8 i Nieuwe reddingboot voor KNRM-station Burghsluis Eethuisje MacOld in tien jaar behoorlijk veranderd Koortslip kan vakantiepret na één dag zon verpesten Zeeuwse vliegvissers hebben hun eigen club z-. I M Echinacin Stick Politie succesvol bij bestrijding woninginbraken badkrant 23 Gratis Nederland X Vrijwilligers NEELTJE JANS - Het KNRM-reddingstation Burghsluis, gevestigd naast de Roompotsluis op Neeltje Jans, krijgt een nieuwe reddingboot. Het schip wordt 15,20 meter lang, 5,70 meter breed en krijgt een vermogen van 1320 pk. De kiel van het schip wordt binnenkort gelegd. Begin volgend jaar moet de ongeveer twee miljoen gulden kostende reddingboot operatio neel zijn. OOLTGENSPLAAT - Rob den Ouden uit Ooltgensplaat heeft dit jaar twee lustrums te vieren. Allereerst was het op 1 juni precies tien jaar geleden dat hij samen met zijn vrouw Wil, het ca-fetaria aan het Weespad in Ooltgensplaat begon. Daar naast viert Rob hetfeit dat hij dit jaar 25 jaar in de horeca werk zaam is. Naam ■f Groter en sterker schip vervangt de Koningin Beatrix KONINGIN BEATRIX Vlegel] Huidprobleemp/es zijn snei opgelost metEchinacin. opti- sftde eken laps- Over de gehele Nederlandse kust heb ben de medewerkers van de KNRM vorig jaar 1757 mensen uit en op zee De reddingoperaties worden gratis uit gevoerd. De exploitatie van de maat schappij kost per jaar zo’n acht miljoen gulden. Dit geld komt van schenkingen en donaties. De KNRM krijgt geen sub sidie van het rijk. ZIERIKZEE - Eén dagje zomerzon en duizenden mensen worden weer geplaagd door lippenblaasjes. Een bekend verschijnsel, omdat de aan maak van vitamine D uit zonlicht veel energie vergt met als gevolg vermin derde weerstand. Daarom noemt men dat verschijnsel ook wel ’zon- neblaasjes’ of gewoon koortslip. Probleem is echter hoe daar weer snel vanaf te komen. Stick. Deze stick is gemaakt van het pure perssap van de echinacea purpu rea (rode zonnehoed) en heeft bewe zen koorts - en lippenblaasjes sneller te kunnen genezen en soms zelfs ge heel te kunnen voorkomen. In negen van de tien gevallen wordt de tijd van die vervelende aandoening ge halveerd en teruggebracht tot nog maar een paar dagen. Bij een proef onder 222 patianten was 94 procent binnen vijf dagen ervan verlost. Van dezelfde plant komt ook Echinacin Zalf, voor allerlei huidprobleemjes zoals brandwondjes en zweertjes maar ook bij insekte- of kwallebeten. Beide zijn verkrijgbaar bij drogist en apotheek. eeft wij- stu- den oe- riek els ver ZIERIKZEE - De politie van het Oos- terscheldebekken is het eerste kwartaal van 1994 succesvol ge weest in het bestrijden van woning inbraken binnen dit gebied. Het station Burghsluis van de Konink lijke Nederlandse Redding Maat schappij heeft twee boten. Aan de Oosterscheldezijde van de sluis ligt de Harder, een 8,5 meter lang, open vaar tuig met een vermogen van 400 pk en een snelheid van 37 knopen en aan de buitenzijde van de sluis ligt de Koningin Beatrix, ongeveer veertien meter lang, 750 pk sterk en met een snelheid van 26 knopen. Maar de Beatrix, een proto type waarvan in 1992 de motoren moesten worden vervangen, voldoet niet en gaat eruit. Beroepsschipper Izaak Breen: „Je kan er verschrikkelijk veel mee doen, maar voor zwaar weer is hij eigenlijk te kort.” De nieuwe boot van 15,20 meter lang krijgt Man-diesel- motoren die 1320 pk voortstuwings- kracht leveren en de boot een snelheid geven van 32 knopen ofwel 65 kilome ter per uur. Waar de opvolger van de Beatrix wordt gebouwd is nog niet be kend. KNRM-agent en plaatselijkcom- missievoorzitter mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer: „Ik kan me voorstellen