E Slachtofferhulp nu ook voor de toerist in Zeeland e Europese kaart is voor eigenaar van de Meeuw een leuke uitdaging Nieuwe boot in gebruik ter bescherming van broedvogels badkrant 17 Aanvulling Bemiddelen Amsterdam Geen keus Middelen Project in Renesse rekent op twee ton subsidie BRUINISSE - Polio de almendra, Morgrod, Cerdo a la Catalu- na, Zarzuela de pescado. Voor de niet ingewijden in de Euro pese keuken, allemaal nietszeggende namen. Voor Frans Meeuwisse, eigenaar van Café-restaurant de Meeuw aan de Noorddijk in Bruinisse echter niet. Begin dit jaar sloot hij zich aan bij de organisatie l’Europe a Table. Deze heeft als doel de lidstaten van de Europese Unie op culinair terrein dichter bij elkaar te brengen. Voor Meeuwisse was dit echter niet ge noeg. Hij besloot om het roer totaal om te gooien en zijn res taurant om te vormen tot een Europees restaurant. ROTTERDAM - Vanaf begin deze maand vaart er voor de kust van de ’Slikken van Voorne’ een splinternieuwe boot van de Stichting Het Zuidhollands Landschap. De vogelwachter en opzichter van het Zuidhollands Landschap gebruiken de rub berboot om de broedvogels in dit gebied te beschermen. Zij verzoeken de mensen het vogelgebied niet te betreden en niet te bevaren. Het Zuidhollands Landschap wil de rust be waren die juist in de broedperiode (april tot en met juli) zo be langrijk voor de vogels is. BURGH-HAAMSTEDE - Toeristen die in onze provincie slachtoffer worden van ernstige criminaliteit of ongeval kun nen sinds 1 juni rekenen op bijstand van het bureau slacht offerhulp. Het project ’Toeristen Slachtofferhulp Zeeland’ is gevestigd in Renesse en krijgt het ministerie van justitie als belangrijkste subsidiegever. De komende 2,5 jaar werkt het bureau met een begroting van twee ton. 8 Gre- van Met de nieuwe rubberboot is de vogelwachter snel op de plaats van onrust. den, elin- erk- stu- sen sen en uur. De verandering van de kaart ziet Meeuwisse als een aanvulling op het geen l’Europe a Table biedt. Deze or ganisatie stelt iedere maand een ander land centraal. „Dit bijt elkaar niet. We zijn nu Europees restaurant en daarbij geven wij extra aandacht aan het land dat in het kader van l’Europe a Table in die maand centraal staat.” Deze wil hiermee de eetgewoonten van de lan den van de Europese Unie bekender maken. Hiertoe staan bij de deelne mende restaurants iedere maand ge rechten uit een van de lidstaten op de menukaart. Bij de Meeuw ook, maar hier vallen ze ongetwijfeld minder op dan elders. Met een menukaart waar op dergelijke ’vreemde’ gerechten prij ken, bestaat altijd het gevaar dat de Met de verandering van de kaart heeft ook het interieur van café-restaurant de Meeuw een gedaanteverwisseling onder gaan. (Foto: Joop van Houdt). drempel voorde mensen te hoog is, het restaurant binnen te stappen. Ook Meeuwisse heeft zich dit gerealiseerd. Dat is dè reden dat hij ook tong, schol en varkenshaas op de menukaart heeft gezet. „Maar toch valt het reuze mee. Iedereen is razend enthousiast dat hij eens een keer iets anders kan eten”, vooraf indekken van de tafels.” Bovendien is hij ook afgestapt van het onderscheid in het café-restaurant tussen het restaurantgedeelte en het plateservice-gedeelte. „Dit was ver warrend voor de gasten en nu kunnen ze zelf kiezen waar ze willen zitten. Dat is voor iedereen veel prettiger.” gang oosi- rjen d, in juwe ‘Tui- n Ab den: 6.00 be ging 3tte: 'ver- I t/m ens- op- lags jen en en en- 50: irti- fag Voorzitter D. Mooijaart benadrukte nog eens dat zijn organisatie geen an dere keus heeft dan zich richten op deze activiteit. Mevrouw De Munck, hoofd afdeling bemiddeling van de provinciale VW, zei dat dit systeem in Oostkapelle al geruime tijd goed en in onderlinge har monie tussen de bedrijven werkt. „Het is geen bedreiging, maar een