i I Werkgelegenheid groeide het meest op Schouwen-Duiveland Jagers ingezet voor bestrijding botulisme i* Sweet Toy Shop, een ouderwetse snoepwinkel in moderne uitvoering Bedreigde vogelsoorten zoeken vaak beschermde gebieden op badkrant 15 Verloren Historisch 1 a I 1 Excursies Vorig jaar 103 banen en 109 bedrijven erbij ZIERIKZEE - De werkgelegenheid in Midden- en Noord-Zee- land kende vorig jaar een bescheiden groei van 43 arbeids plaatsen. Schouwen-Duiveland was de grootste groeier met een toename van 103 banen. Op Walcheren gingen per saldo 118 banen verloren. Schouwen-Duiveland boekte in 1993 een positief vestigingsoverschot van 109 bedrijven. Uit onderzoek Natuurmonumenten blijkt: ZIERIKZEE - Uiteen onderzoek van de Vereniging Natuurmo numenten blijkt dat veel bedreigde vogelsoorten broeden op terreinen van deze vereniging. Natuurmonumenten maakte deze analyse naar aanleiding van het verschijnen van het rap port: Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten in Nederland. BURGH-HAAMSTEDE - „Als kind ging ik altijd naar Jana. Dat had zo’n leuk, gezellig snoepwinkeltje. Ik vond het heerlijk om daar rond te kijken, langdurig te wikken en wegen wat ik zou kopen. Het is altijd een droom van mij geweest om ooit zelf zo’n snoepwinkeltje te hebben.” De droom van de veertig-ja- rige Joke Martens-van Lune uit Zierikzee ging in vervulling met de opening van Sweet Toy Shop Joke aan de Weststraat in Haamstede. Een ouderwetse snoepwinkel in een moderne uitvoering. 1 (Foto: Joop van Houdt). De groei van de werkgelegenheid in de bouw blijft ach ter bij die in andere sectoren. ;e !S Kortom: meer bedrijven met minder mensen in dienst. Dat wordt bevestigd door het feit dat de zakelijke dienstver lening de sector is waarin zich de grootste groei van het aantal bedrijven heeft voorgedaan. Een afname van de meente Middenschouwen 10 en in Westerschouwen vijf. In Haamstede voelt de bonte specht zich goed thuis. Het is een soort die pas dit jaar aan de Rode Lijst is toege voegd. Een aantal andere bedreigde vogels die hier-broeden, zoals het paapje, tapuit, dodaars, watersnip^ grauwe klauwier en watersnip houden van het duinstruweel. Neeltje Jans is een piepjong natuurgebied, maar biedt al een broedplaats voor zes bedreigde vogelsoorten. Naast de visdief, de bontbek- en de strandplevier zitten hier eidereenden, dwergsterns en velduilen. Door de laatste twee terrei nen lopen gemarkeerde wandelroutes, van waaraf de vogels bekeken kunnen worden. Andere gebieden in Zeeland waar be dreigde vogels voorkomen zijn het ter rein Kwistenburg (ten oosten van Wolphaartsdijk), Zwaakse Weel in de Zak van Zuid-Beveland en de Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk. ZIERIKZEE - Jagers gaan in water rijke gebieden zoeken naar slacht offers van botulisme, een gevreesde voedselvergiftigingsziekte die uit breekt onder watervogels en vissen na dagen van aanhoudende hoge temperaturen. In Zeeland zijn tot nu toe geen gevallen van botulisme ge meld. gemeenten. Het zijn vooral de wilde eend, de kokmeeuw, de meerkoet en de knobbelzwaan die het grootste ge vaar lopen besmet te raken. groei deed zich voor in de bouw en in de industrie. Over de gehele regio nam het aantal bedrijven en bedrijfjes met 4,4 procent toe. Op Schouwen-Duive land zitten Brouwershaven en Bruinis- se op die koers. Middenschouwen (5,5%),Zierikzee(6,1 %)en vooral Dui- veland met 