DEZE WEEK Nieuw actieprogramma voor toerist en recreant Expositie van foto's Kop van Goeree in Ouddorp Groep inwoners Westenschouwen beducht voor recreatie in polder Uitersten menselijke natuur in schilderijen Roelof Roth 60e JAARGANG GRATIS KRANT IN REKREATIELAND 14 JULI 1994 Democratie Trekpleister 3 Expositie Elly Mes in de Bewaerschole 8 Bungalowpark Zeeland Village bij Scharendijke 9 Elk glas is een gevaar op de weg 11 Pleisterplaats meer dan 100 jaar rustpunt Toten met 21 juli in Noordhavenpoort Wethouder: ’Gebied wordt er alleen maar mooier op’ WESTENSCHOUWEN - Hun vrij uitzicht over het open polder gebied van de Westlandpolder is een aantal inwoners van Westenschouwen zeer lief. De Westenschouwenaars in kwestie zijn dan ook bezorgd over de Regiovisie Schouwen- West waarin de Westlandpolder wordt bestempeld als een gebied waar de Blauwe Koers gevaren mag worden. Hetgeen in de praktijk betekent dat recreatieve ontwikkelingen - zij het op beperkte schaal - in het gebied worden toegestaan. MIDDELHARNIS - De regionale werkgroep recreatie en toe risme Goeree-Overflakkee heeft in samenwerking met de Marktplan Adviesgroep een toeristisch-recreatief actiepro gramma voor Goeree-Overflakkee ontwikkeld. F bad krant J Wethouder Veerhoek: ’Wat wij als gemeente willen is caravans weghalen uit kwetsbare gebieden.(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In galerie Noordhaven poort in Zierikzee is tot en met 21 juli een expositie van schilderijen van Roelof Roth uit Thorn. Het thema ’Een onmogelijk compro mis’ loopt als een rode draad door de expositie en ook door het leven van de kunstschilder en ambtenaar Roth. Ge boren in 1947 als zoon van een beeld houwer bleek al vroeg zijn artistieke begaafdheid. Een toekomst als kunst schilder teek voor de hand te liggen, maar het pakte anders uit. Roelof Roth werd ambtenaar en ging wetten maken voor gepensioneerde militairen. Daarnaast bleef hij altijd schilderen en doet dat op 47-jarige leeftijd meer dan ooit. Het lang geleden gesloten en steeds hernieuwde compromis tussen ambtenarij en schilderkunst lijkt gaan- OUDDORP - In 't Blaeuwe Huus aan de Bosweg in Ouddorp zijn tot en met 29 juli foto’s van Leen verhage te zien over zijn geboortestreek de Kop van Goeree. hun toespraak maakten zowel me vrouw Blok als de heer Kraayeveld van Hemert duidelijk ook voor de toekomst zich te willen inzetten voor de toeris tisch recreatieve ontwikkeling van Goeree-Overflakkee. De rust en ruimte en de kust zijn de sterke kanten van Goeree-Overflakkee. Op basis van deze produktomschrijving is in het rap port een lijn uitgezet voor de toekomst. Er worden voorstellen gedaan voor verschillende kleine en grotere projec ten. Nieuwe initiatieven, maar ook uit breiding van bestaande activiteiten zoals de Omloop van Flakkee die in de wijde omtrek bekend is. In het rapport wordt aangegeven hoe de bestaande projecten verbeterd en/of uitgebreid kunnen worden. deweg onhoudbaar te worden. De te genstellingen, dilemma’s en ambiva lentie zijn terug te vinden in de schilde rijen van Roelof Roth. Het gaat echter om tegenstellingen waarmee ieder mens wordt gecon fronteerd, in zichzelf en in zijn relaties met anderen. Onverbloemd, maar ner gens oordelend toont Roth de uiter sten van de menselijke natuur. Agres sie en tederheid. Macht en overgave. Onverschilligheid en aandacht. Af stand en nabijheid. Hij schildert de mens als kruitvat van emoties en con fronteert de bezoeker op die manier met de duistere kanten van de eigen ziel. Galerie Noordhavenpoort is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Be halve op maandag. Er zijn kleurenfoto’s te zien van onder meer de oude moerbeiboom op de Kleistee en bloemzaadruiters aan de Kommersweg en het Mannenpad. Wiggers stelde tijdens die bewuste hoorzitting dat praktisch de hele bevol king van Westerschouwen het open poldergebied met vrij uitzicht gehand haafd wil zien. „Zonder campings of bossages”, aldus Wiggers. Wiggers merkte verder op dat het gebied in kwestie zowel voor de inwoners van Westerschouwen als voor de toeristen een trekpleister is. Een andere inspre ker viel hem bij met de opmerking dat in zijn visie recreatie niet thuishoort in een open poldergebied. het zoiets is van ’Overal, maar niet in mijn achtertuin’, aldus Veerhoek. Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat het nog allerminst zeker is dat er op de plaats in het poldergebied die men nu op het oog heeft ook daadwerkelijk een natuurcamping wordt gereali seerd. „Het kan ook best zo uitkomen dat er voor een andere locatie gekozen wordt”, aldus Veerhoek. Jaren geleden vertrok Verhage naar Tholen, maar het prachtige landschap rond Ouddorp vergat hij niet. Na expo sities in Tholen en Sint Maartensdijk brengt hij de foto’s nu iets dichter bij de oorsprong. De titel van het rapport is: Goeree- Overflakkee: Eiland van kust, rust, na tuur en ruimte. Onlangs bood de voor zitter van de werkgroep, de heer L. X. den Hollander het eerste exemplaar aan aan de voorzitter van het Interge meentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee, mevrouw Sleur- ink-Rabbinge. Naast vertegenwoordi gers van diverse betrokken instanties waren die avond ook aanwezig, me vrouw Blok, gedeputeerde van de Pro vincie Zuid-Holland en de heer Kraaye veld van Hemert, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorZuid-Holland. Deze organisaties hebben, samen met het ISGO een grote bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het rapport. In Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen is niet onder de in druk: „Als daar al recreatie komt wordt het een natuurcamping. En naar mijn idee wordt het gebied daar alleen maar mooier door”. Van meet af aan heeft de Regiovisie Schouwen-West onder een aantal in woners van Westenschouwen voor de nodige opschudding gezorgd. Tijdens een hoorzitting over de regiovisie in de cember 1993 omschreef A. Wiggers uit Westenschouwen het eventueel mo gelijkheden voor recreatie scheppen in het open poldergebied als: ’Een ramp voor de Westlandpolder’ Douw riep tijdens de commissieverga dering uit dat als de plannen onver hoopt door zouden gaan, dat in zijn ogen betekent dat de macht van de dictatuur heeft gezegevierd. „Alle ui tingen over democratische besluitvor ming, ook in deze kring bij herhaling door bestuurders geuit, zijn dan holle frasen geweest”, aldus Douw. Onzin volgens Veerhoek. „Er is absoluut geen sprake van dicta tuur van de macht. Integendeel: het gaat juist om democratie. Als de ge meenteraad tegen de plannen stemt gaat het feest niet door. Zo simpel is dat. Ik vind ook dat de bezwaarmakers in kwestie wat dat betreft nogal hoog van de toren blazen”. Volgens Veerhoek is op dit moment nog geen duidelijkheid te geven over de toekomst van het gebied. Hij stelt dat zowel gemeente, Landbouwschap als Recreatieondernemers op dit mo ment nog wat huiverig zijn voor een landinrichtingsproject. „Er leven wat dat betreft nog een heleboel vragen en daar wil men eerst helderheid over”, aldus Veerhoek. Hij hoopt wel dat nog dit najaar meer duidelijkheid zal ont staan. De expositie is te bezichtigen geduren de de openingstijden van de VW Oud dorp; Van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 12.00 en 13.00 en 17.00 uur en op zaterdag van 8.30 tot 12.00 en 13.00 en 16.00 uur. Onlangs was het J. Douw uit Westen schouwen die het tijdens een vergade ring van de commissie ruimtelijke or dening van de gemeente Westerschouwen nog eens dunnetjes overdeed. Hij dook allereerst terug in de tijd met de opmerking dat in 1985 door het toenmalig collegezou zijn toe gezegd dat in Westenschouwen geen recreatieve ontwikkelingen zouden plaatsvinden. Volgens Douw was hem eertijds toen hij zich in de Westlandpol- der vestigde beloofd dat hij nog min stens 25 jaar van zijn vrij uitzicht zou kunnen genieten. Hij concludeerde dat men zich aan die belofte dreigt te ont trekken. Volgens wethouder Veerhoek is er ab soluut geen sprake van dergelijke be loftes. „Ik heb mijnheer Douw ook uit gedaagd om dat hard te maken. Maar daar werd niet op gereageerd”. Zowel Wiggers als Douw zeiden te spreken namens praktisch de hele bevolking van Westenschouwen. Veerhoek plaatst daar zo zijn kanttekeningen bij. „Het zijn tot nu toe allemaal mensen uit dezelfde hoek geweest. En als zij zeg gen dat zij praktisch voor de hele be volking spreken laat ik dat voor hun re kening”, aldus Veerhoek. „Ik heb zelf een beetje het gevoel dat

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 1