KNRM-station Burghsluis had in 1993 bewogen jaar Teelt lamsoor en zeekraal in Oosterschelde heeft toekomst badkrant 11 Met brandend jacht en gestrande viskotter Ongeval Surfer Brand Boot Kotter Ballon Oesters Mislukt Radijs Hangcultuur Conclusie Sociaal Economisch Ontwikkelingsfonds ZIERIKZEE - De teelt van zoutminnende gewassen als lams- Jor, zeekraal, zoute snijbiet en zeekool heeft toekomst. Met lame in Duitsland blijkt markt te bestaan voor deze zee groenten. BURGHSLUIS - Het station Burghsluis, gevestigd bij de Roompotsluis op Neeltje Jans, had in 1993weer een bewogen jaar. Dit voorjaar maakte de KNRM bekend dat de vrijwilligers van het station 87 maal in actie moest komen. In het eigen tijd schrift De Reddingboot dat onlangs verscheen, legt de maat schappij uit hoe dat in zijn werk ging. Een bloemlezing uit het logboek van Burghsluis: I Reddingsvaartuig de Koningin Beatrix van de KNRM Burghsluis bezig met het vlottrekken van een Scheveningse viskotter, die bij Renesse was gestrand. (Foto: J. de Koning). 21 mei 1993 Wind: W6 <ustwachtpost Haamstede meldde jm 13.45 uur dat op de Kurkenol, een :en succesvol project vindt het SEOF Ie kweek door de stichting Mariene Cultures Oosterschelde van zoutmin- lende gewassen. Op Schouwen-Dui- veland is een proefveld lamsoor (zee aster) aangelegd dat wordt bevloeid met zout water. De nadruk bij de proef ligt op het verder optimaliseren van de teelten de zaadveredeling. internationale belangstelling. De Brus selse universiteit heeft het onderzoek opgepakt en ook in Portugal wordt mo menteel studie gemaakt van de kweek van zoute gewassen. In verband met de grote verzilte gebieden aldaar, is ook vanuit Oost Europa veel belang stelling voor het project. om de kotter een stukje richting zee te trekken, maar een zandbank lag een geslaagde actie in de weg. In overleg werd besloten bij het volgen de hoogwater terug te komen, samen met de reddingboot Zeemanspot van Stellendam. Om 16.00 uur waren beide boten ter plekke en brachten in alle rust een tros over. Om 17.00 uur werd be gonnen met trekken. De Koningin Beatrix had vastgemaakt op de kop van de Zeemanspot, om deze boot op koers te houden. Om 18.00 uur kwam de kotter vlot. De bemanningen van de reddingboten assisteerden nog even bij het schoonmaken van het koelwa tersysteem, waarna de kotter zijn weg vervolgde. bodem er geschikt voor zijn. Volgend jaar wil Grobeko 200 hectare rode ra dijs hebben gerealiseerd. 27 oktober 1993 Wind: NO 3 Op een melding van een automobiliste dat er een deltavlieger was neergestort in de Oosterschelde, begaf de Konin- De twee projecten die zijn mislukt, zijn allebei te vinden op Neeltje Jans. Zo kon om uiteenlopende redenen het in ternationaal centrum voor de visserij, het World Fish Centre, niet worden ge realiseerd. Het Rijksinstituut Visserijonderzoek en het Delta Instituut voor hydrobiolo-. Zoals in april gemeld, bij de verschij ning van het jaarverslag van de KNRM, rukten de vrijwilligers van het station Burghsluis vorig jaar 87 maal uit. Het andere mislukte project is het on derzoek opkweek oesterbroed van Viskwekerij Neeltje Jans BV. Het on derzoek heeft geen wetenschappelijk te onderbouwen resultaat opgeleverd over de mogelijkheid van de kweek van een minder Bonamiagevoelige platte oester. Meer dan 99 procent van het broed, afkomstig van resistente ou ders, stierf. strekdam bij Zierikzee, een jacht vast zat. Met de reddingboot Harder werd direct uitgevaren. Met de volle vloed en windkracht 6 in de rug vloog de Harder over de Oosterschelde richting Zierik zee. Het jacht bleek verlaten te zijn, maar op de dijk ontdekte men een drijfnatte vrouw. Zij vertelde dat ze zonder brandstof zaten en door wind en stroom op de dijk waren verdaagd. Haar man was van boord gegaan om dieselolie te halen. Zij durfde zelf niet meer aan boord te blijven en was ook overboord gestapt. De vrouw werd door de reddingboot van de dijk gehaald. Toen het jacht vlotgetrokken was, werd de vrouw met een opstapper weer aan