8,9 procent doen het beter. Westerschouwen blijft met een relatie ve groei van 3,7 procent enigszins ach ter. Het snoepgoed van een stuiver, een dubbeltje, 15 cent, 20 cent en een kwartje ligt overzichtelijk 'op kind- hoogte’ in een tientallen witte bakken tegen de wand. De kinderen die er een keuze uit komen maken krijgen een klein plastic mandje waarin zij het snoepgoed kunnen leggen dat ze wil len kopen. Het assortiment is nog gro tendeels hetzelfde als in de tijd dat Joke, en zelfs haar ouders kind waren. Zoethout, suikerpapier, toverballen, trekdrop, spekken, zoute ruiten, schuimblokken, dropmatjes, snoep- kettinkjes en armbanden, dropjojo’s en drie musketiers. Meer dan dertig verschillende soorten snoepgoed van vijf tot zestig cent per stuk.De kinderen van nu vinden het net zo moeilijk om daaruit een keuze te maken als Joke zelf. „Soms ga ik naast ze op de grond zitten om mee te helpen uitzoeken.” Joke en haar man Ton Martens zijn af komstig uit Limburg. „We ontdekten Zeeland omdat mijn ouders vijftien jaar een caravan hadden staan in Renes- se." Ze verkochten het café dat ze in Limburg runden en kwamen naar Zee land waar Ton bij de ZWN bus chauffeur werd en Joke ging werken als ziekenverzorgende. Maar het ver langen naar een eigen snoepwinkel was altijd op de achtergrond aanwe zig. Daarom haalde ze het midden standsdiploma. ruim 250 natuurgebieden in Nederland beschermen. In totaal gaat het om 70.000 hectare, waarvan een kleine 2000 in Zeeland. Uit het nu gepubliceerde onderzoek blijkt dat deze gebieden een grote aan trekkingskracht hebben op bedreigde vogelsoorten. Natuurmonumenten vindt echter dat ook buiten haar gebie den maatregelen getroffen moeten worden ter verdere bescherming van de gevarieerde vogelrijkdom in Neder land. Volgens de heer G. J. Klompe, secreta ris van Wildbeheereenheid De Gouwe, hebben leden van deze Wildbeheer eenheid al op beperkte schaal ge zocht. „Ook de Wildbeheereenheid Schouwen-Duiveland houdt de boel in degaten, maar dat doen wij eigenlijkal- tijd al. Ook zonder rampenplan,” zegt M. Groenendijk uit BurghHaamstede. „In Zeeland komt botulisme weinig voor, het is al jaren geleden dat hier ge vallen van botulisme voorkwamen. Dat komt omdat het meeste water hier niet stilstaat en de vogels kunnen uitwijken naar de zeearmen.” Maar zolang het warme weer duurt, zullen de jagers alert zijn op botulisme. Het rapport is opgesteld door de Vo gelbescherming en bevat een lijst van Nederlandse vogelsoorten die vanwe ge aantalsverloop of kwetsbaarheid speciale aandacht nodig hebben om hun voortbestaan in ons land veilig te stellen. Op deze lijst komen ongeveer 1 60 vogels voor. Een belangrijke reden waarom veel vo gels met uitsterven bedreigd worden is het verdwijnen van het landschap waarin deze vogels leven. In het rap port staan dan ook een groot aantal aanbevelingen ter verbetering van de leefomstandigheden van deze vogels. In de analyse van Natuurmonumenten is op een rijtje gezet welke van haar ter reinen het belangrijkste zijn voor het voortbestaan van bedreigde soorten. Door het aankopen, ontwikkelen en beheren kan Natuurmonumenten nu Dat blijkt uit het rapport Bedrijvendy- namiek 1993 van de Kamer van Koop handel Midden- en Noord-Zeeland in Middelburg. Over de gehele regio Mid den- en Noord-Zeeland bezien is het verhaal minder positief. Weliswaar kwamen er vorig jaar 582 bedrijven bij, maar de groei