r I Stuk parkeerterrein omgetoverd in springparadijs voor kinderen ROVZ wil werkgroep educatie verkeer voortgezet onderwijs Zeeland nog steeds achter op I gebied van verkeersveiligheid N N T Rommelmarkt inZierikzee 9 badkrant ns ;en 59 Groenstrook Jongeren >0 Bewustwording Gewonden 4 Concept-werkplan 1995 iisse uur uur Hand •land itge- WESTERSCHOUWEN - Kinderen hebben een goede neus, wanneer het gaat om het ontdekken van plekjes waar iets leuks te beleven valt. Ondanks het feit dat het nieuwe Tram polinecentrum de Vluchtheuvel aan de Steenweg in Westen schouwen enigszins verscholen ligt tussen het groen aan de rand van het parkeerterrein Rotonde, is het een drukte van belang. ZIERIKZEE - Uit de jongste gegevens van het Regionaal Or gaan van de Verkeersveiligheid in Zeeland blijkt dat Zeeland, ondanks een daling van het aantal verkeersslachtoffers, on gunstig blijft afsteken tegen de rest van Nederland. In de regio’s Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen vallen de meeste slachtoffers. VLISSINGEN - In het voorlopig werkplan voor 1995 stelt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) voor een verkeerswerkgroep Voortgezet Onderwijs op te zetten, waarin gemeente, scholen, politie en afdelingen van organi saties als Veilig Verkeer Nederland samenwerken. Dit om het aantal verkeersslachtoffers onder 12- tot 18 jarigen terug te dringen. De werkgroep moet zorgen voor afstemming en coördinatie van activiteiten op het gebied van verkeersedu- catie in het voorgezet onderwijs. Ondanks daling aantal slachtoffers Nazes maanden hard werken kunnen de kinderen naar hartelust springen op het nieuwe Trampolinecentrum. lur 0 nu op luiste- Ongeveer 30 procent van de dodelijke ongelukken gebeurde in het weekend. De ontwikkeling van het aantal ver keersdoden in 1993 is voor Noord zeeland erg gunstig geweest met een afname van 40 procent. In schril con trast hiermee staat het negatieve beeld dat Zeeuws-Vlaanderen vertoond: een toename van 31 procent. In Midden- Zeeland constateerde het ROVZ een afname van 19 procent. Een heel ander beeld geeft de ontwik keling van het aantal ziekenhuisge wonden. In Zeeland kwamen in totaal 334 personen in het ziekenhuis terecht ten gevolge van een verkeersongeluk. De wegen binnen de bebouwde kom zijn ’goed’ voor 40 procent van deze letselslachtoffers. Terwijl het aantal dodelijke slachtoffers spectaculair daalde in Noord-Zeeland, steeg het aantal ziekenhuisgewonden met maar liefst 32 procent (van 56 naar 74). Daartegenover staat een sterke daling (24 procent) van gewonden in de regio Midden-Zeeland en elf procent in Zeeuws-Vlaanderen De school zou een verkeerscoördina- tor aan moeten wijzen voor minimaal één lesuur per week die verkeersedu- catie een plaats in het lesrooster moet geven. Voor het plan heeft het ROVZ een budget van 50.000 gulden be schikbaar. De Commissie Licht voor Lucani is door de Gewone Wijk van de Hervorm- Wathetonderdeel’mobiliseren’van de actie -25% betreft - het aanzetten tot veilig verkeersgedrag in samenwer king met bijvoorbeeld de AN WB - staat in het werkplan dat 25.000 gulden in plaats van 50.000 gulden opgenomen zal worden. Voor de hele actie is vol gens de ROVZ een budget van 450.000 gulden gewenst. de Gemeente van Zierikzee ingesteld om geestelijke, materiële en financiële hulp te bieden aan het dorpje Lucani in Roemenie. Aan het dorp zijn reeds ver schillende bezoeken gebracht waarbij bijbels, voedsel en kleding verstrekt werden. Bij het laatste bezoek in mei zijn de toiletten bij de scholen ver nieuwd. Voorde rommelmarkt worden nog klei ne spulletjes gevraagd. Hierover kan men contact opnemen met de heer J. Flikweert, telefoon 01110-16424461 