Samenwerking van Behoud Hoogaars en Museumhaven I i Pleisterplaats in Oosterland meer dan honderd jaar rustpunt SUmF I kunnen slechts ten dele worden uitgevoerd Woonwensen van oudere Wijziging Parketstudio in Goes 11 badkrant t Lolletje Amicaal Duiventil Hoogaarzen Onderzoek naar beleid aanpasbaar bouwen Op publicitair gebied OOSTERLAND - Gebroederlijk staan ze naast elkaar. De vrachtwagens op het parkeerterrein bij Wegrestaurant De Pleisterplaats in Oosterland. Wanneer de auto eerder uitge vonden was zouden de vrachtwagens reeds voor de eeuw wisseling een plaatsje hebben kunnen vinden langs de kant van de weg. De Pleisterplaats werd immers in 1882,22 febru ari om precies te zijn, ingeschreven bij de Kamer van Koop handel. ZIERIKZEE - De Stichting Museumhaven Zierikzee (SMZ) en de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) zijn op publicitair ge bied een samenwerkingsverband aangegaan. Onlangs is de eerste Consent uitgekomen, een uitgave over de oude Zeeuwse zeilvaart, die is samengesteld uit bijdragen van de SMZ en SBH. ZIERIKZEE - De woonwensen van ouderen in de sociale sec tor, die zijn aangewezen op de bestaande woningvoorraad kunnen maar gedeeltelijk worden gerealiseerd. Die conclusie wordt getrokken in het rapport ’Geen drempel te hoog’. Een onderzoek naar Zeeuwse sociale huurwoningen die geschikt zijn voor ouderen. En naar het beleid van gemeenten en wo ningcorporaties met betrekking tot aanpasbaar bouwen. De Natio>nale Woningraad en de provincie Zeeland, die het on derzoek uitvoerden, zijn van mening dat er voor gemeenten en woningcorporaties een forse opgave ligt. 1 Toen TMC Goes zich in 1993 aansloot bij de wereldwijd opererende franchi- rechtstreeks vanuit de fabriek uit Duitsland geïmporteerd. Wanneeriemand Sonjazo hoort praten is het net of ze het over haar eigen kin deren heeft. „Het belangrijkste is dat ze zich prettig voelen, want ze zitten tenslotte allemaal liever thuis dan hier. Deze jongens moeten hard werken. Dus moeten ze ook goed eten. Bij ons gaat alles vers in het pannetje, net zoals thuis. Ik zeg altijd maar zo: Ik maak het eten zoals ik het zelf wil krij gen." se-organisatie Parketstudio, werd het bestaande assortiment zachte vloer bedekking uitgebreid met parket-, la minaat- en kurkvloeren. Dit bleek een schot in de roos. De consument kon ter plekke alle soorten vloerbedekking met elkaar vergelijken, hetgeen door velen enthousiast werd ontvangen. Vanuit de SMZ wordt gewerkt aan het behoud van historische vaartuigen 3477 op Schouwen-Duiveland. Deze huizen hebben één woonlaag, centrale verwarming, een buitenruimte van vier vierkante meter, de voorzieningen op een afstand van maximaal 500 meter en zonder treden toegankelijk. Ze zijn voldoende om ongeveereen derde van deouderen in de sociale sectorte voor zien van een woning. De vernieuwde Consent is in de gs- zaal van het provinciehuis in Middel burg in ontvangst genomen doorCom- missaris van de Koningin drs W. T. van Gelder. De SBH probeert zoveel mogelijk hoogaarzen, oude Zeeuwse vissers boten, op het water te houden. 58 ie )4 Aad vult haar aan: „Het hoeft allemaal niet zo commercieel te gaan. Er moet ook tijd zijn voor een lolletje en een praatje. Zolang je er maar geen potje van maakt.” niet langs een internationale route ligt. Dat was wel anders toen alleen de Gre- velingendam er nog maar lag. „Toen kwam alles langs. Maar als de chauffeurs nu van Europoort naar Vlis- singen moeten dan gaan ze via de Brouwersdam. Daarbij komt dat vrijwel in iedere vrachtwagen een koffiezetap paraat zit en dat de ritten van de chauffeurs zeer strak gepland worden. Daar hoor ik ze tenminste veel over kla gen", aldus Aad. Een bewijs van Sonja’s stelling dat Jan en allemaal over de vloer komt wordt direct geleverd. De vertegenwoordiger heeft zijn plaats achter het stuur van zijn auto nog niet ingenomen of een wielrenner, een ’Polleke’ volgens Aad, komt na een kopje koffie om een stem pel vragen, waarmee hij bij thuiskomst kan tonen waar hij allemaal geweest