoe vogels de groene oase vinden ten zui>den van Delft, ten wes ten van Vlaardingen en ten noorden van de A20 en de havenaktiviteiten langs de Nieuwe Waterweg. De Vliet- landen herbergen liefst negen soorten vogels, die op de rode lijst staan. Soor ten als patrijs, watersnip en zomert- aling. De Aalkeetbuitenpolder is nog aantrekkelijk genoeg voor zes van die negen vogelsoorten. Dat het Voornes Duin een belangrijk natuurgebied is is algemeen bekend. Er groeien niet alleen tal van bedreigde plantensoorten, maar er komen ook zes bedreigde vogelsoorten voor; de Zweefvliegen heeft volgens Janssen nog steeds, en in zijn visie onterecht, het imago een rijkeluissport te zijn. „Onder onze leden zit van alles. Van verkeersvlieger tot loodgieter. En zweefvliegen is niet duurder dan de meeste andere sporten. Je bent voor het zweefvliegen ongeveer Ü1000,- per jaar kwijt, maar voor dat geld kun je vliegen naar hartelust, zoveel als je wilt”. In de zomermaanden biedt men be zoekers - tegen betaling - de kans om een vlucht in een zweefvliegtuig mee te maken. „We vertellen mensen altijd precies wat hen te wachten staat en we krijgen eigenlijk nooit negatieve reac ties achteraf", aldus Janssen. Een van

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 11