onder meer dat één op de drie onder vraagden niet wist dat een glaasje je never evenveel alcohol bevat als een glas bier. IJssel- Corn ier 558 rood- 5t naar oht. De Ie zen- nicator i langs ggen. r meer ia. Hol- Neder- taat uit an ,*r. ZIERIKZEE - Door de Commissie Licht Voor Lucani wordt op zaterdag 13 augustus een rommelmarkt/ fancy fair gehouden onder de Beuze in Zierikzee en op het terrein voor de muziektent. In het jaar 1993 kwamen in Zeeland in totaal 44 personen bij een verkeerson geluk om het leven. Drie minder als in 1992. Dat betekent een daling van 6 procent. Opvallend daarbij is, zo blijkt uithef jaarverslag van het ROVZ, dat 70 procent van deze slachtoffers op de 80-kilometer-wegen vallen. De gemid delde leeftijd van de slachtoffers (10 vrouwen en 34 mannen) bedroeg circa 40 jaar. Behalve trampolinespringen biedt de Vluchtheuvel de mogelijkheid tot het huren van fietsen. Mensen die de Kop van Schouwen op de fiets willen ver kennen, kunnen hun vierwieler op het Met honderd perron-keerwanden van driehonderd kilo per stuk, ruim twee honderd kubieke meter grond, vier vrachtwagens vol met wilgentakken, helmgras en de nodige zakjes zaad van wilde bloemen is van een gedeelte van het parkeerterrein een waar springpa radijs gemaakt. Zes maanden hebben de werkzaamheden in totaal geduurd, maar vanaf Pasen springen de kinde ren van groot tot klein er lustig op los. Al met al vindt het ROVZ de ontwikke lingen in Zeeland gunstig als men Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaande ren buiten beschouwing laat. Deze regio’s blijven in een duidelijke ach terstandssituatie verkeren. De eigenaren van het centrum, Jan en Ellen Midavaine, zijn zeertevreden met de nieuwe locatie. Eerder was het trampolinecentrum aan de Kraijen- steinweg gevestigd. Toen heette het ook nog Trampolinecentrum Wester- schouwen. In het kader van het Ver- blijfsrecreatief Ontwikkelingsplan (VOP) moest het centrum plaats maken voor een nog aan te leggen groensingel. Volgens de Midavaine's is de nieuwe locatie veel kindvriendelij ker, omdat zij niet zomaar vanaf het centrum een druk bereden weg op kunnen lopen. Gevoegd bij het schit- terdende uitzicht vanaf het centrum, dat een tweetal meters boven het ni veau van het parkeerterrein ligt, had den zij zich geen beter plekje kunnen wensen. parkeerterrein plaatsen om vervolgens op een met spierkracht aangedreven tweewieler erop uit te trekken Voor de stalling van de fietsen is ge bruik gemaakt van twee Russische zeecontainers. Voor het zicht zijn ze bekleed met schaaldelen van Veluwse Douglassparren. De fietsvoorziening past in het streven van de gemeente Westerschouwen om de recreant meer op de fiets te krijgen. Bij de Vluchtheuvel zijn verschillende fiets routes, landkaarten en natuurwande lingen verkrijgbaar. Behalve aan fietsen bieden de contai ners ook plaats aan een kleinetentoon stelling. Óp dit moment hangen er col lages en informatieve affiches over het wel en wee van paddestoelen. Kinde ren, en niet te vergeten ouderen, kun nen op deze manier op een speelse wijze kennis maken met de natuur. Voor Jan en Ellen Midavaine ligt het min of meer voor de hand, dat de wan den van de containers gebruikt worden voor natuureducatieve doeleinden. Beiden zijn actief voor het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, stichting Het Zeeuws Landschap, ver eniging tot behoud van Natuurmonu menten en het Zeeuws Biologisch Mu seum. De mini-tentoonstelling is tot en met dagelijks te zien van 10.00 tot 21.00 uur. Uit het verslag blijkt verder dat jonge ren een aparte, kwetsbare groep vor men. In de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar vallen jaarlijks gemiddeld acht