boord ge bracht. De Harder sleepte vervolgens het jacht naar Zierikzee. De echtge noot van de vrouw werd even later door een vaartuig van Rijkswaterstaat op gepikt van de dijk. Hij was ondertussen op de terugweg met brandstof. Een ander project dat volgens het SEOF perspectief heeft is de kweek van radicchio rosso (rode radijs). Groentebemiddelingskantoor Grobe- ka wil de teelt van deze radijs in Zee land bevorderen omdat klimaat en 7 juli 1993 Wind: NNW 5 De kotter SCH 25 was bij het vissen aan de grond geraakt en zat ter hoogte van Renesse, met een tros in de schroef, tegen het strand. De reddingboot Ko ningin Beatrix voer zo snel mogelijk uit. Het was al hoogwater, dus de kans om de kotter nog vlot te krijgen werd steeds kleiner. Ter plaatse gekomen werd direct een tros overgebracht. Ondanks de zee gang ging dit voorspoedig. Het lukte gisch Onderzoek maakten kenbaar geen behoefte te hebben aan een ge zemenlijke investering op Neeltje Jans. Een aantal bedrijven dat er zich aan vankelijk wilde vestigen, haakte af. De provincie heeft er - dit maal niet via het SEOF - 50.000 gulden in gestoken. Het SEOF subsidieerde het onderzoek met 25.000 gulden. Nog eens 25.000 gulden kwam uit het provinciale milieu- fonds. Het onderzoek naar de kweek van zoutminnende planten gaat nog door. Een eventuele commerciële ex ploitatie laat de stichting Mariene Cul tures Oosterschelde aan anderen over. 23 april 1993 Wind: Z01-3 De bemanning van de Koningin Beatrix werd om 15.00 uur opgepiept voor een patiënt met 'hart- klachten’. Snelheid was geboden. Het zou gaan om een sportvissersschip, dat inmiddels on derweg was naar de Roompotsluis. Onderweg werd via het Kustwacht- centrum een ambulance besteld. Eenmaal aan boord van het sportvis sersschip bleek het echter om ’hand- klachten’ te gaan. Het slachtoffer was uitgeschoten met een fileermes en had z’n hand doorboord. Het mes stak er aan de andere kant drie centimeter uit. Het inmiddels aangelegde snelver- aand werd door de bemanning van de reddingboot verschoond en het slachtoffer werd meegenomen. De ambulance nam de zorg over en ver roerde de man naar de eerste hulp. 29 november 1993 Wind: ZO 5 De beide reddingboten van het station werden om 18.35 uur gealarmeerd in verband met een verkeersongeluk op de Zeelandbrug, waarbij slachtoffers over de brugleuning zouden zijn ge slingerd. De reddingboten werden in korte tijd bemand. Onderweg naar de Zeelandbrug werd direct een zoekge- bied vastgesteld. Vanwege het af gaande tij zouden drenkelingen de boten tegemoet kunnen drijven. Het was bitter koud. Vriezend weer. De snijdende wind en het ijskoude water maakten de kans op overleven in het water uiterst gering. Met alle aanwezi ge schepen werd een zoekpatroon uit gestippeld. Er werden diverse brok stukken opgevist, maar geen slachtoffers. Ook duikers van de brandweer werden ingeschakeld. Met de reddingboten als werkplatform werd de bodem onder de brug afge zocht, zonder resultaat. Om 21.45 uur, toen men op het punt stond de actie af te breken, kwam het bericht dat op de laagwaterlijn van Noord-Beveland een zwemmer was aangetroffen. Hij was zwaar onder koeld, maar leefde nog. Een wonder onder deze omstandigheden. Dat staat in het verslag van het Sociaal ■conomisch Ontwikkelingsfonds SEOF). Het fonds subsidieert met geld 'an de provincie nieuwe initiatieven in ie sectoren land- en tuinbouw, visserij )n veeteelt. In het verslag wordt aan- jegeven welke subsidies tot positief esultaat hebben geleid en welke ge- wbsidieerde projecten zijn mislukt. De opbrengst van het proefveld wordt bij de RBT in Breda geveild. Vanwege de handmatige teelt - machines zijn nog niet ontwikkeld - zijn de oogsten klein. Het afgelopen jaar werd 600 a 700 kilo geveild. Met name in Duitsland bestaat flinke vraag naar de nieuwe groente. Voor het proefproject bestaat Het pakstation Inpak Oosterland in Sir- jansland is er klaar voor. Er is een sor teer- en inpaklijn opgesteld en verder zijn verwerkingsruimte en koelruimte