welkome aanvulling.” Uit het applaus na haar betoog viel op te maken dat lang niet alle aanwezigen haar overtuiging deelden. >men ians- mige een uste. ont- ;reld, jarel. srfen >r ab ri van ele- ituur. nens ;s- sn: 00 en en et: at: 00 Het project Toeristen Slachtofferhulp Zeeland zal, zoals gemeld, voor het leeuwedeel worden bekostigd door het rijk. Voor de komende 2,5 jaar dat het experiment loopt, zullen de overige middelen moeten komen van provin cie, gemeenten en ondernemers. Eind deze maand verwacht De Haan van de Het Zuidhollands Landschap heeft de boot gekocht met subsidie van het We reld Natuur Fonds. Voorgaande jaren werd er ook een boot gebruikt, maar deze was te licht voor het werk op het water. De nieuwe rubberboot (type Zo diak) is stabieler en sneller inzetbaar, mede door een nieuwe opslagruimte vlakbij het betreffende gebied. De vo gelwachter T. Tressel is speciaal voor dit werk aangesteld en houdt in de be treffende periode continu toezicht. Met de boot is hij snel op de plaats van onrust. De Slikken van Voorne is een zoutwa- tergetijdegebied en is een van de drie Slufters die Nederland rijk is. In samen werking met Rijkswaterstaat is hier een gebied ontstaan met grote natuur waarde. Het hele jaar door maken vo gels gebruik van de voedselrijke Slik ken. In het najaar rusten hier trekvogels om hun vetreserves weer op te bou wen. In het voorjaar komen zeldzame vogels als de grote stern, de dwerg- stern en de kluut om te broeden op de aldus Meeuwisse. Om de drempel zo laag mogelijk te houden heeft hij zijn restaurant ook anders ingericht, gelijk tijdig met de verandering van menu kaart. Het is allemaal ’losser’ gewor den, zoals hij het omschrijft. „We hebben geprobeerd een ongedwon- ger sfeer te creëren door het niet meer er eerst koortsachtig verzonnen werd kwam hij uiteindelijk toch uit op ’de Meeuw’. „Dit is al jaren mijn bijnaam en in dit geval ook zeer toepasselijk met alle meeuwen in de haven." „Voor ons is het normaal om twee keer per jaar de menukaart te veranderen. Begin dit jaar gingen we hierover den ken en het leek ons toen een leuke uit daging alleen maar authentieke Euro pese gerechten op de kaart te zetten Drie zaken waren bepalend voor de keuze van de gerechten. De prijs ervan moest rond de dertig gulden liggen, de gerechten moesten algemeen bekend maar toch niet overal verkrijgbaar zijn en typisch voor het land zijn. Nadat de keuze gemaakt was ging hij in de keu ken aan de slag. Alle gerechten werden uitgeprobeerd en waar nodig werden de foutjes uit de bereiding gehaald. Nu draait het restaurant inmiddels ruim een maand met de nieuwe kaart en dit zowel naar tevredenheid van Meeuw isse als de gasten. Meeuwisse is sinds 1988 eigenaar van Café-restaurant de Meeuw, dat tot die tijd eenvoudigweg Café Bru heette. De uit Drunen afkom stige kok runde daarvoor, samen met zijn vrouw Henny, een bruin café in Bruinisse. De nieuwe naam van het be drijf lag eigenlijk voor de hand. Hoewel droge delen. Zij vormen in het broed- seizoen grote kolonies. De rust in dit gebied is dus het hele jaar van wezen lijk belang. De kust van de Voornse Slikken is in het voorjaar en in de zomer ook voor recre anten een paradijs. Van de traditionele strandrecreatie (zonners en zwem mers) hebben de broedvogels geen last. Echter de nieuwe vormen van strandvermaak, bijvoorbeeld zeesur- fen en jetskiën, verstoren de rust zoda nig, dat broedvogels hun nesten in de steek laten. Verbodsborden op het strand waren niet voldoende de men sen te overtuigen niet in het natuurge bied te komen. De Slikken van Voorne worden nu gedurende het broedsei- zoen bewaakt, zowel vanaf het strand als vanaf het water. De opzichter Jan Timmerman en de vogelwachter Tom Tressel van het Zuidhollands Land schap benaderen de recreanten. Met een folder