is. Bij het verlaten van het café loopt hij een plaatselijke boer tegen het lijf, die even later zijn vertrouwde stek aan de bar heeft ingenomen. Dagelijks van 7.00 tot 22.00 uur in de weer brengt niet het beeld naar voren van een rustig bestaan. Dat is het ook niet, verzekert Sonja. „Maar het is wel gezellig en het wordt gelukkig nooit een sleur, want dat is dodelijk. We weten nooit wie, wat en hoeveel er komt. En ook al komen de chauffeurs wel eens op een tijd die niet zo prettig is. Altijd kan er wel iets geregeld wor den, want anders moet ik nee zeggen en dat kan ik niet. En als het dan toch moet, dan moet het ook goed, want ik heb graag dat ze terugkomen.” „Van alles komt er binnen. Vertegen woordigers, wielrenners, chauffeurs, schoolkinderen. Van arm tot rijk. Ik zou niet weten welke mensen hier niet komen”, zegt Sonja, die het wegres taurant om deze reden gekscherend een duiventil noemt. Hoeveel gasten er komen en wanneer? Daar valt geen peil op te trekken. „Dat is afhankelijk van wat erop de weg zit. En dan nog weetje het niet. Wanneer je denkt dat het een rustige dag wordt is het hartstikke druk en wanneer je ingesteld bent op een topdag valt het juist tegen”, aldus Aad. Een reden voor deze wisselvalligheid is gelegen in het feit dat het restaurant GOES - Parketstudio Goes heeft zijn naam en winkelformule gewijzigd. Voortaan heet de Parketstudio Par- dio Parketstudio en worden de par ket-, laminaat- en kurkvloeren Tijdens het onderzoek naar ouderen- geschikte woningen en het woonbe leid in Zeeland werd gebruik gemaakt van de Seniorentabel, een landelijk aanvaard consumentenkeurmerk voor ouderenhuisvesting. De Seniorentabel werd opgesteld door de ouderenbon den en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV). Ze kan zowel worden gebruikt als programma van eisen bij nieuwbouw- en verbeterings- projecten als instrument om de ge schiktheid van bestaande woningen te toetsen. De doelgroep waarvoor het onderzoek werd uitgevoerd zijn men sen van 55 jaar en ouder. Een groep die in Zeeland 25,6 procent van de bevol king vormt (landelijk is dat 22,3 pro cent). Bijna de helft van die groep woont in een sociale huurwoning. Officieel onder de naam Pleisterplaats De Treffer, maar die naam zegt bijna niemand meer wat. „Hiervan het dorp noemen ze het nog steeds Even Bui ten, naar de vroegere tramhalte van de RTM. Maar eigenlijk heet het gewoon De Pleisterplaats”, aldus Sonja de Jonge, die samen met haar man Aad en dochter Angelique, het bedrijf nu al weer ruim zes jaar runt. De Pleisterplaats is een echt familiebe drijf. Gedrieën staan ze van 7.00 tot 22.00 uur klaar voor hun gasten, die voor een groot gedeelte uit chauffeurs bestaan. Sonja staat achter het for nuis, Aad doet de bediening en Angeli que helpt haar vader en zwaait de scepter in de snackbar. Deze werd drie jaar geleden geopend en is zo’n suc ces dat uitbreiding noodzakelijk is. Het is niet hun eerste zaak op Schouwen- Duiveland. In Kerkwerve zijn ze jaren lang uitbaters van het dorpscafé ge weest. Aad werkte toen nog in de Rotterdamse havens en hielp Sonja's avonds in het café. Dat was allemaal iets te veel van het goede. Aad wilde wel doorgaan in de horeca, maar dan in een dagzaak. Uiteindelijk werd dit in 1988 Wegrestaurant De Pleisterplaats. De meeste chauffeurs zijn vaste klan ten geworden of waren dat al voordat Aad en Sonja de zaak overnamen. Ondertussen is er een relatie met hen ontstaan. „Ze praten makkelijk en zijn eerder geneigd amicaal te worden. De chauffeurs die in hun auto overnachten missen de uitlaatklep die anderen thuis hebbenDan word je erbij betrokken en je betrekt hen er ook bij. Dat is leuk. On derling hebben ze dat ook. De saam horigheid is groot. Wij hebben nog nooit iets gemerkt van onenigheid onder de chauffeurs”, aldus Sonja. Dat het onderwerp van gesprek vaak vrachtwagens is, hoeft geen betoog. Bij de meesten is het dagelijks op de weg zitten net iets meer dan alleen maar werk. Door de band die ze met de chauffeurs hebben begrijpt Sonja