Holland FM in heel S Nederland via ether in Uw ruit stuk!! JAAP PLANDSOEN Beweging, actie, muzieklanken zijn elementen die me boeien’ Helhoek blijft vrij van kassen Camping DE GREVELINGEN DE VEERMAN BRUINISSE FIETSTOCHT VERTON ARATAX Verhuur fietsen tandems badkrant 8 9 Schip Ü8BOJJ Ook caravanbeveiliging Gr< 0/ Dan naar schildersbedrijf Voor een deskundig advies en technische inspectie bij aankoop van een gebruikte stacaravan, bel: Van onze gasten te koop: enkele mooie caravans compl. op unieke plaatsen ZIERIKZEE - „Zelf ben ik een onbeweeglijk type, een echte zitter. Maar in mijn werk wordt ik geboeid door beweging. Menselijke figuren, actie, muziekklanken zijn elementen die me boeien”. In de foyer en de grote zaal van de Concertzaal te Zierikzee is tot 1 september een expositie van werk van de Zierikzeese oud-journalist Jan Jongschaap. Ruim 35 kleuri ge, abstracte olieverfdoeken, die Jongschaap de afgelopen twee jaar maakte nadat hij stopte met zijn journalistieke werk. Nieuwe-Tonge 01875-1259 ZIE ga: on gu re< mt Hogezoom 134, Renesse, Tel. 01116-1227, Fax 01116-2354 HILVERSUM (ANP) - Het commerciële radiostation Holland FM is vanaf 31 augustus via de middengolf in heel Nederland te beluisteren. De programma’s worden op de 1224 khz uitge zonden vanaf een schip op het Ijsselmeer. I WE: war leul poli sch ran: bel; Expositie schilderijen Jan Jongschaap in Concertzaal Afvaart Vissershaven Bruinisse Di. 10.00 uur za. 15.00 uur Wo. 15.00 uur zo. 15.00 uur Do. 15.00 uur Volw. ƒ14,00 Kinderen tot 12 jaar 7.50 Nazi Jan Jonschaap: ,,Menselijke figuren, actie, muziekklanken en beweging zijn elementen die me boeien. Bestemmingsplan Natuurontwikkeling Een onvergetelijke 3 uur durende tocht over het grootste zoutwatermeer van Europa, ’t Grevelingenmeer. Ouwerkerk 4 augustus f 5,p.p., vertrek 14.00 uur o.l.v. VVV-gids VVV-kantoor Havenpark 29 Info: Telefoon 01110-12450 ROCKANJE - Stichting het Zuidhol lands Landschap en Stichting Na tuur en Landschap Voorne-Putten hebben kassenbouw in de Helhoek op Voorne voorkomen. Dit resultaat werd bereikt door procedures bij de Kroon en gedeputeerde staten. De Helhoek, een fors gebied in de bin- nenduinzoom van Voorne, blijft on bebouwd. Grote delen van de binnenduinzoom op Voorne zijn bebouwd met kassen. Open percelen zijn in dit gebied schaars. De Helhoek vormt QQn van de weinige open terreinen tussen Oost- voorne en Rockanje. De kassenbouw is hier uitgebleven doordat het werd gebruikt voor de bollenteelt. In het na tuurbeleidsplan van de regering staat een schilderij begint het tenslotte ook met een leeg vel papier.” Naast zijn werk als journalist, schilder de Jongschaap naar zijn zeggen ’hef tig’ door. Hij werd lid van de Zeeuwse Kunstkring en nam vele jaren deel aan de Kerstexpositie in de Vleeshal in Mid delburg, die deze organisatie jaarlijks opzette. Op initiatief van de stichting Beeldende Kunst Amsterdam werd een solo-expositie gehouden van zijn werk en tijdens het 125-jarig bestaan van de Zierikzeesche Nieuwsbode waren zijn schilderijen te zien in het ge bouw van Drukkerij Lakenman en Ochtman. bezig was, begon hij weer te schilderen toen hij begin 1992 in de VUT ging. zal verdubbelen. Het station zit nu op zeven- a achthonderdduizend luiste raars per week. Bij Holland FM werken onder meer Chiel Montagne en Krijn Torringa. Hol land FM zendt voor 60 procent Neder lands produkt uit. De rest bestaat uit bekend buitenlands werk. Dee Ellei On oni In h tot: geli 19S pro uitl pro 80- del vro 40 Beh; de v rent nis n infor cont tram ZIERIKZEE is Fietsspecialist, Kerkstraat 1, Burgh, tel. 01115-1324 Officieel dealer Westhoek Spartamet De stijl van zijn schilderijen ontwikkel de zich in de loop van de jaren van figu ratief tot abstract. „Heel vroeger zat ik met de schildersezel aan het Haven hoofd en in de duinen. Later heb ik ont dekt dat je jezelf via een abstracte schilderstijl optimaal kunt uitdrukken, een gevoel weergeven. Je moet na tuurlijk maar afwachten of dat ook zo overkomt bij de mensen die het schil derij bekijken.” Na een periode waarin Jongschaap vooral met zijn beroep Met driel hon< vrac helrr wild' het radij dev maa rem Bij mijn afscheid kreeg ik verf en doek en toen ben ik gewoon weer begonnen waar ik geëindigd was.” Jongschaap was de afgelopen twee jaar intensief bezig met zijn hobby. Hij maakte ruim 35 schilderijen, waarin hij vooral via kleurencombinatie en compositie ele menten uitdrukt die hem boeien. De beweging van menselijke figuren, mu ziek, gevoelens, gedichten. „De schil derijen hebben alles te maken met mijn eigen stemming. Schilderen is voor mij een beetje overleven. Ik wil wat doen met verf, iets maken wat blijft. De kran- teartikelen die ik schreef zijn zo betrek kelijk. De ene dag zijn ze belangrijk, de volgende dag liggen ze bij het oud pa pier.” de hele binnenduinzoom aangegeven als 'natuurontwikkelingsgebied'. Een kassenbouwbesteming voor de schaarse open percelen in dit gebied is niet verantwoord. 