in beleidsplan Oosterschelde Behoud natuurwaarden centraal Ingrijpende verbouwing postkantoor in Zierikzee r Proef Grevelingen met hangcultures r Zeehond voelt zich thuis op Waddenzee Betaald parkeren Grevelingendam badkrant 9 Derden r Verkeerde rij Medegebruik Gesloten Beetje meer... Open balie, postwinkel en personeel in uniform Mogelijkheid uitbreiding jachthavens beperkt ZIERIKZEE - Het postkantoor in Zierikzee ondergaat de komende weken een metamorfose. De loketten met glas afscheiding maken plaats voor open balies, er wordt een postwinkel gevestigd en het personeel ontvangt zijn klan ten voorbaan in representatieve bedrijfskleding. Het ver nieuwde postkantoor gaat op 15 juni open. Na goedkeuring Kamer Binnenvisserij BRUINISSE - Zodra de Kamer voor de Binnenvisserij de huurovereenkomsten heeft goedgekeurd, starten twee Zeeuwse hangcultuurbedrijven een proefproject op het Grevelingenmeer. Ten behoeve van het experiment heeft het Grevelingenschap in overleg met de Directie Visserijen aan de westkant van het Dijkwater een totale wateropper vlakte van tien hectare aangewezen. ZIERIKZEE - Behoud en zo mogelijk versterking van de natuurlijke waarden. Dat staat centraal in het Beleidsplan Oosterschelde 1994. Dat houdt niet in dat de veiligheid van de bewoners in het geding is of dat recreatie en visserij onmogelijk zouden moeten worden gemaakt. Maar het is wel zo dat in geval er keuzes gemaakt moeten worden en er twijfel bestaat behoud van de natuurfuncties voorrang krijgt. De jachthaven van Zierikzee mag volgens het Beleidsplan Oosterschelde 1994 tot het jaar 2005 met maximaal 65 vaste ligplaatsen worden uitgebreid. (Archieffoto). Voorop in het plan staat het uit gangspunt dat geen afbreuk mag worden gedaan aan de ecologische kwaliteiten van het Osterscheldesys- teem. „Hierbij is van wezenlijke bete kenis dat de kwetsbaarheid van het Oosterscheldesysteem na de vol tooiing van de Oosterscheldewerken is toegenomen. Dit vergt een extra zorgvuldig beleid”, aldus het beleids plan. Men koppelt daar de opmer king aan vast dat met het sluiten van de schuiven van de Stormvloedke ring zeer zorgvuldig omgesprongen dient te worden. „Van geval tot geval zal worden bezien of inzet van de ke ring zinvol en verantwoord is”. De werkzaamheden aan het post kantoor Zierikzee gaan naar ver wachting vijf weken duren. Het werk moet 14 juni klaar zijn. Tijdens de verbouwing wordt het kantoor ge- De bedrijven die in aanmerking komen om het proefproject uit te voeren zijn de gebroeders W. en P. Bout in Bruinisse (BRU 49) en J. B. Nelis uit 's-Gravenpolder (YE 37). Met de komst van Nelis wordt het aantal hangcultuurbedrijven in Zee land van zeven naar acht onderne mingen uitgebreid. Beide bedrijven krijgen tussen de tonnenlijn en de Voor wat betreft de betere dienstver lening legt Postkantoren BV de na druk op informatie en advies aan de klant. „Communiceren met de klant,” zoals Passier het omschrijft. „En in dat plaatje passen de met glas afge scheiden loketten niet meer. In plaats daarvan installeren we open balies.” Het weinige geldverkeer dat nog in het postkantoor zal plaatsvin den gaat via een betaalautomaat. Het personeel krijgt geen geld meer in handen, waardoor voor hen de be veiliging gegarandeerd is. Voortaan zal het Postkantoor-personeel zijn klanten in herkenbare bedrijfskleding te woord staan. Kwam het vroeger maar al te vaak voor dat de klant het idee had juist in de verkeerde rij te staan; na 15 juni is dat in Zierikzee verleden tijd. Na het nemen van een volgnummer uit de automaat wordt de klant door één van de baliemedewerkers geholpen. De verbouwing van het Zierikzeese kantoor maakt deel uit van een grootscheepse restyling' van alle postkantoren en postagentschappen in Nederland. In 1997 moeten ruim 2000 