Leen van den Hoek vindt duivenmelken ontspannend KRUISWOORDPUZZEL K5P- Start toertocht RTC Maar dit seizoen is een ramp geweest 3 5 6 1 2 4 10 11 ^^38 39 IB 40 41 42 45 4^BB48 49 BBsi 5^Mp3 ■■55 5^B^57 ■59 66^BB62r~ ■■63 6ïB 43 44 50 66 15 ^B16 17 ^^18 ^Bl9 2^BB22 23 BB24 2^BB27 ■■28 3^BB31 ■■32 BH 3 3 3^BB Bms BB TTWl HB36 BB ZIERIKZEE - „Het is een soort sport waarbij het belangrijk is dat je vrouw er ook om geeft”. Aan het woord is de Zierikzeeënaar Leen van den Hoek, en hij heeft het over duivensport. De duivenmelkers zijn door hun hobby zo gebonden dat een vrij weekeinde er voor de verknochte liefheb ber nauwelijks bij is, maakt Van den Hoek duidelijk. Daarom is het hou den van duiven zonder de instemming van moeder de vrouw ondoenlijk, vindt hij. Leen van den Hoek is dit seizoen al vijfentwintig duiven kwijt. 8 9 7 14 20 25 29 37 54 58 1 Als de dikwijls gestelde vraag aan bod komt of duivenmelken eigenlijk wel een sport is en geen meegaf waren er de eerste dag welgeteld negenenveertig thuis”, verzucht Van den Hoek. Hij ver onderstelt dat nu misschien de helft nog steeds niet op zijn be stemming is gearriveerd. Evin Rude, buitenboordmoto ren en Bukh en Vetus Marine binnenboordmotoren Jachtwerf Grevelingen, Jachtha ven Kloosternol 1, Scharendijke, telef. (01117) 1490. Yamaha - D. van Duivendijk, Deestraat 31, Bruinisse, telef. (01113) 1615. Tohatsu, Seagull, Honda, Yama ha, Johnson, Mercuri en repara ties alle merken, buitenboord motoren Vrijland Watersport, Scheepstimmerdijk 28, Zierik- zee, tel. (OHIO) 15640. Het kwijtraken van duiven is een van de aspecten waar iedere duivenmelker mee moet leren le ven, want het is onvermijdelijk. Over alle ’vluchten’ gerekend, dat zijn de wedstrijden waarin de duiven om het snelst vliegen, is de kolonie van Van den Hoek nu uitgedund met vijfentwintig stuks, meest jonge dieren. Na tuurlijk heeft ook hij er een he kel aan als de door hem ge koesterde beesten niet op het hok terugkeren. Maar de meeste van de duiven die de weg naar huis niet hebben gevonden zitten gewoon bij een ander onderdak, weet hij. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 37, 6, 23, 63, 11, 52, 53, 39, 8, 49 en 43, 29, 66, 28, 4, 65, 26, 24, 54, 61? Mercury buitenboordmotoren, reparatie van alle merken scheepsmotoren Bukh, Volvo- Penta en Perkins - Waterrama Schouwen b.v., Nieuwe Jachtha ven Brouwershaven, telef. (01119) 1877. Van den Hoek zou een uitsteken de promotor voor zijn sport zijn. Hij rept van VUT-ers die on danks een ruime mate aan vrije tijd soms met pijn in het hart hun geliefde bezigheid vaarwel moeten zeggen omdat ze toeval lig naar een nieuwbouwwijk verhuizen. De woningbouwver eniging en de gemeente werken wat dat betreft tegen. Je mag daar namelijk geen kooitje zet ten”, zegt hij met enige veront waardiging in zijn stem. „Ik snap best dat ze geen lelijk oud plankenkot toelaten, maar waar om geen modelhok dat je overal zou kunnen neerzetten zonder het zicht te bederven?”