van de werkgelegenheid bleef hierbij achter. In 1993 kwamen er 43 arbeidsplaatsen bij tegen 538 het jaar daarvoor. Schouwen-Duiveland doet het - zoals gemeld - het best van de regio op het gebied van de werkgelegenheid. In Zierikzee kwamen er41 banen bij, in de gemeente Duiveland 19, in Bruinisse 16, in Brouwershaven 12, in de ge- Op veel terreinen van Natuurmonu menten worden regelmatig excursies gehouden. Een overzicht hiervan is te krijgen bij WV-kantoren in de omge ving van de terreinen. Met hulp van het Op Tholen en St. Philipsland gingen meer banen verloren dan er bij kwamen en nog slechter ging het op Walcheren Middelburg besloot het jaar met een negatief saldo van 93 banen en in Vlis- singen gingen 68 arbeidsplaatsen méér verloren dan er bij kwamen Historisch gezien is het aantal bedrij ven in Noord- en Midden-Zeeland sinds 1987 met ruim een kwart ge groeid tot bijna 13.000. vanaf 1991 is er sprake van een versnelling van de toe name. begin 1993 stonden er 12.263 bedrijven ingeschreven in het handels- register. In het afgelopen jaar zijn daar 582 bedrijven bij gekomen. Schou wen-Duiveland telt 2170 bedrijven. Meer dan de helft daarvan is gevestigd in Zierikzee en Westerschouwen. geoefend oog van een excursieleider zijn dikwijls veel vogels te ontdekken. Maar ook zelf kan men er op verken ning gaan. Op de Middelplaten langs het Veerse meer broeden tien vogelsoorten van de rode lijst, waaronder de patrijs, de kluut, de ijsvogel, de rietzanger, de bontbek- en de strandplevier. Dit ter rein is vanaf de Muidenweg goed te overzien met een verrekijker. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) heeft voor naar ruim vierhonderd wildbeheereenheden het zogeheten botulisme-rampenplan in werking gesteld. Dit heeft de KNJV donderdag meegedeeld. De jagers gaan uitbreiding van botulisme tegen door aangetaste dieren (verlammings verschijnselen) en kadavers uit het water te halen. Ze brengen de vogels en vissen vervolgens in goed afgeslo ten zakken naar destructiebedrijven of De locatie aan de Weststraat ontdekte Ton omdat het pand, dat te huur werd aangeboden, op zijn busroute lag. .Voorheen zat hier een bistro in en aan vankelijk was het de bedoeling dat er weer een horecabedrijf in zou komen. Maar de gemeente wilde ook wel ac- coord gaan met een winkel, als het om een zaak ging die nog niet in Haamste de aanwezig was.” Een gespeciali seerde snoepwinkel bleek er nog niet te zijn en zo kon Sweet Toy Shop Joke enkele weken geleden worden geo pend. inmiddels heeft Joke Martens reeds een vaste kring van jeugdige en iets ou dere klanten. „De volwassenen kopen vooral drop en chocolade. De kinderen halen meestal voor een kwartje of een gulden snoep. Of ze komen gewoon voor een praatje.” Dat laatste leidde er toe dat Joke en haar man door de kin deren werden uitgenodigd voor de schoolvoorstelling 'Niet goed, geld terug’ op christelijke basisschool Onder de Wieken. Behalve snoep wordt in de nieuwe win kel ook speelgoed en cadeauartikelen verkocht. „Alleen kleinere artikelen voor een redelijke prijs. Cadeautjes voor een kinderverjaardagspartijtje.” De souvenierartikelenafdeling omvat onder meer speeldoosjes en poppen. „Er zijn vaak mensen die dat soort din gen verzamelen.” Joke 's sweet and toy shop: een ouderwetse snoepwinkel in een medem jasje. (Foto: Marijke Folkertsma).

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 15