078-127083 worden op de Kroon en gedeputeerde staten van Zuid-Holland om de Hel hoek vrij te houden van kassen. Eind september 1993 werd bij Koninklijk Besluit goedkeuring onthouden aan de glastuinbouwbestemming. Eind juni 1994 heeft de rechtsgang naar gedeputeerde staten geleid tot een nietig-verklaring van de bouwver gunning. Opvallend daarbij is de afmeting van een aantal schilderijen. „Toen ik in de VUT was gegaan, had ik de behoefte om hele grote schilderijen te maken. Misschien om het gevoel dat ik nu alle vrijheid had, tot uitdrukking te laten komen in het formaat van mijn werk.” Jan Jongschaap is 62 jaar. Hij werd ge boren in Dordrecht, maar zijn ouders verhuisden nog tijdens zijn geboorte jaar naar Zierikzee. de stad waar zijn passie voor tekenen en schilderen zich ontwikkelde. Vooral in de periode dat hij in Zierikzee op de HBS zat. „Ik had Piet Bulthuis als tekenleraar. Die liet je lekker je gang gaan. Je kreeg alle vrij heid met kleur en vormen. Daardoor kreeg ik er echt lol in.” Zoveel lol, dat Jongschaap na de Tweede Wereldoorlog naar de Kunst academie in Rotterdam ging. Na drie jaar beëindigde hij zijn dagopleiding voortijdig om te trouwen en zich in Zie rikzee te vestigen. Via een baan als leerling-journalist bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gaf hij zijn leven een heel andere richting. „Het schrijven van ar tikelen vond ik ook heel leuk. Net als bij Toch werd in het bestemmingsplan Landelijk Gebied Rockanje de Helhoek aangewezen voor de glastuinbouw. Al medio 1989 hebben het Zuidhollands Landschap en stichting Natuur en Landschap Voorne-Putten bezwaren gemaakt tegen deze bestemming. Echter de glastuinbouwbestemming werd gehandhaafd en gemeente Westvoorne verleende een bouwver gunning vooreen kas middenin de Hel hoek. Er moest een beroep gedaan Enkele schilderijen van Jan Jong schaap hangen al een tijd in de gang van restaurant Mondragon. Ook was zijn werk tijdens de Kunstschouw in Westerschouwen te zien in de grote zaal van Dorpshuis De Schutse in Haamstede. „Daar kreeg ik zulke posi tieve reacties op dat bij restauranteige- naar N. van der Zwan en mij het idee ontstond om ook schilderijen op te hangen in de foyer en de grote zaai van de Concertzaal." De expositie is tot 1 september op dinsdag, donderdag en zaterdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Tijdens het daarop volgende win terseizoen blijven enkele schilderijen van Jongschaap hangen in de foyer en de grote zaal. „Het is een ontzettend leuke gelegenheid om mensen bij mijn werk te betrekken In de Helhoek worden geen kassen ge bouwd en natuurontwikkeling is in de toekomst mogelijk. Inmiddels is het Zuidhollands Landschap samen met rijk, provincie, gemeente, verschillen de natuurorganisaties en Recreatie schap Westelijk Voorne bezig met het opstellen van een gebiedsvisie. De toekomstige inrichting van de Helhoek komt hierin aan de orde. Die frequentie is vanaf 1 april al actief, maar luisteraars in Zeeland en steden als Den Haag en Delft, kunnen de pro gramma's niet ontvangen. De huidige zender in Lopik is te zwak. De. nieuwe zender op het schip is zo sterk dat heel Nederland wordt bereikt. Holland FM is al in bijna heel Nederland via de kabel te ontvangen. Vanaf 15 juli is het radiostation ook via de frequentie 828 khz in Zuidwest-Ne- derland te ontvangen. Die zender staat naast de Heinenoord-tunnel. Na31 au gustus blijft deze frequentie als een soort steunzender fungeren voor Am sterdam, Den Haag en Rotterdam. In die steden is het station door de vele tr ambanen soms niet goed te ontvan gen. Programma-coirdinator Eddy Becker hoopt dat het aantal luisteraars na de ingebruikneming van het nieuwe schip Voor de uitzendingen vanaf het Ijssel meer is in Portugal hetschip The Com municator van dezeezender Laser 558 gekocht. In Lissabon wordt het rood- wit-blauw gespoten, waarna het naar I Jmuiden zal worden overgebracht. De Nozema zal daar de studio en de zen ders inbouwen. The Communicator komt net buiten de Trintelhaven langs de dijk Enkhuizen - Lelystad te liggen.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 8