I Toestand Zeeuwse natuur is zorgelijk Creatieve vakantiegasten Canadese organist speelt op orgel- en samenzangavond Natuur- excursies Kwade Hoek Discotheek de Kreek Expositie Burghse kerk I I 15 badkrant Maatregelen Polders Behoud-beheer-ontwikkeling noodzakelijk ZIERIKZEE - Vermesting, verdroging, versnippering en de ty pisch Zeeuwse variant daarop: verdamming, zijn de belang rijkste oorzaken van de slechte staat waarin de Zeeuwse na tuur momenteel verkeert. Zeldzame planten en dieren worden steeds zeldzamer en algemene soorten komen steeds meer voor. Dit staat in de brochure: De toestand van de Zeeuwse natuur, een vervolg op de nota Toestand van de na tuur II. NIEUWE-TONGE - De Canadese organist André Knevel ver leent zaterdag 6 augustus medewerking aan een orgel- en sa menzangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk in Nieu- we-Tonge. De toegang van het concert is gratis. De aanvang is 20.00 uur. Duinen Paddestoelen ïj Duinvalleien J Naar aanleiding van de alarmerende uitkomsten van deze nota liet Gedepu teerde staten onderzoeken of dit ook voor Zeeland geldt. De uitkomst van dit onderzoek staat in voomoemde bro chure. Hierin worden de belangrijkste conclusies uit het rapport voor de Pro vincie nagegaan en met enkele regio nale voorbeelden geïllustreerd. Verdroging heeft in de duinen boven dien een vermestend effect door reac ties in de bodem. Gevolg is een verrui- ging en dichtgroeien met struweel, waardoor ook soorten van open en droog terrein verdwijnen. Dit betekent dat de karakteristieke, en internationaal belangrijke, vegetatie op de rand van afgrond balanceert. Door deze veranderingen vertrekken de in moeras en water broedende vo gels zoals dodaar, winter- en zomert- aling en de rietzanger. gels als grauwe gors, kwartel. Sinds kort gaat ook de veldleeuwerik snel achteruit. Ook de kalk- en warmteminnende hooilandvegetaties op de Zeeuwse bloemdijken worden bedreigd door verruiging. De dijken vormen een leef- en rustgebied voor vogels en kleine zoogdieren (amfibieën, reptielen, vlin ders en diverse insekten. Al met al kon geen positief beeld wor den geschetst over de toestand van de Zeeuwse natuur. Juist de soorten en levensgemeenschappen waaraan in Zeeland de hoogste waarde moet wor den toegekend, hebben het moeilijk. Over paddestoelen is in het algemeen, door het vrijwel ontbreken van histori sche gegevens, weinig te zeggen. Positief is in ieder geval de ontwikke ling voor deze soortengroep in de bos sen die werden aangelegd op de na af damming drooggevallen gronden. Een andere methode is het aanleggen van nieuwe natuurgebieden. Hiermee krijgen gevoelige en aan grote opper vlakte gebonden soorten nieuwe le venskansen. De Provincie probeert met plannen als Kerend Tij, de nota Veiligstelling na tuurgebieden en het Natuurbeleids plan de achteruitgang te stoppen. Het beleid verkeert weliswaar nog meren deels in de planvqrmende fase. OUDDORP - De bezoekers van Dis cotheek de Kreek aan de Boompjes in Ouddorp kunnen woensdag 27 juli kennis maken met de Safari Adven ture Tour. OUDDORP - Gedurende de maan den juli en augustus worden weke lijks op dinsdag excursies gehou den door natuurterrein de Kwade Hoek nabij Ouddorp. Het gaat om een initiatief van het Insti tuut Voor Natuurstudies (IVN) en de vereniging Natuurmonumenten, waar aan iedere belangstellende kan deel nemen. De Kwade Hoek iseen kwetsbaarduin- gebied dat niet toegankelijk is voor een groot publiek. De zee heeft veel invloed op het terrein. In de winter lopen grote delen onder water. Op het brede strand is te zien hoe zich allerlei duintjes vormen die bij storm van vorm veranderen of volledig