. Behalve planologische belemmeringen is de vergrijzing volgens Van den Hoek een ander probleem dat het voortbestaan van de dui vensport op termijn bedreigt. „Er komen in de verenigingen overal steeds minder jonge le den”, signaleert hij. „Gelukkig valt het bij onze club in Zierik- zee nog mee”. HORIZONTAAL: 1. verlegen; 6. waardepapier; 12. dwarsligger voor spoorrails; 13. weinig leven dig; 14. maangestalte (afk.); 16. school vertrek; 18. grappenma ker; 19. titel (afk.); 20. telwoord; 22. trommelslager; 24. tuinhaag; 25. geneesheer; 27. kostbaar voorwerp; 28. onverschrokken; 29. zin, lust; 31. roem, eer; 32. vorm van tegenslag; 33. schaap- kameel; 35. vereniging; 36. in landse gifslang; 38. bijbelse naam; 40. toegewijde vlijt; 44. dans; 46. opening; 48. kleur; 50. advies; 51. monster; 53. les der ervaring; 54. zwaardwalvis; 55. vrouwelijk dier; 57. gaffelvormi ge steunbalk; 58. per dag (afk.); 59. soort tapijt; 60. boom; 62. voorzetsel; 63. zwemvogel; 64. te ken; 68. nauwsluitend kle dingstuk; 67. inwoner van zekere stad in Duitsland. VERTICAAL: 1. dansvertrek; 2. dagelijks bestuur (afk.); 3. boom; 4. verharding van de op wordt door op zijn natuurlijke driften in te spelen. „Je kunt de duif inkorven als hij op eitjes of jongen zit, dan is hij fel”, licht Van den Hoek toe, erbij vermel dend dat hijzelf aan dit systeem de voorkeur geeft. Het andere systeem heet weduwschap: de mannetjes- of vrouwtj esduif (doffer en duivin) worden tij dens het seizoen gescheiden, maar mogen na wedvluchten als beloning bij elkaar. Seagull, Honda, Johnson en re paraties alle merken, buiten boordmotoren - Oosterschelde Watersport, Scheepstimmerdijk 4, Zierikzee, telef. (01110) 16488. perhuid; 5. deel v.h. hoofd; 7. toe vluchtsoord; 8. akelig; 9. hals doek; 10. kippeprodukt; 11. knijpbril; 15. binnenste v.e. zaad; 17. van geringe breedte; 18. groot rond zitkussen; 19. Europeaan; 21. zonder geluid; 23. snijwerk- tuig;24. huisdier; 26. groen edel gesteente; 28. drank; 30. voorzet sel; 32. rivier in Italië; 34. voorzetsel; 35. dikke pap; 37. wilddief; 38., nabootsing v.e. kort, droog geluid; 39. in oprich ting (afk.); 41. voorbeeld (afk.); 42. roeispaan; 43. omgang; 45. karakter; 46. ceramisch produkt; 47. Chinees gewicht; 49. vrouwe lijk dier; 51. rangtelwoord; 52. verkoopgebouwtje van tijd schriften enz.; 55. stad in Nevada (V.S.); 56. laddersport; 59. door, met (Latijn); 61. deel van onder kaak; 63. laagtij; 65. voorzetsel. Er kan veel geld in de dui vensport omgaan, geeft Van den Hoek toe. „Maar in onze vereni ging niet”, merkt hij op, „je kan daar bij het poulen (het inzetten van geld) wel merken dat de cen ten duur worden”. Er zijn vol gens hem maar heel weinig mel kers die uit de kosten komen. Ook hemzelf lukt dat niet. „Ik heb bij een tentoonstelling van de winter in Bergeijk een fiets gewonnen, en ook ooit weleens een boormachine en koffiezet apparaat, maar je moet natuur lijk wel eerst een heel stuk met de auto rijden om ergens te ko men”. Hij is naar zijn zeggen trouwens de enige in de provin cie die er aparte tentoonstel- lingsduiven op na houdt. „Zo kan ik het hele jaar met mijn duiven bezig zijn, ’s Zomers vlie gen en 's winters ga ik er zo’n beetje heel Brabant mee door”, zegt hij tevreden. Echtgenote Le- nie is eveneens content over de hobby van haar man. Als de dui ven later dan normaal gelost worden, wacht zij ze voor hem op. „En ’s winters ga ik overal met hem mee naartoe. Anders geloof ik niet dat het zo goed zou gaan”. den Hoek niet lang te denken. „Natuurlijk is het geen mishan deling. De duiven worden op en top verzorgd, ook tijdens trans port. Maar bijvoorbeeld mussen en spreeuwen vallen buiten dood als het drie of vier weken droog is. De meeste mensen die onze sport