uitgebreid. Zeventig procent van de export van rode radijs is inmiddels in handen van Grobeka, dat voor een be langrijk deel steunt op Inpak Ooster land. Het stimuleringsproject wordt door de prvincie met 34.500 gulden gesubsidieerd. Sjuli 1993 Wind: W4 Van een sportvisser kwam het verzoek om hulp voor een visser die gestoken was door een vreemde vis. De beman ning van de reddingboot Koningin Beatrix werd opgepiept en voer kort daarop uit. Onderweg werd contact opgenomen met het Kustwachtcen- trum en de Radio Medische Dienst. Waarschijnlijk was de man gestoken door een pieterman, een kleine vis met een giftige stekel op de rug. De man werd spoedig daarna overge nomen en afgeleverd bij de Roompot sluis. Aan de hand van de vis, die men bewaard had, kon vastgesteld worden dat het om een steek van een dwerg- pieterman of kneu ging. De reeds gear riveerde arts kon de behandeling daar direct op afstemmen. 25 juli 1993 Wind: W 7 De reddingboot Harder pikte omst reeks 14.00 uur een surfer op, die aan de veiligheidslijn voor de stormvloed kering hing. Hij dreef al geruime tijd rond en bleek gewond te zijn aan zijn voet. Hij had een flinke buiteling ge maakt waarbij hij op de mastvoet te recht was gekomenDaarbij had hij een paar ribben gekneusd. Surfend op blote voeten, was hij met z’n nagels er gens achter blijven haken, met als ge volg dat alle nagels waren verdwenen. De surfer werd bij het surfcentrum op Noord-Beveland afgeleverd. Schipper Breen sloot zijn rapport over deze actie af met de opmerking: ’...als ik het goed bekijk zullen we die vandaag niet meer tegenkomen...’ 16 oktober 1993 Wind: NO 3 De Roompotsluis alarmeerde omst reeks 10.30 uur de reddingboten van het station Burghsluis. In de Schaar van Colijnsplaat stegen dikke rookwol ken op uit een jacht. De reddingboot Harder voer als eerste uit, spoedig ge volgd door de Koningin Beatrix. Ter plaatse gekomen bleek het jacht in lichterlaaie te staan. De hitte was te groot om dichtbij te komen. De opva renden waren overboord gesprongen en opgepikt door een passerend jacht. De Harder kreeg de bluspomp van de Koningin Beatrix aan boord om een begin te kunnen maken met het blus werk. De Koningin Beatrix nam de op varenden van het jacht over en bracht de licht onderkoelde drenkelingen naar een voor de wal liggend duikvaar- tuig, waar ze te kooi gingen. Ondertussen was ook een blusploeg van de brandweer van Colijnsplaat met een rubberboot ter plaatse. Door de beperkte blusmiddelen en de enorme hitte kon men weinig uitrichten. Het schip werd tenslotte tegen de loswal bij de sluis gedrukt, waar de brandweer met een schuimbluswagen klaar stond om het karwei te klaren. De Koningin Beatrix nam vervolgens nog eens poolshoogte bij de slacht offers. Deze waren inmiddels in goede handen, zodat de reddingboten kon den terugkeren. Weer wel succesvol en al langer be kend is de kweek van hangcultuur- mosselen, waarin de provincie 45.000 guldeahad geïnvesteerd. gin Beatrix zich naar de plaats des on- heils. Na enige tijd zoeken werd een enorme tros ballonnen gevonden. Uit de daaraan geknoopte kaartjes viel op te maken dat de ballonnen waren opgelaten tijdens de opening van een nieuw gemeentehuis in de deelge meente Feijenoord in Rotterdam. Nadat deze actie eenmaal bekend was geworden via de pers, werd de beman ning van de reddingboot uitgenodigd in Feijenoord. Men voelde zich toch wel bezwaard dat deze mannen tot ’s avonds laat in de weer waren geweest voor hun feestartikelen. Voordeze red ding kreeg de bemanning een fraaie oorkonde en een grote taart aangebo den. Sinds de stationering van de redding boten bij de Stormvloedkering is het aantal hulpverleningen jaarlijks geste gen. Het toenemende aantal jachten en sportvissers zorgt voor de sterkste stijging in het aantal hulpverleningen. Volgend jaar krijgt Burghsluis een nieuw schip ter vervanging van de Beatrix. De boot wordt iets groter, maar met 1320 pk aanmerkelijk ster ker.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 11