Enorm gevecht om wat je in je lijf voelt op ’t doek te krijgen Zomerbus rijdt weer Koningin bij opening Zeeland Cultuurmaand HOOG/LAAG WATER badkrant s Werk van Van Dijketezien in Uithoorn badkrant 3 Expositie werk Elly Mes in de Bewaerschole Onderwijs In Nico laas kerk Brouwershaven Oranje BURGH-HAAMSTEDE - Tot en met zaterdag 23 juli wordt in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede werk geëxposeerd van Elly Mes uit Haamstede. Haar jongste werk staat centraal tijdens de expositie, maar is er ook ouder werk van de kunste nares te zien. Tentoongesteld worden ongeveer 40 werken. ZIERIKZEE - Tijdens haar streekbezoek aan Schouwen-Dui veland op 30 augustus zal Hare Majesteit de koningin vrijwel zeker de onlangs gerestaureerde St. Nicolaaskerk in Brou wershaven bezoeken. In haar aanwezigheid zal in deze kerk de Zeeland Cultuurmaand worden geopend. Opvallend Hoogwater Kop Goeree Hoogwater (foto: Marijke Folkertsma). Schilderes Elle Mes voor het schilderij De Eerste Steen. Hoogwater Oplage 24.000 Redactie: Renesse 14 juli 15 juli 16 juli 17 juli 18 juli 19 juli 20 juli 21 juli 22 juli 23 juli 06.26 07.17 08.15 09.31 10.35 11.46 00.16 01.16 02.09 02.57 06.41 07.29 08.28 09.36 10.46 11.56 00.28 01.27 02.21 03.08 08.15 08.55 09.40 10.35 11.40 00.05 01.25 02.45 03.50 04.45 18.51 19.42 20.45 21.55 23.05 19.05 19.56 20.56 22.06 23.16 20.15 21.00 21.55 22.55 12.52 13.47 14.37 15.25 13.06 14.01 14.50 15.38 12.55 14.05 15.20 16.15 17.10 Mevrouw Mes stortte zich op de studie en niet veel later begon zij als docente Middenschouwen zal bezichtigen. „De hele streek bekijken is een beetje veel. Er is me verteld dat er een voor keur is voor bepaalde projecten,” aldus Den Boer gistermiddag. Een ambtenaar van de Rijksvoorlich- tingsdienst wilde de genoemde pro- gramma-onderdelen ontkennen noch bevestigen. boekhouden opeen MEAO. Later haal de ze ook haar akte Handelsweten- schappen. In 1988 zette ze een streep onder haar werk als docente. „En toen kwam de behoefte aan schilderen weer naar boven. In 1989 ben ik full time begonnen met schilderen en ben ik ook weer lessen gaan volgen”, aldus mevrouw Mes. ZIERIKZEE - Sinds kort rijdt de Zo merbus weer. Voor het vierde jaar wordt deze speciale busdienst inge zet voor toeristen langs de Zeeuw se- en Zuidhollandse kust. Tot en met 27 augustus rijdt de Zomerbus dagelijks op Schouwen-Duiveland, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen enVoornePutten. Zomerbusfolders en -plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de chauffeur van de Zomerbus, de VW’s langs de kust en de meeste recreatieondernemingen. mij altijd met het bedenken wat ik op het doek kwijt wil en welke afmeting het moet krijgen”. Pas daarna begint het echte schilderwerk. Sluitingstijd advertenties: Vrijdag voor de verschijningsweek. Uitgave en druk: Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 14300 AA Zierikzee telefoon 01110-16551 telefax 01110-14315 Tijdens kantooruren 01110-16551 Advertentieverkoop: Voor zowel Schouwen-Duiveland als Goeree-Overflakkee 01110-16551. BURGH-HAAMSTEDE - In het Noordhollandse Uithoorn wordt tot en met 4 augustus een expositie ge houden van schilderijen, objecten en foto’s van tien Zeeuwse kunste naars. Er is onder meer werk te zien van Marinus van Dijke en Teja van Hotten uit Burgh-Haamstede. Zierikzee 14 juli 15 juli 16 juli 17 juli 18 juli 19 juli 20 juli 21 juli 22 juli 23 juli De expositie kreeg het thema 'Water; vriend of vijand?’ mee en richt zich op de relatie tussen zee en land. Van Dijke (1952) woont en werkt na enkele om zwervingen weer in zijn geboorte plaats en houdt zich bezig met het duinlandschap in zijn directe omge ving. Met name de laatste jaren ver werkt hij duinmateriaal in zijn schilderij en. Op de expositie zijn twee recente zandschilderijen te zien. Teja van Hoften (1951woont en werkt eveneeens in BurghHaamstede. Haar keramisch werk houdt zich vooral bezig met de elementen: aarde, water, wind en vuur. Twee meerdelige vloer- sculpturen maken deel uit van de ten toonstelling. De expositie wordt gehouden in de Olievaar in Uithoorn aan de Anton Phi- lipsweg 2 en is van woensdag tot en met zondag geopend van 11.30 tot 17.30 uur. Mevrouw Mes schildert, zo zegt ze zelf al haar hele leven. „Ik heb altijd heel graag getekend”, aldus mevrouw Mes. „En ik ben later als hobby schilderles gaan volgen”. Haar opleiding tot beel dend kunstenares kreeg mevrouw Mes van 1954 tot 1960 van de kunst schilders G. van Zwieten en F. Boers. Na haar huwelijk in 1956 ontdekte me vrouw Mes bij zichzelf dat het huishou den voor haar niet - zoals zij het zelf uit drukt - levensvullend was. Ook waarnemend gemeentesecreta ris H. Vogel van Bruinisse wilde niets vertellen over het koninklijk bezoek. „Maar ik kan u wel vertellen dat hier de laatste dagen alles in oranje is gehuld.” Maar of dat iets met het koninklijk be zoek van doen heeft, valt te betwijfelen Speciale uitgave voor de recreant op Schouwen-Duiveland en Goe ree-Overflakkee, onder redactio nele eindverantwoording van de Zierikzeesche Nieuwsbode. De Badkrant verschijnt in het zomer seizoen veertien keer en is op tal van plaatsen, zoals winkels, cam pings en VW-kantoren gratis ver krijgbaar. Ook wordt de Badkrant in enkele gebieden huis-aan-huis be zorgd. Tijdens hoogwater te Bruinisse: ±10 minuten later dan Renesse. (Bij open Stormvloedkering). Tijdens hoogwater te Westenschou wen: ±10 minuten vroeger dan Re nesse. Laagwater ±6 uur later dan bovenge noemde tijden. Er ligt nog niet meer dan een concept- programma. Ik weet nog niet wat de koningin daar mee wil en dus kan ik er nog geen mededelingen over doen.” Elk jaar gaat zij tien dagen naar Duits land om daar mee te doen aan een workshop. „Dat betekent voor mij een enorme injectie. Dat is voor mij een ar tistiek bad”. Deze zomer gaat me vrouw Mes ook naar de Internationale Sommer Academie in Salzburg. In een vaste uurdienst worden cam pings en bungalowparken langs de kust verbonden met strand, steden en attracties. Voor de Zomerbus worden speciale plaatsbewijzen verkocht, die in de meeste gevallen ook geldig zijn op de reguliere ZWN-lijnen. Speciale kortingsaanbiedingen voor reizigers met een Zomerbusplaatsbe- wijs zijn bedoeld om het gebruik van de Zomerbus extra te stimuleren. Zo kent Schouwen-Duiveland een speciale toeristenpas met gratis bon nenboekje voor busvervoer en kortin gen op het hele eiland. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de Zo merbus een goede verbinding met Knokke en vandaar op de Kusttram naar De Panne. De Rijksvoorlichtingsdienst gaf des gevraagd de route vrij die de koningin I dinsdag 30 augustus zal volgen. Opvallend in het rijtje van te bezoeken gemeenten is het ontbreken van Mid denschouwen. Burgemeester W. den Boer hoopt dat dekoningin op doortocht van Zierikzee naar Westerschouwen de inlagen van 14 juli 15 juli 16 juli 17 juli 18 juli 19 juli 20 juli 21 juli 22 juli 23 juli Te beginnen in Bruinisse zal achter eenvolgens Sirjansland, Zierikzee, Westerschouwen en aan het eind van de middag Brouwershaven worden aangedaan. De laatste tijd houdt mevrouw Mes zich vooral bezig met het schilderen van mens-figuren. De sfeer wordt bepaald door ontmoetingen, intermenselijke relaties. „En dat kan een gesprek zijn, of een partijtje. Waar het om gaat is dat het schilderij een gemoedstoestand uitdrukt”, aldus mevrouw Mes. Een van de in de Bewaerschole geëxpo seerde werken draagt de titel De eerste steen. Het schilderij is geïnspireerd op woorden uit de Bijbel: Hij die zonder zonden is werpe de eerste steen. Het doek toont een mensfiguur die dee moedig het hoofd buigt voor een ander. „Maar mensen zien er soms iets heel anders in. Pas als ik uitleg wat ik met het schilderij bedoeld heb zien ze het ook terug in het schilderij”. Een ander schilderij dat bij de be schouwer voor de nodige verwarring zorgde toonde de oer-elementen water, lucht, aarde en vuur. Veel men sen zagen er echter iets heel anders in en mevrouw Mes werd veelvuldig ge complimenteerd voor 'dat prachtige schilderij van die haan’. „En toen heb ik het uiteindelijk toch ook maar De Haan genoemd”, vertelt mevrouw Mes. „Je ziet ook vaak dat titels maatgevend zijn voor de manier waarop mensen naar een schilderij kijken. Daarom ben ik er heel voorzichtig mee geworden”. Op de expositie in De Bewaerschole is ook een aantal Mandala’s tezien. Man dala’s zijn cirkelvormige afbeeldingen waarbij de maker een ontmoeting heeft met het onbewuste. Volgens de Duitse psycho-analist Carl Gustav Jung on dersteunt de ronde vorm van een Man dala (Mandala is Sanskriet voor cirkel) de concentratie door het psychische blikveld min of meer cirkelvormig te be perken en op het centrum te richten. „Dat zie ik zo/En beetje als vingeroefe ningen van de ziel”, aldus mevrouw Mes. Mevrouw Mes is niet het type kunste nares dat met de schildersezel de vrije natuur intrekt. „Ik denk altijd, dat kan ook met een fototoestel”, aldus me vrouw Mes. Zij begint haar dag met een ochtendwandeling. Daarna drinkt zij koffie met haar echtgenoot en daarna vertrekt zij naar haar atelier aan het Duinwegje. „Een schilderij begint voor Mevrouw Mes schildert, zo zegt zij zelf, infasen. „En dan komt er altijd een mo ment waarin het doodstil is in mijn hoofd. Heerlijk vind ikdat. Dan luister ik naar mijn ziel, en dan geef ik een laatste streep. De finishing touch. Een schil derij maken is voor mij altijd weer een enorm gevecht. Ik wil wat er in mijn lijf zit op het doek krijgen. Dat is voor mij de uitdaging”. 1 Het bezoek aan Westerschouwen zal volgens burgemeester H. Tees in het teken staan van natuur en recreatie. Naar verluidt zal Beatrix in Zierikzee een bedrijfsbezoek brengen aan de Koninklijke Zeelandia. Aanvankelijk werkte mevrouw Mes vooral in aquarel. „Later ben ik overge gaan op dekkende verf en tegelijkertijd is mijn werk ook meer abstract gewor den”, aldus mevrouw Mes. Zij tekent daar meteen bij aan dat het meer gaat om abstraheren van herkenbare vor men dan om volledig abstract werk. „Ik werk graag aan de hand van thema's. Ik ben eerst begonnen met stemmingen: een weerbericht, een zonsondergang. Later ben ik me bezig gaan houden met de elementen: water, lucht, vuur en aarde".

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 3