dat dat bij Alubouw of bij Damen in Alblasserdam gebeurt. In elk geval wordt het schip op een Neder landse werf gebouwd.” loot chi- I het oer- la- een kon king ioor I KNRM-agent mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en schipper IzaNk Breen op de Koningin Beatrix. De redding boot wordt vervangen door een groter en sterker schip. (Foto: Joop van Houdt). Koortslip treedt ook op in gevallen van ziekte of koorts. Maar het is extra ver velend als je het krijgt op de eerste dag van een stralende zonvakantie. Geluk kig is er nu een speciale, transparante lipstick, met een zeer werkzaam na tuurlijk antibioticum: de Echinacin De naam van de nieuwe boot wordt pas bekend gemaakt bij de tewaterlating. Mevrouw Niemantsverdriet: „Nee in derdaad. Een Willem Alexander heb ben we nog niet. Maar ik bepaal de naam niet en als hij al zo moet heten dan zal het Koninklijk Huis nog toe stemming moeten geven. Ik weet het echt niet. Het zou ook best kunnen dat de nieuwe boot Beatrix gaat heten en de oude wordt omgedoopt. Het enige dat ik zeker weet, is dat er Burghsluis achterop komt te staan.” Volgens de agent zullen de Beatrix en zijn opvolger nog zeker een half jaar samen op het Noordereiland dienst blijven doen. ZIERIKZEE - Zeeland is weer een visvereniging rijker. Onlangs werd de Zeeuwsche Vliegvisvereniging Lure and Emerger opgericht. Het doel dat de vereniging nastreeft is het bevorderen van de vliegvisserij op zowel zoet als zout water. Door een permanente projectgroep van zeven medewerkers werd onder zoek gedaan naar verdachten, die zich bezighielden met woninginbraken. Dit project staat net als het voorgaande jaar hoog genoteerd op de prioriteiten lijst van de politie van dit gebied. De projectgroep werkt vanuit het bureau te Goes. In de periode van 1 januari tot en met 1 april konden 24 verdachten worden aangehouden en tegen drie loopt nog een aanhoudingsverzoek. Er was één minderjarige verdachte bij betrokken. Woninginbraken hebben een relatie met heling. Er konden vier helers wor den aangehouden. Bij twee van hen werden van diefstal afkomstige goe deren aangetroffen, die na inbeslagna me konden worden teruggegeven aan gers en een beroepskracht. Het bereik van KNRM Burghsluis loopt van het Brouwershavense Gat tot aan Westka- pelle. Vorig jaar voer Burghsluis 87 keer uit en was daarmee het meest ac tieve station van Nederland. Bij de ope raties werden 192 personen gered, alsmede twee honden en één poes. Eén calamiteit schiet schipper Breen desgevraagd meteen te binnen: „Op 18 oktober hadden we een brand op een groot motorjacht. Het schip brand de volledig uit en de bemanning was overboord gesprongen. We hebben twee onderkoelde mannen opgepikt, ingepakt in hypothermie-kleding en overgedragen aan een arts.” :eit in i zich idige ahijn- Sinds tien jaar zit het station Burghsluis op het Noordereiland naast de sluis, waar het sinds enkele maanden huist in .een qanjal tgoeql geputilleerde units. Het station werkt met negen vrijwilli- gered. De reddingboten voeren 1045 keer uit. Het grootste deel van de red dingen (709 acties) betrof de plezier vaart. Het aantal keren dat assistentie werd verleend aan de beroepsvaart steeg van 145 naar 178. De KNRM heeft momenteel 54 reddingboten, verspreid over 36 stations. Vorig jaar heeft zij drie nieuwe, snelle schepen in gebruik genomen. Bij de organisatie, die eind dit jaar verhuist van Amster dam naar een in aanbouw zijnd hoofd kantoor in IJmuiden, werken bijna 600 vrijwilligers. de rechtmatige eigenaren. Eén ver dachte bekende zeventien woningin braken. In samenwerking met de afde ling algemene recherche kon ook een