»rt Dijken op Schouwen-Duiveland ee i 1e 3ze Concerten in Sint Nicolaaskerk EE un Ontstaan en vegetatie land Dijkbressen Deltawerken it s \i ven NTIE u rijf ten k ZIERIKZEE - De dijken op Schouwen-Duive land. Een onderdeel van onze omgeving waaraan we zo gewend zijn dat er meestal een flinke storm voor nodig is om er met meer dan gewone aandacht te denken. Toch vormen die dijken een vrij unieke materie die ons niet alleen behoed voor wateroverlast maar tevens de voedingsbo dem is voor bijzondere plant- en diersoorten. 14 AUGUSTUS 1987 NR. KRW s nd en bij: N ZEE i x De kerkdiensten (Tand)artsen en apotheek Een puzzel een belangrijke bijdrage. Dui zenden zandzakken werden ge dropt. Mobilofooninstallaties en draagbare zend- en ontvangap paraten waren de moderne hulp middelen voor herstel van ver broken verbindingen. De laatste twee concerten in de serie van dit zomerseizoen vin den plaats op zaterdag. Op zater dag 29 augustus staat het concert in het teken van de herdenking van Jan Zwart. EE- IN mid Bij de Schelphoek was het aan vankelijk kleine dijkgat uit gespoeld tot een bres van bijna 500 meter breed en bijna veertig meter diep. Door dit gat spoelde ieder tij 140 miljoen water in en uit. Dit enorme geulenstelsel maakte het noodzakelijk een omtrekkende beweging achter dit geulenstelsel om uit te voe ren. In vijf maanden tijd werd hier met inzet van alle krachten de zee bedwongen. De sluiting vond plaats op 27 augustus 1953. Een vier kilometer lange inlaag- dijk is tot op de dag van vandaag de stille getuige van deze strijd. Onder deze dijk bevinden zich 236 caissons. De enige grote hier van steekt nog boven het dijkli- chaam uit. Het gebied tussen de oude en nieuwe dijk werd omge bouwd tot werkhaven voor de Deltawerken. De aanlegplaats voor watersporters bevindt zich op historische grond. Op de plaats waar de grootste slag te gen de zee ooit werd uitgevoch ten. De tweede fase werd geken merkt door herstel van middel grote dijkbressen door vakbe- kwaame aannemersbedrijven. Zo werden na de ramp 58 stroom- gaten gesloten. Het herstel van van de daarna nog aanwezige dijkgaten vormde de derde fase. Op Schouwen-Duiveland lagen bij het begin van de derde fase nog zeven grote gaten open, waarvan die bij Schelphoek en Ouwerkerk de grootste waren. Maar ook voor de dijkenbouwers was de kous nog niet af. De rege ring had een commissie in het le ven geroepen die moest advise ren over definitieve maatregelen die een herhaling van een derge lijke ramp in toekomst moesten voorkomen. Dit werd het begin van de Deltawerken. Om in de uitvoeringsperiode die werd ge schat op 25 jaar een redelijke veiligheid in het gebied te garan deren werden na 1954 alle dijken aan een vergelijkend onderzoek onderworpen om op elk eiland een volslagen gelijkmatige sterkte te krijgen. Mede dankzij deze dijkverbeteringen van na 1954 hebben de wachters tegen de zee de krachtproeven steeds met succes doorstaan. De sluiting van de dijk bij Ouwerkerk werd beroemd. In de nacht van zes op zeven november 1953 werd de laatste van vier enorme Phoenix-caissons inge varen om het gat te dichten. Dat gebeurde in aanwezigheid van hare majesteit de koningin, vele l* Het verschil tussen een stuk dijk en een vlak gelegen grasland is de helling. Deze op het eerste ge zicht ’open deur’ betekent een wereld van verschil in milieu- omstandigheden. Op een dijk kunnen op korte afstand allerlei 1 overgangen, gradaties