en mondelinge toelichting benadrukken ze het belang van de rust in dit natuurgebied. Dat vertelde de coördinatrice van het project, de Zierikzeese mevrouw E. de Haan, tijdens de voorjaarsvergadering van de VW Schouwse Kust in Burgh- Haamstede. In de aanloopperiode is het project gehuisvest in het politiebu reau van Renesse. Van mei tot en met september zal het worden onderge bracht in het oude gemeentehuis aan de Kromme Reke 9. Voor Renesse als vestiging werd gekozen omdat het een van de drukst bezochte vakantieplaat- sen van Zeeland is. Op termijn zal het project worden uitgebreid met vesti gingen langs de kusten van Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren. Doel van het project is om op zo kort mogelijke termijn eerste op vang te bie den op emotioneel en praktisch gebied aan Nederlandse en buitenlandse toe risten, die slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een verkeersonge val. Politie, arts, brandweer en ook VW’s kunnen ’getraumatiseerde’ va kantiegangers doorverwijzen naar het project. De opvang bestaat uit begelei dingsgesprekken, maar ook - heel praktisch - uit het voorzien in vervan gende identiteitspapieren, onderdak of vervoer naar huis. Dat alles uitslui tend nadat van ongeval of misdrijf aan gifte is gedaan bij de politie. „De komende vier zomermaanden verwacht ik ergens tussen de 100 en 200 hulpaanvragen,” schat coördina trice E. de Haan de werkzaamheden van haarzelf en de vrijwilligers in. Mo menteel hebben zich vier vrijwilligers aangemeld. „De komende tijd reken ik op nog tien aanmeldingen, waarvan er dan na de cursus in totaal zes tot acht moeten overblijven,” aldus mevrouw De Haan. Dat het project in een behoefte voor ziet, werd tijdens de WV-vergadering al meteen duidelijk uit de vraag van een exploitant uit Renesse. „Elkeonderne- mer wordt wel eens geconfronteerd met een overlijden op zijn bedrijf. Als dat een buitenlander betreft, kan dat tot grote problemen leiden. Kan ik dan het project slachtofferhulp inschake len?” Natussenkomst van de politie blijkt dat inderdaad te kunnen, zo viel op te maken uit het antwoord van De Haan. Een vergelijkbaar project loopt onder de naam ’Amsterdam Tourist Assi stance Service' al driejaar in de hoofd stad. Mede op basis van de ervaringen daar is staatssecretaris A. Kosto van Justitie enthousiast geworden over de opvang en begeleiding van toeristen in ernstige moeilijkheden. Kosto zei toe dergelijke projecten in de Nederlandse toeristencentra te willen ondersteu nen. Zo goed als zeker gaat deze zomer ook in Den Haag een project van start en ook in Friesland en Kennemerland staan vergelijkbare activiteiten op sta pel. provincie uitsluitsel over een geldelijke bijdrage. De gemeente Westerschou- wen subsidieert het project door het beschikbaar stellen van kantoorruim te. Het bureau slachtofferhulp voor toeris ten in Renesse is in de maanden juni en september op werkdagen vier uur geo pend. In de drukke maanden van juli en augustus is dat zeven uur per dag. Via de politie is in spoedgevallen te allen tijde hulp van het project te verkrijgen. De VW Schouwse Kust gaat zich noodgedwongen steeds meer werpen op bemiddeling bij de verhuur van va kantiehuizen, caravans of -apparte menten. Omdat de komende jaren niet gere kend kan worden op hogere gemeen- tesubsidies of hogere contributies moet de VW meer commercieel gaan werken. Dat leidde tot een langdurige discussie van de bij de VW aangeslo ten ondernemers. „Leidt dat niet tot oneigenlijke concur rentie door de VW, waaraan we toch allemaal meebetalen?” vroeg me vrouw Kenters. Zij en ook andere ondernemers spra ken de vrees uit dat de WV-medewer- kers voor het ene bedrijf wel en voor het andere bedrijf juist niet zouden bemid delen.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 17