vestigingen zijn gemoderni seerd. Dat gaat volgens Passier een paar honderd miljoen kosten. Wat de verbouwing van het Zierikzeese kan toor kost, wilde hij niet zeggen. vaste wal de beschikking over een oppervlakte van vijf hectare. De diepte van het geplande kweekge- bied op het Grevelingenmeer, de voormalige bakermat van de Bruse mosselvissers, bedraagt tussen de negen meter en dertien meter. Volgens beleidsmedewerker Jan van Dijk van de Directie Visserijen heeft een afvaardiging van de provincie lijkheden voor recreatie. Wil men echter ernst maken met de bescher ming van de Oosterschelde dan moeten de recreatieve mogelijkhe den beperkt worden. „De nadruk ligt daarbij op het bevorderen van recre atief medegebruik en van natuurre- creatie”, aldus het beleidsplan. Pro jecten die veel schade berokkenen aan waarden van natuur, landschap of visserij zijn in de visie van de be leidsmakers niet aanvaardbaar. „Om deze reden zijn Burghsluis en Schelphoek definitief afgevallen als locaties voor belangrijke recreatieve ontwikkelingen”. Alle recreatieve voorzieningen moe ten volgens de beleidsmakers voor wat betreft aard, schaal en ligging aansluiten bij het karakter van de Oosterschelde als grootschalig na tuurgebied. In de praktijk houdt dat volgens de beleidsnota in dat er geen ruimte is voor uitbreiding van het aantal jachthavens. Ook is men zeer terughoudend voor wat betreft uitbreiding van het aantal ligplaatsen in bestaande jachthavens. „Dat op zichzelf leidt tot een toename van de druk op de Oosterschelde en daar mee tot een afname van de recre atieve kwaliteit van het vaargebied”. Een beetje meer, zo is de gedach tengang, kan nog wel. Het bestand aan vaste ligplaatsen in de jachtha ven van Zierikzee zou in de visie van de opstellers van het beleidsplan tot het jaar 2005 uitgebreid kunnen wor den met 65. „De mogelijkheden voor Zierikzee kunnen worden benut bin nen het havenkanaal en de binnen stad zonder dat dit leidt tot extra ruimtebeslag voor de aanleg van een geheel nieuwe jachthaven”, aldus het beleidsplan. Met de aanleg van een jachthaven bij De Val wordt in het beleidsplan niet langer rekening ge houden. In Zierikzee zouden er volgens de opstellers van het beleidsplan behal ve 65 vaste ligplaatsen nog eens 40 passantenligplaatsen bij kunnen komen. Ook is voorzien in vijftien extra passantenplaatsen in de haven BRUINISSE - Zaterdag 30 april start Natuur- en recreatieschap De Grevelingen met het innen van parkeergeld op Strand Grevelin gendam. Dit is het recreatiegebied aan de binnenzijde van de Greve lingendam tussen Bruinisse en Oude-Tonge. vestigd in een unit op de binnen plaats achter het huidige postkan toor. Vanwege verhuizing uit de tij delijke unit is het Zierikzeese postkantoor één dag gesloten. De dag dat het kantoor is gesloten is vastgesteld op dinsdag 14 juni. „Op benzinestations en in winkels wordt steeds meer gebruik gemaakt van de mogelijkheid om elektronisch te betalen en ook het gebruik van de giromaat neemt toe. Dat heeft tot ge volg dat er op het postkantoor steeds minder geldtransacties plaatsvinden. Dan kun je gaan bezui nigen op je personeel, maar je kunt ook kiezen voor een commercieel concept met meer dienstverlening aan de cliënt,” legt PTT-woordvoer- der H. Passier uit. van Burghsluis. Het gebruik van wa terscooters - jetski's - moet volgens de beleidsmaker strikt aan banden worden gelegd. „Het is in strijd met de kwaliteiten van de Oosterschelde als grootschalig natuurgebied”, aldus het beleidsplan. Hetzelfde geldt voor varen met snelle motorboten en - op bepaalde plaatsen - voor het wind surfen. Een gedeelte van het voormalige werkeiland Neeltje Jans kan volgens de beleidsmakers worden benut voor de ontwikkeling van eeh dagrecre- atieproject voor wat genoemd wordt 