worden weggespoeld. Achter de duinen liggen strandvlaktes en prachtig begroeide duinvalleien. De verschillen tussen zoet en zout in de bodem zorgen voor een rijke planten wereld en ook is het gebied rijk aan vo gels. Deelnemers aan de excursie dienen van tevoren een kaartje te kopen bij de VW Ouddorp. De excursies beginnen steeds om 19.00 uur. kantiegangers in 't Alte Uus begonnen ze daarbij aan een nieuwe hobby: het maken van aquarellen. Het werk van de 62-jarige oud-tech- nisch tekenaar en de 63-jarige vrouw worden voor het eerst getoond aan een groter publiek. Ze zijn te zien tijdens de openingstijden van het Deltahotel. Tijdens deze avond kunnen prijzen ge wonnen worden, waaronder een weekend stappen in Parijs voor twee personen. Vervolgens strijden de win naars in Parijs voor een heuse jeep-sa- fari. Dezelfde prijzen zijn vrijdag 29 juli te winnen in het programma The Jung le op Radio 538. Zeeland is altijd eën vrij bosarm gebied geweest. De bossen zijn schaars en liggen versnipperd. Ten opzichte van de rest van Nederland valt de verzuring mee, maar in Zeeland heeft men te kampen met problemen als iepziekte en bacterievuur. De natuurwaarden die oorspronkelijk in akkergebieden aanwezig waren zijn als gevolg van dit intensieve gebruik veelal verdwenen. Typerende en streekeigen akkeronkruiden zijn uitge storven of zeldzaam geworden. Dat geldt ook voor kenmerkende broedvo- Diersoorten kunnen alleen overleven in een passende leefomgeving: Zonder knot- boom geen steemuil, zonder kokkel geen scholekster en zonder schoon water geen otter of zeehond. (Archieffoto). Het gaat slecht met de ecosystemen met een hoge graad van natuurlijkheid en variatie. Ook de, internationaal zo belangrijke, gebieden waar eb en vloed de natuur beïnvloeden en een grote rijkdom aan vogels en bijzondere plan tensoorten voorkomen, nemen nog steeds in omvang af. Soorten van zout tot brak en van vochtig, voedselarm milieu staan onder zware druk. RENESSE - In het Delta Hotel in Re- nesse is tot en met 15 augustus een expositie van aquarellen van me vrouw S. Hoevenberg en de heer B. van der Luur. Zeeland kent nog milieus met een hoge graad van natuurlijkheid zoals de Oos- terschelde, Westerschelde, Voordelta en de duinen. Maar, net als in de rest van Nederland, is in Zeeland een dui delijke algemene ontwikkeling te zien van veranderingen in de natuur. Met de soorten uit de meeste milieutypen gaat het slechter en ook met de stabiele zout-milieus met schoon helder water gaat het slecht. Dit heeft tot gevolg dat het met andere milieutypen weer beter gaat. Dit betreft sterk door de mens beïnvloedde en dus weinig natuurlijke milieus, die vrij soortenarm zijn. Twee vakantiegasten die jaarlijks hun vakantie doorbrengen in Burgh- Haamstede. Via de cursussen voor va- Ook allerlei reptielensoorten worden door de verdroging bedreigd. Maatre gelen tegen de verdroging, zoals het aanleggen van de slufter op de Neeltje Jans, het op gang laten komen van ver stuivingen (Meeuwenduinen) en het vasthouden van water (dichtschuiven van het waterwinkanaal Oranjezon) hebben hun vruchten al afgeworpen, evenals de maatregelen tegen verrui ging door begrazing. In het Zeepe zijn verschillende plantensoorten weer hersteld. Het grootste gevaar voor het voortbe staan van de karakteristieke vegetatie van de duinen, is de verdroging als ge volg van de drinkwateronttrekking. Onder natuurlijke omstandigheden zou ongeveer één derde van het op pervlak (ruim 5.000 hectare) vochtig tot nat zijn. Dit areaal is in de loop der tijd echter ingekrompen tot hooguit enkele tientallen hectaren. In droge jaren blijft hier vrijwel niets van