verdachte worden aangehouden, die 27 bedrijfsinbraken bekende. De doelstelling was het totaal van wo ninginbraken uit een vergelijkbare eer dere periode terugbrengen met vijf procent. Deze doelstelling is ruim schoots gehaald. Het resultaat werd 48 procent minder inbraken, die ter kennis kwamen van de politie. Een andere doelstelling was het oplos singspercentage handhaven op mini maal 25 procent. Ook deze doelstelling werd ruimschoots gehaald. In de pe riode 1 januari tot en met 1 april werd 44,9 procent van de woninginbraken opgelost. Daarnaast werden nog 68 andere misdrijven opgelost, als dief stal van ladders, stoomcleaners, boor machines et cetera. Een verdachte gaf te kennen op 37 adressen diefstallen te hebben gepleegd waar soms niets van ■bekend wés. 1 1 1 1 1 1 De patatzaak van 1984, Snackbar Ooltgensplaat, is in de afgelopen tien jaar aanzienlijk veranderd. In 1988 werd het verouderde cafetaria rigou reus verbouwd. In het verleden was dit er door de wisselingen van eigenaren bij ingeschoten. Geknutseld was er wel in het pand, maar toch stond het er in grote lijnen nog steeds zo bij als de heer Paul Kruzee het in 1956 heeft laten bouwen. Hij was zijn tijd ver vooruit en mede daardoor was het mogelijk het pand zo lang in originele staat te hand haven. Nadat Rob den Ouden het onroerend goed gekocht had, volgde in 1988 de metamorfose. Deoudekeuken maakte plaats voor een petit restaurant-ge- deelte met een kleine bar en een toilet groep. De nieuwe keuken, met alle maal nieuwe apparatuur, kreeg een plaats in de oude privé-keuken. In maart 1988 gingen de deuren weer open. Echter niet meer als Snackbar De naam van de vereniging, Lure and Emerger, is gebaseerd op de spreuk van het provinciale wapen van Zee land, Luctor et Emergo. Verder heeft ze daar echter niets mee te maken. Lure is namelijk de Engelse benaming van een kunstvlieg die uit de fantasie ontspro ten is en dus geen kopie van een insekt is. Een emerger, eveneens uit het En gels, is een muggelarf die op het punt van uitkomen staat. Op dit moment be staat de vereniging uit 26 leden. Voor zitter is de heer B. Klaassen uit Middel burg. De heer C. Baas uit Zierikzee heeft het secretariaat in handen. De leden van Lure and Emerger krijgen vliegbind- en werpinstructies. Wanneer zij dat ten minste wensen. De heer J. Boltendal uit Brouwershaven neemt dit onder deel voor zijn rekening. Het binden wordt verzorgd in de sportkantine van sportvereniging Kats. De werpinstruc ties vinden plaats op de velden van deze sportvereniging. De bijeenkom sten van de vliegvisverenigingen wor den om de twee weken gehouden op woensdagavond. Ooltgensplaat. Eethuisje MacOld luidt vanaf deze datum de naam. Tegelijker tijd startten Rob en Wil met catering- en party-activiteiten. Deze werden in 1992 uitgebreid met de exploitatie van een zalenaccommodatie in Ooltgens plaat, waarmee MacOld over een eigen partycentrum beschikte. In 1993 werd er voor de tweede keer een nieuwe bakwand geïnstalleerd. Tevens be steedden Rob en Wil een aardig som metje geld aan de verplichte milieu- aanpassingen. Deze zijn voor de gasten niet direct waarneembaar, maar ze zijn er wel degelijk. Volgens Rob kunnen collega-onder- nemers en instellingen daar een voor beeld aan nemen. Daar wringt volgens hem ook de schoen. „Diegenen die wel voor een kapitaal aan verplichte aan passingen hebben besteed betalen nog steeds dezelfde milieubelastingen en heffingen, als de collega’s die dit niet hebben gedaan.” iddel infor- d van id rag I hoe ijken, k zijn men an de liet in nzou ng in A/aar- >n om t jaar-

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 23