van voor de plantengroei belangrijke fac toren aanwezig zijn. Op de kruin is het droog en vaak voedselarm terwijl het naar de dijkvoet toe l Iri i- I Bij de watersnoodramp van 1953 werden vooral de dijken van Schouwen-Duiveland zwaar be schadigd. Mede door de hulp die vanuit de hele wereld werd gebo den werd het herstel zo snel mo gelijk ingezet. Dat gebeurde in drie stadia. Het herstel van de eerste weken kenmerkte zich door ’kunst- en vliegwerk’. Soms georganiseerd, vaak geïmprovi seerd met zandzakken, in dijk gaten ingevaren scheepjes, op- zinkingen van rijshoutconstruc- ties en kistdammen probeerde men te redden wat er te redden viel. En vaak met succes. Het be lang van de eerste hulp was groot. Men ontnam de zee de tijd haar vernielende werk te vol tooien. Het knelpunt bij de eer ste actie was vaak het transport- vraagstuk. Amfibievaartuigen en helicopters leverden daarbij BROUWERSHAVEN - De Eve nementen Commissie Brouwers haven van de Nederlands Her vormde Kerk heeft voor het zomerseizoen weer een aantal concerten georganiseerd dat wordt gehouden in de monu mentale Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. Maar er was meer. In heel Zee- land zijn dijken sterk land- schapbepalend. Landschappe- lijk en historisch gezien is elke dijk op zich waardevol. De laat- ste jaren zijn flink wat dijken in bezit van natuurbeherende in- stanties gekomen. Naast de rijk dom aan plante- en diersoorten is de brugfunctie van dijken van belang. Dijken verbinden als groene linten in het landschap -X-1XX.— -X- langs plante- en vlug of langzaam van het ene in het andere gebied komen. aS£kw ker wordt. Milieufactoren die tot gevolg hebben dat de rijkdom aan plantensoorten bijzonder hoog kan zijn. Immers elk soort voelt zich in een bepaald gedeel te op zijn best. De omstandighe den zijn zo apart dat een reeks van zeldzame plantsoorten al leen op de Zeeuwse dijken voor komt. Dit verhaal geldt echter alleen voor de dijken die niet in tensief worden gebruikt. Bij overmatig kunstmestgebruik verschilt de grasmat op dergelij ke dijken nauwelijks van een produktie-weiland. Het is dus van groot belang de dijken niet alleen in goede conditie te hou den opdat ze ons kunnen be schermen tegen het water maar ook zuinig te zijn op de begroei ing. ministers, kamerleden en ande re autoriteiten en met het gehele Nederlandse volk aan de radio. Het was een nationale gebeurte nis. de dijkringen waren geslo ten. De zee was binnen negen maanden door de mens terug verwezen naar haar eigen do mein. Het concertprogramma ziet er als volgt uit. Op dinsdag 18 augustus verzorgt Arie J. Keijzer uit Dordrecht een orgelconcert. Wat achter bleef waren troostelo ze landschappen waar de natuur dood en de natuur verzilt en het huizenbezit beschadigd ofwel to taal verdwenen was. De dienst Landbouwherstel nam de plaats in van de dijkenbouwers. Op ve le plaatsen werd van de nood een deugd gemaakt en werden ruil verkavelingen uitgevoerd. Uit gespoelde geulen werden dicht- gespoten of omgebouwd tot natuur- en recreatiegebieden. Nieuwe wegen vervingen de ou de polderwegen. Ook op het ge bied van de bouwbedrijvigheid werden reparaties, renovaties en geheel nieuwe woonwijken ge realiseerd. Verdwenen Schouwse stolp blijft boeien Expositie in Ouddorp Een Zeeuwse boerentuin Spreekuren politie vervallen Kaasboerderij de Stolpe de natuurlijke elementen waar- diersoorten )1

Schouwen's Badcourant | 1987 | | pagina 1