'bovenregionale' behoefte. Hierbij wordt gedacht aan een themapark. „Een beperkte congres- annex hotel- accomodatie met een functionele re latie tot een themapark kan worden gerealiseerd. Overige verblijfsacco- modatie is niet toegestaan”, aldus het beleidsplan. „Voorwaarde voor een ontwikkeling aan de oostzijde van het Neeltje Jans-gebied is dat met beheers- en inrichtingsmaatre gelen kan worden voorkomen dat de natuurfunctie van de Neeltje Jans- plaat wordt aangetast”. Volgens tellingen van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBM) op Texel bivakkeren momenteel 220 volwassen grijze zeehonden in de Waddenzee. In de afgelopen winter werden 25 jongen geteld. De meeste zeehonden huizen op de zandbanken de Richel en Jacobsruggen, respec tievelijk aan de oostkant van Vlieland en de zuidkant van Terschelling. In de af gelopen jaren groeide de populatie gemiddeld met 40 exemplaren op jaarbasis. De Oosterschelde moet volgens de opstellers van het beleidsplan wor den gezien als een natuurgebied waarin een verantwoord medege bruik voor andere functies mogelijk is. Aan dat medegebruik wil men echter wel stringente voorwaarden verbinden. Zo wil men bepaalde ge bieden sluiten voor de visserij. „Doordat de voedseltoevoer voor mosselen niet is toegenomen, dient rekening gehouden te worden met een mosselproduktie die ongeveer even hoog ligt als in de jaren vooraf gaand aan de voltooiing van de Oos- terscheldekering”, aldus het beleids plan. Voor wat betreft de kokkelvisserij is men nogal terughoudend in het be leidsplan. Op beperkte schaal wil men wel de mechanische kokkelvis- sers mogelijkheden bieden, maar het gaat daarbij met name om de zoge naamde vrije gronden van de kust wateren. Nieuwe vergunningen voor de hand- kokkelvisserij worden tot het jaar 2000 niet uitgegeven. „Belangrijk ar gument hiervoor is het terugdringen van verstoring van vogels en zeehon den”, aldus het beleidsplan. Verder wil men in voedselarme jaren een deel van het schelpdierbestand - dus zowel mosselen als kokkels - reser veren als voedsel voor vogels. De Oosterschelde - zo vyqrdt gesteld in het beleidsplan - biedt veel moge- De betaald parkeren-regeling is van kracht vanaf zaterdag 30 april tot en met vrijdag 30 september. Wie tus sen 08.00 uur en 15.00 uur parkeert dient daarvoor te betalen. Buiten deze tijden en gedurende de winter maanden blijft de toegang tot Strand Grevelingendam gratis. Voor diege nen die regelmatig gebruik maken van Strand Grevelingendam is een abonnement verkrijgbaar. Aan abon nementhouders wordt een magneet- sleutel ter beschikking gesteld waar mee zij gedurende het gehele seizoen onbeperkt gebruik kunnen maken van de parkeerfaciliteiten. Dat commercieel concept laat op de grotere kantoren vestiging van 'der den' als staatsloterij, uitzendbureau of reisorganisatie toe.. In Zierikzee wordt alleen de eigen postwinkel ge vestigd, waar kantoorartikelen, schrijfmateriaal en verpakking te koop zijn. DEN OEVER/BRUINISSE - Het gaat goed met de zeehonden op de Waddenzee. Niet alleen de ge wone zeehonden, ook de kolonies grijze zeehonden groeit gestaag. Zeeland, het Grevelingenschap na zorgvuldig overleg met beheersdien- sten als Rijkswaterstaat, Staatsbos beheer en de Directie Visserijen be sloten akkoord te gaan met de proef. Na de proefperiode worden de opge dane ervaringen geëvalueerd. Pas daarna zal worden beslist of de hangcultuur op het Grevelingenmeer permanent wordt toegestaan. Voor de evaluatie zijn onder meer van belang; de behaalde resultaten en de wijze waarop de recreatie eventueel hinder van de hangcultu- res zou kunnen ondervinden. Omdat het Grevelingenmeer een natuur- en recreatiegebied betreft zullen de on dernemers met enkele voorwaarden worden geconfronteerd.

Schouwen's Badcourant | 1994 | | pagina 9