ook dat ze niet altijd precies op etenstijd in het restau rant zijn. „Wanneer een chauffeur aan de late kant is en de deur staat nog open dan kan hij nog eten. Ook als het al tien uur is. Vaak zeggen ze dan 'doe maar iets makkelijks’, maar ik zeg dan altijd ’kies nu maar wat je lekker vindt’. Die pannetjes wassen we dan de vol gende morgen wel afBij deze service hoort ook een douche en het wekken de andere morgen om 7.00 uur, als een chauffeur daarom vraagt. Dat het er daarbij niet altijd zo toegaat als de etiquette vereist, weet ook Sonja. Zijzelf noch haar gasten storen zich daaraan. „Niemand kijkt lelijk wanneer het lepeltje niet goed op het schoteltje ligt. Klantvriendelijkheid en een flinke dosis mensenkennis, dat is wat je nodig hebt. Als je hier iemand neer zou zetten die strikt vakgericht te werk gaat, dan doet deze de zaak meer kwaad dan een onervaren iemand met een lach op zijn gezicht”, zegt ze. Tijdens het onderzoek bleek dat in Zeeland nauwelijks woningen zijn die aan alle eisen van de Seniorentabel voldoen. De onderzoekers signaleer den er 450. Deze woningen zijn onder meer 'rolstoeltoegankelijk’. Wanneer de eisen wat lager worden gesteld komt men tot 7940 ouderengeschikte woningen in heel Zeeland, waarvan Door de krachten op publicitair gebied te bundelen hopen beide stichtingen hun belangen naar buiten toe, aan een groter publiek beter kenbaarte maken. In Consent, dat oorspronkelijk een ini tiatief is van de SBH, zijn van nu af aan onder meer ook mededelingen over het aankoopbeleid, nieuws en wetens waardigheden te vinden van en over de SMZ. Ook is het blad wat vormgeving betreft veranderd. De eisen in de Seniorentabel trekken volgens de onderzoekers een te zware wissel op de geschiktheid van wonin gen voor ouderen, terwijl slechts een beperkt deel van de ouderen rolstoe- lafhankelijk is. „Aanpassing van de be staande voorraad woningen met het doel aan de eisen in de Seniorentabel te voldoen moet schier onmogelijk worden geacht”. Men is van mening dat het noodzakelijk is nieuwbouwwoningen aanpasbaarte bouwen voor alle categorieën woning zoekenden. Wanneer daarmee vanaf het begin van het bouwproces reke ning wordt gehouden, hoeft dit niet duurderte zijn, zo is gebleken uit expe rimenten. Tenslotte verdient het aan beveling om ook bij nieuwbouw in de duurdere (commerciële) sectoren (huur en koop) aandacht te geven aan de Seniorentabel en aanpasbaar te bouwen. :b Enerzijds moeten zij de bestaande wo ningvoorraad, voorzover mogelijk, ge schikt maken voor ouderen. Ander zijds moet bij nieuwbouw het aanpasbaar bouwen als standaard uit gangspunt worden genomen. Overi gens is de situatie in Noord-Zeeland, dus ook op Schouwen-Duiveland, nog het meest gunstig. Het huisvesten van ouderen is één van de belangrijkste volkshuisvestingsopgaven voorde ko mende decennia. Nederland vergrijst en ouderen willen steeds langer zelf standig blijven wonen. Omdat de bij drage, die daaraan kan worden gele verd door nieuwbouw, naar verwachting beperkt zal zijn, zal de be staande woningvoorraad steeds meer moeten voorzien in de woningbehoef te van ouderen. In het rapport ’Geen drempel te hoog’ wordt daarom de aanbeveling gedaan op lokaal niveau een beleid te ontwik kelen waarbij potentieel voor ouderen geschikte woningen in kaart worden gebracht. Dit met het doel in de komen de jaren aanpassingen aan te brengen die de woningen alsnog geschikt maken. Evenals in andere provincies zou in Zeeland een provinciaal stimule ringsfonds Ouderenhuisvesting in het leven moeten worden geroepen. Ge meenten zouden de naar het gemeen tefonds overgehevelde ’2000-rege- ling’ in moeten zetten ten behoeve van de stimulering van ouderenhuisves ting. voor het nageslacht en de tentoonstel ling van deze schepen of scheepjes in de museumhaven in Zierikzee. it H i i Met zijn drieën proberen Aad, Angelique en Sonja (v.l.n.r.) het de chauffeurs zo goed mogelijk naar de zin te maken. (Foto: Joop van Houdt). I

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 11