over, minder dan één procent. Ook met de duinen gaat het slecht. Het oppervlak van de Zeeuwse duinen is vrijwel gelijk gebleven, maar kwalitatief zijn er grote veranderingen opgetre den. Het poldergebied neemt verreweg het grootste deel van het landoppervlak van Zeeland in beslag. Het is overwe gend intensief gebruikt akkerland (82 procent van het Zeeuwse landopper vlak is in intensief agrarisch gebruik). André Knevel is voor een concerttour- nee van twee maanden in Nederland. In Canada is Knevel vooral bekend om zijn manier van improviseren. Vooral zijn improvisaties over psalmen en geestelijke liederen zijn zeer geliefd. Op het programma van 6 augustus staan dan ook veel improvisaties, met aansluitend samenzang. De in Bussum geboren organist is op zeer jeugdige leeftijd begonnen met het volgen van piano- en orgellessen. Zijn leraren waren onder anderen Rut ger van Mazijk, Willem Hendrik Zwart en drs. J. A. M. van Stokkum. Op 19-ja- De grauwe gors is vrijwel uitgestorven in Zeeland en de geelgors en, sinds kort, ook de boompieper gaan achter uit. Maar soms zijn er positieve ontwik kelingen: De roodborsttapuit is, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, sterk toegeno men en de patrijs handhaaft zich hier in tegenstelling tot de rest van Nederland goed. Ook over vlinders zijn te weinig gege vens bekend om harde uitspraken te doen. Met name waarnemingen van soorten die hoge milieu-eisen stellen, vormen een aanwijzing dat negatieve landelijke tendens ook voor Zeeland opgaat. Kleinschalige projecten hebben hun nut ook bewezen, zoals de slufterop de Neeltje Jans en de aanleg van drink- poelen en milieu-vriendelijke oevers. Deze dragen bij tot de vermindering van versnippering. Voor het stoppen van de achteruitgang in oppervlak van één van de belangrijkste Zeeuwse waarden, de slikken en schorren, ligt helaas geen oplossing in het verschiet. De komende jaren zal, volgens de Pro vincie, de uitvoering gestalte krijgen en de eerste, reeds uitgevoerde, plannen wijzen erop dat de gekozen richting kansrijkis. Tot zaterdag 30 juli zijn in de kerk hout- snedes te zien van Flip van der Burgt (1927-1977). Het werk van Van der Burgt wordt gekenmerkt door kracht en ogenschijnlijk grove lijnen, die sub tiele emoties oproepen. Verder combi neert hij engagement en relativering. Vooral dat laatste is de reden geweest om dit toch al wat oudere werk op nieuw te exposeren. Met name een keuze uit de serie ’Bijbel zwart/wit' is in de kerk te zien. BURGH-HAAMSTEDE - In de kerk in Burgh wordt een tentoonstelling georganiseerd door de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Burgh in samenwerking met de Stichting Westerschouwen Kultureel. rige leeftijd gaf hij zijn eerste concert. In 1975 emigreerde hij naar Canada. In Toronto heeft hij zijn studie voortgezet voor het behalen van verschillende di ploma’s. Momenteel is Knevel kerkor ganist in St. Catherine. Hij geeft regel matig concerten in Canada en de Verenigde Staten. Ook in Europa werd hij meerdere keren uitgenodigd. Te vens begeleidt hij in Canada diverse bekende koren. Ook heeft de organist diverse C.D.’s op zijn naam staan, waaronder een improvisatie-C.D. op genomen in de Evangelisch Lutherse Kerk in Den Haag. Eén van de maatregelen die de provin cie hanteert om de achteruitgang een halt toe te roepen is het aankopen van bestaande natuurgebieden. Dit is een vanouds effectieve manier. Het beheer van deze natuurgebieden vindt meest al plaats door natuurbeschermingsor ganisaties als het Zeeuwse Land- schap, Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. ■l

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 15