af keuren weten eigenlijk niet wat die inhoudt”. Feilloos weet Van den Hoek de leek uit te leggen wat duiven hóuden in de praktijk betekent. „Om te beginnen een paar keer per dag het hok schoonmaken om ziektes te voorkomen”. Hij doet dit zelf al zesendertig jaar, sinds hij op zijn tiende jaar van zijn vader een paar verdwaalde vreemde duiven kreeg. „Ik weet nog goed dat we na de waters nood in 1953 een hokje in elkaar hebben gezet”. Liefhebbers die een broertje dood hebben aan het schoonmaken van duiven hokken, kunnen de uitwerpse len van hun gevederde vrienden gewoon laten liggen. Dat ge bruik wordt met een fraaie term de droge-mest-methode ge noemd, en maakt volgens Van den Hoek goede resultaten in wedvluchten niet persé onmoge lijk. De volgende stap op het pad van de duivenmelker die succes wil hebben, is het leren omgaan met de dieren. Dit klinkt makkelij ker dan het is. Want het houdt vooral in het doelmatig met de dieren bezig zijn, dat wil zeggen, voorbereiden op de wedstrijd. Lang niet iedereen doet dat op dezelfde wijze, en het is nu juist de kunst om een manier te vin den die effect sorteert. „Met een handvol voer in het hok gooien kom je er niet”, aldus Van den Hoek. Hij zoekt het veel in spe len en praten met zijn vogels. „Je moet het de duiven naar de zin maken”, noemt hij als eerste vereiste. De duiven raken de weg vooral kwijt door storingen in de lucht, zoals bij onweer, legt Van den Hoek uit. De vogels kunnen zich dan niet meer oriënteren als in normale omstandigheden. „Als er ergens op de wereld kernproe ven geweest zijn heb je een paar weken later een rotvlucht”, be weert hij zelfs. „Je ziet het aan de duiven die eerst doorvliegen als ze boven hun hok zijn, en pas later omdraaien”, zegt hij. Of er vorig jaar na het kern-ongeluk in Tsjernobyl ook van een derge lijk effect sprake was kan hij zich niet herinneren. Zelf heeft de ring-administra- teur van de plaatselijke postduiven-vereniging Be Ge vleugelde Vrienden ongeveer zestig van deze vogels in zijn fraaie, zelfgebouwde hok in de achtertuin zitten. Het zijn er aanmerkelijk meer geweest, maar het seizoen is een ramp ge weest voor hem en vele andere duivenliefhebbers. Dat komt door de uitzonderlijke hoeveel heid regen en kou van dit jaar. „Veertien dagen geleden werden de duiven gelost in Etampes, een afstand van ongeveer driehon derd kilometer. Van de driehon derd duiven die onze vereniging RENESSE - De Rijwiel Toerclub Schouwen-Duiveland houdt zon dag 23 augustus aanstaande een toertocht die de naam Omloop Grevelingen draagt. De start is om 9.00 uur bij restaurant De Wig, waar tevens de inschrijving plaatsvindt vanaf 8.30 uur. De ongeveer honderdtien kilo meter lange tocht gaat over Schouwen-Duiveland via de Grevelingendam richting Flak- kee. Na een pauze In Dirksland voert de tocht vervolgens over de Brouwersdam weer naar Renes- se toe. Ervaren voorrijders hou den een gemiddelde snelheid van plusminus vijfentwintig ki lometer per uur aan, opdat in ie der geval alle redelijk getrainde fietsers in staat zullen zijn om het tempo te volgen. De fijnere kneepjes van de sport zijn te vinden in twee systemen die de duivenliefhebber ten dienste staan. Het eerste staat bekend als nestspel, hetgeen er grofweg op neerkomt dat de dierenmishandeling, hoeft Van wedstrijd-duif gemotiveerd

Schouwen's Badcourant | 1987 | | pagina 15