doden, 78 ziekenhuisgewonden en 135 lichtgewonden. Daarmee neemt deze groep 16 procent van het aantal verkeersdoden en 19 procent van de ziekenhuisgewonden voor haar reke ning. Om het aantal ongevallen onder jongeren terug te dringen ondernam het ROVZ in het verslagjaar een aantal acties. Vijf keer werd een brommercur- sus gegeven. Hieraan namen 84 jonge ren deel waarvan er 74 het certificaat in ontvangst konden nemen. In samen werking met het ZCAD en WN werd campagne gevoerd onder jongeren van 16 tot en met 26 jaar tegen alcohol gebruik in het verkeer. Er werd onder meer een enquête gehouden waaraan 608 mensen deelnamen. Hieruit bleek verstrekken van beloningen hiervoor. Verder noemt de organisatie de rege ling ’oneerlijk’ voor groeigemeenten omdat daar bijna altijd het aantal slachtoffers toeneemt. Volgens het ROVZ blijkt het bereiken van deze groep weggebruikers vaak op problemen te stuiten. Verschillende experimenten zijn de afgelopen jaren de revue gepasseerd, met wisselend succes. Voor een meer structurele aanpak streeft het Orgaan nu naar de opzet van een plaatselijk netwerk waarbij onder andere de gemeente, scholen, politie samenwerken in een werkgroep. In het werkplan is verder de invulling van de actie -25% opgenomen. De uit voering van deze sinds 1987 lopende landelijke actie die een kwart minder verkeersslachtoffers voorstaat, is wat Zeeland betreft nu in handen van het ROVZ. Het Orgaan stelt onder meer dat de zogenaamde resultaatpremie die in het kader van de actie als belo ning aan bepaalde gemeenten werd gegeven, wordt opgeheven. Het ROVZ noemt het ’moreel niet wenselijk’ dat een relatie wordt gelegd tussen een af name van het aantal verkeersslacht offers door toedoen van maatregelen getroffen door de gemeente, en het Verder blijkt uit een overzicht van de ROVZ dat het aantal verkeersdoden op Schouwen-Duiveland tot en met juni 1994 twee bedraagt. Op Noord- en Zuid-Beveland vielen in dezelfde pe riode vijf dodelijke slachtoffers, op Walcheren één, op Tholen geen en in Zeeuwsch-Vlaanderen elf. In 1993 maakte de politie 31.495 maal proces-verbaal op wegens verkeers overtredingen. Bijna 8000 meer als in 1992. Op een symposium dat het ROVZ hield in oktober werd over het al gemeen geconcludeerd dat alle maat regelen uiteindelijk falen wanneer de factor mens niet wordt versterkt. Met andere woorden: Ingrijpende infrast ructurele maatregelen zijn uiteindelijk het meest effectief om gewenst gedrag af te dwingen. In Canada en de VS wordt veel minder hard gereden dan in Nederland omdat de pakkans groter is en de boetes hoger. Prof. ir. J. W. M. Korsmit, lector Natio nale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer, stelde dat het bij ongelukken niet zozeer gaat om een conflict tussen mens en machine maar meer om een conflict tussen mens en mens. Daarom moet volgens hem de oplossing ook gezocht worden in het menselijk ge drag. Sleutelwoord is dan de bewust wording: bewustwording van het feit dat men fout handelt. Behalve de gekste capriolen maken op de verende matten, kunnen de kinde ren tevens op een speelse manier ken nis maken met de natuur. Hiertoe zijn informatieborden opgehangen in de containers, die op het terrein van het trampolinecentrum staan. Met de aanmoedigingsprijzen voor lo- venswaardige initiatieven op het ge bied van bevordering van de verkeers veiligheid, wil het ROVZ wel doorgaan. Ook wil het Orgaan de subsidierege ling handhaven waarbij gemeenten, waterschappen en bedrijven die een verkeersveiligheidsplan hebben, maximaal vijftig procent subsidie kun nen krijgen voor het uitvoeren van ver- keersveiligheidsactiviteiten.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 9